אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השיימינג בסרבן הגט עודד גז מגיע לבג"צ

בג"צ ידון מחר בעתירתו של סרבן הגט עודד גז נגד השיימינג שהטילו עליו בתי הדין הרבנים לאחר שסרב לתת גט לאשתו. בעתירה נטען כי בית הדין חרג מסמכותו

השיימינג בסרבן הגט עודד גז מגיע לבג"צ
  בית הדין חרג מסמכותו? גז

בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק ידון מחר (ג') בהרכב מורחב של שבעה שופטים בראשות הנשיאה מרים נאור בשתי עתירות של שני סרבני הגט, עודד גז וסרבן נוסף, נגד סנקציות חברתיות שנקטו נגדם בתי הדין הרבניים. שני הסרבנים מצויים כעת מחוץ לישראל.

שני  סרבני גט עתרו כנגד בית הדין הרבני שהפעיל נגדם "הרחקות דרבנו תם". מדובר בהרחקות חברתיות שנהוגות היו בתפוצות ישראל זה דורות רבים, בהן הציבור הוא זה שמרחיק עצמו מסרבן הגט לאור קריאת בית הדין. הדבר בא לידי ביטוי בין היתר באי-צירופו למניין תפילה, שלא להושיבו בבית הכנסת עם הקהל או להעלותו לתורה, וכן שלא לשאת ולתת עמו במסחר ובענייני ממון, שלא לשאול בשלומו ושלא לחלוק לו כבוד. מדובר בסנקציה חברתית שבה נקרא הציבור לשמש 'מנוף לחץ' על סרבן הגט מתוך מטרה להביא לשחרור את אשתו ממאסר עגינותה.

העותרים טוענים כי החוק לא הסמיך במפורש את בתי הדין לנקוט סנקציות אלה, בעוד שבתי הדין סבורים שהם מוסמכים לנקוט אמצעי הרחקה אלו מכוח סמכותם בענייני גירושין.

כלי חשוב וקריטי לחלץ אישה מעגינותה

פרשת עודד גז היא מהקשות והמפורסמות שאיתן מתמודדת מערכת בתי הדין הרבניים כיום. במקרה זה הציבור הרחב שיתף פעולה באופן חסר תקדים כאשר הנושא הגיע אל הרשתות החברתיות וזכה לאלפי שיתופים שהפעילו על סרבן הגט לחץ אדיר. גז ברח מישראל בזהות מזויפת ומצוי עתה בהליכי הסגרה פליליים מבלגיה. במקרה האחר, זה של הסרבן השני, מדובר בתיק ישן יותר וסבוך לא פחות שכולל עיגון מתמשך של שנים רבות, וגם שם נאלצה מערכת בתי הדין לנקוט ביד קשה ויצירתית בקריאה לחברה הסובבת את הסרבן להתרחק ממנו.

מנהל בתי הדין הרבניים הרב שמעון יעקבי אמר כי "אנו מקווים שבית המשפט העליון הגבוה לצדק ייתן גיבוי למערכת בתי הדין הרבניים במאבקה חסר הפשרות בסרבני הגט. השימוש בגיוס הציבור הרחב באמצעות 'הרחקות דרבנו תם' הוא כלי חשוב וקריטי, כלי שבמקרים מיוחדים הוא האפשרות היחידה להביא לחילוצה של האישה מעגינותה – בין היתר כאשר סרבן הגט ברח מגבולות הארץ ואין אפשרות להכניס אותו לכלא, אך לפעמים גם בארץ, כשמאסר אינו אופציה אפשרית או אינו אופציה מספקת".

כזכור, מאבקם של בתי הדין בסרבני הגט התרחב לאחרונה גם בנקיטת סנקציות נגד קרובי משפחה המסייעים בצורה אקטיבית להתמשכות סרבנות הגט, וגם בפרשה המכונה "פרשת הגביר המעגן" – שבמסגרתה ציווה בית הדין על מאסר אביו של סרבן גט – תלויה ועומדת עתירה לבג"ץ נגד בתי הדין הרבניים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
בקרוב גם גנבים רוצחים ומועלים יגישו בג"צ
סתם שאלה | 12-09-2016 20:02
על הפגיעה בשמם הטוב(?)
2
מדובר בגברים משוגעים והיה טוב אם היה יותר קל לכפות טיפו
טיפולים בכפיה במקום לחכות | 12-09-2016 23:42
שהסובל מבעיה נפשית יבן זאת בעצמו יגש לטפל בעצמו. עשרות אלפי נשים מתמודדות עם גברים אלימים ולא יודעות מה לעשות. הם לא רוצות להתרגש-הם רוצות שהבעלים שלהם ילכו לטיפול. צריך שיהיה גורם שיוכל להכריח אנשים כאלה לטפל בעצמם-לא צריך לחכות שהבעל יעשה מעשה קיצוני, ינסה להרוג מישהו כדי להכריח אותו לטפל בעצמו.
3
מדובר בגברים משוגעים והיה טוב אם היה יותר קל לכפות טיפו
טיפולים בכפיה במקום לחכות | 12-09-2016 23:43
שהסובל מבעיה נפשית יבין זאת בעצמו ויגש לטפל בעצמו. עשרות אלפי נשים מתמודדות עם גברים אלימים ולא יודעות מה לעשות. הם לא רוצות להתרגש-הם רוצות שהבעלים שלהם ילכו לטיפול. צריך שיהיה גורם שיוכל להכריח אנשים כאלה לטפל בעצמם-לא צריך לחכות שהבעל יעשה מעשה קיצוני, ינסה להרוג מישהו כדי להכריח אותו לטפל בעצמו.
4
שישכיבו אותו על החמור ויתנו לו עם הרצוע עד שיאמר רוצה א
אין בעיה | 14-09-2016 11:29
זה בטוח בתחום הסמכות של בית דין