אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

וכי מפיו של איתמר בן גביר אנו חיים? / דעה

איני אומר שהשב"כ חף מפשע ואם אכן יתבררו שהיו שם מעשים היוצאים מגדר החוק, יש להעמיד לדין את האחראים, ברם במצב הנוכחי שציבור גדול מקרבנו מתגייס לטובת הנערים ויוצא באופן רפלקסיבי נגד כוחות הבטחון על סמך שמועות בלבד, יש בזה נצחון גדול ל"תג מחיר"

וכי מפיו של איתמר בן גביר אנו חיים? / דעה
  (צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של בית הלל)

התלבטתי אם לכתוב בסוגיית עצורי דומא, אבל לאור ההפגנות והשיח בנושא שתיקה גרועה יותר מנקיטת עמדה.

ליבי ליבי עם המשפחות של העצורים, משפחות רבנים את חלקם אני מכיר, אנשים שמנסים לעשות טוב לקהילותיהם, לתלמידיהם ולכלל החברה, אנשים יקרים אשר יום אחד חרב עליהם עולמם, כשהתברר להם שבנם (כנראה) גדל להיות פרי באושים והצטרף לחבורת הפרא של תג מחיר. להבדיל מרוצחינו מהצד השני, הורי הנערים מגנים בכל פה את המעשים המיוחסים לבניהם והם ראויים לכל מידה של תמיכה ואמפטיה.

ברם, דווקא בגלל שעשבים שוטים אלו צמחו בתוך החברה שלנו, אסור לנו בשום אופן לעשות "איפה ואיפה" ולפעול למען החשודים בשל האמפתיה שלנו אל משפחותיהם. הטרור היהודי מסכן את מדינה ישראל לא פחות מהטרור הערבי. אסור לנו, הן כלפי שמיים והן כלפי אדם, להראות כאילו יש בנו איזו הבנה, סלחנות או שוויון נפש למעשים אלו, ודווקא בשל העובדה שהם יצאו מתוכנו (ואחרים עלולים לחקות את מעשיהם) עלינו להראות סלידה מוחלטת שאינה משתמעת לשתי פנים.

כוחות הבטחון פועלים לילות כימים לחזק את בטחוננו, ומאבק נגד פורעים וטרוריסטים יהודים המאיימים לפרק אותנו מבפנים הוא קריטי לבטחון המדינה לא פחות ממאבק נגד הטרור האיסלאמי. ההשתלחות של אנשים רבים כל כך מהציבור שלנו כנגד השב"כ על סמך מידע לא מבוסס שהגיע מעורכי הדין , אינה במקומה בלשון המעטה.

וכי מפי איתמר בן גביר אנו חיים? האם אין אנו זוכרים מהיכן הוא הגיע? איני אומר שהשב"כ חף מפשע ואם אכן יתבררו שהיו שם מעשים היוצאים מגדר החוק, יש להעמיד לדין את האחראים, ברם במצב הנוכחי שציבור גדול מקרבנו מתגייס לטובת הנערים ויוצא באופן רפלקסיבי נגד כוחות הבטחון על סמך שמועות בלבד, יש בזה נצחון גדול ל"תג מחיר" וחבר מריעיהם ועלינו להצר על כך. נפתלי בנט הפגין מנהיגות אמיצה בכך שראה את הפרובלמטיות הזו, ולא נכנע לקולות הגוברים מתוך המחנה.

בקיץ האחרון כאשר שמעתי את החדשות המזעזעות על הרצח בכפר דומא, הרגשתי כאילו ננעץ בי סכין בלב. המחשבה שיהודים רצחו ושרפו משפחה שלמה כפי שעשו לנו הגרועים שבשונאינו, לא נתנה לי מנוח וערערה אמונה תמימה שהיתה לי בכל יהודי. אחד מהסיפורים הזכורים לי היטב משחר ילדותי הינו סיפור על יהודי ניצול שואה שכל משפחתו נספתה בשואה אשר שאל את רבו אשר ניצל גם הוא מן התופת של הנאצים: "היכן העם הנבחר של אלוקים? כיצד ייתכן שהעם הנבחר נידון לגזירת שמד בכל מיני מיתות משונות ואכזריות?". ענה לו הרב: "זו בדיוק הבחירה שלנו. עצם העובדה שמעולם לא קם יהודי ורצח גוי בשל היותו גוי, מוכיחה את העובדה שאנו העם הנבחר".

רוצחי המשפחה מכפר דומא ריסקו את האתוס הזה והכתימו את זכרם של כל קדושי ישראל במהלך הדורות אשר מתו על קידוש השם בשל היותם יהודים.

אחד החטאים ההיסטוריים שלנו הינו חטאו של עכן אשר מעל בחרם של מלחמת יריחו. בעקבות החטא עם ישראל נוחל מפלה במלחמת העי וכאשר יהושע מנסה להבין את הסיבה למפלה, אומר לו הקב"ה ליהושע את הדברים הבאים: "חָטָא יִשְׂרָאֵל, וְגַם עָבְרוּ אֶת בְּרִיתִי, אֲשֶׁר צִוִּיתִי אותָם, וְגַם לָקְחוּ מִן הַחֵרֶם, וְגַם גָּנְבוּ וְגַם כִּחֲשׁוּ וְגַם שָׂמוּ בִכְלֵיהֶם". מדוע "חטא ישראל"? הרי רק אדם אחד חטא? מדוע אלוקים מאשים את כל העם? התשובה לכך רמוזה בגמרא (שבועות ל"ט.) שם נאמר: "אין לך משפחה שיש בה מוכס ואין כולם מוכסין, שיש בה לסטים ואין כולם לסטין. מפני שכולם מחפים עליו". ברגע שחטא נוראי כל כך מתרחש, כל החברה צריכה לעשות חשבון נפש, מאחר וככל הנראה היתה אוירה כללית אשר נתנה לעשבים השוטים את הלגיטימציה לעשות את מעשי העוולה שלהם. אין חטא המתרחש בחלל ריק.

קריאות הנקמה שנשמעו ברשתות החברתיות ובמדיות אחרות, קריאות אשר קיבלו גיבוי ממספר מנהיגים רוחניים ודמויות חינוכיות, יצרו אוירה נוראית שהניעה את אותם מוגי לב לרצוח את המשפחה בכפר דומא.

אנו כחברה חייבים להוקיע ולמגר מתוכנו תופעות של "תג מחיר" ודומיהן, המטילות כתם על כל החברה הישראלית ומסכנות את עתידנו כאן. אסור לגלות כל הבנה או הצדקה למעשים מעין אלו. מתן לגיטימציה ושיח אלים על נקמה, עלולים לזרוע את הזרעים לאלימות ולרצח הבא. אלו אמנם תופעות שוליים בלבד אשר אינן מאפיינות את הרוב המכריע של הציבור הדתי, ברם הן מסכנות את המשך עתידנו כאן במדינת ישראל וחובה עלינו להילחם בתופעה זו בכל האמצעים העומדים לרשותנו. מאבק בתאים אלימים אלו צריך להיות מובל לא רק ע"י כוחות הבטחון ומערכת המשפט (אותם עלינו לגבות), אלא גם ובעיקר על ידי המנהיגים הרוחניים והחברתיים, אשר מידת הישרות הינה נר לרגלם.

מסיבה זו אני סבור שיש לנקוט ביד קשה והגישה הסלחנית של רבים מתוכנו למעצר החשודים, בגלל שמדובר במשפחות של רבנים חשובים, יש בה טעם לפגם "והאמת והשלום אהבו".

=====

הרב רונן נויבירט הוא רב קהילת 'אוהל האר"י' ברענה ומראשי ארגון 'רבני בית הלל

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
אין לי כח להגיב לעוד חנפן חבר של אמנון בזק
מנדל | 23-12-2015 17:40
2
אז אל תגיב מנדל. חסוך מאיתנו טוקבק טיפשי
למגיב 1 | 23-12-2015 17:54
לתגובה 1 - ותשתדל להתמיד בהרגל זה ולא לכתוב טוקבקים
3
בואו נפסיק את השקר! הם בסה"כ זרקו בקבוק תבערה..
חיים מירושלים | 23-12-2015 18:06
אז נכון, קרתה תקלה מצערת ומתו 3 ערבים מאויבינו. (אני אפילו לא מדבר על האפשרות ההגיונית שזה כלל לא הם..) אבל להגדיר את זה כ"פיגוע"? חחח הצחקתם אותי! פיגוע זה מי שבא במטרה לרצוח, עם סכין/מטען חבלה/כלי נשק אחר.. מי שבא עם בקבוק תבערה וגרפיטי הוא בסה"כ מישהו שאכפת לו מדם יהודי שנשפך ברחובות כמו מים בלא תגובה של השלטונות.. אולי צריך להגדיר אותו מבולבל, חי בסרט וכדומה, אבל "מחבל" או רוצח"? אז נכון, אם הוא יתפס הוא צריך לשבת בכלא - כי מה לעשות - בסופו של דבר אלה אומנם לא חפים מפשע כי כולם שם תומכי טרור (כמו שהוכח לאחרונה בסקר שרוב מוחץ מהם תומכים בפיגועים ורצח יהודים) אבל בכל זאת זה תפקידה של המדינה להגיב ובטח שלא סתם להרוג אנשים בשנתם.. ולכל המצקצקים בלשונם - אני (ואני בטוח שעוד רבים) מחנך את ילדי לאורם של החשמונאים ולוחמי המחתרות. אם נסתכל רק 50 שנה אחורה - הבחורים האלה היו מקבלים צל"ש והיו למופת.. אז נכון שהמציאות השתנתה, אבל להשתמש באמצעים דרקוניים שכאלה לסחוט מהם?? זה הפשע האמיתי!!
4
בתור רב אתה אמור לדעת ההיפך:
חיפאי | 23-12-2015 19:12
אדם שנתפס בשקר - תמיד חשוד על שקר. ואדם שלא נתפס בשקר - נחשב לדובר אמת. כיצד אם כן אתה מעדיף את אמינות השב"כ, על פני זו של בן גביר? תמצא פעם אחת שבן גביר שיקר ונדבר. ולגבי שקרי השב"כ, נתחיל מקו 300 ונמשיך לשמפניה ונעבור באינספור מקרים אחרים.
5
מחרפן לראות שכום מתחילים מה"אקסיומה" שהנערים
שרה | 23-12-2015 19:26
באמת אשמים במשהו. לא הוכח שום דבר עדיין וכל המתיפיפים מדברים על העשבים השוטים, האם בגלל שנער הוא עם פאות בסגנון מסוים וגר בגבעה לא חוקית אפשר להפוך אותו בקלות כה רבה לרוצח?! תלמדו שיש גם דעות שונות ממכם שעדיין רחוקות מאוד מכוונות זדון כמו רצח חפים מפשע (דרך אגב אני מאוד ממלכתית. אך אינני חיה בשחור לבן הרע הזה)
6
מי אתה ר נויברט כל הפוסל במומו פוסל
יוסי | 23-12-2015 20:57
אם אתה לא יודע פשוט אל תגיד ..אבל אתה לא מסוגל יש לך יצר גדול לכתוב להביע דעה .. אם לא אתה לא קיים אתה משתף אותנו בהתלבטויות שלך כאילו זה מענין מישהו... וכי מפיך אנו חיים תפשת מעצמך...
7
כלומר, נחכה שהנזק ייגרם ונהנהן בדיעבד.
| 23-12-2015 22:29
נהדר. #ציניות
8
בן גביר גרוע משקרן הוא מלמד כיצד לשקר בחקירה
רמי תגובה ל4 | 23-12-2015 23:10
גרוע מזו הוא עושה הון פוליטי והון כלכלי על גבם של הנערים ובני משפחותיהם האומללות כל משפטן מתחיל יכול להסביר לך שכעת לאחר ההודאה מוטב לקטין אותו מייצג בן גביר לטעון שהוסת ע"י אנשים שהעריץ(ביניהם בן גביר עצמו) מאשר להגיע עם קבוצה תומכת ועו"ד ממומן מעמותה בן גביר גורר נערים אומללים לעוד עשרות שנות כלא ובדרך גוזר עליהם קופון שמן
9
בוא אסביר לך משהו נורא פשוט
צביקה | 24-12-2015 1:17
עורכי הדין והנערים מדווחים על עינויים קשים. השב"כ לא מכחיש עינויים, אלא רק ניסיון התאבדות. צריך להיות גאון כדי להבין מה קרה ?!?!? אל תחיה מפי בן גביר, אבל איך רב שאמור להיות בעל תפישת מציאות וכושר אבחנה וניתוח מעל הממוצע, לא מסוגל לתפוש את הדבר הפשוט הזה ?
10
ל-9
מישהו | 24-12-2015 11:01
איך רב שאמור להיות בעל תפישת מציאות וכושר אבחנה וניתוח מעל הממוצע, לא מסוגל לתפוש את הדבר הפשוט הזה. התשובה פשוטה: הוא א י נ נ ו רב!
11
9 ו-10 צודקים
עוד מישהו | 24-12-2015 23:06
אבל יש כאן עוד משהו. הכותב מתעלם מההתעללויות של השב"כ בבני המשפחה של העצורים שבוודאי לא עשו מאומה!
12
וכי מפיו של איתמר בן גביר אנו חיים? לא...
אליעזר | 25-12-2015 2:22
וגם לא מפיך.
13
טובה שתיקה לחכמים
ידין | 27-12-2015 0:52
עלילות דם תמיד נשמעות טוב ! מילים יפות תמיד נראות טוב ! אך שנאה צרופה וחוסר ידיעה אינן בסיס לדעה רצינית, אז אנא.... טובה שתיקה לחכמים !!!