אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אבינר: תפילת הבנות בנווה דקלים? הסרט הוא בגטליזציה

הרב שלמה אבינר מתקשה להיזכר בתחושותיו באירוע המצמרר של תפילת הנערות בבית הכנסת בנווה דקלים "באופן כללי, אין עניין לעסוק בהעלאת גרה נפשית"

תפילת הבנות בנווה דקלים? הסרט הוא בגטליזציה
  אין עניין להעלות גרה רגשית. תפילת הנערות (מתוך ערוץ היוטיוב דוד יוסף)

[מתוך שיחה עם עתונאי]

ש: אנו מכינים תוכנית רדיו על הסרט "תפילת הבנות" בבית הכנסת בנוה דקלים ביום הגירוש. רצינו לשתף אותך כי היית שם. האם זכור לך אם זה היה אירוע מאורגן או ספונטני?

ת: לא. ואיני רואה לזה חשיבות. העיקר שהתפללו.

ש: באיזה שלב נכנסת?

ת: איני זוכר. וגם לזה איני רואה חשיבות. המארגנים אמרו לי להתפלל עם הבנים לקראת הגירוש. אחרי שגורשו, הצטרפתי בבית הכנסת בו התפללו הבנות.

ש: מה הרגשת שם?

ת: גם זאת איני זוכר. ובכלל, מה שהרגשתי הוא דבר אישי. וגם משני.

ש: ומה לא משני?

ת: שהחריבו חבל ארץ, הרסו את החיים של אלפי אנשים, ועשו פשע נורא נגד הציונות.

ש: אבל אותה תפילת בנות היתה דבר מאד אנושי?

ת: וגירוש משפחות היה דבר מאוד מאוד לא אנושי.

ש: רואים אותך בסרט מברך ברוך דיין האמת וקורע חולצתך.

ת: כן.

ש: מה הרגשת אז?

ת: סליחה שאיני זוכר. ולא קרעתי על מנת להרגיש אלא כי זה התחייב מן המצב. לא הקריעה של חולצתי היא המוקד אלא הקריעה של חבל ארץ על תושביו. גם כמעט כל הבנות שם לא היו תושבות המקום, אלא אורחות שבאו להצטרף למאבק.

ש: אתה נאבקת בכל תוקף נגד הגירוש ויחד עם זה התנגדת לכל התנגשות עם צה"ל. איך זה בא לידי ביטוי בעמידתך שם בתפילה?

ת: זה לא בא לידי ביטוי. תפילה זו תפילה.

ש: מה אתה זוכר מהתפילה?

ת: איני זוכר הרבה. רק את הפסוק: תפילה לעני כי יעטוף. אני מבקש סליחתך על כך שאני לא כל כך משתף פעולה. אך סרט זה הוא לדעתי בגטליזציה.

ש: מה זו בגטליזציה?

ת: בגטל זה ענין של מה בכך, דבר פעוט. הופכים אירוע נורא לאיזו חוויה מזערית.

ש: אבל זהו סרט מאוד מרגש. אשלח לך קישור. הוא רק 40 דקות, ואז תוכל להתייחס.

ת: אין סיכוי שאסתכל. אין לי זמן. גם אין לי צורך בסרט, הרי הייתי שם.

ש: תודה. שלום.

ת: שלום.

בעקבות השיחה, כמה הערות

הערה א. עוד סיבה שלא אצפה בסרט היא שהוא כולל שירת נשים. כאשר עמדתי שם, סתמתי את אוזניי, אך רב חשוב שהיה אחראי אמר לי שלא אנהג כן כי זה שובר את מוראל הבנות, אז עשיתי כדבריו, כיון שהיה אחראי, וסמכתי על שיטת הפוסקים בדבר הנאה שבאה לו לאדם בל כרחו בפסחים כה. אחר כך התחרטתי, שלא צדקתי בזה, והייתי צריך כן לאטום את אוזניי, ואם זה מפריע, אז לצאת בעדינות.

הערה ב. הייתה שם רבנית חשובה והיא אמרה לאשתי, שכאשר היא הייתה בגיל הבנות שם, לא נהגו לחשוף החוצה רגשות באופן כה מובלט, והיה ניכר מדבריה שאין לה נחת רוח מזה.

הערה ג. זה פלא איך אנשים נתפסים לביטויי רגשות חיצוניים ולא לעצם הדברים. בדומה לזה כאשר בעצמי גורשתי ויצאתי מנוה דקלים, נפרדתי מן המקום, השתטחתי ונשקתי לחול. מישהו ראה אותי שוכב, דאג לי ושאל אותי אם אני מרגיש רע. אמרתי שאישית אני בסדר גמור, אך על מה שקרה אני מרגיש רע.

הערה ד. באופן כללי, אין עניין לעסוק בהעלאת גרה נפשית rumination ,Mental יש להסתכל קדימה ולא אחורה, ולהמשיך לבנות את ארצנו ולהבנות בה בחסדי ד' עלינו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
שלושת השבועות אינה העלאת גרה נפשית?
רפאל | 23-07-2015 13:00
2
צודק!
דניאל | 23-07-2015 13:05
תודה לרב שמזכיר לנו מה העיקר ומה הטפל!
3
חשבתי שקול באישה ערווה
שי | 23-07-2015 14:09
איך רב מתפלל ושר עם נערות ?
4
החינוך הצרפתי הוא לא לדבר על רגשות. לא צריך לעשות מזה ע
המנתח התורן | 23-07-2015 14:35
כל הרבנים הצרפתיים נוטים לציניות קרירה, ואינם מדברים על רגשות (הרב שרקי, הרב צוקרמן, הרב זיני וכמובן הרב אבינר). כנראה שבצרפת החינוך והמנטליות היו כאלה. לא צריך לעשות מזה ענין וזו זכותם לבטא את עצמם כך. ובכל זאת, אני חושב שאי אפשר לעשות מזה הלכה ולימוד כי בארץ מתייחסים אחרת לרגשות, דרך אגב באופן מוגזם כנראה. התקשורת מאדירה רגשות כיום. יש לזה מחיר אולי לטובה אולי גם לרעה. העיקר שאדם יהיה נאמן לעצמו ולתחושותיו. טוב לך לבכות? תבכה. טוב לך להדחיק את הרגשות? תדחיק. המחירים זה ענין של כל אחד ואחת.
5
ל-1
איתמר | 23-07-2015 16:36
העלאת גרה נפשית הכוונה להיזכר במה שהרגישו אז ולא בעצם המאורע של הגירוש..
6
ל-3 קול באשה כמו מראה באשה, יש דברים שאסור ויש
שי | 23-07-2015 17:59
שמותר. כמו במראה יש מצב של "שוו עלי כקאקי חיורי", כך גם לגבי קול. אגב, מי נתן "פאצ'ין" בכפר מימון ומדוע...?
7
מרשה לעצמי לחלוק
דוד | 23-07-2015 19:41
בגלל היותי מסוג האנשים שחושב שלא כל מה שאומר רב הוא בגדר דעת תורה, ארשה לעצמי ובמחילה מכבודו להביע תרעומת. לגבי שירת נשים עצמה, רבים דנו בכך ולא אכניס את ראשי. ואילו, הדגש בדברי הרב אבינר היה בעצם בביטול חשיבותו של הרגש מפני האידיאלים והחובות הנוקשים העומדים על הכף. תפילת הבנות היתה חשובה, גם אם לא אני ולא אתה היינו מצטרפים אליה, כי היא ביטאה רגשות של בני אדם. והתורה שלהם, שלי, ואפילו שלך, היא של בני אדם. יתכן אודהרגעים האלו היו נקודות ציון חשובות בבנין האישיות של חלק מהבנות האלה והנה אתה במחי יד מבטל אותם כעפר הארץ. כמי שמתיימר להבין בנפש האדם ציפיתי ממך ליותר.
8
שוב ושוב ספורי נשים
| 23-07-2015 20:30
נשים מקומם בבית. להקים משפחה. לתמוך בבעל שיוכל ללמוד. ברגע שעוסקות בדברים אחרים מתחילות הצרות
9
שו"ת סמס
שו"ת סמס | 23-07-2015 21:38
עיתונאי אמיתי, או שאלות של כבוד הרב אל עצמו?
10
ל8 איזה ציניות מגעילה
| 23-07-2015 22:06
מקווה שעדיין אינך נשוי..יש לך מה ללמוד ...אני כשלעצמי נשואה באושר וברוכה בילדים וממש לא פמיניסטית אבל התגובה שלך גרועה ומראה על חסך בהבנת רגשות ותהליכים ומצוקות של אנשים ונשים.
11
8 צודק בכלל עדיף שנשים לא תדברנה
שי | 23-07-2015 22:58
אבי לא הרשה לאימי לדבר בכלל. בזכות זה קיבלנו חינוך נהדר. גם כשהיינו ילדים הבנות ניקו ובישלו הן ידעו את מקומם. הבנים ידעו מראש שהם נועדו לגדולות, ללימודים.
12
בטח שהוא לא רוצה להיזכר
ליאור | 27-07-2015 15:19
כי אז הוא ייזכר גם בשיתוף הפעולה ההדוק שלו עם הכוחות המגרשים, זה בטח לא נעים להיזכר
13
כדאי להזכיר פרט אחד שנהיה לאחרונה מאוד מאוד ירוד אצלינו
| 07-08-2015 0:32
כדאי להזכיר פרט אחד שנהיה לאחרונה מאוד מאוד ירוד אצלינו, וזה מסכן את כל עם ישראל ח"ו, כמבואר בפסוק (דברים כ"ג ט"ו) "כי ד' אלקיך מתהלך בקרב מחנך להצילך ולתת אויביך לפניך והיה מחניך קדוש ולא יראה בך ערות דבר ושב מאחריך" דהיינו שישמרו על הצניעות ואם לא השכינה שבה מאחרינו חו"ח. ענין הצניעות ירוד הרבה מאוד ממש נורא נוראות, ומי יודע איזה חרון אף זה גורם בשמים ובעולם, ידוע מה שכתוב בחז"ל ובספרי מוסר וחסידות, שכמו ששמירת הצניעות ממשיך את השכינה בעולם, כמו"כ הפריצות כביכול מרחיק את השכינה ואת השמירה מן העולם, מדברים על הצרות צרורות שיש היום, ומה גורם לצרות אלו? חסרון הצניעות!! ועל זה לא מדברים לציבור בשום מקום בציבור החרידי, הדבר הראשון לנו לשפר הצניעות כמו שהחפץ חיים היה תמיד דורש. כאמור היום הצניעות ברחוב כל כך ירוד שא"א לתאר את זה, וכמו שלאחרונה מסתובבים לפעמים כמו באמצע הלילה ובשבתות וחגים בחורים נושרים/נושרות שובבים ה"י וצועקים וצוחקים בקול ברחוב פרוע מאד, מיום ליום נעשה המצב של הצניעות יותר גרוע. גם לאחרונה יש בנות אפילו מהחרדים מבתים הכי טובים יושבות על הרצפה ברחוב, וכשרוצים הגברים לעבור ורואות שלגברים אין מספיק מקום לעבור, הם לא זזות, בכלל לא מבינים כלום, ומדברים בקול רם , שרים וצוחקים בקול. ולא רק ברחוב ירד הצניעות, אלא גם אצלנו בלב ירד הצניעות ונעשה יותר פריצות בצורה שלא יאומן וא"א להבין מה קורה כאן, איך לא צועקים על זה? איך הכל שקט? איך זה לא מפריע לאנשים? כל כך זה ירד שכבר התרגלו לזה? הולכים ברחוב בחורים והולכות בנות וצוחקות וצועקות בקולות כאלו ה"י והבחורים אפילו לא זזים, לא מפריע להם כלום, אדרבה הם מסתכלים עליהם בלי שום בושה ואח"כ שופחין זרע חס ושלום, זה נורא נוראות מה שרואים היום, איך לא עושים על מצב הצניעות שירד באופן נורא יום תפלה או יום צום בקולות וברקים. הולכות נשים חרדיות ברחוב, ומבקשים מהם שילכו קצת לצד כי צריכים הגברים לעבור הם אפילו לא יודעות מה רוצים מהם, זה המצב של העולם היום ענין הצניעות מצער מאד להקב"ה. אבל... אישה המוסרת נפשה לצניעות - עושה רעש ושמחה גדולה בשמים וככל שקשה קיום המצווה על האדם – כך גדול שכרו. ומה רב שכרה של אישה המייצגת עצמה כבנות ישראל הכשרות בנות שרה ורבקה רחל ולאה בגאווה ועוז ובאמיצות שלא סרה מדרך האמהות הקדושות בדרכם בצניעות כלל וכלל. אישה צנועה עושה נחת רוח לפני ד' יתברך ומלאכי השרת באים לפני הקב"ה ואומרים לו "ראה איזה בריה נפלאה יש לך בעולמך" אשה חשובה, כשרה, צנועה וחסודה. אבל בגדול יום יום הצניעות מתדרדר בצורה נוראה הנשים והבנות שלנו כבר לא יודעות מה זה הפרדה והבדלה בין אנשים לנשים צניעות, לא יודעות מה זה לא לדבר ברחוב בקול רם צועקים בקולות משונים ולא מתביישים, יושבות על הרצפה קבוצה של בחורות גרינים וכו' זה נורא נוראות, יש עוד הרבה לספר אבל מספיק בזה לעורר ואכמ"ל יותר. אחיות יקרות, עליכן לזכור תמיד שעליכן מוטלת האחריות הכבידה הזו ואין נחת רוח גדולה לקב"ה יותר מזו שאנו מקיימות את רצונו והולכות ומתנהגות בצניעות. ויהי רצון שנזכה כולנו לעשות רצוננו כרצונו ונזכה לשמח את בורא העולם ולהתחזק בצניעות ובקדושה ובכך נזכה שבזכות שנחזק הצניעות נזכה לגאולה בקרוב. אני מתחננת לעם ישראל "נא לשפר הצניעות למנוע פיגועים" הרבנית ל.
14
יש לי שאלה לכל הנשים
| 23-08-2015 20:42
לשפר הצניעות = למנוע תאונות יש לי שאלה לכל הנשים היקרות, ששמות פאה שהם לא צנועה ומושכת.. (דהיינו כל פאה לא של סבתות) מה אתן חושבות לעצמכן? שיש לכם ריח של יראת שמים, שהירקן לא מזיל ריר עליכן? שהנהג באוטובוס לא נכשל בהרהורים? שהבחורים לא שופכים זרע עליכם ח"ו, אישה שהולכת עם פאה ארוכה או עם פאה לא צנועה היא מכינה לעצמה את הגיהנום ומכשילה גברים וגורמת לעבירות החמורים ביותר, אתם מתלבשות בצורה מכשילה וגם אם היא צנועה, הפאה הורסת הכל, אני רואה אברכים טהורים שלמדו בישיבות קדושות חנונים למדי, והאישה נראית דוגמנית מהשורה הראשונה, בבקשה: תעשי את זה רק בבית לא בחוץ יקירה שלי, כבר לא קשור לרבנים או להיתרים, לא לעדות וחוגים, זה קשור למראה החיצוני של היצר הרע שלך, אוי כמה אברכים נכשלים בך שאת עולה לאוטובוס בבוקר עם הפאה לא צנועה או ארוכה והמתקתקת שלך, כל הלימוד שלהם כל היום נהרס על מחשבות שאת גרמת להם. כן כן כן ממש כך. כמה (מאות) בחורי ישיבות מסתכלים לעבר המחיצה בחתונות לראות אותך, או יוצאים במיוחד בערבי שבת לראות אותך מטיילת ברחוב עם הבגדים הנוצצים ועם הפאה של שבת המטריפה שלך (יש עדות למי שרוצה מקור) שהיא באמת מטריפה את הראש שלו.. בושה שבת ישראל צריכה להאות ככה, הם לא מחפשים לצאת לקניון לראות חילוניות פרוצות, את "תלמדה בית יעקב" מעניינת יותר, את נוצצת יותר, כן את..את.. "בגללך יש זרע לבטלה" לא בגלל שחקניות פרוצות, רק בגללך!!!!! בגללך יש בעיות של שלום בית, בגללך!!!! תתעשתי לפני שיהיה מאוחר....!!! ישנן פאות שמושכות עיניים של גברים אחרים והם יכולים להגיע להרהורי עבירה שזה אסור!! כמו פאות ארוכת מידי או פאות שיותר יפות מהשיער הרגיל של האישה וכו'.. נמאס כבר מכל אלו שהולכות עם צוואר חשוף [מגיע לפעמים עד לשקע של החזה] בגדים צמודים ביותר ולקינוח חצאיות מעל הברך, והעיקר "לא הולכות עם פיאה" אבל צמוד וקצר גם אסור. אני באופן אישי חושבת שפאה מביאה להרבה מכשולים בצניעות!! לדעתי גם המכשירים הטמאים גורמים לנו לאבד שפיות, הילדים ובפרט בנות הסמינרים הולכים עם הפלאפון לכל מקום, קניות, ואפילו לשרותים, למקלחת, ואפילו כשהם רוצים לישון לנוח קצת, הם מכבים הכל אבל לא את המכשיר שמא מישהו יחפש אותם. הם הפכו להיות תלותיים במכשיר שמספק להם את האון-ליין העכשוי בכל עת!! לצערי יש להקטין את המידע של המכשירים ולהפוך אותם למה שנועדו מלכתחילה-מכשיר פלאפון לשיחות של האם הגעת הביתה? הכל בסדר? ולנתק זהו.הרבה מסכימים איתי אבל אף אחד לא מסוגל להתנתק ממנו - והסיבה העיקרית היא מידת הגאווה!!!! [גם הסיבה של הפריצות אצל נשים היא מידת הגאווה!!!] שמא יגידו אהה, אין לו מכשיר ברמה!!! לי יש מכשיר פשוט ואני מסתדרת מצויין ואפילו יותר מכל אחד אחר. אני מגיעה הביתה ויש לי זמן לכל דבר, לא כמו רובכם, כשאני נכנסת להתקלח אני נכנסת לבד ולא עם כל העולם. האם אישה "חרדית" ההולכת בניגוד להלכה בבגדים צבעוניים ומבריקים המושכים תשומת לב או בבגדים המבליטים את כל איברי הגוף ובעיקר את המקומות הצנועים,או בחולצות קצרות שאם את מתכופפת רואים לך את הגב ואם את מרימה את ידיך רואים לך את הבטן, וחובשת פאה העשויה משיער של נשים גויות שמתו או מטפחת ראש צבעונית ונוצצת ונעלי עקב וכו'- יכולה להעיד לפני הקב"ה ולומר לו "אבא שבשמיים אני מאותן נשים צדקניות שיביאו גאולה לעמך ישראל? " האם ראינו מאישה כזו שבנייה יצאו ת"ח גדולי הדור? האם אישה כזו יכולה לדמיין לעצמה שאחרי מותה היא תבוא בפריצות הנ"ל לפני האמהות הקדושות ותרצה לשבת לידן? ואיך לא תפחדי מאבא שבשמיים שאמר בתורתו הקדושה "וראה בך ערוות דבר ושב מאחריך...." הקב"ה מסלק שכינתו מעם ישראל, מסיר את השגחתו מעלינו בגלל נשים כמוך... ואמרו חז"ל הקדושים שצרות באות לעולם בגלל חוסר צניעות של בנות ישראל ובפרט לאחר שקראת את כל הנ"ל, כיצד תעיזי להמשיך לצאת כך מחר ולהכשיל את בחורי ישראל ותמשיכי לשים פס על דברי חז"ל הקדושים אשר הזהירו נוראות על הפריצות שיש בקרב מחננו ובפרט שיראו לך ביום הדין שקראת כל הנ"ל ובכל זאת המשכת במרדך. אני לא אוהבת להעיר על הנושא הזה, כי לי לא חסר דברים שצריך לתקן... אולי יותר קל לי בנושא צניעות ואני מקפידה על כך, אך בדברים אחרים די קשה לי, שהם פחות סממנים חיצוניים כמו תפילה ועבודה על המידות... אני יהודיה כמוכם ואף פשוטה יותר מכם, איני מתיימר להיות חכמה או נביאה ויש לי המון מה ללמוד מכל יהודי/ה. אני אוהבת אתכם עם ישראל מאוד! וזו הסיבה שאני פונה אליכם מכל הלב!!! אנו לקראת אחת התקופות הקשות בהיסטוריה שלנו, לקראת חבלי משיח!!! וכולנו חייבים לחזור בתשובה תיכף ומיד.
כמה שטויות הצלחת להעמיס בתגובה אחת!
רונן בוזגלו | 01-01-2020 10:29
1) אין שום קשר בין הברכה ששורה בסמוי מן העין, לבין צניעות. 2) רוב סיפורי המתים קליניים מהדור האחרון הם פשוט סיפורים מומצאים, עסקני פאות תפסו טרמפ על זה שרוב הציבור מאמין לסיפורים הללו, והמציאו סיפורים משלהם, כשהם משלבים את הקטע של הפאה בתוך הסיפור. אז זה לא בגלל שלא מביאים ראיה מן המתים אלא בגלל שלא מביאים ראיה מהשקרנים. 3) הניסיון להיות אובייקטיבי הוא עילג ממש. אין לך מושג איך נראית אשתו של הרב משאש, כתבת שהיא הלכה עם פאת קש למרות שהיא לא הלכה עם פאה בכלל, וזאת על מנת להציג כביכול נשי הרבנים הלכו רק עם פאת קש, ורק פאת קש מותר... כאשר בפועל, גם לפני 500 שנה הפאות היו משיער טבעי ונראו בדיוק כמו שיער אמיתי, כמובא בכל הספרים דאז. 4) הקריטריון היחיד לפאה שאינה צנועה, זה שהפאה לא תבלוט ותמשוך תשומת לב מיוחדת בגלל שהיא חריגה בנוף המקומי. אשה שמתלבשת בצניעות והפאה שלה סטנדרטית, לא תתן את הדין בגלל איזה בחור ישיבה או אברך שמסתובב ברחובות ומסתכל על נשים, זו הבעיה האישית שלו.