אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מועלם לסרוגים: לא מצליחות לגייס מועמדות

יו"ר פורום הנשים של הבית היהודי מסבירה את מיעוט המתמודדות בפריימריז "המסלולים שנשים דתיות מנותבות אליהם הם לא להנהגה ולא לפוליטיקה" אך קוראת לשינוי "בואנה להתמודד"

שולי מועלם לסרוגים: לא הצלחנו לגייס מועמדות
  הנשים לא נותבו לפוליטיקה. מועלם (יח"צ)

איפה הנשים הדתיות ולמה הן לא רצות בפריימריז של הבית היהודי.

לאורך כל היום ניסינו בחדשות סרוגים, לראיין פעילות בולטות מקרב נשות הציונות הדתית כדי שיענו על השאלה מדוע הנציגות הנשית בפריימריז אפסית, אך כולן סרבו לדבר. חלקן הפנו אותנו ליו"ר פורום הנשים של הבית היהודי, גוף שהוקם לפני כשנה ואמור לרכז את הפעילות הנשית של המפלגה, ובראשו עומדת ח"כ שולי מועלם.

ח"כ מועלם, הבוקר פרסמנו טור דעה של שירן שלו, בו היא שאלה איפה כל הנשים הדתיות ולמה הן לא רצות לבית היהודי. עד כה יש כעשרים גברים ורק 4 נשים שמתוכן רק שתי נשים דתיות שהכריזו על ריצה לבית היהודי, את וסופיה רון מוריה. בתור יו"ר פורום הנשים מה את אומרת על המצב הזה?

זה מצב עגום מאוד, כי בפורום הנשים אנחנו ועשינו תוכנית, וישבנו עם נשים בחודשים האחרונים על כל מיני תפקידים במרחב הציבורי, כשמבחינתנו כל התהליך של העצמת נשים ומנהיגות נשים, כשכל התהליך מטרתו הייתה להביא יותר נשים להתמודד בפריימריז.

ומה קרה?

אנחנו לא מצליחים. גם אני וגם פורום הנשים יצאנו בקריאה בפייסבוק וגם לנשים ספציפיות ממש להתמודד ואמרנו שנעזור להן, ושמבחינתנו להתמודדות של נשים יש גם אמירה עקרונית, מהותית, ציבורית, שבציבור שלנו נשים מובילות בהמון תחומים, ואני חושבת שהמהפכה הכי גדולה של הציבור שלנו היא מהפכת לימוד התורה לנשים, ואנחנו לא מצליחות לגייס.

אבל אנחנו לא מתייאשות כי זה עוד לא נגמר ועוד לא נסגר. וגם דרכך אני רוצה לנצל את הראיון הזה ולקרוא לעוד ועוד נשים מהציונות הדתית, ונשים שמאמינות בערכים של ארץ ישראל ועם ישראל ותורת ישראל לבוא להתמודד. תבואו אלי, אני מוכנה לייעץ, אני מוכנה לעזור, אני מוכנה לתמוך. פורום הנשים יתמוך, יש לנו מלא נשים פעילות בכל הארץ, ואנחנו רוצים עוד נשים שתבואנה להתמודד.

זה לא ייפגע במקום שלך? גם את זכית בשריון בבחירות הקודמות, את לא מפחדת?

אני לא מפחדת, אני חושבת שככל שתהיינה יותר נשים שמתמודדות, כמו שככל שיהיו יותר גברים, זו הדרך שלנו לבקש מנדט מהציבור. אין פה עניין של פחד או לא פחד, אלא מציאות לא נכונה לטעמי, שבה יש מבול של מתמודדים גברים ומעט מאוד נשים שמתמודדות, מול כל העשייה שקיימת במרחב הציבורי, גם הכללי וגם הציוני דתי – בכל האלמנטים שלו, אם אני כבר פעמיים נפגשתי עם שני פורומים של נשות עסקים בציונות הדתית, זה אומר שיש הרבה נשים שנמצאות בתפקידים בכירים, גם ניהול, גם אקדמיה וגם עולם המשפט ובמעבר לעולם הפוליטי הם לא שם.

ואני מקווה שהדוגמה של הנשים בבית היהודי, של שלוש חברות הכנסת שהן מחברות הכנסת הפעילים בכלל וגם בבית היהודי, זו תהיה דוגמה וסוג של משיכה של נשים לבוא.

מה לדעתך הסיבות שגורמות לנשים לא להכנס לפוליטיקה? מה מפחיד אותן?

אני חושבת שעם כל הצער ובלי לדבר באמירות שהן כלליות. אני חושבת שיש הבנייה חברתית, יש מסלולים שנשים מנותבות אליהם והם לא להנהגה ולא לפוליטיקה – פחות למרחב הציבורי מהסוג הזה. אני חושבת שאנחנו בתהליכי שינוי דרמטיים, אבל אנחנו לא שם.

ומכל הפמיניסטיות הדתיות עם חוש הומור ובלי חוש הומור אין אף אחת שרוצה לרוץ. יכול להיות שכל המאבק שלהן הוא רק בפייסבוק ובעיתון, ולא בזירה שבאמת קובעת?

אני ממש לא מסכימה איתך. המאבקים של הנשים הם על כל המימדים שישנם בחיים שלנו, ולצערי שלמרות שיש נשים שמשיגות הצלחות אדירות במאבקים עצומים ותורמות לחברה כולה, עדיין לא הצלחנו לגרום להם לבוא ולהאבק במישור הפוליטי. אולי זה גם האמירות המוכרות לכולנו, 'מה? בפוליטיקה זה מלוכלך, זה ככה, זה ככה', לא. אני אומרת, בואו לכנסת. הכנסת זה המקום להשפיע, זה לא המקום היחיד, יש עוד הרבה מקומות שמשפיעים בהם, אבל הכנסת היא המקום הקריטי להשפיע על הפנים של החברה הישראלית, על סדרי העדיפויות, על איך אנחנו נראים, על איך אנחנו מגדלים את הילדים שלנו. ולצערי, עדיין עדיין אנחנו לא שם. אבל אנחנו בדרך.

יש הרבה נשים צעירות, ובעוד עשר שנים לא נהיה בנקודה שאנחנו נמצאים היום. אבל כרגע לצערי אין מספיק נשים דתיות שרוצות להתמודד בפוליטיקה.

יש לך שמות של נשים שאם יופעל עליהן לחץ ציבורי הן תסכימנה להצטרף למירוץ?

לא. אני לא עובדת ככה. זה רחוק מאוד ממה שצריך להיות חברת כנסת. צריך לזכור שלהיות ח"כ זה טוטאלי. אתה לא בא לשם כי לחצו עליך. אתה בא לשם כי אתה מאמין, כי יש לך דרך, כי אתה רוצה לעשות שינוי, וכי אתה מאמין שהמקום הזה הוא המקום שאתה רוצה שתהיה בו.

אתה לא יכול להיות בכנסת אם אתה לא בא לזה מתוך הכרה מלאה, עם תמיכה מלאה של המשפחה, לא משנה אם אתה גבר או אשה, אני כאמא לשבעה ילדים, אם לא היו עומדים מאחורי הבעל שלי וכל הילדים שלי, אני לא יודעת, אם הייתי יכולה להגיע למקום הזה ולהיות באקסטרה אקסטרה פעילות שלי כחברת כנסת.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
את גם תעזרי להן להשיג את עשרות אלפי השקלים.
אשה | 09-12-2014 19:28
הסיפור הוא גם כסף. עשרות אלפי שקלים רבות. לכמה נשים בציבור הדתי לאומי יש אפשרות להוציא 200 או 100 או 300 אלף ₪ לתהליך כזה? צריך להיות הוגן ולדבר על זה.
2
לא אוהבת להיכשל ואין סיכוי ריאלי
הייתי רצה אם היה לי כסף וסיכוי אמיתי | 09-12-2014 22:59
3
פורום ריק
שושי | 10-12-2014 9:06
פורום הנשים בבית היהודי ריק מנשים ומשמעות.... מדוע לא פונים לתנועת הנשים הציוניות "אמונה" תנועה רבת פעלים ומשריינים להן מקום כמו לתקומה.. אם רק הייתם פורום רציני...
4
נשים מפונקות אתן ממילא משוריינות על מה אתן בוכות ?
דימטרי הכועס | 10-12-2014 11:33
אשה זה לא מלאך אלוקים ואין לה יתרון על פני גבר. רציתן שוויון זוכרות? אז שוויון זה לא רק זכויות. שוויון כשמו כן הוא. רוצות להתמודד? ברוכות הבאות ללא שריון. (כן לשלאלתכן גם שריון לתקומה הוא תועבה בדיוק מאותה סיבה הם לא מורמים מעם וגם אתן לא) נמאס כבר מהצביעות הפמיניסטית.
5
טוב מאד שנשים שפויות לא רצות לתחרות האישית
ברנז'ה | 31-12-2014 13:26
יש שם מספיק שאפתניות כמו מועלם סופיה רון וסטרוק. נשים נורמליות מסתפקות בשמחה בביתם ובעבודתם. לא כולם אוהבות את תחרות כוכב נולד. הבנת זאת שולי?לא כולם...