אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פורום חותם: "ההלכה מותירה להחמיר ענישת סרבן גט שמעגן ופוגע באשתו"

בפורום חותם מברכים על האישור הטרומי להחמרת הסנקציות על סרבני הגט ומוסיפים בנייר עמדה כי "יש להוסיף לבתי הדין הרבניים כלי ענישה כגון עיכוב יציאה מהארץ, שלילת דרכון ורישיון נהיגה, איסור החזקת או פתיחת חשבון בנק"

חותם: "ההלכה מותירה להחמיר ענישת סרבן גט"
  (אילוסטרציה פלאש90)

בעקבות אישור מליאת הכנסת בהצעה טרומית את הצעת החוק של חבר הכנסת דב ליפמן (יש עתיד) להקשחת תנאיהם של סרבני גט הכלואים בבתי הכלא הכוללים בין היתר הגבלת שיחות טלפון, אי מתן אישור שהייה באגף התורני ואף אי קבלת אוכל בכשרות מהדרין, מדגיש פורום חותם המייצג את מכוני ההלכה והתורה המובילים בציבוריות הישראלית כי הוא תומך ומברך על הצעת החוק.

בנוסף מדגישים בחותם כי מבחינה הלכתית סנקציות אלו הידועות בשמן- 'הרחקות רבנו תם', מיושמות בחלקן כבר היום הלכה למעשה בבתי דין רבניים. עוד מציינים בחותם כי הצעת החוק שמבקשת לפגוע בזכויות האסיר על ידי שלילת שיחות טלפון ושלילת שהות באגף התורני אינן מוגדרות כ "כפיה על גט".

בחותם מסבירים כי טעם הדבר " יש להטיל על הבעל את ההגבלות הבאות מכוח חוק בתי הדין הרבניים, ובכללם עיכוב יציאה מהארץ, שלילת דרכון אישי, שלילת רישיון הנהיגה, איסור החזקת או פתיחת חשבון בנק, והפיכתו ללקוח מוגבל במיוחד. הגבלות אלו אף שהן לוחצות את הבעל לגרש את אשתו אינן נחשבות כפייה, וזאת מאחר שהגבלות אלו אין בהן כפייה ישירה בגופו או בממונו אלא ננקטות כתוצאה מהחלטה של הציבור שלא להיטיב עם מי שבית הדין קבע שלא נוהג כשורה ומעגן את אשתו".

מקור הדברים בדברי הרמ"א באבן העזר: 'כל מקום שאין כופין בשוטים… יכולין לגזור על כל ישראל שלא לעשות לו שום טובה או לישא וליתן עמו או למול בניו או לקברו, עד שיגרש. ובכל חומרא שירצו בית דין יכולין להחמיר בכהאי גוונא'.

עוד מצוין בנייר העמדה כי  "בשנת תשנ"ה חוקקה מדינת ישראל חוק המרחיב את מגוון הסנקציות שניתנות בידי בית הדין כנגד סרבני גט, בהתאם לשיקול הדעת של בתי הדין. כתב על כך הרב שלמה דיכובסקי  באחד מפסקי הדין: 'במשך מאות בשנים היו בתי הדין הרבניים ברוב תפוצות הגולה מוגבלים מאד ביכולתם לפעול נגד סרבני גט שניתן נגדם פסק דין לגירושין, יהיה זה בגדר המלצה, מצווה, חובה או כפיה לגרש. חוסר האונים הזה הביא בצדו לצמצום מסוים של השיח ההלכתי בכל הקשור לדרכים העומדות בפני בתי הדין להביא לאכיפת פסקי דין לגירושין על פי ההלכה." כעת, הצעת החוק הנוכחית משנה את המצב, ומאפשרת להרחיב את הסנקציות המוטלות על סרבני גט, ויש לתמוך בה .

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הורדת כשרות היא החטאה ולא ענישה ושום רב לא יעשה זאת
יקי | 26-11-2014 17:00