אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דיון על בריאות נשים חרדיות: הח"כים הבריזו

לדיון בנושא האחוז הגדול של נשים החרדיות הלוקות בסרטן השד לא התייצב אף ח"כ חרדי.הנתון המעודד, יותר נשים חרדיות הולכות להבדק, אך כבר 12 לא נאספו נתונים בנושא

דיון על בריאות נשים חרדיות: הח"כים הבריזו
  בריאות נשים חרדיות לא מעניין אותם? (פלאש90)

מאז 2002, אז פורסם ששיעור החרדיות הנפטרות מסרטן השד כפול מבאוכלוסייה הכללית, לא נאספו נתונים על בריאות האישה החרדית עם זאת, הודות לפעילות עמותות וקופות החולים, שיעור החרדיות המבצעות ממוגרפיה, הנמוך לעומת שאר האוכלוסייה, עלה בשנים האחרונות ב33%.

"יש הזנחה רבת שנים של אוכלוסיית הנשים החרדיות שמצבן הבריאותי נחות לעומת כלל ציבור הנשים ואין התייחסות לחסמים שמונעים מודעות וגישה לטיפול", אמר היו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ח"כ עליזה לביא בדיון היום על בריאות נשים חרדיות. "אין נתונים, ואין חרדיות באקדמיה שייקחו על עצמן את המשימה. הבעיה איננה של המגזר החרדי אלא שלנו. נרדמנו בשמירה".

יו"ר הוועדה התייחסה גם לכך שלדיון לא הופיע אף ח"כ חרדי: "ציפיתי שיהיו בדיון היום ח"כים חרדים ולא הגיע אף לא אחד. אני מאוכזבת שהם לא כאן. זיהיתי קבוצות שלא מיוצגות בכנסת ישראל, כמו הנשים החרדיות, כדי שלא תמשכנה להיות שקופות בפני המחוקק והבאתי אותן כמשקיפות על מנת שיוכלו להעלות נושאים בוערים מהמגזר ולקדם אותם יחד. אני קוראת לחכים החרדים לשתף פעולה ויחד לפעול לשינוי."

מיד לאחר הדיון פנתה יו"ר הוועדה ח"כ עליזה לביא לשרת הבריאות יעל גרמן וביקשה את התגייסותה לנושא. השרה גרמן התחייבה להירתם ולטפל בהקדם לשיפור המצב.

רחלי איבנבוים, "מעורבות", יוזמת הדיון אמרה: "לפני 5 שנים מלאו לאמא של בעלי 50 ובעלי הציע לה, לבדוק את המעי הגס. חמי הלך לאדמו"ר להתייעץ, והוא אמר לו ש'לא צריך לחפש'. חמותי היקרה כבר 3 שנים לא אתנו. היא נפטרה מסרטן המעי הגס. יש 400,000 נשים חרדיות ואין לנו נתונים השוואתיים על מצבן הבריאותי. את הנתונים אני מצפה לקבל ממשרד הבריאות, אבל עיקר העבודה היא בתוך החברה, אנו חייבות להתגייס למען עצמנו".

חנה קהת, קולך: "לפני 14 שנה התקשר אלי הסטטיסטיקאי של משרד הבריאות ואמר לי שיש 30% תמותת יתר של חרדיות מסרטן השד ושתוחלת החיים של חרדיות היא הכי נמוכה בארץ. מאז אנו עוסקות בנושא, אבל אין מספיק נתונים ואין תקציב. ב-2009 פורסמו שני מחקרים, שלנו ושל בית הספר לבריאות הציבור, שמוכיחים קשר חד משמעי בין ולדנות  של מעל 4 ילדים לרמת בריאות האישה שיורדת בתלילות. עשינו סקר דרך משרד ראש הממשלה ומצאנו קשר הדוק בין מספר ילדים וגיל הלידות לבעיות בריאות קשות. הלמ"ס מסרב לתת נתונים לפי פילוח מגדרי. כשלחצנו נתנו נתונים על בני ברק. תוחלת החיים של נשות בני ברק מאד נמוכה. הגברים במקום השני בארץ, והנשים במקום אחר לגמרי. הפער זועק לשמיים".

שרה סמיאטיצקי, מייסדת "בשבילך": "הקמתי את 'בשביל' לאחר שב-2002 פורסם מחקר על תמותת חרדיות מסרטן שד, לפיו שיעור החרדיות שנפטרות כפול מהאוכלוסייה הכללית. למה הפער כל כך גדול? הרי בישראל שירותי הבריאות כמעט בחינם ויש נגישות לקופ"ח. כי אין בארץ הפניות לבדיקות תקופתיות ואין מודעות לכך. פה הדגש של קופות החולים הוא לרפא חולים. גם הרופא שואל למה באת? מה התלונה? חייבים להתמקד בגילוי מוקדם. במגזר החרדי חייבים לקבל הסכמה של גדולי הדור. אמרו לי 'אל תפתחי פה לשטן', 'אם אלך לחפש אמצא'. הלכתי לגדולי הדור ותוך שבועיים קיבלתי הסכמות ודחפו אותי לפתוח את העמותה שעוסקת בעידוד גילוי מוקדם. מאז ההיענות לממוגרפיה עלתה ב33%. צריך להבין שהאישה החרדית שמה עצמה בעדיפות אחרונה כי יש לה משפחה מאד גדולה והרבה פעמים היא גם המפרנסת, והצרכים שלה תמיד האחרונים בתור".

ענת שבתאי, משרד הבריאות סיפרה על הפעולות שהם מבצעים בנושא: "התחלנו לפני שנתיים תוכנית הדרכה למורות ופרחי הוראה. שנים גלגלו אותנו מכל המדרגות ואמרו לנו שאין מקום ללמד נשים חרדיות על בריאות. לא הצלחנו. השינוי הגדול הוא בבני ברק, שם עוזרת אישה מתוך הקהילה בשם שושנה גולדפינגר, שמכירה את העשייה במגזר החרדי בארה"ב. היא עזרה לנו מאד בפתיחת דלתות והרב שרנסקי שאחראי על בית יעקב איפשר לנו להתחיל בפעילות למורות וגננות".

ד"ר אריאלה פרמדר, קופ"ח מכבי: "יש לנו קשר הדוק עם רבנים ונשים מובילות. זו החלטה אסטרטגית של הקופה כדי להגיע לשוויון בטיפול. יש עלייה של 5% בחמש השנים האחרונות של בדיקות ממוגרפיה בקרב נשים חרדיות. בבני ברק הגענו לקרוב ל-70 אחוז חרדיות שביצעו ממוגרפיה, כ-40,000 נשים מעל גיל 50. באוכלוסייה הכללית אחוז הנבדקות 80%. אנו פונים לכל אישה פנייה אישית על ידי אחות או מתאמת". עדנה פלג אולבסקי, האגודה למלחמה בסרטן: "יש עליה בהיענות לממוגרפיה. אנו מפיצים עלון מיוחד לחרדים בחינם ומפרסמים בתקשורת חרדית. יש ביקוש לעלונים. ניידת הממוגרפיה פועלת ביוזמתנו ומסובסדת על ידינו. בשל הביקוש הרב רכשנו ניידת נוספת. ההיענות מדהימה. אם ב2009 רק 50% מהחרדיות ביצעו ממוגרפיה, ב-2012 שיעורן עלה ל-65%".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
בנט הורס הכל
כרמלה | 12-11-2014 16:30
2
אסור ע”פ תורה להתגייס לצה”ל הציוני
| 12-11-2014 21:40
אסור ע”פ תורה להתגייס לצה”ל הציוני, (יהרג ואל יעבור) עלינו להבדל מהשפעתו הרעה של השלטון הכפרני, ועכשיו רבני (מנהיגי הדור) צה”ל מגייס חרדים , שומו שמים, וכי יש בגידה בהקב”ה ובחרדים גדולה מזה? “גם היום יש להזהר מלהתחבר לרשעים” כך מתריע הגאון הצדיק רבי ישראל יצחק קלמנוביץ שליט”א. בבני ברק בשיחה נדירה אותה מסר הגאון הצדיק רבי ישראל יצחק קלמנוביץ שליט”א , “כיום”, אמר “עלינו להבדל מהשפעתו הרעה של השלטון הכפרני שכדברי הגר”ח זיע”א ‘תכליתו היא לעקור את יסודי הדת’. כיום הדבר כבר בולט כמו שציין רבי אלחנן וסרמן ז”ל שלפני הגאולה הערב רב ישלוט וישפיל את תלמידי החכמים האמיתיים, ועליהם כיוון החפץ חיים ז”ל שהם מזרע עמלק. על כן צריכה להיות הכרה חזקה בקרב בני תורה להתרחק מהשפעתם הרעה של השלטונות. “וכיון ועיקר כוחו של השלטון”, המשיך, “זה הצבא, וכפי שהתבטא אותו רשע ( ראש הממשלה דאז דוד ב.ג. שהצבא הוא ‘בית חינוך טוב’ מ.ו.), ואם כך ודאי כעת בשעת מלחמה צריכים אנו להתחזק בעצמנו היטב שלא להתחבר אליהם לא באופן מעשי ואף לא באופן רגשי. אשר למלחמה הדגיש, “המלחמה האמיתית והגדולה כיום היא לעמוד מול הניסיון להרס המחיצות בין בני תורה לערב רב שבחוץ, ובכלל זה הניסיונות והפיתויים ללימודי חול ו”השתלמויות” שהם מסילה להתדרדרות עד שאול תחתית. ותפקיד כל אב ואם הוא כלשון החזו”א: ‘ידינו עסוקות בבנין ‘חומות’ ולהקים ‘חיץ’ בינם לביננו”. “חובתינו בשעה זו”, “היא ללמוד מדרכיו של אהרן הכהן להיות אוהב שלום ורודף שלום אך ורק בתוך ציבור בני התורה שאינם רוצים שיגייסו הבני ישיבה, וכך ליצור חומות ברזל התבדלות מהעולם שבחוץ”.
3
"לדאבוננו קיימת מגמה בין אנשי השלטון לשלב את החרדים ...
| 12-11-2014 21:59
"לדאבוננו קיימת מגמה בין אנשי השלטון לשלב את החרדים לדבר ד' (בני ישיבה) במקומות שבהם יש סכנה של פריקת עול מלכות שמים ולצורך כך מחוקקים חוקים שונים ומורים הוראות שונות נגד הציבור החרדי הסותרים את הוראות תורתנו הקדושה, ומצד שני מציעים פיתויים שונים, ולצערינו זה גם ע"י מנהיגי הדור, כדי להשפיע על אורח החיים של הציבור החרדי בדברים שהם נגד תורתנו הקדושה ונגד המסורת המסורה לנו מדור דור. ולצורך זה גם מרבים להצר את צעדיו של הציבור החרדי ומוסדותיו על כל צעד ושעל. כשכל אלו מונחים על ידי גופים רפורמיים המנסים לעקור את התורה הדת והיהדות ולהרוס כל חלקה טובה בכרם בית ישראל. "לאור האמור, ולמען הצלת עולם התורה והיהדות החרדית בכלל, הננו מורים ודורשים כדלהלן: על השלטונות לבטל לאלתר את חוק גיוס בני ישיבות וכוללים בכפיה. "הננו מורים לכל בני הציבור החרדי לא לשתף פעולה עם כל תוכניות הצבא למיניהן, לא להתגייס לצבא, לא להתיצב לצבא, לא להשתלב בשח"ר, שרות אזרחי, תנועות נוער למיניהן ושאר התוכניות שהצבא מציע לציבור החרדי, בכל אופן וצורה שהיא. ולא להתפתות לפיתויים הכספיים המוצעים בכל אלה, בטענות של פרנסה וכיו"ב. "אנו קוראים ברגע האחרון לגורמים (אפ' לגדולי הדור) האחראיים לפעול בכל כוחם שלא לשנות את מערך הגיור בארה"ק ולא להביא למצב שהיהדות החרדית בעולם כולו תיאלץ לנהל רישום ספר יוחסין באופן עצמאי דבר שיביא לקרע ולפילוג עמוק בעם ישראל. "הננו פונים לרבבות עמך בית ישראל בקריאה: "עם ד' חזקו ונתחזקה". בשום פנים לא להתיצב לגיוס הצבא השמד, תתחזקו בצניעות ולימוד התורה וקיום מצוותיה בקדושה ובטהרה, הם חומת המגן לעם ישראל בכל מקומות מושבותיו מפני כל צרה וצוקה, והם אשר יעמדו בזמנים קשים הפוקדים את בית ישראל בכל מקומות מושבותיהם לבטל מהם כל מיני גזרות קשות ורעות, ויש להתחזק עשרת מונים בצניעות בלימוד התורה וקיום מצוותיה בטהרה, וכל דקדוקי ההלכה. "ואנו בתפילה ובקשה להשי"ת שיחיש לגאלנו ולהוציאנו מצרה לרווחה ומאפילה לאור גדול ונזכה שכימי צאתנו מארץ מצרים יראנו נפלאות, בביאת משיח צדקנו בב"א"