אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"צ דחה את העתירה נגד הבחירות בירושלים

בג"צ דחה את העתירה נגד קיום הבחירות בירושלים והרכב הגוף הבוחר וקבע כי הבחירות יתקיימו במועדן. בנוסף השית הוצאות משפט בסך 20,000 ש"ח על העותרים

בג"צ דחה את העתירה נגד הבחירות בירושלים
  הבחירות יתקיימו כסדרן (פלאש90)

בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ דחה את עתירת סיעות יהדות התורה נגד קיום הבחירות לרבנות הראשית בירושלים.

כפי שפורסם בסרוגים, בצעד נדיר הגישה סיעת 'יהדות התורה' עתירה לבג"צ נגד התקנות החדשות של המשרד לשירותי דת בנוגע לתקנות החדשות לבחירת הרבנים, בטענה כי מדובר בתקנות פוליטיות שנועדו לאפשר לשר להחליט מי יהיו הרבנים הנבחרים.

בעבר בג"צ דרש מהמשרד לשירותי דת לשנות את התקנות לבחירת רבני עיר שנקבעו ב-1936. על פי התקנות החדשות באסיפה הבוחרת את רבני העיר ניתן ייצוג מוגדל יותר לבתי הכנסת ולעירייה ובנוסף מינוי של כרבע מחברי הועדה על ידי המשרד לשירותי דת.

בעתירה נכתב בין השאר: "לאחר שהמשיבים (השר בנט וסגן השר בן דהן. צ"ש) נכנסו לתפקידם בשנת 2013, פעלו המשיבים לתקן תקנות אלו ולקבוע לראשונה במסגרת תיקון תשע"ד לתקנות כי השר לשירותי דת עצמו הוא שימנה רבע מחברי האסיפה הבוחרת. מכיוון שרובן המכריע של הבחירות לרבני ערים מוכרע על חודם של קולות בודדים, הרי שהכוח למנות רבע מחברי האסיפה הבוחרת, שקול לכוח למנות את רבני הערים, הלכה למעשה"

בהמשך הובא ציטוט מתוך ראיון עם בנט באתר סרוגים בו השיב חד משמעית: "הרב אריה שטרן הוא המועמד של הבית היהודי? כן. הרב שטרן הוא המועמד שלנו. הנחיתי לעשות הכל כדי שהוא ייבחר". "דברים דומים", הם מציינים, ציין גם סגן השר אלי בן דהן "אני הולך בכל כוחי לסייע בבחירה שלו [הרב שטרן]", זאת, כאשר המשיבים עצמם אמורים למנות, בהתאם לתקנה החדשה, את חברי האסיפה הבוחרת את אותו המועמד מטעם מפלגתם שהם כראשי המפלגה חפצים ביקרו".

לפני כשבועיים, כבר ביקש השופט יורם דנציגר מהעותרים למשוך את העתירה. לדבריו, בג"ץ לא רואה מקום להתערב בבחירות לרבנות. לאחר הפסקה קצרה בדיונים, החליטו העותרים שלא למשוך את עתירתם. לעתירה של החרדים הצטרפו עתירות של ועד בתי הכנסת הספרדים נגד הרכב הגוף הבוחר.

ביום שישי התקבלה ההחלטה לפיה לא נמצאה עילה להתערבות בהחלטת ועדת הבחירות שעומדת לבטח במתחם הסבירות. בית-המשפט קבע כי ועדת הבחירות מילאה חובתה כראוי לפי תקנה 12(ב) לתקנות שירותי הדת היהודיים (בחירות רבני עיר), התשס"ז-2007 וכי הפרוטוקולים מישיבות ועדת הבחירות הינם גלויים, מקיפים ומפורטים. עוד נפסק כי על העותרים לשלם סכום של 20,000 שקלים למשיבים תוך 14 ימים, קרי למשרד לשירותי דת ולעיריית ירושלים.

הבחירות אם כן, יתקיימו ביום שלישי הקרוב בשעה 16:00 באולם מועצת העיר ירושלים,

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו