רב העיר הוותיק ביותר מציע: כך ייבחרו רבני קהילה - סרוגים

רב העיר הוותיק ביותר מציע: כך ייבחרו רבני קהילה

מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית זקוקה לרבנות בעלת שרשרת פיקוד הצומחת מהעם ולא כפי הנהוג כיום. ונהפוך הוא. מינוי אלפי רבנים לבתי הכנסת יבסס את הרבנות ויצמיח אלפי אברכים שיפיצו את ערכי התורה ויקנו למדינת ישראל תעודת זהות יהודית

author-image
רב העיר הוותיק ביותר מציע: כך ייבחרו רבני קהילה
  (צילום: ללא קרדיט)

כרב עיר, ותיק רבני העיר בישראל, אני מאמין שקרן הרבנות בישראל תעלה לאין שיעור אם נשכיל לחוקק את חוק בחירת רבנים באופן שיקבע את הכללים על פיהם מתפללים של כל בית הכנסת יבחרו לעצמם את הרב לקהילתם בבחירות אישיות דמוקרטיות.

"יהושע בן פרחיה אומר: עשה לך רב וקנה לך חבר והווי דן את כל האדם לכף זכות" (אבות משנה פ"א מ"ו). רבי יהושוע מחייב כל אזרח בישראל  לבחור מרצונו החופשי את רבו המובהק. רב שידון כל אדם לכף זכות. רב שציבור המתפללים בוחר יהיה מקובל ויסורו למשמעתו ועל פיו יצאו ואל פיו יבואו.

על המועמד לתפקיד להיות בעל תעודת כושר לכהן כרב בית הכנסת מטעם הרבנות הראשית לישראל. צה"ל יכיר בשלוש השנים הראשונות לכהונתו כרב בית הכנסת, שירות בו יכהן בהתנדבות, כמי שעשה שירות לאומי בדומה למורה חייל או כל תומך לחימה אחר ובתנאי שרב בית הכנסת יעבור טירונות. בכך תחסוך המדינה שכר אלפי רבנים המשרתים בקודש.

מינוי אלפי אברכים לכהונת רב בית כנסת ירים את קרן הרבנות. במדינת ישראל ישנם ב"ה אלפים רבים של בני תורה יראי שמים שמילאו כרסם בש"ס ופוסקים הראויים לשרת בקודש כרבני קהילות ולהאציל מרוחם וחכמתם על מיליוני מתפללים החברים ביותר מעשרת אלפים בתי כנסת בישראל ועוד באלפי קהילות יהודיות בגולה כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים.

כל ציבור שיש לו מניין מתפללים מיקרי קהילה ורשאי מורה ההוראה אותו בחרו לרב הקהילה להנהיג חומרות או קולות ואפילו להנהיג מנהגים חדשים כמקובל מאבותיו משום שהקהילה נחשבת לקהל בפני עצמו ואינו בטל לראשונים. לדוגמא; אלמלי כן לא ניתנה הרשות לקיים שחיטה אשכנזית בירושלים בה נהגו מנהגי ספרד המקילים קודם שצמחה בה הקהילה האשכנזית (עיין ביאור הלכה או"ח תס"ח ד' "וחומרי מקום").

כיום, הרבנות הראשית לישראל נשענת על רבני עיר (עיריה או מועצה מקומית) הנבחרים בהליך לבחירת "רב עיר" כאמור בתקנות שירותי הדת היהודיים  הליך פוליטי מסובך וכמעט בלתי ניתן לביצוע. נתון שהביא אותנו למצב בו הרבה תקנים בערים ובמועצות המקומיות אינם מאוישים זה שנים רבות.

מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית זקוקה לרבנות בעלת שרשרת פיקוד הצומחת מהעם ולא כפי הנהוג כיום. ונהפוך הוא. מינוי אלפי רבנים לבתי הכנסת יבסס את הרבנות ויצמיח אלפי אברכים שיפיצו את ערכי התורה ויקנו למדינת ישראל תעודת זהות יהודית. רבני בתי הכנסת יבחרו את רב העיר ורבני הערים יבחרו את הרב הראשי לישראל ואת מועצת הרבנות הראשית.

======

הרב אפרים זלמנוביץ' הוא רבה של מזכרת בתיה, ראש מכון העם והמדינה, מחבר ספרים והוגה דעות

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
מדובר ברב שמאלני...
זבולון המר | 25-03-2024 21:30
מדובר ברב שמאלני ,חבר במפלגת העבודה ובעד הסכם אוסלו
2
קהילה רפורמית או...
א | 25-03-2024 21:37
קהילה רפורמית או קונסרבטיבית גם תוכל חבחור חה רב?
3
כאדם המכהן כרב...
מאיר | 26-03-2024 6:19
כאדם המכהן כרב מזכרת בתיה כל כך הרבה שנים- אולי תראה דוגמא אישית ותפרוש, שיהא למקום רב צעיר, דינמי ורב פעלים?
4
רב בית כנסת...
איתן | 26-03-2024 8:57
רב בית כנסת . הוא רב לשם שמיים בלבד . ולא צריך מינוי של אף אחד . מי שעוסק באמונה לשם שמיים לא צריך את המינוי פועל ומפעיל את הציבור . ולא על מהת לקבל פרס . ושום חקיקה לא קשורה לכך . זו הדת האמיתית והיפה . הופוליטיקה המגעילה שלכם הרסה את הדת ואת המדינה
5
עוד פטנט להתחמקות...
שלמה כהן | 26-03-2024 12:21
עוד פטנט להתחמקות משירות צבאי ... יופי
6
לך קודם כל...
שלומי | 26-03-2024 21:52
לך קודם כל תלמד השחיטה האשכנזית היא המקלה בהלכה והספרדים דאז התנגדו בגלל שהם מחמירים בגלל שנהגו כמרא דאתרא השוע ולא רצו לעשות 2 תורות בישראל והלכו למעומד לראשון לציון ועשו עימו דיל שיתיר להם גם לעשות שחיטה אשכנזית ודאגו שיבחר עי בתי הכנסיות שהיו בוחרים את הרב הראשי הראשון לציון ואחכ פרעו את חובם אצל הרב שהתיר להם ובקיצר המתכונת הזו של בחירה של רב ראשי הוא ניגוד עינינים מובהק ואף לשוחד ענק לכן יש לרדת מהעניין ומהר
7
עם כל הכבוד...
ליאור | 27-03-2024 5:48
עם כל הכבוד לא חושב שרבני בית כנסת היא דרך ראוייה לפתור בני ישיבות ולו רק משום שזה תלוי בבני הקהילה ואתה רוצה להביא להם רב שאינו מבני הקהילה שהם יכפופו את עצמם למרותו.
8
עם כל הכבוד...
ליאור | 27-03-2024 5:55
עם כל הכבוד לא. הרי אנחנו יודעים מאיזה קהל יעד אתה מבקש לקחת רבני בית כנסת, אברכים חרדים, והם אלו שיכפו את דעתם על הקהילה? מה גם הם אלו שיבחרו את רבני העיר שרבותיהם בחרו בשבילם כחלק מדיל. ואלו יבחרו את הרבנים הראשיים שרבותיהם יבחרו בשבילם וכו'. אז לא.
9
רק דבר אחד,...
סימי | 27-03-2024 8:40
רק דבר אחד, חשוב מאוד הוא לא כתב. שתקופת המינוי מוגבלת ולקהילה מותר לפטר ולא להמשיך כהונת רב אם לא מעוניינים בו יותר. אין יותר משרות רבנים לכל החיים. המצב היום שבגלל זה מעדיפים שלא יהיה רב לא רצוי מאשר לשלם לאחד כזה.