הכתבים החרדים מסכימים: כשיש 'הותר לפרסום' כל יום, לחרדים אין תירוץ

הכתבים החרדים מסכימים: כשיש 'הותר לפרסום' כל יום, לחרדים אין תירוץ

שני הכתבים החרדים של סרוגים ישבו לעשות סדר ולחשוב על פתרונות אפשריים לסוגיית גיוס החרדים. "אחרי השבעה באוקטובר, גם הציבור החרדי מבין שהוא צריך לעשות משהו. אבל בכוח זה לא ילך"

author-image
כשיש 'הותר לפרסום' כל יום, לחרדים אין תירוץ
  (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

סערת גיוס החרדים עולה שוב לכותרות ונראה שהפעם עד לפתרון קבוע. כולנו שמענו את ההקלטה של הרב יצחק יוסף מאיים כי כי אם יאלצו את הלומדים להתגייס – החרדים יעזבו את הארץ. האמירה הזו קוממה אנשים רבים, ובכלל נראה שהפעם הולכים עד הסוף בסוגיה הזו, בעיקר בגלל המלחמה.

שני כתבי סרוגים, חני אדרי ויהודה קליין, שניהם בני המגזר החרדי, ישבו לשיחה משותפת, בה סקרו את הסוגיה, ניסו להסביר את הרקע להתנגדות החרדית להתגייס לצבא וגם לתת פתרונות אפשריים למצב.

הציבור החרדי מרגיש את המצב

עוד לפני שנגלוש לתוכן הדברים, חשוב לנו לומר. זו סוגיה מורכבת, בעינינו אין בה שחור ולבן ויתכן מאוד שהדברים לא ימצאו חן בעיני כולם. אך עדיין ניסינו להסביר את המניעים העיקריים של המגזר החרדי שמונעים ממנו להתגייס ולנבות ולתת פתרונות אפשריים לסוגיה הכואבת והחשובה הזו.

את השיחה פתחתי אני, חני ואמרתי ליהודה: "אני מרגישה שרוב המגזר החרדי מרגיש את הכאב של הציבור הדתי על חוסר השוויון, רובו מדבר על כך בסעודות שבת בנימה שלא מפחיתה מערך בחורי הישיבות, אך גם מבינה את התחושות הקשות".

אמא חרדית יכולה לישון בשקט בלילה

כאשר אמא לבן שלוחם בעזה, מדברת על כך עם אם חרדית ואומרת לה: "את יכולה לישון בשקט בלילה, כי אין לך את הפחד שידפקו לך בדלת עם ההודעה הנוראית", לרוב האם החרדית תבין אותה ולא תענה לה "אנחנו באותה המשבצת".

"בנושא השכול והשינה בשקט בלילה", אומר יהודה, "לדעתי זו ה-סוגיה היחידה שלציבור החרדי אין מה לענות עליה. וזה גם הסיבה שאף אחד מהציבור החרדי לא ירצה עכשיו לדבר ואף אחד לא ירצה להתראיין, כי בזמן מלחמה שחיילים נופלים, אין באמת מה לענות. אף אחד לא יצליח לצאת צודק בוויכוח הזה".

על המשפט הזה הסכמנו שנינו, לאחר שבימים האחרונים ניסינו לראיין כל ח"כ חרדי אפשרי, כל פעיל חברתי חרדי ואף עיתונאיים חרדיים, ורובם ככולם סירבו לדבר על חוק הגיוס.

בית עלמין צבאי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

"מבינה את מה שאתה אומר לגבי השכול, אך מה הציבור החרדי יכול לענות כאשר סוגיית ההשתמטות ולקיחת הנטל עולה לכותרות? הרי כל אחד אחד שמתגייס יטען מדוע הוא צריך להקריב שלוש שנים מחייו וללכת לצבא בעוד הנער החרדי לא".

"אחרי השבעה באוקטובר", משיב יהודה, "יכול להיות שהציבור החרדי כן יבין שהוא צריך לעשות משהו. לפני כן הייתה איזו שהיא תפיסה גם בציבור החילוני, שהשירות הארוך בצבא הוא לא באמת נצרך ואפשר כן לסמוך על צבא קטן ומקצועי, על טכנולוגיות, הייתה טענה כי יש אבטלה סמויה בצבא ועוד כל מיני סיסמאות שהצליחו איכשהו להצדיק גם את האידיאולוגיה החרדית,

אבל אחרי מה שראינו והבנו שהצבא צריך הרבה כוח אדם, אז הציבור החרדי מבין שהוא כן צריך לעשות משהו. ואני מאמין שכרגע הוא מתבשל לאט לאט עם עצמו מה זה המשהו הזה שאפשר לעשות. זה יכול להיות הוצאות של העלאת מין מס כזה שציבור שלא יתגייס ישלם אותו, זה יכול להיות הרחבה של מתווה חב"ד של גיוס בגיל מאוחר יותר, ועוד כל מיני פתרונות שהציבור החרדי מבין שהוא זקוק לחשוב עליהם".

נראה גיוס חרדי המוני?

חני: "למרות כל הדיבורים וגם אם נראה שינויים כאלו ואחרים – אני לא רואה את החרדים מתגייסים בהמוניהם לצבא. אז כן, גם אם כיום יש יותר תופעה של נוער חרדי נושר שהמדריכים וההורים שלו מבינים שכדאי שהוא ילך ויתגייס מאשר שיתבטל ברחוב, עדיין לא מדובר על מסה של בחורים ובטח לא החרדי המיינסטרים".

יהודה הסכים גם הוא עם האמירה וטען בצורה תקיפה: "לא יהיה גיוס המוני, פשוט לא. גם אם אצל הספרדים יש יותר פתיחות מחשבתית לזה, עדיין הציבור האשכנזי לא ישתתף בזה, לא יהיה גיוס המוני וודאי לא בגילאים שצעירים חילונים מתגייסים".

ההצהרה של הרב יוסף

"ההצהרה של הרב יצחק יוסף בשיעור שלו רק הוכיחה את העניין הזה (חוסר גיוס המוני במגזר החרדי) בצורה תקיפה. האידיאולוגיה החרדית זה שלימוד התורה קודם לכל, זה קודם לישוב בארץ ישראל, זה קודם לתקציבים וזה קודם לכל איום שיהיה.

עוד באותו נושא

הרב יוסף: "אם יכריחו ללכת לצבא, נסע כולנו לחו"ל"


74

במגזר החרדי יש הסכמה גורפת לדברים שהרב אמר, מבחינתם הם אפילו לא מבינים איפה הבעיה בכלל, הם מגנים על עם ישראל בלימוד התורה והחיילים מגנים פיזית. בימים האחרונים הרב גם מקבל תמיכה וחיזוקים מרבנים נוספים במגזר, שגם הם אומרים: לא ניתן יד לגיוס חרדים", אומר יהודה.

החשש האמיתי של החרדים: חילון בצבא

נניח והיו מוציאים פתרון לסוגיית ביטול התורה והערך שלה, עדיין אחד הדברים שיש לחרדים מהם חשש מוצק ויציב – זה עניין החילון בצבא. לא מעט חרדים באים ואומרים בעצמם, תסתכלו על הרבה משפחות דתיות ששלחו את בניהם לצבא ושם הם חזרו בשאלה ונטשו את הדת, "איך תרצו שנשלח את ילדינו לצבא אם רוב הסיכויים שהם לא יצאו משם חרדים?", הם טוענים.

עכשיו השאלה עד כמה הצבא ערוך ומוכן בכלל לקבל חרדים. כל מי שמסתכל מהצד יודע שאם ברגע זה אלפי חרדים צובאים על דלתות הבקו"ם, אין לצבא באמת מה לעשות איתם. מעבר לזה, האם הצבא בנוי לזה שיהיו לו התנגשויות בשרשרת הפיקוד? שהרי אם נניח תהיה סוגיה שהמפקד יחליט שיש לבצע אותה בשבת והרב יפסוק שלא מדובר בפיקוח נפש – כיצד החרדים ינהגו?

וודאי שלפי דעת הרב, האם הצבא יסבול דבר כזה? מעבר לכך יש כמובן את עניין הכשרויות המהודרות, טקסים צבאיים, סוגיה של הדרת נשים ועוד לא מעט נושאים שאי אפשר פשוט לעצום את העיניים ולהתעלם מהם. יש צורך לתת להם פתרון אמיתי.

עוד באותו נושא

בשורה לחיילים הספרדים: כל הבשר בצה"ל עבר לחלק


31

טקסים צבאיים (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ)

צריך להיות חכם ולא צודק

עכשיו, יבואו דתיים/חילונים ויגידו, אותי לא שאלה האם מתאים לי להתגייס בצורה כזו או אחרת ובכל מקרה התגייסתי כי זה חובה, אז מדוע הם לא? השאלה הזו אכן צודקת ולא ניתן להתווכח איתה, אך כאן חשוב לזכור כי אם רוצים לראות שינוי מסוים, צריך להיות חכם ולא צודק.

מאז קום המדינה ההסדר הזה קיים עם החרדים, לא יהיה אפשר לשנות אותו בלי שיח אמיתי והידברות כנה. וכן, גם מציאת פתרונות לצבא חרדי.

וכאן אנחנו מגיעים לשאלה האמיתית, אז מה עושים? הרי ברור שהמצב לא יכול להימשך כמו שהוא ולכן יש צורך למצוא פתרונות. חני: "אני חושבת כי אם הצבא באמת זקוק לכוח אדם ומעוניין בגיוס חרדים, יש צורך בעבודת שטח מעמיקה על המגזר החרדי,

גיוס אנשים מבפנים שמכירים את העולם ויצירת קשר עם עסקנים במגזר החרדי. השלב השני, הוא הליכה טהורה ללא מניעים פוליטיים, לרבני המיינסטרים של המגזר ולבוא עם תוכניות מסודרות. כמו למשל, להתחיל לדבר על ליבם שהם ירתמו למשימה ויתחילו מלפנות לישיבות של נוער חצי לומד חצי עובד, ולהתחיל מגיוס שם.

כמובן שכל התאוריה הזו יכולה לקרות רק אחרי שיהיו פלוגות מסודרות לחרדים בלבד, עם כל ההחמרות והדרישות. משם, ורק בהידברות מלאה – נוכל אולי להתחיל לראות שינוי".

ח"כים חרדיים במליאה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בכוח זה לא ילך

יהודה התייחס גם הוא לנקודה ואמר: "אני חושב שהנקודה צריכה להתחיל במקום הזה של המס. כמו שיש מדינות בעולם שבהן מי שלא מתגייס משלם מס, בו הוא כביכול נוטל חלק – כך צריך לעשות גם כאן. דבר נוסף, זה התגמול למי שכן מתגייס לצבא, כמו למשל מימון תואר ראשון בחינם.

כמובן שיש גם את עניין הקצבאות, ההנחות בארנונה וכל התחום הזה של התקציבים שגם יכולים להוות תמריץ. כמובן שזה לא יכול לכלול מניעה של שירותים בסיסיים, אתה לא הופך אותם לסוג ב'. ההיפך, אתה מנסה לחשוב איך לתגמל את השאר בשביל לתת תמריצים".

בשורה התחתונה: מדובר בסוגיה כואבת ומורכבת, השינוי יוכל לקרות רק אם יהיה רצון אמיתי להידברות, ואם בצבא יבינו שבכוח זה לא ילך ושיש צורך למצוא פתרונות הלכתיים לכל הסוגיות המורכבות שמגיעות יחד עם החרדים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
31 תגובות - 21 דיונים מיין לפי
1
לציונות הדתית הפוליטית אין זכות לדבר בנושא
ישראל בן שחר | 12-03-2024 17:05
הנציג הפוליטי היום של הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' היה רשום 10 שנים כתלמיד ישיבה בקדומים כדי להתחמק משרות צבאי משמעותי חתם והצהיר כל שנה שתורתו אומנותו וכך דחה גיוס 10 שנים רצופות בשנים אלו לא למד תורה ובקושי היה נוכח בישיבה עסק בעיסקי בניה איזוקל וגני עדן אירגן וניהל פעילויות פוליטיות וציבוריות ארגן מחאות והפגנות ואפילו נעצר על כך עי השבכ בנוסף ברוב חוצפתו הלך ללמוד בשנים אלו תואר ראשון במשפטים בקריה האקדמית אונו ורק בגיל 28 אחרי סיום התואר התגייס לכמה חודשים בודדים כפקיד משרדי גובניק מעולם לא עשה יום מילואים אחד אפילו, זו הציונות הדתית? זה מוסרי? זה דרכה של התורה? אז כל עוד האיש הזה מייצג פוליטית את הציונות הדתית אין לכם שום זכות דיבור בנושא גיוס לצבא. נקודה. כל הנכתב אלו עובדות חד משמעיות שאפילו הוא עם היהירות היוקדת שלו והפה המטונף מעולם לא הכחיש. אז לפחות שהציונות הדתית תסתום את הפה שלה בנושא הגיוס כל עוד אלו הנציגים הפוליטים שלהם.
2
רק בחירות יפסיקו...
שירי מנתניה | 12-03-2024 17:17
רק בחירות יפסיקו את החרפה הזו. בה תקום ממשלה שלא קונה מנדטים במיליארדים מהמפלגות החרדיות.
המשתמטים הרשעים לא צריכים תירוץ כדי להשתמט
אשמדאי | 12-03-2024 17:48
אני מכין להם את אש הגיהנום
3
שלא יתגייסו. שיתחילו...
שום כח. פשוט לעצור לחלוטין תקצוב הפרזיטים | 12-03-2024 17:39
שלא יתגייסו. שיתחילו לדאוג להאכיל את הילדים שלהם בעצמם. אחכ הם ירוצו ללמוד ולשרת.
4
צריך לעשות אבחנה...
רועי שץ | 12-03-2024 17:48
צריך לעשות אבחנה ברורה וחד משמעית בין ההנהגה הפוליטית של הציונות הדתית שנאנסה על ידי אנשים שבקושי שרתו בצבא לבין אנשי הציונות הדתית שמהוים היום את שדרת הלוחמים בכל החטיבות כל עוד לא תוחלף ההנהגה הפוליטית הציונות הדתית לא תוכל להתבטא פומבית בנושא חייבים להקים הנהגה פוליטית חדשה מייצגת וראויה לא מר סמוטריץ וחבורותו
5
ואם לא, אל...
למען אחי ורעי. תתגייסו | 12-03-2024 19:17
ואם לא, אל תגידו ביחד ננצח אלא על גב המשרתים והמשרתות בצהל ובמחיר חייהם ננצח
6
שתי מחלות קשות...
פרזיטיות ושנור | 12-03-2024 19:25
שתי מחלות קשות
7
כל החוקים שיחליטו...
אוהב | 12-03-2024 19:50
כל החוקים שיחליטו עליהן צריכים לחול על כל הציבור, לדוגמה , מי שלא משרת מגיל 18 לא יכול תקבל מהמדינה כסףס אין לו ביטוח לאומי ושום דבר, מי שמתגייס הלימודים חינם, אם אדם רוצה לקנות שחרור מהצבא ישלם 300 אלף שח, דברים בסגנון הזה שיחולו על כל האזרחים במדינה כולל הערבים
8
אנו לא בחברה...
ישי | 13-03-2024 7:58
אנו לא בחברה אחת איתכם, לא רוצים לתרץ,לא נתגייס.תבינו או לא, המשיכו להתחמם,ושתו מים.
תרצה או לא,...
ישיה | 14-03-2024 10:17
תרצה או לא, אתה באותה חברה איתנו. וכדאי שתבינו את זה לפני שהאויבים שלנו יבינו את זה. מה שאתה עושה עכשיו, זו שנאת חינם ועל זה חרב בית המקדש השני. על התנהגות של שלנו ושלכם. אנחנו עם אחד, קבלו את זה כבר
9
בתור חרדי שבצבא...
נתן | 13-03-2024 8:59
בתור חרדי שבצבא שהיה ברור לכולם אם הם לא הולכים לנצח יהודה אין להם מה לעשות בצבא סתם ביטול תורה
10
יש לבטל כספים...
אלון | 13-03-2024 10:29
יש לבטל כספים לכלל החרדים ולהשאיק רק ל100 מצטיינים בשנה למילוי צרכים רבניים . כך גם יעלה ערכה של הרבנות
11
מי שלא משרת...
עמית | 13-03-2024 11:08
מי שלא משרת בצבא שירות אמיתי או שירות לאומי לא הוא ולא ילדיו יקבלו קופת חולים , קצבאות , חינוך וכו. אין רשיון נהיגה !!! באותו רגע תראו איך הרבנים מסבירים שאפשר לשרת , תראו את הערבים נוהרים לשירות לאומי. לא צריך לגרור בכח וזה לא עונש. המדינה מעניקה למי שתרם ולילדיו חינוך חינם, קופת חולים קצבאות וכו. לגבי התאמות בצבא, כפי שהחילוני מתאים עצמו ובניגוד לערכיו למטבח כשר וכו גם החרדים יתאימו עצמם
12
נשמע כאלו כל...
חן | 13-03-2024 12:58
נשמע כאלו כל השאר מתגייסים לקרבי עזבו מי שירצה גם אחרי שיהיה גיוס חובה תמיד יוכל לצאת על נפשי . אי התאמה. או סתם להיות גובניק שמכביד על המערכת ככה שאם זה לא ילך בטוב חבל על המאמץ כבר היום רוב הקרבי זה אנשים עם אדיאולוגיה מסויימת כל השאר מבחינתי משטמטים.
א. ומה עם...
שמואל | 13-03-2024 15:00
א. ומה עם בנות ובעלי פרופיל שלא יכולים להתגייס? ב. מכירה את: הצבא צועד על קיבתו? בלי מערך גוב מסודר, שמתעסק בלוגיסטיקה,תקשוב, מודיעין,תקשורת וכו-הלוחם הכי טוב לא שווה הרבה. המון צבאות נפלו על זה..
13
מי שמחשיב את...
אמת | 13-03-2024 13:37
מי שמחשיב את לימוד התורה באמת לא מדבר כמו העיתונעים האלה אם במקום לכתוב כל מיני מאמרי שרק העיתונעים האלה היו לומדים תורה באמת גם הם לא היו מדברים ככה בסופו של דבר חייבים ללמוד כי תלמוד תורה כנגד כולם
אדוני היקר, אני גם...
דבורה | 14-03-2024 10:15
אדוני היקר, אני גם אישה, גם עשיתי שירות וגם לומדת תורה בזמני הפנוי. ואני מבטיחה לך שאם נעשה תחרות ידע בתנך אני אנצח כל אברך ממוצע שכל היום מתפלפל לו בגמרא וקורא לזה שירות.
14
דבר ראשון שהרמטכל...
יעקב | 13-03-2024 14:52
דבר ראשון שהרמטכל ונשיא בית המשפט העליון יחתמו שהם לא ינסו לחנך אותנו. וכדי לחסוך בזמן שהצבא יעבור לכשרות בדץ אחכ נוכל להתחיל לדבר מה הלאה
15
כבר 20 שנה...
שמואל | 13-03-2024 15:02
כבר 20 שנה לצערי אותם דיבורים והבטחות, ובסוף אין באמת שינוי.. בו נשאל הפוך-מה המגזר החרדי יכול לעשות כדי שיוכל להתגייס? אי אפשר גם להיות בממשלה, גם לגדול ולהיות חמישית ומעלה מהמועמדים לגיוס וגם להגיד תמיד: נתגייס, רק בתנאי שאחרים יעשו. לצערי רק אם יהיה קיצוץ ל0 בתקציב הישיבות, אז נראה שינוי
16
החרדים יכולים להתגייס...
אור | 13-03-2024 15:11
החרדים יכולים להתגייס למשטרה. יהיו שוטרי תנועה( לא תיהיה בעיה של כשרות ואוכל - כי הם יחזרו כל יום הביתה) יקימו להם מלא פלוגות בדרום ובצפון- להתמודד עם הפשיעה החקלאית. ריכוזי הבדואים ועוד... יש מלא רעיונות כיצד לגייס כל שנה אלפי בחורים צעירים. והנשים יתגייסו לשרות לאומי
17
החרדים לא שאפו...
ישי | 13-03-2024 21:16
החרדים לא שאפו למדינה,הציונים גרמו לאיבת הערבים,אנו גרים באי, רביננו נגד השתלבות עם פחות חרדים ובעד הגבהת חומה,אין עונש שיאלץ אותנו להתגייס,
ההסטוריה מראה שגם...
מ | 14-03-2024 13:56
ההסטוריה מראה שגם לפני שהיתה מדינה כל מה שיהודי בנה הערבים הרסו, שדדו והרגו כל אחד שלא מוסלמי כמוהם. כל עוד הם מקבלים כסף ושרותים מהמדינה זה לא יכול להוות תירוץ עבורם
אחי, בבקשה תנסה...
שי | 14-03-2024 10:13
אחי, בבקשה תנסה לקרוא איך אתה נשמע. אתה מאשים את אחיך היהודים בזה שהורגים אותם. אנה חזור בך.
18
מי שחקר אודות...
יעקב | 14-03-2024 2:25
מי שחקר אודות קרן וקסנר והשינוי שהם הרפורמים עושים בישראל תוך ניסיון למחוק את הזהות היהודית שלנו ולהפוך את ישראל למדינת כל אזרחיה מבין שהחברה החרדית היא הדבר היחיד ששומר על ארצינו לצערינו כל בר דעת מבין שהציבור הדתי לאומי חייב את המגזר החרדי אחרת הוא היה נמחק רוחנית אני עד לפני מספר ימים הייתי משכנע אנשים להיתגייס אבל כשחקרתי את זה לעומק הבנתי אני יודע שזה ישמע לא טוב אבל בכל זאת אשאל על איזה דבר נלחמו בציונות הדתית חוץ מעל ארץ ישראל מי עומד מאחורי כל תקומת התורה והמצות בארץ מי פתח כשרונות מהודרות יותר מי הוציא לאור את רוב הספרים שבארון הספרים בכל בית כנסת נכון הציבור הדתי לאומי תורם המון אבל הוא חייב כן חייב את החרדים כמצפן הצעירים שבנינו לא זוכרים מה היה כאן לפני מהפכת החרדליות אבל הניסיון להישתלב עם החילוניות הרס כל חלקה טובה תבקרו אל תאמינו לי והניצחון המוחלט מול הפרוגרסיבה הוא חיבור אמיץ לתורה הקדושה
19
החרדים לא אחים...
הפראייר | 14-03-2024 18:47
החרדים לא אחים שלי. להפסיק את התמיכה הממשלתית בחרדים. דיור, ארנונה, קופת חולים, חינוך, תחבורה, ביטוח לאומי, עמותות וכו'
20
המשיכו לדבר לעצמכם...
יצחק | 17-03-2024 8:08
המשיכו לדבר לעצמכם על גיוס חרדים, אנו נחושים לא להתגייס,שיכורים אמרו: אין יין, לפחות נדבר על יין, פורים שמח
21
עובדה מאות נופלים ופצועים ולחרדים לא מזיז....
מנחם | 18-03-2024 15:14
בזיון