"חולית: חלק 2" הוא סרט המשך מצוין, אך ממש לא מושלם | ביקורת סרטים

"חולית: חלק 2" הוא סרט המשך מצוין, אך ממש לא מושלם | ביקורת סרטים

סרט ההמשך של סרט המדע הבדיוני האפי שיצא בשנת 2021 הוא סרט מצוין, וככל הנראה סרט המדע הבדיוני המושקע ביותר שנוצר אי פעם, אך מפספס את הנחיתה המושלמת בתור סרט המשך

"חולית: חלק 2" הוא סרט המשך מצוין, אך ממש לא מושלם
  (באדיבות טוליפ אנטרטיימנט)

סרט ההמשך של "חולית" מחזיר אותנו, איך לא, אל הכוכב אראקיס (או בעברית חולית) ומתחיל ממש ברגעים בהם הסתיים הסרט הראשון. הבמאי דניס וילנב מתייחס לשני הסרטים כסאגה אחת, לטעמו ההפרדה בין השניים היא טכנית בלבד, והסיפור ממשיך מיד מהיכן שעצר בסרט הקודם.

הסרט הראשון בסדרה התרכז בתככים ובמזימות שהובילו את משפחת האצולה אטראדיס אל הכוכב חולית ואל התפרקות כמעט מוחלטת של שושלת האצולה המשפחתית. השורדים היחידים הם פול אטראדיס, היורש הצעיר של בית האצולה המגולם על ידי טימות'י שאלאמה, שממשיך להציג כישרון משחק פנמונלי בתפקיד פול.

השורדת השנייה של בית האצולה היא אמו של פול ג'סיקה, המגולמת על ידי רבקה פרגסון, שגם היא ממשיכה להציג יכולת משחק מצוינת למרות זמן מסך מצומצם הרבה יותר מבסרט הראשון.

(באדיבות טוליפ אנטרטיימנט)

אם הסרט הראשון בסדרת חולית היה סרט אנסמבל שהובל על ידי קבוצה גדולה של שחקנים מוכשרים ודומיננטיים, חולית חלק 2 הוא לחלוטין הסרט של שאלאמה בתור פול וכמובן של זאנדיה בתור צ'אני, נערת חלומתיו הנבואיים מהסרט הראשון.

השעה הראשונה של הסרט מוקדשת כמעט כולה לסיפור ההתבגרות של פול בין הדרדרים, אנשי המדבר המקומיים של חולית. פול לומד כיצד לשרוד במדבר וכיצד להפוך לדרדר בעצמו, הכל דרך הדרכתה של צ'אני ובפיקוחו של סטילגאר, מנהיג הדרדרים המקומי בגילומו של חוויאר ברדם, שמציג משחק עמוק של דמות מורכבת עם אמונות מתנגשות.

(באדיבות טוליפ אנטרטיימנט)

סטילגאר מייצג את הרוחניות והדתיות של שבטי הדרדרים המדבריים, שמשחקות חלק מרכזי בחלקו השני של הסרט, כאשר בעוד פול מנסה להתרחק מגורלו הנבואי, אמו ג'סיקה פועלת מאחורי הקלעים להכין את הקרקע לעלייתו כנביא, בעזרת כוחות וסמכויות חדשות אותן היא צוברת על ידי שימוש באומנותיהם של הדרדרים.

ניתן להגדיר את החלק הראשון של הסרט כאיטי ושיטתי, הדבר יכול להיות מעט מבלבל למי שהסרט הראשון עוד טרי בזכרונו, כאשר הסרט קופץ בין שיא הדרמה של סיום הסרט הראשון לשעה הראשונה של סרט ההמשך, המרגישה אפילו מעט כמו סרטי רומני הנעורים של תחילת שנות האלפיים.

חולית: חלק שני

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

ואז מתחילות השעה וחצי האחרונות של הסרט, אשר מרגישות הרבה יותר כמו ה"חולית חלק 2" לו ציפינו. אחרי מה שמרגיש כמו עצירה למנוחה לפני מסע אינטנסיבי, כך החלק הראשון מכין את הדרמה של החלק השני.כל החלקים שהיו כל כך חסרים בשעה הראשונה של הסרט חוזרים בפיצוץ, התככים הפוליטיים חוזרים לקדמת המסך, בנוסף לגורלו הנבואי של פול ורצונו לנקום את מותו של אביו ופירוק ביתו.

כאן אנחנו רואים לראשונה את השחקנים האחרים של הסרט משחקים תפקיד אקטיבי דומה לסרט הראשון. בעוד בית הרקונן שהיה חלק מנפילתו של בית אטראידיס נשאר יחסית באחורי הבמה לאורך רוב הסרט, הקיסר (כריסטופר ווקן בליהוק מפתיע, ותפקיד קצר אך משמעותי) מתחיל להתערב ישירות בשליטה בחולית, יחד עם בתו הנסיכה אירולן (פלורנס פיו). השניים מציגים משחק דינאמי ואיכותי למרות התפקיד הקטן יחסית.

(באדיבות טוליפ אנטרטיימנט)

הסרט "חולית חלק 2" הוא סרט מצוין, עם צילום פנטסטי, בימוי איכותי ושחקנים מהשורה הראשונה, אך הוא גם סרט לא מאוזן. הרבה מאוד זמן מהסרט (הארוך מאוד) מושקע במערכת היחסים של פול וצ'אני, אלמנט סיפורי בעל משמעות אך בסופו של דבר בעל משקל משמעותי פחות לקהל אוהבי חולית, אשר מעוניינים ברובם בעומק הסיפור, בתככים הפוליטיים ובנבואיות שלו.

זמן רב יותר היה יכול להיות מושקע לחלקו השני של הסרט. זה נכון שזמן ההקרנה של הסרט קרוב לשלוש שעות (166 דקות), אך איכשהו קטעים בחלקו השני של הסרט עדיין מרגישים כי היו מספקים הרבה יותר אם היה להם זמן להבשיל.

עוד באותו נושא

וונקה | עולם של שוקולד עם טעם של עוד

בסופו של דבר, "חולית חלק 2" הוא סרט מצוין ומושקע כמו שאף סרט מדע בדיוני לא היה לפניו (חוץ מהחלק הראשון של הסדרה), אך הוא איננו סרט המשך מושלם. מי שמצפה להתיישב להקרנה של שלוש שעות ושכל צרכיו לתככים פוליטיים ונבואות דתיות יתממשו כמו בסרט הראשון, עלול למצוא את עצמו מתאכזב מעט מהכיוון אותו בחרו לקחת.

"חולית: חלק שני" יעלה לאקרנים בישראל ביום שלישי, ה-27.2.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אין דבר כזה...
Xpain | 26-02-2024 22:27
אין דבר כזה סרט מושלם בלי טעויות בכלל גם בסרטים הטובים ביותר יש טעויות
2
התיאור נשמע נאמן...
י | 27-02-2024 8:54
התיאור נשמע נאמן לספר