אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השר הרשקוביץ: האם האדם נוצר מהקוף? יש מצב

השר דניאל הרשקוביץ מהבית היהודי לא מתרגש מדרווין ואפילו חושב שהפרשן ספורנו הקדים אותו בכמה מאות שנים. לדעתו, אין סתירה בין האמונה הדתית לתיאוריית האבולוציה של דרווין. זו גם הסיבה שהוא מתנגד לפיטוריו של ד"ר גבי אביטל.

השר הרשקוביץ: האם האדם נוצר מהקוף? יש מצב
  "דרווין? אל תתרגשו". השר הרשקוביץ (פלאש 90)

בתשובה לשאלת עיתון 'בשבע' שצפויה להתפרסם בגיליון סוף השבוע הקרוב טוען שר המדע והטכנולוגיה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ כי אין לשלול את תיאוריית התפתחות המינים של דרווין, לפיה מוצא האדם מן הקוף.

השר הרשקוביץ נשאל האם הסתייגות המדען הראשי במשרד החינוך מתאוריית האבולוציה היא עילה מוצדקת להדחתו מתפקידו, והשיב כרב וכמדען כי בניגוד לגישה הרווחת בקרב דתיים וחרדים, אין סתירה בין אמונה דתית לבין תיאוריית האבולוציה של דרווין.

להלן תשובתו המפורטת של השר הרשקוביץ: "ראשית, נעיר כי מבחינה אמונית אין שום צורך להסתייג מתיאורית ההתפתחות של דרווין. כבר כתב הראי"ה קוק (אגרות ראי"ה ח"א אג' צ"א): 'שאפילו אם היה מתברר לנו שהיה סדר היצירה בדרך התפתחות המינים גם כן אין שום סתירה, שאנו מונים כפי הפשטות של פסוקי תורה, שנוגע לנו הרבה יותר מכל הידיעות הקדומות, שאין להן עמנו ערך מרובה. והתורה ודאי סתמה במעשה בראשית…'. ראוי לעיין גם בספרו של הרב יצחק שילת 'בתורתו של ר' גדליה' (מדברי תורתו של הגאון ר' גדליהו נדל, תלמידו של החזון איש) המראה כי כבר רבי עובדיה ספורנו (שחי יותר מ-300 שנה לפני דרווין) מוכיח מן הפסוקים כי בריאת האדם בצלם אלקים זהו סופו של תהליך ארוך, שראשיתו ביצור לא שכלי, השייך לקטיגוריה של בעלי החיים, ההולך ומתקדם עד שניתן לו השכל האנושי, ובמקביל גם הצורה הפיסיולוגית של האדם המוכרת לנו. הוא מאשר כי ההוכחות של דרווין, ושל חוקרי המאובנים, לקיומם של שלבים קודמים כאלה, נראות משכנעות, אלא שהטעות של דרווין היא בראייה הכללית של הדברים, המתחמקת מן השאלה איך נוצרו השינויים. הוא מסיק כי עם ההכרה ברצון האלוקי הפועל בטבע – אין שום צורך לשלול את תיאור המאורעות כפי הטענות המדעיות.

יחד עם כל זאת, תורת ההתפתחות הינה תיאוריה שבצד ההוכחות והממצאים המחזקים אותה, עדיין יש בה חלקים לא מבוטלים שהם בגדר השערות, שתיאורטית יתכן ותתבררנה כלא נכונות. לכן, ודאי שאין צורך להתייחס אליה כאל אמת שאינה ניתנת לערעור. מכל מקום, למדען הראשי במשרד החינוך אין כל אמירה ביחס לתכניות הלימודים ולתכנים הנלמדים, ולכן דעותיו בנושא תורת ההתפתחות אינן צריכות לשמש עילה להדחתו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
התפתחות אינה תיאוריה
אדם קדמון | 04-03-2010 12:36
בס"ד תיאוריית דרווין מופרכת היא לגמרי לא רק בגלל שסותרת את את האמונה בבריאה בששת ימי בראשית כפשוטו, אלא גם מבחינה מדעית אינה ראויה כלל לשם "תיאוריה" - לפי שיטת "פילוסופיית המדע" הקובעת גדרים מה ראוי להיקרא מדע ומה לא. לפי השיטה של פילוסופיית המדע, התיאוריה ראויה לשם זה רק כל עוד מנסים להפריך את היסודות שלה ולא מצליחים, אבל השערה "מדעית" נחמדה ככל שתהיה שלא ניתנת להפרכה ע"י ניסוים ולא נעשה כלל ניסיון להפריך אותו אינה תיאוריה אלא זה נכנס לגדר של מדע בדיוני אולי. הרעיון של דרווין מבוסס כולו על השערה שאין לה כל הוכחה, למרות המיליארדים שהושקעו בחיפוש אחרי ההוכחות - לא נמצאו שרידים רבים של "מעבר" בין המינים שהיו אמורים להיות רבים ונפוצים מאוד אם כל המינים נוצרו בדרך זו. ניתן אולי להגדיר את שיטת דרווין כאמונה "דתית" של דת הדרוויניסטים אבל בטח לא מדע ולא תיאוריה
2
לפעמים בזמנים של חשיכה מתפשטת, טוב שיש אנשים רציונלים
חבל שאין יותר. | 05-03-2010 12:44
שקולם נשמע. אדם כמו פרופ' הרב דניאל הרשקוביץ הוא אדם מסוג זה.
3
וממה הקוף הראשון...
חחח | 07-03-2010 3:01
וממה הקוף הראשון נוצר???? לעולם לא יוכיחו דבר שלא חיו בימיו , נקודה!!