ראשי ישיבות סרוגות, השמיעו את קולכם - קראו לחרדים להתגייס

ראשי ישיבות סרוגות, השמיעו את קולכם - קראו לחרדים להתגייס

בימים בהם החברה הישראלית אינה יכולה  לשאת עוד את אדישותו של המגזר החרדי, לגורל המדינה לגורל ילדנו, רבני וראשי הציונות הדתית, החרדים למדינה ולעולם התורה נדרשים לצאת לאחיהם החרדים בקריאה ברורה

author-image
ראשי ישיבות סרוגות, השמיעו את קולכם
  ישיבת הסדר, ארכיון (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

על רקע סערת חוק הגיוס, והעתירות להקדמת גיוסם של תלמדי ישיבות ההסדר מצד תלמידי המכינות, יצאו בצדק ראשי המכינות הדתיות כנגד המתקפה על ישיבות "ההסדר" המשלבים לימודי תורה עם שרות קרבי – אלו שרבים מתלמידיהם ובוגריהם בסדיר ובמילואים, נמצאים בשעה זו, בשדה הקרב.

אלא מה שבלט בחסרונו היה העדר הקריאה של ראשי ישיבות הדתיות לאומיות למנהגי החרדים וראשי הישיבות שלהם, לעשות תפנית ביחסם לשרות בצבא ולקרא לתלמידיהם להתגייס לאלתר.

בימים בהם החברה הישראלית אינה יכולה  לשאת עוד את אדישותו של המגזר החרדי, לגורל המדינה לגורל ילדנו, שבחלקם עזבו גם הם את ספסל הישיבה לטובת לחימה בחאן יונס וג'באליה, את הפניית העורף של ציבור שלם, החיים "כרגיל" ומסרבים להימצא אתנו תחת האלונקה שמיום ליום נעשית יותר כבדה, רבני וראשי הציונות הדתית, החרדים למדינה ולעולם התורה נדרשים לצאת לאחיהם החרדים בקריאה ברורה.

ראש הישיבות הסרוגות צריכים להשמיע את קולם

רבנים וראשי ישיבות שעבורם לימוד התורה, חשוב לא פחות אם לא יותר מלציבור החרדי, העומדים בראש ישיבות המשלבות תורה עם שרות בצבא – מודל לקיום יהודי ריבוני – צריכים להשמיע קולם.

למרבה האבסורד רבים בחברה הישראלית במיוחד מקרב הימין והמסורתיים נמנעים מלצאת באופן גלוי נגד סרבנות הגיוס של החברה החרדית ההולכת וגדלה, אם מהחשש להישמע ביקורתיים כלפי ערכיים של לימוד התורה ושמירת המצוות, ואם מחשש להישמע כמסיתים נגד חרדים,  במיוחד בימים בהם האחדות בין חלקי העם כל כך נחוצה.

כך גם הברית הפוליטית של מפלגת השלטון והעומד בראשה עם המפלגות החרדיות, והתפיסה של מסורתיים רבים כאילו החרדים הם "היהודים" "האותנטיים" שבאורח חייהם שומרים על יהדותה של המדינה, מובילה הלך רוח של הכלת סרבנות הגיוס (כולל מפלגת ש"ס שלמרות התבטאויות של חבריה, לא קראה לנקוט בשום צעד מעשי).

להפסיק את רגשי הנחיתות כלפי החרדים

בדומה, גם רבני הציונות הדתית, שבחלקם עדיין לוקים ברגשות נחיתות היסטוריים כלפי החרדים, אינם מבדלים את עולם התורה שהם עומדים בראשו מהישיבות החרדיות, וזאת למרות שכבר דור, שהעומדים בראשם של המכינות והישיבות הסרוגות הם רבנים שצמחו מתוכם.

אכן זו תורה וזו תורה, ועל ערכו של לימוד התורה אין חולק, אולם את חברת "לומדי התורה" החרדית – תופעה ישראלית חדשה, מניע דווקא הבידול, וההסתגרות, ומעל הכל חוסר הנכונות להכיר במשמעות המהפכנית של הקמת מדינה ריבונית, שהצבא הוא אחד ממוסדותיה החשובים.

אומנם ברמה הפרקטית החרדים נוטלים חלק במוסדות המדינה הריבוניים, אבל את האידיאולוגיה והמשמעות של ריבונות יהודית ובכלל זה המחויבות לצרכי הביטחון של המדינה הם דוחים מכל וכל.

וכך פעם אחר פעם החברה הישראלית מוצאת עצמה לכודה בשיח של "קיום יהודי" כאילו אנו עדיין עם ללא מדינה – כפופים לסמכותם של גדולי תורה, כשהתורה היא "מגנא ומצילא", והדאגה לקיום החומרי מוטלת על פרנסיהם הקרובים לצלחת (משאבי המדינה) והכל מתוך התנהלות מגזרית המסרבת לקחת אחריות על כל ההיבטים של החיים הציבוריים והפוליטיים של העם במסגרת מדינה, ואשר יותר מכל באה לידי ביטוי בשרות הצבאי.

ישיבות ההסדר צריכות להיות מודל לחיקוי

ואילו עבור בני המגזר הציוני דתי, השרות הצבאי לצד לימודי התורה, הנו מלכתחילה, מבטא את אחריותו של לומד התורה למדינה בה הוא חי, כך עבור תלמיד ישיבת ההסדר שהינו חייל למשך כל זמן שהותו בישיבה – חמש שנים, לימוד התורה הינו חלק משירותו הצבאי, בדומה לשרות בחטיבת הנח"ל (המקורית), אשר הקדישו חלק ארי משירותם הצבאי לחקלאות ולחיזוק צרכי התיישבות.

אמנם בפועל שירותו הצבאי של בן ישיבת ההסדר מקוצר, אך בשל היותו בשל"ת בכל רגע נתון של צורך לאומי, הצבא רשאי לשלוף אותם מבין דפי הגמרא הישר לשרות הסדיר. כך "ההסדר" שבין הצבא ללומדי התורה, לא רק שאינו מבטא התבדלות והסרת אחריות, הוא ממחיש את חשיבותו של לימוד התורה כערך לאומי, בדומה להתיישבות ולחלוציות.

כן זה הזמן למהלכים משנה מציאות, ששנים של התכתשויות פוליטיות, עתירות לבג"צ, וועדות יעודיות לא פטרו. ישיבות ההסדר צריכות להיות מודל לחיקוי ולהשתלבות של החרדים בצבא ובמדינה.

וראשי הישיבות הציוניות, צריכים להשמיע קריאה ברורה וצלולה, ומבלי להתנצל.

==

עו"ד בתיה כהנא דרור – אמא לחיילים במילואים ובסדיר (כולל בישיבת הסדר) חברת מפלגת ישראל ביתנו, פעילה חברתית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
31 תגובות - 25 דיונים מיין לפי
1
הפיתרון הוא גיוס...
יאיר | 15-02-2024 18:33
הפיתרון הוא גיוס חרדים ב מסלול סמוטריץ' 10 שנים רשומים בישיבה חותמים ומצהירים כל שנה שתורתך אומנותך בשנים אלו עושים מה שרוצים עסקים פוליטיקה מה שבא ואפילו הולכים ללמוד תואר ראשון במשפטים באונו ורק אחרי סיום התואר בגיל 28 מתגייסים לשרות מקוצרר של כמה חודשים כפקיד גובניק כל יום מ8 עד 16 , איזה בושה לעם ישראל ולציונות הדתית שאדם כזה שפל מוסרית שבחיים לא יצא לקרב ולא עשה מילואים שולח אחרים להילחם ועוד נותן עצות לחרדים
2
מי שלא רוצה...
החציל | 15-02-2024 19:03
מי שלא רוצה שלא יתגייס, זו זכות לשמור על העם היהודי
זאת גם זכות...
אזרח | 17-02-2024 23:03
זאת גם זכות גדולה לשלם מסים כדי לתרום לבניין הארץ
3
גב' כהנא,ראשי הישיבות...
יהודי | 15-02-2024 19:36
גב' כהנא,ראשי הישיבות הציוניות לא זקוקים לעצות שלך,תתעסקי בענינייך. את האימרה:תורה מגנא ומצילא כנראה לא למדת אצל הבוס שלך, מר ליברמן.
4
מתי עניין אותך בתיה,מה רבני בני עקיבא אומרים?
חנה | 15-02-2024 19:54
מתי עניין אותך בתיה,מה רבני בני עקיבא אומרים?
5
הגיע הזמן שנהיה חרדים לעם ישראל ולא למדינה
גיא | 15-02-2024 21:00
שבה יש אפלייה מתקנת לבני עם אוייב וה מוסדות השלטון רודף את ציבור המתנחלים וככל שהם תורמים יותר למדינה ככה שונאים אותה יותר
המתנחלים סמוכים על...
בכי של קוזאק נגזל | 16-02-2024 3:49
המתנחלים סמוכים על כל מוסדות השלטון וחולבים את עטיני הממסד. הכתרתם מנהיגות מפלגת ואטומה, שזורקת בוץ ומשמיצה כל מי ששונה מכם, ואתם מתלוננים על שנאה
6
בתיה היקרה, עוקבת...
יחד ננצח | 16-02-2024 0:55
בתיה היקרה, עוקבת אחריך ואת לא מפספסת אף הזדמנות לנגח את החרדים..אנחנו לא ב6/10 והאופנה החוזרת להאשים את החרדים בכל תחלואי החברה זה ממש פאסה.. תתבגרו, כולנו עם אחד עם כל המורכבות והשונות.. חייבים למגר את האוטואנטישמיות מתוכנו
בדיוק כיוון שכולנו...
אזרח | 17-02-2024 22:49
בדיוק כיוון שכולנו עם אחד על כולנו לשאת בנטל
7
מיקי ...
העם היהודי מתקיים בארצו באורח נס רק בזכות הסכם יששכר וזבולון שיש למדינה עם לומדי התורה. 1: החרדים לא ישלחו את ילדיהם לצבא כאשר כל ראשי הצבא שייכים למיעוט האטאיסטי. רק כאשר תהיה לדתיים ולחרדים שליטה בפיקוד החרדים יהיו שם ובענק. 2: כאשר 90 אחוז מהחיילים כן מחוברים למסורת, מניחים תפילין, לובשים ציצית, אך סביב שולחנות הקבינט וכל הפיקוד הבכיר בצה"ל באמ"ן ובשב"כ אין אפילו חובש כיפה או ציצית אחת, אין גם לא מסורתי אחד, למרות הציבור הדת"ל והמסורתי הם הרוב בצבא, אז אותך זה רק מעצבן, אבל לא מפריע לך לשלוח את הילדים שלך להתחנך אצל החבורה הזאת, אולי כי החינוך לתורה אצלך לא ממש עקרוני. אבל החרדי המצוי, מאמין באמונה שלימה שירידה רוחנית תורמת לגירוש מהארץ, ולריחוק הגאולה, ולכן הוא כל עוד זה המצב הם מעדיפים לשמור מרחק. 3: בכו"ז יש לא מעט חיילים חרדים בצבא. 4: יש לא פחות משתמטים אצל אחנו בצפון ת"א מאשר ב"ב, כפר חב"ד, אלעד או מודיעין עילית, תבדוק אותי. 5: ובעיקר! החרדי רואה בלימוד תורה שירות ביחידה המובחרת ביותר בצבא, הוא מאמין שהשירות בצבא זאת השתדלות שצריך, אבל הניצחון הוא רק בידי שמיים, ואם ללכת לצבא (שנשלט ע"י חבורת המיעוט שעוד לא השכיל להבין שיש בורא לעולם, והוא בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו)... אם הם ילכו לצבא כזה באופן שהם שולטים זה יביא אותם לירידה רוחנית, התוצאה תהיה נצחון של האוייב והקאת הארץ אותנו ח"ו. 6: לומדי התורה הם המגן העיקרי על עם ישראל, ראינו שבטחון בכוחי ועוצם ידי בלי הגנה רוחנית של שמירת תורה לא יעזור כלום , ומי שלא רוצה שותפות עם לומדי התורה לא באמת מאמין שיש מנהיג לעולם, והוא סומך על ההשתדלות. | 16-02-2024 3:10
מיקי
8
קיבלנו שמירה מסוג...
שטויות | 16-02-2024 3:46
קיבלנו שמירה מסוג נחות
9
אבל אין שם...
כהנא דרור צודקת מאד | 16-02-2024 3:51
אבל אין שם מנהיגות בשיעור קומה לאומי, אלא הסתגרות והתבדלות מגזרית
10
לצערי, רוב הציבור...
בן-ציון | 16-02-2024 6:20
לצערי, רוב הציבור הדתי לאומי חפיפים בתורה ומצוות. המון המון גברים עם כיפות, שנשותיהם ללא כיסוי ראש, פמיניסטיים גם, מביאים ילדיהם לבתי ספר מעורבים, כשהן במכנסיים ללא כיסוי ראש. הבנות בשבת מסתובבות עם חצאים מיני וללא גרביים כמובן. והמון בנות הולכות לצבא נטו. רמת ידיעת ההלכה של רוב (פלח מיג'ורי) הקהל הזה ברמה נמוכה מאוד. אז, מה הפלא שחרדים מפחדים מללכת לשרת יחד עם חילונים ואף עם דתי לאומי חלש ביותר?
כולנו חלק מאותו...
אזרח | 17-02-2024 22:46
כולנו חלק מאותו עם, כולנו גרים באותה מדינה, לעתים באותה עיר (אני ירושלמי). חשש ממי שאתה תלוי בו והוא תלוי בך צריך להפיג, לא לשמר
11
הכתבה מופיעה ליד כתבה עם עמדתו של הרב אבינר
אזרח | 16-02-2024 8:16
כנראה שהכותבת לא רואה מה שהיא לא רוצה לראות...
12
בתיה כשתיצאי נגד הבוז...
רק 14 | 16-02-2024 9:07
בתיה כשתיצאי נגד הבוז והזלזול לחיילי הציונות הדתית הצדיקים שנלחמים ונהרגים נתחיל לדבר על חרדים
אף אחד, באף...
חס וחלילה | 16-02-2024 12:31
אף אחד, באף מגזר לא מזלזל בחיילים
13
קרובים יותר לחילונים...
סרוגים דתיים סוג ב' | 16-02-2024 10:58
קרובים יותר לחילונים מאשר לציבור האמוני
14
בתיה, לא הספיק...
לונה | 16-02-2024 11:06
בתיה, לא הספיק לך הרעל והרוע שזרמו פה על הציבור הדתי כמעט שנה? איפה היית כשחיים באר ואלי צור ויובל דיסקין הגדירו דתיים לאומיים כולל לוחמים במילים הכי קשות בלקסיקון? את מודעת לעצמך? ככה בונים סולידריות? בלעומתיות חולנית שכל עניינה זה מריבה? מלחמה היא לא קו אדום בשבילך?
לונה את כל...
רק 14 | 17-02-2024 20:51
לונה את כל כך צודקת! נראה שלבתיה יש שמיעה סלקטיבית
15
חילול ה'
מיכאל ארלנגר | 16-02-2024 11:35
נשאל פעם הרב משה פיינשטיין האם מותר להעתיק בבחינות ושאל את השואל למה ענה השואל שיהיה לי יותר זמן ללמוד תורה ענה הרב אם אתה מעתיק הסיעוי שתצליח מזה שהתכונן הטא יותר גבוה ועל ידי כך סכויכך ךהגיע למקום עבודה יותר טב או להתקבל למוסד ללימוי המשך יהיה גם גבוה ביותר והרי זה גזל וקטרבן הגזול אסור להעלתו על המזבח לכן כל לימודי התורה של המעתיק הם גזל בחורי הישיבות החרדיות לא שאלו את אלה המתגיסים שפרנסתם נפגעת נכנסים יותר לשוק העבודה אם הם מסכימים לכך לכן כל לימודי התורה שלהם הוא מן הגזל כמו כן עיר סםר שצרו עליה אויבים גם תלמידי חכמים חייבים בשמירתה וא הם לא יכולים לשמור ישכרו בממונם שומר במקומם תלמידי הישיבות החרדיות לא רק שהם מפצים את אלה השומרים אלה מקבלים עוד תמיכה ממשלמי המיסים ואין חילול ה' גדול מזה מכל מה שנכתב
16
כאילן לא למדנו...
שושנה | 16-02-2024 13:07
כאילן לא למדנו דבר מה 7.10?? אנחנו רוצים אחדות! ואל תפלגו בין הציבור הדתי לחרדי בשם הגיוס.
17
כמה כיף
אחד העם | 16-02-2024 13:09
לראות סכסכנים מקצועיים, דוגמת הפרובוקטורית החתומה לעיל, תופסים טרמפ על קמפיין סכסכני מבית האחים.
18
הקיצוניים מכתיבים את...
הלוואי | 16-02-2024 13:27
הקיצוניים מכתיבים את המדיניות
19
מיינסטרים?
אורי | 16-02-2024 16:19
האם בתיה כהנא דרור היא ציונות דתית קלאסית?
20
עוד סוכן כאוס...
שי שעקמן | 17-02-2024 20:26
עוד סוכן כאוס של אהוד ברק
21
עוד אחת בלי...
יהונתן דושינסקי הלוי | 17-02-2024 21:23
עוד אחת בלי כיסוי ראש שמטיפה על הערך של תורה ולימוד. כבוגר יחידה מובחרת וכישיבה אני מגנה את דברייך המפלגים בין עמנו.
22
צחקתי בקול...
שלומי | 17-02-2024 22:20
צחקתי בקול שהכותבת מכתיבה לרבנים מה עליהם לעשות. אחרי שכל השנים האחרונות היא נלחמת בכל מה שמייצג את התורה והדת - עכשיו היא גם מטיפה להם מוסר מה עליהם לעשות??? קצת טקט וענווה לא יזיקו לה.
23
אל תחנכו אותנו
ידען | 18-02-2024 14:11
לא הייתם רוצים שהרבנים החרדים יצאו בקריאה לציבור הדתי לאומי לחנך את הילדים שלהם יותר טוב, ושלא תהיה נשיאה של 50% שיוצאים לתרבות רעה (עוד לפני הצבא...)
24
צניעותך דוך פנימה!...
יעקב דוביד | 18-02-2024 15:41
צניעותך דוך פנימה!
25
לא יודע מאיפה...
שלומי | 19-02-2024 15:10
לא יודע מאיפה להתחיל. מזה ש50 אחוז מהמשפחה שלך לפי הסטטסיטיקה תצא בשאלה? ואז הטור שלך לא רלוונטי. מזה שאת פונה לרבנים שתמיד היית בדעה שיתעסקו בהלכה ולא בדברים ציבוריים. מזה שאת בעצמך עם רגשי נחיתות ויעידו המילים שלך.