אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אבינר על רבני הלייט: "פסיקה שבתאית"

הרב אבינר מגדיר כנאו-שבתאות את פסקי ההלכה המתירים למשל איסורי עריות בגלל ערך "ואהבת לרעך כמוך" ושאר הפסקים הדוחים איסורים בגלל "אידיאל האחדות" וכדומה

הרב אבינר על רבני הלייט: "פסיקה שבתאית"
  להזהר מהנאו שבתאות. הרב אבינר (פלאש90)

הרב שלמה אבינר תקף השבת בחריפות את רבני הלייט, המובילים מה שהוא מגדיר "שבתאות חדשה" באמצעות פסקי הלכה "ההופכים רע לטוב", כהגדרתו.

במאמר בעלון 'באהבה ובאמונה' פותח הרב אבינר וכותב כי בניגוד לרפורמים ולקונסרבטיבים הכופרים בגלוי בתורת משה, "הפסיקה הניאו-שבתאית מכריזה יומם ולילה שהיא נאמנת להלכה כקוצו של יוד, אבל בעזרת תחכומים ותחבולות, ערפילים ורמיות, הופכת טוב לרע ורע לטוב."

בהמשך המאמר מקשר הרב אבינר בין שיטתו של קרח שגרס כי "רעיונות גדולים עדיפים על הלכות קטנות", דרך זמרי שביקש להתיר חטא זנות כדי להציל מחטא חמור יותר, שיטה שהמשיכה בנצרות שטענה כי "לא צריך להיות כבול לפרטים קטנים" עד לימי שבתאי צבי שר"י ש"היה מחבק נשים, בטענה שאין זה יצר הרע, אלא מצוות ואהבת לרעך כמוך, שכל חיבוק וחיבוק שלו נקי לגמרי מכל מרכיב יצרי. כך על ידי סברות רוחניות מעורפלות הוא דחה הלכות מפורשות, והרבה נפלו בפח."

את הפסיקה השבתאית מגדיר הרב אבינר כ"נגועה בשלוש מראות נגעים: א. סגידה לתרבות המערב. ב. הנמקות מעורפלות להפליא ג. ערבוב נימוקים רוחניים אמוניים." והוא מוסיף בסרקזם: "תרבות המערב אהובה מאד על הפסיקה השבתאית והיא האידיאל העליון בחיים, וההלכה אינה אלא מטרד שיש לסלקו בצורה מחוכמת של התאמה פורמאלית."

כדוגמה לפסיקה שבתאית שהתחום המועדף שלה הוא פריצת גדרי צניעות מביא הרב אבינר דוגמה מעצרת התפילה למען שלושת הנערים החטופים בכיכר רבין, בה נפסק כי "מותר להביא זמרת וכן שהקהל יהיה בערבוביא, כי כך שמע פסיקה שבתאית שאיסורים אלו נדחים מפני פיקוח נפש, וגם נדחים מפני אידיאל האחדות."

לקראת סוף המאמר מביא הרב אבינר את הביטויים הנאו-שבתאיים בפסיקה בהם: 'לא צריך להיות כבול למקורות', 'דרכיה דרכי נועם', 'תורת ארץ ישראל', 'כלל ישראל', 'אחדות ישראל', 'לקרב התורה לרחוקים', 'להפיל מחיצות', 'הרב קוק', 'להיות קשוב', 'להרבות קידוש השם' ועוד. סימן נוסף נותן הרב אבינר לפסיקה  הזו "…כל ההבלים האלה, כל השקרים האלה, כל הסילופים האלה, נאמרים גם בשמו של מרן הרב קוק. אך מעניין מאד – לא בשמו של רבנו הרב צבי יהודה, שודאי היה נאמן יותר למרן הרב מאשר הניאו-שבתאים."

ומסכם: "כל הטיעונים השבתאיים לאורך הדורות כבר נאמרו על ידי השטן בפני ריבונו של עולם בעת מתן תורה , ואפשר לסכמם בשלוש מילים: התורה אינה מציאותית. השטן אמר על התורה: "חיפשתיה בכל הארץ ולא מצאתיה" (שבת כט.)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
כשהחינוך החרדלי מייצר יותר רבנים מאקדמאים צפו לשריטות
חיים | 07-09-2014 9:38
2
ממשיך את הקו של הרב זייני שליט"א
| 07-09-2014 9:38
ממשיך את הקו של הרב זייני שליט"א, שכינה את אותם רבנים 'רבני השילוש'
3
הצדיקים הטהורים
יהודי | 07-09-2014 11:42
אינם קובלים על הרשעה אלא מוסיפים צדק. הרב אבינר, כדרכו מוסיף מחלוקת בעולם בניגוד לתפקידם של תלמידי חכמים להרבות שלום. במה עדיפה פסיקת שו"ת הסמס על אותה "פסיקה שבתאית"? הפסיקה שלו הופכת לחומר למוספים סטיריים.
4
לא מדובר ברב שרלו וכדומה
איציק | 07-09-2014 18:08
אלא לכאלו דנמצאים יותר בתוך האקדמיה (כגון שפרבר וכאלו יותר פופולריים)
5
לחיים האקדמי מהשריטות
חיים של תורה ויראת שמיים | 07-09-2014 21:19
כשיהודי טוען שעם ישראל זקוק לאקדמאים ולהמעיט ברבנים, כביכול הם בושה לעם, הוא לא חידש שום שריטה, זו שריטה ישנה של כל מהרסי ומחריבי דתינו מדורות ההשכלה, שהיו בושים בדיוק כמו השריטה שלך, בכבוד דתם ובחכמת תורתם ומסורתם "כי היא חכמתכם ובינתכם לעיני העמים" אמרה תורה, וממול מנדלסון שר''י שאמר "היה יהודי בביתך ואדם בצאתך...." אז אתה לא רשום על המצאת הגלגל האומלל השרוט הזה
6
שריטות באקדמיה
ד"ר איקס | 08-09-2014 0:04
כמה שריטות יש באקדמיה ובאקדמאים ... איש לא יספרם מאחר שצריך להמציא חידושים אז לא תמיד זה נושק לשכל ...זה חילחל להרבה רבנים החושבים שצריך לחדש בכל מחיר גם אם המחיר ההילכתי כבד
7
לייטים- עד מתי אתם פוסחים על שתי הסעיפים?
רועי | 08-09-2014 14:42
ללייטים ולרבנים הלייטים - "עַד מָתַי אַתֶּם פֹּסְחִים עַל שְׁתֵּי הַסְּעִפִּים?! אִם ה' הָאֱלֹהִים - לְכוּ אַחֲרָיו. וְאִם הַבַּעַל - לְכוּ אַחֲרָיו." מתאים בדיוק לתקופתנו! אם אפשר לפסוח על 2 הסעיפים. אי אפשר לרצות להיות דתי, ומצד שני לעוות את ההלכה כדי להתאים לעולם ה"נאור". עד מתי שאת פוסחים על 2 הסעיפים? או שאתם דתיים כדת משה וישראל, או שאתם "משכילים" "נאורים" "מערביים". כידוע כל הפוסל באות אחת מתורת משה כאילו כפר בתורה כולה. כל הכבוד לרב אבינר ולכל רבני האמת שלא פוחדים להוכיח, גם אם יהיו כאלו שיגנו אותם בגלל שאומרים את האמת.
8
ל3 החמוד. אם היית רואה מה הרב קוק כתב ישירות לרשעים
חחח | 23-09-2014 11:01
לא היית מוציא את דבריו מהקשרם ככה.