בגידת הפמיניזם: קודם כל יהודיות אחר כך נשים - סרוגים

בגידת הפמיניזם: קודם כל יהודיות אחר כך נשים

לאחר האסון בעוטף, מספר נשים יהודיות חשו בגידה עקב שתיקתם של ארגוני הנשים העולמיים כנגד מעשי הזוועה שנעשו לנשים בעוטף. בניגוד גמור לתגובתם כלפי אירועים אחרים בעולם.

author-image
בגידת הפמיניזם: קודם כל יהודיות אחר כך נשים
  הפגנה נגד האו"ם בניו יורק (יעקב נחום/פלאש90)

לאחר הטבח בעוטף עזה, מספר נשים יהודיות חשו בגידה עקב שתיקתם של ארגוני הנשים העולמיים כנגד מעשי הזוועה שנעשו לנשים בעוטף. בניגוד גמור לתגובתם כלפי אירועים אחרים בעולם.

אותן נשים יהודיות לא מבינות מה גורם לאירגונים לשתוק, מה שיוצר פגיעה באמון בין היהודיות לארגונים. מאחר וארגוני הנשים הקפידו להדגיש את הפן הזהותי הנשי שבהן.

נפרק, ונבין את המסר: אתן, יהודיות יקרות, נשים כמונו, אך אין הנשיות מעצבת את 'בסיס הזהות' שלכן. לפני היותכן נשים, אתן יהודיות!.

עוד באותו נושא

נתניהו זועם: "שתקתם כי מדובר בנשים יהודיות?!"


12

כשאנחנו מביטות בכן אנו רואות 'בסיס זהותי יהודי' בלבד, ושלא ניתן לצרף אליו שום בסיס זהותי אחר. לעומתכן, אנחנו, בתקופה זו של איבוד הזהויות הלאומיות מוצאות לנו זהות חדשה בתור 'נשים', זה הלאום החדש שלנו, אתן לא יכולות להצטרף מאחר וההשתייכות הלאומית שלכן לא ניתנת לפירוק, לא לדעתכם ולא לדעתנו!.

התסכול של אותן נשים מובן, מאחר והן חשבו שיש להם זהות חדשה, והיא מתבררת כאיננה. הן נאלצות להבין שמציאת זהות אחרת, במקום 'בסיס הזהות היהודי' הוא ממש "לא יהיה לך אלוקים אחרים על פני". הטיבה להבין זאת השרה מאי גולן שאמרה שאצל ארגוני הנשים העולמיים 'האנטישמיות קודמת לפמיניזם'.

בנוסף, הניסיון ליצור 'זהות משנה' נשית נוסף על 'בסיס הזהות היהודי', כמוהו כאיסור "אל תפנו אל האלילים", ועצוב לראות שארגוני הנשים בעולם השכילו להבין זאת לפנינו.

התיקון מצידנו צריך להתחיל עכשיו. הטרנד העולמי של "הלאום הנשי", שמתבטא בארץ אפילו במשרדי ממשלה, צריך להידחות מבחינתנו על הסף, ובמקומו ליצור זהות יהודית אמיתית כוללת.

כדי להסביר מעט יותר, נגדיר שישנה 'זהות בסיס' שהיא הבסיס הרוחני איתו מזוהה האדם, מעבר לכך יכולות להיווצר 'זהויות משנה' שאת טיבם צריך לבחון.

ניתן לתת שני כללי אצבע כדי לדעת אם זהות משנה היא חיובית:

  1. אם היא יוצרת מציאות חדשה שלא הייתה נוצרת לולי זהות המשנה. (לדוגמא: תנועת הנוער שלי עושה פעילויות טובות בשכונה)
  2. אם הפעולה שיוצרת זהות המשנה לא פוגעת ביסוד הזהות היהודי. (לדוגמא: אם נוצר חיכוך בין שתי תנועות נוער)

כאשר אדם יוצר לעצמו 'זהויות משניות' (כדוגמת מוצא מונגולי), אין מנוס מלהביא בחשבון את הסתירות שיכולות להיווצר בינם לבין 'בסיס הזהות' (יהודי), ואמנם גם אם לפעמים לא תהיה סתירה מובהקת בין  'זהות הבסיס' ל'זהות המשנה' (יהודי ממוצא מונגולי), יש לבחון אם זהות המשנה אינו יוצרת חיכוכים בהשתייכות ל'זהות הבסיס' (היהודים המונגולים יותר טובים מהיהודים התאילנדים).

כל שנותר הוא לחזק את הזהות היהודית שלנו כדי שלא נחוש צורך לזהות נוספת.

==

נריה נווה הוא מהנדס ומרצה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו