חני ליפשיץ: הפכנו לקציני נפגעים, רק בלי דלת לדפוק עליה

חני ליפשיץ: הפכנו לקציני נפגעים, רק בלי דלת לדפוק עליה

חני ליפשיץ, שליחת חב"ד בקטמנדו מספרת לסרוגים מה עבר עליהם בבית חב"ד בחג שמחת תורה, התארגנות חירום להחזיר לוחמים לארץ ולבשר בשורות איוב למטיילים אצלם. כאב ותקווה ואיך זה קשור לי"ט כסלו חג הגאולה?

author-image
חני ליפשיץ: הפכנו לקציני נפגעים, רק בלי דלת לדפוק עליה
  (צילום: למי עזוז)

חני ליפשיץ, שליחת חב"ד בנאפל בקטמנדו, חזרה לארץ לחתונה משפחתית ולא מצליחה לחזור חזרה לקטמנדו, הציבור בישראל קורא לה לבוא לנחם, לבוא לשבת עם משפחות החטופים, משפחות המפונים, ובכלל להניח עליה את הראש כמו שהיא רגילה לעשות כבר 23 שנים בקטמנדו. חני משתפת אותנו בחוויה הקשה מה-7.10 בבית חב"ד, מקשרת זאת לחג הגאולה י"ט כסלו של האדמו"ר הזקן שחזר מהשבי, ומסיימת בקריאה לכולם להיות שליחים של אהבה.

"יש כלל בבית חב"ד: אין פוליטיקה"

חני וחזקי והילדים היו בקטמנדו בשמחת תורה, היא מתארת שהיתה שמחה אדירה בערב חג "אלפי חברה' הגיעו לחגי תשרי, כור ההיתוך של החברה הישראלית, הפוליטיקה שהיתה רגע לפני ניסתה לחדור גם אלינו, אנחנו מקבלים את כל המגזרים והגילאים וכל מיני סוגים אבל אצלנו יש כלל: לא מדברים על פוליטיקה, אין ויכוחים. אבל כן היו בסלון של הבית חב"ד חברה' מקפלן וחברה' מתנחלים שהתחילו לדבר על המצב ואמרנו: פה זה לא קורה".

"כולכם הרגליים של התורה"

חני מתארת מה הם החליטו לעשות כדי שכולם יהיו חלק "אנחנו מנגישים את היהודות בצורה מאד אפשרת, שמחת תורה זה חג של כולם, יש כאלה שלא מוכנים להכנס לבית כנסת למרות שזה רק שלוש מדרגות לשם. החלטנו להוציא את ספרי התורה בשירה וריקודים לרחבה בחוץ, הגעתי חולה לדעתי הגוף שלי כבר הרגיש משהו, הוצאנו את הספרי תורה וחזקי אמר "אין לנו מונופול על התורה ארון הספרים היהודי שייך לכולם, כולכם הרגליים של התורה לא יהיה פה אחד שלא ירקוד עם התורה" והתחילו ריקודים ניצוצות של התלהבות, ריקודים עד שתיים בלילה, באיזשהו שלב גם הנאפלים הצטרפו לתהלוכה וחגגו, היו אורות".

חני ממשיכה לספר על הרגע בשתיים וחצי לפנות בוקר בו היא ובעלה ישבו לסעודת חג "אמרתי לחזקי: אני אומרת לך הרגשת את האנרגיות שהיו כאן? מעכשיו אתה תראה, הולכת להיות כאן אחדות לא יהיו את השטויות שהיו עד עכשיו, יש אנרגיה חדשה באויר, תהיה פה אחדות שלא היתה פה שנים. ממחר אנחנו קמים לעידן חדש של אחדות בעם שלנו".

(באדיבות בית חבד קטמנדו)

"2000 דולר עולה לההוריד במסוק חברה' מההימליה, כולם התגייסו למשימה"

חני נרדמה עם חיוך על הפנים, ובבוקר החברה' בבית חב"ד התחילו לקבל התראות "אצלנו בבית חב"ד לא מוציאים סיגריות וטלפןנים בשבת, ופה הם הוציאו מולנו מה שלא קורה מעולם. המטיילים מבינים שהם צריכים לחזור ליחידות שלהם בצבא חברה' משלדג, יהלם, מטכ"ל,  מוכרחים לחזור לארץ וזה חברה' שנמצאים בהימליה למעלה, להוריד אותם זה פרוייקט ענק וחייבים להוריד אותם, ומיד כולם מתחילים לשלם כדי להחזיר אותם לארץ ללחימה, 2000 דולר עולה להוריד אותם במסוק והחברה' משלמים ואורזים להם את התיקים, ועוזרים להם למצוא טיסות כי הרבה בוטלו, כולם מתגייסים לעזרה ברגע אחד".

(באדיבות בית חבד קטמנדו)

"הפכתי לקצינת נפגעים, אבל בלי דלת לדפוק עליה"

אחרי שהם הטיסו את כל מי שקיבל צו 8, חני התחילה לקבל בשורות איוב מהארץ והוטלה עליה המשימה לספר "מתקשרים אלי ואומרים לי שההורים של מטיילת אצלנו נחטפו, החברה' בסלון מקבלים הודעות "אני נשרף, חוטפים אותי, נחטפו", ההורים מתקשרים אלי ומבקשים שאספר לבת שלהם שאחיה האהוב נרצח" חני והיא מוצאת את עצמה קצינת נפגעים בסלון ביתה שאפילו דלת לדפוק עליה- אין. "אנחנו מוצאים את עצמנו בשעת חירום,  היתה בחורה ששתתנ קולה ואכלה שניצל אמרתי לחזקי תן לה לסיים את השניצל אחרי שהיא תשמע שאחיה האהוב נרצח, הטעם של השניצל כבר לא יהיה אותו דבר, אנחנו מחכים, מספרים לה ואז היא מתרסקת עלי"

חוץ מהעזרה הפיזית אותה הגישו המטיילים זה לזה בבית חב"ד היו גם עובדים סוציאלים שבאו לטיול והחלו לעשות מעגלי תמיכה "בית חב"ד הפך להיות שבעה, כולם היו צריכים את הביחד, זה נותן המון חוסן הביחד הזה".

(באדיבות בית חבד קטמנדו)

"האדמור הזקן יצא מהכלא אחרי 53 יום של שבי בתנאים קשים"

השבוע בחב"ד, בי"ט כסלו, מציינים את שחרורו של האדמו"ר הזקן, מייסד חסידות חב"ד ובעל ספר התניא, בדיוק בשבוע בו השתחררו אצלנו חלק מהחטופים " האדמו"ר הזקן היה 53 יום בכלא, בתנאי שביה קשים מאד, והוא יוצא מהכלא בי"ט כסלו וזה בעצם נקודת התפנית של החסידות שמכאן תצא לעולם ותפרוץ עוד יותר ממה שהיתה קודם"

חני משתפת מה הוא בשבילה ספר התניא "אני לומדת אותו מגיל חמש, לאבא שלי יש תמונה של האדמור הזקן בכיס הוא מעריץ שלו. החסידות פורצת ונותנת תקווה לכל המגזרים. לא יודעת מה הייתי עשוה בלי החסידות. כל שבוי שיוצא משבי החמאס את בוכה כאילו את מכירה אותו והתניא מסביר בפרק ל"ב כי "הנשמה היא אחת רק שהגופים מחולקים" וזה לא סתם אחים למה שתבכי על סבתא בת 84 שיצאה מהשבי? כי אנחנו באמת חיבור. בבית חב"ד אני לא פותחת את הבית שלי לאנשים זרים אלא לאחים שלי. ההבנה הזו שאנחנו אחים ממש".

סיפרתי לחני שבערב שמחת תורה חלמתי את הטבח, הרג, אנשים עם דם מוצאים מתוך בתים, אבל בסוף החלום רקדנו ורקדנו והיתה שמחה גדולה, פחדתי לספר כי זה חג ואני בטח מדמיינת ודאגתי מאד אבל התנחמתי שיהיה סוף טוב.

(צילום: למי עזוז)

"את מבינה למה אני לא רוצה לחזור לקטמנדו? אני רוצה לשמוע את הנס והגבורה"

חני מוסיפה לאחר הסיפור,  "גם תוך כדי אנחנו רואים ניסים, הייתי במלון של מפונים שאיבדו חברה' טובים ויפים ואני יושבת עם נשותיהם ואנחנו בוכות וצוחקות, ויש גם המון סיפורי ניסים, אנחנו מחפשים את הנס והשמחה כי אנחנו יהודים לא יכולים רק להיות ביאוש בעצב רוצים להיות ברוח הגדולה,את מבינה למה אני לא רוצה לחזור לקטמנדו? רוצה להישאר לשמוע את סיפורי הניסים והגיבורה שיש לנו בעם".

חני מקפידה לעלות כל חייל שנפל לרשתות החברתיות בהן היא פעילה ומסבירה זאת "אני בוכה על כל אחד ואחד, ניגשה אלי מישהי שאני לא מכירהוהיא חיבקה אותי חיבוק חזק, הכי חזק שקיבלתי בחיי, והיא אומרת לי אני לא רוצה לחכות שתמותי ולהגיד לך שהיית טובה והיית ומיוחדת היית אני רוצה להגיד לך את זה עכשיו והיא מוציאה לי רשימת מכולת במה אני טובה וחותמת: עכשיו תלכי עם זה, גם על פני האדמה מתהלכים אנשים טובים ומדהימים שאנחנו פחות רואים את זה כשהם פה, לא לשכוח לומר מילה טובה."

"רק מילה טובה או שניים לא יותר מזה"

וחני מסיימת בקריאה שכל אחד הוא שליח של טוב לאדם אחר, מספיקה מילה טובה "אחרי הרצאות אומרים לי איך נהיה שליחים כמוך עם סיפורים גרנדיוזים? ואני אומרת כל אחד מאיתנו הוא שליח כל אחד יכול להגיד מילה טובה ומי שקיבל את המילה הטובה כבר לא יהיה אותו אדם כמו שפגשת אותו יש כח אדיר לכל פעולה קטנה שאנחנו עושים מול אנשים ובכלל מול העולם אני באמת מאמינה בזה"

 

הפקה: אשר רוט| צילום: למי עזוז | עריכה: ידידיה כהן

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
הרבה זמן לא...
יעקב | 01-12-2023 9:44
הרבה זמן לא שומעים עלייך בקטמנדו
2
מאחל לך בריאות...
יודה | 01-12-2023 11:03
מאחל לך בריאות איתנה
3
חזקי וחני אנשים...
איתן | 01-12-2023 12:43
חזקי וחני אנשים מיוחדים במינם!!!
4
חני היקרה, אני...
ליבי נחימובסקי | 01-12-2023 15:31
חני היקרה, אני מעריצה אותך.
5
מה הקשר המשפחתי...
יעל | 03-12-2023 2:02
מה הקשר המשפחתי בין חני ליפשיץ ליוכבד ליפשיץ?
6
עם מפיק .
כתבת פרסומת | 12-12-2023 21:14
קצת צניעות לא תזיק אלא אם היא רוצה לרוץ לפוליטיקה .....רוב נשות חב''ד לא כמותה. מלאות צניעות .