אסור שהמלחמה תהפוך למלחמת חורמה בפלסטינים - סרוגים

אסור שהמלחמה תהפוך למלחמת חורמה בפלסטינים

עלינו להגביר מאמצים שלא לפגוע במי שאינו נלחם בנו. זאת למרות שהחמאס באופן מכוון וסדור חפר את מנהרות הטרור שלו והחביא את הטילים שלו מתחת לבתי ספר, מסגדים ובתי חולים – כולם מוסדות שמסמלים את ישוב העולם

author-image
אסור שהמלחמה תהפוך למלחמת חורמה בפלסטינים
  (צילום: עבאד אל ראחים חאטיב/פלאש90)

על מנת שנוכל להגיח מהפחד והאבל אשר מסמלים את הטראומה האישית והלאומית שאנו חווים, עלינו לעמוד על טבעה של המלחמה שמנהלים חיילינו ואזרחינו נגד החמאס. המתקפה האכזרית של החמאס הייתה מכוונת כלפי מדינת ישראל כמדינה יהודית. לכן, יהיה זה מעצים להביט מבעד ל"עדשות ראייה יהודיות" – ההלכה, כדי להעריך את המצב אליו נקלענו.

לא מלחמת רשות ולא מלחמת נקמה

בעקבות הבחנתו של הרמב"ם ב"הלכות מלכים ומלחמות" (פרק ה'), עלינו להגדיר את טבעה של המלחמה שאנו נלחמים. זו איננה "מלחמת רשות" – מלחמת בחירה אשר מטרתה הוא לשפר את מצבה האסטרטגי או הכלכלי של המדינה. מלחמה כזו שישראל כאומה ריבונית בוחרת לפצוח בה מתנהל לאחר קבלת הכשר אלוהי, בעזרת האורים ותומים ובהסכמתם הבלעדית של שבעים חכמי הסנהדרין הגדולה. כיום אין לנו כלי נבואי שמראה לנו את רצון ה' ובוודאי שאין בידינו כעת שבעים חכמים, מאחר שרבים מהחכמים שבנמצא מתפלגים בין חבורה שמזניחה את האחריות הלאומית שלה תוך כדי בריחה לבית המדרש, לבין קבוצה אחרת, שמרבית חבריה הם משיחיים הזויים המצפים לקץ הימים.

זוהי גם איננה מלחמת נקמה, כמו שמציעים רחשי הרחוב. הרמב"ם לא כלל אפשרות זו במשנה תורה, בידיעה שהנקמה לעולם לא מוצאת מנוח, והיא כשלעצמה תכונה רעה. אינני יכול להתעלם מכמות האנשים העצומה, הכוללת אותי בתוכה, אשר מתרפקים על דמיונות נקמה ומתאמצים למצוא תגמול מזעזע המתאים למחבלי החמאס. אך ההלכה יודעת שאופן פעולה שכזה יסחרר אותנו אל תוך מערכת מנהרות מוסריות, חוקיות וטקטיות, מעורפלות ואין סופיות, אשר כל אחת ואחת מהן ממולכדת. בסופו של דבר, נתיב הנקמה אינו עולה בקנה אחד עם ערכיה הבסיסיים ביותר של היהדות: החמלה והדאגה לחיי אחרים.

אסור לנו לחשוב על השמדת עם שלם

בעיקר עלינו להבין, שאסור לנו לראות מלחמה זאת כמלחמה להשמדתו של עמלק התנכי שקם מחדש. בחוכמה רבה העלימו חכמי התלמוד את עמלק מן ההלכה באומרם כי הוא מפוזר ומפורד בין כל העמים, וכך עשו גם הרמב"ם וספר החינוך (מאה ה-13, ספרד). ניסיונות שונים להחיות את עמלק כמושג הלכתי המגדיר את כל אלו שרוצים להשמיד את העם היהודי נתקלו בהתנגדות מפוסקי ההלכה המרכזיים ונדחו על הסף על ידי גדול פוסקי ההלכה המודרניים, מורי ורבי הרב סלובייצ'יק. לפני חמישים שנה בהיותי בשיעור פרשת השבוע של הרב הוא נשאל האם שונאי ישראל יש להם גדר הלכתי של עמלק. תשובתו הייתה נחרצת ״להלכה-זרעי ממש״. הוא ידע שאסור לנו ללכת בדרך המובילה למחשבות על השמדת עם שלם. איננו נאצים ואיננו חמאס.

אז כיצד נגדיר את המלחמה הזו? ללא ספק, היא תואמת את הגדרתו של הרמב"ם ל"מלחמת מצווה", שמטרתה "הצלת עם ישראל מסכנה". מלחמה זו איננה מלחמת רשות משום בחינה. ביציאה למלחמה זו, מוטלת על הנלחמים החובה להציל את עם ישראל מצרה. מלחמה זו נובעת מהעיקרון המופיע במסכת סנהדרין (דף ע"ב עמוד א'): "הבא להורגך השכם להורגו". פסיקה זו חלה הן על יחידים והן על העם כולו ומחייבת פעולה מקדימה אף לפני שהותקפו.

אם כן בוודאי במצב שלנו, שבו טבח שמיני עצרת  תוכנן, בוצע, נחגג והוצב על ידי מבצעיו כאב-טיפוס לסדרה שלמה של מתקפות עתידיות, מוטל עלינו להכריז כי המסר של החמאס הובן. אנחנו יודעים מה האויב מתכנן לנו. לכן, מלחמה זו איננה מוגבלת לכדי ענישה נקודתית כנגד אירוע בודד, אלא היא הכרחית כאמצעי הגנה נגד שואה שניה.

יתר על כן, המלחמה הזו מסמלת הרבה יותר מאשר ענישתם של אויבינו והגנה על אזרחינו.  ספר החינוך (מצווה תקכ"א), בהרחבה על דברי הרמב"ם, מסביר מדוע ההלכה מורה לנו שלא לרחם על רוצחים או מחבלים: "שורש מצוה זו ידוע, שאם לא נייסר המזיקין ונבער הרע מקרבנו, איש את רעהו חיים בלעו, ולא יתיישבו המדינות". לפי ההלכה ברור שרצח מהווה התקפה ישירה על "יישוב העולם", ההנחיה לפעול למען סדר בעולם, וכן שעוונו המוסרי של הרוצח היא הכבדה ביותר משום שהוא מביא חורבן לעולם. ולא בכדי נעשה שימוש מכוון במילה חורבן, אשר שמה את מעשה הרצח לצד חורבן הבית וחורבן ירושלים. שיטתו הישנה-חדשה של החמאס ללחימה הכוללת שימוש במנהרות, טילים ובעיקר ברבריות פראית מהווה השראה לקיצוניים אחרים. אם חמאס ישרוד את המלחמה הזו, ניסיונו לבצע רצח עם עשוי להתפשט לארגוני טרור ורודנים ברחבי העולם ותוביל עד כדי היכחדותן של כל הציביליזציה עצמה.

מלחמתנו היא מלחמת הגנה על "יישוב העולם"

מטרתנו זו של יישוב העולם, מטילה עלינו לא רק להילחם ברשע, אלא גם מציבה בפנינו דרישות מוסריות נוספות:

1. אסור שמלחמה זו תהפוך למלחמת חורמה בפלסטינים. עלינו להגביר מאמצים שלא לפגוע במי שאינו נלחם בנו. זאת למרות שהחמאס באופן מכוון וסדור חפר את מנהרות הטרור שלו והחביא את הטילים שלו מתחת לבתי ספר, מסגדים ובתי חולים – כולם מוסדות שמסמלים את ישוב העולם.

2. חובה עלינו לעצור, לתפוס, להעמיד לדין ולהעניש את כל אותם מתנחלים קיצוניים ביהודה ושומרון אשר מחרחרים אלימות על מנת לקבוע עובדות בשטח על חשבון הפלסטינים. עלינו לעצור את המגמה של אותם הבריונים ההופכים לטרוריסטים.

3. מבחינה הלכתית, אנחנו מחויבים לעיקרון של "דינא דמלכותא דינא"- להקפיד על חוקי המלחמה הבינלאומיים. אך על חוקים אלה לחול על כל המדינות וארגונים באופן שווה ולא להוות כלי מעוות שמטרתו להגביל את היכולת של מדינת ישראל להגן על חיי יהודים. אסור שהחוק ייאכף באופן לא הוגן.

חמאס הטיל אימה על כל היהודים בישראל ומחוצה לה. מוטלות עלינו אחריויות רבות, אך בראש ובראשונה מלחמתנו היא מלחמת הגנה על "יישוב העולם" – בהגנה לא רק על אזרחי מדינת ישראל, אלא על הציוויליזציה עצמה. זהו תפקידנו, זה משימתנו ואם ניכשל בה, העולם  כולו יסבול יחד איתנו.

==

הרב דניאל לנדיס ממקימי ישיבה יוניברסיטי לוס אנג'לס ומראשי מכון פרדס. כעת הוא עומד בראש מכון יַשְׁרוּת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
37 תגובות - 37 דיונים מיין לפי
1
חזור לחור שלך...
היהודי הנרדף | 20-11-2023 15:23
חזור לחור שלך בארהב מי צריך אותך בארץ הקודש
2
הרב שהוא חלק...
לא תכרות ברית עם יושבי הארץ | 20-11-2023 15:25
הרב שהוא חלק מכח קפלן מפיץ משנתו
3
טימטום
דן | 20-11-2023 15:27
לשרוף מסגדים .פלסטינים =עמלק.רב דמיקולו
4
תרשה לי להזכיר לך , כבוד הרב
אנדר וויגין | 20-11-2023 16:14
שכאשר שאול הצטווה להרוג את העמלקים הוא הצטווה להרוג את כולם בלי יוצא מן הכלל. בגלל שהוא ריחם עליהם הוא ירד מגדולתו ואף בעצמו הפך לרוצח בפוטנציה כשרצה להרוג את דויד המלך. אל לנו לרחם עליהם. אילו היית חי בזמן השואה היית מרחם על הנאצים? מגיע להם למות בלי חשבון. אם לי היו קרובי משפחה שהיו רוצחים חפים מפשע הייתי מתפלל שהם יישחטו. אסור לנו לרחם על אכזרים ואל תשכח שאין חפים מפשע בעזה. לכל ערבי עזתי מגיע למות כולל תינוק שרק נולד. הם רצחו את האחים שלנו בדם קר. שנרחם עליהם? תשכח מזה! נואו וויי!!!!!!!!!
5
לך לעזעזל !!...
מיקי ליפשיץ | 20-11-2023 16:52
לך לעזעזל !!
6
כנראה כבוד הרב שאיך מודע, שהעם הערבי כולו
נלחם נגדנו | 20-11-2023 17:56
כמה אזרחים היו שותפים בטבח בשמחת תורה? כמה פועלים שאנו פרנסנו אותם, הביאו מידע וכו'? כמה שמחו תושבי עזה הבלתי מעורבים ברצח יהודים? אם אתה קורא להם בלתי מעורבים, רחמנא ליצן מהאי דעתא.
7
בפועל התאכזרת על רחמנים
רחל | 20-11-2023 18:01
מי שמרחם על אכזרים סופו כפי שראינו שהתאכזר בפועל על הרחמנים. בזה שרחמתם על אוכלוסיה אזרחית בעזה הבאתם אותם לבצע את הטבח הנוראי ברחמנים בני עמנו. והוא הדין עם כל הפלשתינאים שהם אכזרים ושונאים יהודים והם מתחנכים מילדותם לרצוח רחמנים.
8
הבעיה זה אתר...
ירון | 20-11-2023 18:38
הבעיה זה אתר סרוחים שכל פעם מפרסם דעות הכי שמאל שיש
9
ישר כוח ...
גבי | 20-11-2023 18:42
ישר כוח
10
פתאום רואים דעות...
יעקב | 20-11-2023 18:49
פתאום רואים דעות כאילו זה מיינסטרים של הדעות של סרוגים. מי זה הרב הזה? מתי שמענו אותו עד עכשיו?
11
1. איך רב...
עדיאל שטטמן | 20-11-2023 19:11
1. איך רב שיושב בגולה מעז להטיף על מלחמות בישראל? שיחזור לד' אמות שלו או שיבוא לכאן. 2. המוסר היהודי שלו הוא בעצם מוסר נוצרי. אין מה לעשות- חלק מהמוסר היהודי האמיתי למחות את זכר עמלק. זה עקרון שהשתמשו בו בלא מודע במלחמה נגד הנאצים וזה עקרון שימנע שואה שניה.
12
י ...
ולקשר בין דינא דמלכותא לבין מחויבות לחוק הבינלאומי- נראה לי מביך. | 20-11-2023 19:21
י
13
רבי שמעון אומר כשר שבגוים הרוג (בשעת מלחמה)
יוסף | 20-11-2023 20:42
כנסת הגדולה: חומ תכה : והנכון שבא להשמיענו – שאפילו שזה הגוי אינו עושה מלחמה, עם זאת, כיון שכלל אומתו עושה עמנו מלחמה עם ישראל אחינו, מורידין ולא מעלין מהרל מפראג ספר באר הגולה באר השביעי פרק ה - שמזה תראה שאין שום גוי טוב במלחמה, ועל זה אמרו 'טוב שבגוים הרוג'. וכבר מפורש זה במרדכי בפרק אין מעמידין (עז סימן תתיד), וזה לשונו; הגוים לא מורידים (עז כו ב), ומיהו במלחמה, בהא אמרינן בקידושין טוב שבגוים הרוג,.. ספר החינוך מצוה תקכז - שבמלחמת מצוה אין מחיין מהם כל נשמה, משה רבינו - וַנִּלְכֹּד אֶת-כָּל-עָרָיו, בָּעֵת הַהִוא, וַנַּחֲרֵם אֶת-כָּל-עִיר מְתִם, וְהַנָּשִׁים וְהַטָּף: לֹא הִשְׁאַרְנוּ, שָׂרִיד. מגילה - אֲשֶׁר נָתַן הַמֶּלֶךְ לַיְּהוּדִים אֲשֶׁר בְּכָל-עִיר-וָעִיר, לְהִקָּהֵל וְלַעֲמֹד עַל-נַפְשָׁם--לְהַשְׁמִיד וְלַהֲרֹג וּלְאַבֵּד אֶת-כָּל-חֵיל עַם וּמְדִינָה הַצָּרִים אֹתָם, טַף וְנָשִׁים; וּשְׁלָלָם, לָבוֹז.
14
למטה הייתם צריכים...
יהודי | 20-11-2023 21:45
למטה הייתם צריכים לכתוב - דניאל לנדיס הוא אידיוט שלא מובן למה קיבל טור באתר דתי
15
מצוות ישוב הארץ....
מה קשור עמלק. | 20-11-2023 21:55
מצוות ישוב הארץ. מצוות כיבוש הארץ. מלחמת מצווה לפי הרמבן. הושעת ישראל מיד צר. הבא להורגך - השכם להורגו. אין עם פלשתיני. גויים בארץ - רק כיחידים אחרי שקיבלו על עצמם ריבונות יהודית ו-7 מצוות בני נח. גוי שעבר אחת מהן - נהרג. אם הגויים לא עושים בהם דין - ראה מעשה דינה, שמעון ולוי.
16
רבי לך לעזאזל...
מ | 20-11-2023 22:07
רבי לך לעזאזל וקח את הפלסטינים איתך
17
לך לעזאזל. למה...
דוד | 20-11-2023 22:09
לך לעזאזל. למה מי אתה שתטיף מוסר ? מאחל לך אבל כמו שהיה לסבא שלי שאיבד את שני ילדיו לתתי אדם הגויים שאתה כל כך אוהב. חתיכת חלאה באיצטלה דרבנן. ימח שמך
18
עוד מנוול שבא...
דוד | 20-11-2023 22:13
עוד מנוול שבא להטיף מוסר מעוות של נוצרים.
19
בושה שמערכת סרוגים...
חנה | 20-11-2023 22:57
בושה שמערכת סרוגים מפרסמת מאמר כזה שמגבה את עלילת אלימות המתנחלים. ובכלל האם אין למערכת גבולות? הרב לנדיס מחתן זוגות מאותו המין. האם כל מי שקורא לעצמו רב יכול לפרסם כאן דעות?
20
חתיכת מטומטםםםםם לך לעבוד...
חנטריש | 20-11-2023 23:11
חתיכת מטומטםםםםם לך לעבוד במשו פרודוקטיבי במקום לגרבץ הבלים
21
עם כל הכבוד...
סופר ציוני | 20-11-2023 23:37
עם כל הכבוד לרב שאיני מכיר, נראה לי שהמאמר הזה נוטף התייפיפות שמאלנית שאין לה מקום בקרבנו. ובוודאי לא אחרי הזוועות שעברנו בידי החמאס. כדאי שנזכור שהפגיעה של עמלק בעם ישראל לא הגיעה למימדים של הרוע הצרוף שנתגלה בהתקפתם האכזרית של אנשי החמאס עלינו. ואף על פי כן נאמרו בתורה דברים קשים ביותר כלפי עמלק ובכללם : מחה תמחה את זכר עמלק. במצווה זו נצטווה מאוחר יותר שאול המלך בידי שמואל הנביא, להכרית את זרע עמלק כולל השמדת הטף והבהמות. אך שאול נכשל בהשאירו את אגג מלך עמלק ואת מיטב הצאן והבקר. השמדה טוטלית של כל עם עמלק, שפגיעתו בישראל היתה פחותה בחומרתה מזו שפגעו בנו הפלסטינים בחום שבת , שמיני עצרת תשפד. אז בבקשה ממך , אל תטיף לנו. קצנו בערכי השמאל. הצחקת אותי בעניין ההטפה לקיים דיני מלחמה מטעם של דינא דמלכותא. אדרבא, מצווה גדולה לרדוף את העמלקים בני זמננו, ברוח דוד המלך, שרדף את העמלקים והיכה אותם בסביבות עזה, ואמר:- אֶרְדּוֹף אוֹיְבַי וְאַשִּׂיגֵם וְלֹא אָשׁוּב עַד כַּלּוֹתָם.
22
הרב חי בללה...
זהבית | 21-11-2023 0:00
הרב חי בללה לנד טוב תזכור ש 65% בחרו בעזה חמאס מי שלא ימות היום מקווה שימות מחר בטח כחיילינו היקרים נלחמים שם צא מהענן שאתה חי ולך ללמוד על אוייבך האמיתי בכול מקום שמתנחל לא יהיה ביהודה ושומרון יבוא הערבי אזכיר שהערבים לא הוכיחו בעלות על כול שטחי יהודה ושומרון לפני שאתה שולח אותי לים מציעה שתלמד מי באמת אוייבך
23
זו עם הארצית...
הרב זייני אליהו | 21-11-2023 0:52
זו עם הארצית מתובלת בנצרות.
24
טיפשות שאין לה סוף
אריאל | 21-11-2023 0:57
בורות של אדם
25
מיקי ...
אחים יהודים יקרים ואהובים! אני כותב לכם בהאהבה עצומה מעומק ליבי הכואב❤️ *רק אחרי שנקבל על עצמנו* כל אחד באופן אישי: שבחג שמחת תורה בשנה הבאה בעזרת ה' (במקום ללכת כמו גויים ולרקוד עם עבודה זרה, בזימה וטומאה נוראה, תוך חילול וביזוי שבת וחג המוני - שמכעיס מאוד את אלוהים). במקום זה נקבל על עצמנו בלנ"ד ללכת לבית הכנסת, לרקוד עם כל הלב והנשמה ❤️ רק עם התורה הקדושה. ונזכור תמיד שאלוהים "בחר בנו מכל העמים, ונתן לנו את תורתו, וחיי עולם נטע בתוכנו" (אפי' הנוצרים והמוסלמים יודעים כעובדה הסטורית שהיהודים קיבלנו את התורה מתוך התגלות האלהים על הר סיני! זאת *עובדה* שאין היסטוריון אחד שלא יודע אותה כעובדה היסטורית. גם הימצאות הבורא והשגחתו התמידית עלינו מחוייבת מהשכל, לכל מי שקצת מתבונן בבריאה ובתכלית). נקבל על עצמנו להתחבר יותר לתורה, לקבוע זמנים ללמוד את התורה, להתעמק בה, לאהוב לחבק ולנשק אותה הכל ה❤️ וללכת רק על פי התורה. נקבל על עצמנו גם לחזור בתשובה. (אני כותב את זה מתוך אהבה עצומה כבעל תשובה: ככל שאתה מעמיק בתורה - אתה מגלה כמה שהיא אלוהית, כמה שהיא רלוונטית אליך באופן אישי, שיש לה מה להגיד לך באופן אישי לך- לחיי היום יום שלך, בכל מצב). מתפלל יחד אתכם להחזרת החטופים ולבוא הגאולה בחסד וברחמים, בקרוב ממש! כותב באהבה ❤️בכאב ובתקווה גדולה????מיקי | 21-11-2023 2:38
מיקי
26
זה רב זה?...
תמצוץ לי | 21-11-2023 7:30
זה רב זה? זה חמור מפליץ קוביות
27
מועמד ראוי לבית...
שמואל בלזם | 21-11-2023 8:08
מועמד ראוי לבית המשפט העליון.
28
ראוי לנשיא בית...
מ.ח | 21-11-2023 10:07
ראוי לנשיא בית המשפט העליון הוא הרבהרבה יותר גרוע מהנשיאה חיות וקודמיה הוא נותן לעצמו לגיטימטיה תורנית עי שירבוב מקורות לא רלוונטים כמו הלכות מלכים לרמבם, האום נהיה דינה דמלכותא, בקיצור- הוא רפורמי או צעד אחד לפני. לפנינו לא מלחמה הלכתית כלשהי אלה הקם להורגך השכם להורגו, אם ההבנה של המומחים שהם יקומו להורגנו-כמובן לא את מי שבארהב- הלכה למעשה חייבים להורגו
29
כתבה של דברי הבל של שמאל בזוי ועלוב. הערבים
חיים | 21-11-2023 10:30
כולם ללא יוצא מן הכלל תומכי טרור. אולי כדאי שיראו לרב הזה את התמונות שבהם הם האזרחים מכים בגופתה של אישה שהובלה אליהם על טנדר.
30
הבוגד הזה כרגע כתב שהמתיישבים של יהודה ושמרון
בני | 21-11-2023 10:31
הם מתנחלים קיצוניים? מאיפה הביאו את הרפש הזה לכתוב באתר הזה? החסרים משוגעים אנחנו ? כבר יש לנו את כוח קפלן.
31
מה מבין רב...
איהה | 21-11-2023 12:11
מה מבין רב בבשר חזיר? מוטב יתעסק בעניני הלכה ולפני שהוא מביע דעתו בעניין שאינו מבין לפחות את תפיסתו של האוייב ילך וילמד קצת איסלאם ואז יגיב
32
אם להיות קיצוני פירושו לאהוב יהודים ולשנוא
אנדר וויגין | 21-11-2023 14:05
מחבלים - אז תנחש מה , כבוד האלק רב: אנחנו גאים להיות קיצונים לידיעתך! מה תגיד על זה עכשיו?
33
רואים שהאדם לא...
ישראלית | 21-11-2023 17:56
רואים שהאדם לא גר בישראל ולא מבין בכלל את הרחוב הפלסטיני. המלחמה אינה מול חמאס אלא מול העם הפלסטיני בעזה. 35 אלף חיילי חמאס הם הצבא שלו והעם הם ההורים שלו. להגיד שהם לא האויב זה כמו להגיד שצהל לא מייצג את ישראל. כמו כן, להדהד את קריאות הפלסטינים בגדה על אלימות מתנחלים זה פתח נוראי להתרת דמם. אין אלימות מתנחלים בימים אלה אבל יש ניסיונות פיגוע ורצח רבים ויומיומיים של אשף בשיתוף פעילי חמאס ורק הפעילות האינטנסיבית של צהל עוצרת אותם. תתחילו להדהד את האמת ותפסיקו לצטט את חמאס. כתבה מאוד מסוכנת!
34
למה אתם מפרסמים...
תמי סידי | 21-11-2023 23:07
למה אתם מפרסמים מאמר כזה??? למה לתת לאיש פתחון פה?? כל מילה כאן היא בושה וחרפה!!
35
כבוד הרב, אתה...
אני | 22-11-2023 9:54
כבוד הרב, אתה מפרסם דברים שהם לא פחות מתמיכה באויבי ישראל. אולי כדאי שתמצא עיסוק חדש. בטוח מחפשים כמה דרשנים במסגדים.
36
יישר כוח כבוד...
שמואל | 22-11-2023 21:37
יישר כוח כבוד הרב ניכרים דברי אמת
37
רוצה שאארגן לך פגישה עם אזרח חף מפשע בעזה?
אלי | 22-11-2023 22:49
רק אתה והוא.. הוא יהיה לפני ארוחת צהרים.. בהצלחה!