התפילה של האדמו"ר מפיאסצנה למען החטופים - סרוגים

התפילה של האדמו"ר מפיאסצנה למען החטופים

בעת שנחטפה בתו בידי הנאצים בזמן האקציה הגדולה בורשא בה נלקחו יהודים רבים ברכבות המוות למחנות ההשמדה בטרבלינקה חיבר האדמו"ר תפילה למען החטופים הרלוונטית לימינו

author-image
התפילה של האדמו"ר מפיאסצנה למען החטופים
  צילום: לירן וינשטיין, סרוגים

הרב קלונימוס קלמן שפירא הי"ד המוכר כאדמו"ר מפיאסצנה חיבר בזמן השואה נוסח תפילה למען חטופים ונעדרים בעת שהנאצים חטפו את ביתו בעת האקציה הגדולה בוורשא. תפילה זו מתגלה כרלוונטית ביותר לימינו אנו.

התפילה שחיבר

ר' קלונימוס קלמן שפירא, נולד בתרמ"ט, (1889). כשהיה בן שלוש שנים נפטר אביו, ובגיל חמש עשרה הוא נלקח תחת חסותו של ר' משה ירחמיאל הופשטיין, האדמו"ר מקוז'ניץ. בהיות כבן שש עשרה, נשא לאישה את ביתו של האדמו"ר מקוזניץ. לאחר פטירת חותנו עבר לפיאסצנה וחסידים רבים מחסידי חותנו נהרו אליו.

האדמו"ר השתייך לקו הארץ-ישראלי של אגודת ישראל ותמך ביסוד ישובים חרדיים בארץ ישראל. בהשפעת אחיו רבי ישעיה שפירא, 'האדמו"ר החלוץ', קנה אדמות בכפר עטה. ולא היה מוכן למכור אותן בשל קשיים כלכליים.

האדמו"ר מפיאסצנה

אינני מפקיר את החזית

בזמן השואה שהה הרבי בגטו ורשה עד למרד. למרות שהיו לאדמו"ר מספר הזדמנויות לברוח מאירופה ענה: "אינני מפקיר את החזית" "ואינני יכול לעזוב את חסידי בזמן כה קשה". שכנו של הרבי סיפר כי הוא היה בין האדמורי"ם היחידים שלא שינה מהתנהגותו ואף תמך בעניים ופליטים והבית פתוח לכל קשה יום. באחת ההפגזות נהרגו בנו יחידו וכלתו.

בגטו עבד הרבי בבית המלאכה של שולץ בעשיית נעליים לצבא הגרמני. אישיותו של הרבי השפיעה על מנהל העבודה שלא היה יהודי, ובכל אקציה שהייתה הציל את הרבי בטענה שהוא עובד חיוני.

עוד באותו נושא

הרב אבינר: 3 סיבות לכך שהחטופים ישוחררו בקרוב

בימי השואה דרש הרבי בביתו ובזמן העבודה, דרשות חיזוק ואמונה לקהל השומעים שהצטופפו סביבו. בחייו הוציא ספר אחד הידוע בשם "חובת התלמידים" שעשה רושם רב בעולם החינוך.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו