סערת היריקות על צליינים | אוי לנו מאותה בושה - סרוגים

סערת היריקות על צליינים | אוי לנו מאותה בושה

מדובר בצליינים מכל רחבי תבל העולים לרגל לירושלים וחלילה לנו שיספרו לעולם את אשר ארע להם בארץ הקודש. אוי לנו מפני אותה בושה

author-image
סערת היריקות על צליינים | אוי לנו מאותה בושה
  (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש90)

המנהג לירק לעבר כמרים נוצרים או ליד בתי פולחנם בגולת אשכנז באה כדי להרחיק את היהודי מהנצרות מחשש שיתבולל ויתנצר. כיום, יהודי הפוגע בכבודן של הבריות באשר הם מחלל שם שמים, מוציא דיבת הארץ רעה, מגביר את האנטישמיות ועלול לגרום לפגיעה ביהודים באשר הם.

בנידון דידן מדובר בצליינים מכל רחבי תבל העולים לרגל לירושלים וחלילה לנו שיספרו לעולם את אשר ארע להם בארץ הקודש. אוי לנו מפני אותה בושה. כפי שאמר יעקב אבינו לבניו אחרי שנקמו בשכם את מעשה דינה (בראשית ל"ד ל')

"עֲכַרְתֶּ֣ם אֹתִי֒ לְהַבְאִישֵׁ֙נִי֙ בְּיֹשֵׁ֣ב הָאָ֔רֶץ". ובצוואתו אמר (שם מ"ט ה') "בְּסֹדָם֙ אַל־תָּבֹ֣א נַפְשִׁ֔י בִּקְהָלָ֖ם אַל־תֵּחַ֣ד כְּבֹודִ֑י… אָר֤וּר אַפָּם֙ כִּ֣י עָ֔ז". דרכי התורה בנועם ונתיבותיה שלום.

אחיזתנו בארץ הקודש מותנית בהקפדה יתירה לאפשר לכל בני הדתות לקיים פולחנם ולשמור מכל משמר על בית פולחנם; המסגדים והכנסיות. הנביא זכריה מנבא (ח' כ"ב) "ובָ֨אוּ עַמִּ֤ים רַבִּים֙ וְגוֹיִ֣ם עֲצוּמִ֔ים לְבַקֵּ֛שׁ אֶת ה' צְבָא֖וֹת בִּירוּשָׁלִָ֑ם וּלְחַלּ֖וֹת אֶת־פְּנֵ֥י ה'". הנביא ישעיהו (נ"ו ז') מנבא "וַהֲבִיאוֹתִ֞ים אֶל־הַ֣ר קָדְשִׁ֗י וְשִׂמַּחְתִּים֙ בְּבֵ֣ית תְּפִלָּתִ֔י עוֹלֹותֵיהֶ֧ם וְזִבְחֵיהֶ֛ם לְרָצ֖וֹן עַֽל־מִזְבְּחִ֑י כִּ֣י בֵיתִ֔י בֵּית־תְּפִלָּ֥ה יִקָּרֵ֖א לְכָל־הָעַמִּֽים". המבזה צליינים מעכב את הגאולה.

הרב מנחם המאירי מדגיש "העמים הקדומים לא היו גדורי בדרכי הדתות". חוות יאיר סבור שהגויים של זמנינו אינם חשודים על שפיכות דמים. יש נוהגים לירוק בתפילה "עלינו לשבח" לפני שאומרים "שהם משתחווים להבל וריק" לביזיון הגילולים של עכו"ם (עי' ט"ז יו"ד קמ"ט ה') ולכבוד שמים ואין חשש מפגיעה בגויים של ימינו משום שהכל יודעים שמדובר בעובדי כוכבים קדמונים (עי' תפילה לאיש ח' מ"א).

עוד באותו נושא

הרב אבינר מגיב לסערה: "אין הלכה כזאת"


14

"בן עזאי אומר – זה ספר תולדות אדם – זה כלל גדול בתורה, ר"ע אומר – ואהבת לרעך כמוך – זה כלל גדול בתורה, שלא תאמר הואיל ונתבזיתי יתבזה חבירי עמי הואיל ונתקללתי יתקלל חבירי עמי, א"ר תנחומא: אם עשית כן, דע למי אתה מבזההרי בדמות אלהים עשה אותו (בר"ר כ"ד ז'). נמצא שביזית צלם אלוה.

תפקיד העם היהודי לשמש ממלכת כוהנים וגוי קדוש אור לגויים. הרמב"ם (מלכים ח' י"א) פסק "כל המקבל שבע מצות ונזהר לעשותן הרי זה מחסידי אומות העולם, ויש לו חלק לעולם הבא". אם יהודי יעשה שיימינג לגוי על מה ולמה ישתכנע לקיים את שבע מצוות בני נח או יתנהג בנימוס ודרך ארץ. מדוע שיתקרב אל אלוהינו?!

הרב משה אביגדור עמיאל סבר שיהודי אינו יכול לשמש דמות חינוכית אור לגויים אם אינו מתנהג בנימוס ודרך ארץ. ביזוי וביוש כומר או כנסיה אינו תורם להשיב את האנושות אל גן עדן מקדם. אם נקיים את כל תרי"ג המצוות נהיה עם ה', עם הרוח, עם הספר ורק כך נוכל לשמש דוגמא ומופת לנימוסין ודרך ארץ. בל נשכח! רוב עמינו חי בקרב הנוצרים האם נרצה שיחוו ביזיונות מיד שכניהם?.

=======

הרב אפרים זלמנוביץ' הוא רבה של מזכרת בתיה, ראש מכון העם והמדינה, מחבר ספרים והוגה דעות

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
תודה! אני מקווה...
נמו | 05-10-2023 12:08
תודה! אני מקווה שנותרו דתיים שמסוגלים להבין את מה שאתה מלמד
2
אתה מתבלבל בבעיה
מבולבל | 05-10-2023 17:45
הבעיה היא לא איך הגויים תופסים אותנו בעקבות זאת. הבעיה היא שיש אנשים שלא יודעים להתנהג כבני אדם. אבל מה לנו כי נלין, אלו פני היהדות בישראל ואלו פנינו.
3
הזוי! הרב זלמנוביץ לא יודע לקרוא פסוק!
מאיר | 06-10-2023 1:09
הפסוקים מדברים על כל העמים, אך לא על כל הדתות. אדרבא, מדובר שכל העמים יכירו בתורת ישראל כתורת אמת, ויבואו להשתחוות לה' צבאות. (ולא למישהו אחר!)
4
יישר כוח גדול...
שושנה | 06-10-2023 2:23
יישר כוח גדול הלוואי ויישמע
5
הבעיה מתחילה ומסתיימת...
רמי | 06-10-2023 2:46
הבעיה מתחילה ומסתיימת בחוסר ידיעות שהמוני תיירים מסיונרים ,באים לריכוזי חרדים וצועקים ברמקולים ,אם לא תאמינו בישו אתם תלכו לגיהנום ,לא יעזור לכם ברית מילה תני תיירין
6
כידוע מהבעל שם...
מומו | 06-10-2023 13:14
כידוע מהבעל שם טוב שבעקבתא דמשיחא הרב ים יהיו הגורם העיקרי להמשך הגלות. הצילו את עם ישראל מהרבנ ים האלה
7
שום בושה. יורקים בחזרה על מי שירק עלינו בגלות
אחד | 09-10-2023 7:50
אלד