רב העיר קובע: זו הסיבה שיורד גשם בסוכות - סרוגים

רב העיר קובע: זו הסיבה שיורד גשם בסוכות

אם קיימנו את מצוות סוכה כהלכתה ואעפ"כ בא הקב"ה והוריד גשמים בחג הסוכות ובכך אילץ אותנו לצאת מהסוכה, מוכח שעלינו לפשפש במעשינו מדוע אין מעשינו רצויים מלפניו יתברך שמו?

author-image
רב העיר קובע: זו הסיבה שיורד גשם בסוכות
  (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש90)

הקב"ה רומז לנו שאיננו שבע רצון מהשסע והפילוג המתרחב והולך בחברה הישראלית. הקב"ה הטיל עלינו מצוות רבות כדי לצרף בהן את הבריות והנה אע"פ שקרן התורה במדינת ישראל עלתה לרמות כה גבוהות שלא היו מעולם אעפ"כ יד איש באחיו. אין שלום בין שבטי ישראל. המריבות הרקיעו שחקים. לכאורה נס הקמת מדינת ישראל פיתוחה ושגשוגה והשפע האלוהי שנפל בחלקנו היו אמורים לאחד אותנו תחת שמי השמים ולא היא  – מדוע?

גשמים היורדים בחג הסוכות סימן קללה הם (רש"י משנה סוכה כ"ח ב', תענית ב' א') משל למה הדבר דומה? – לעבד שבא למזוג כוס לרבו, והמלך שופך את קיתון היין על פניו. משל אומר המלך לעבדו: איני רוצה בשימושך אותי. איני מעוניין לראות אותך שמח בסוכה שבנית לכבודי.

הרב אברהם מן ההר מבאר: אם קיימנו את מצוות סוכה כהלכתה ואעפ"כ בא הקב"ה והוריד גשמים בחג הסוכות ובכך אילץ אותנו לצאת מהסוכה, מוכח שעלינו לפשפש במעשינו מדוע אין מעשינו רצויים מלפניו יתברך שמו ?!

האמת, תלמוד גדול שמביא לידי מעשה, יש הרבה תורה בישראל, אלא מאי? מקיימים בדקדקנות את מצוות בין אדם למקום בעוד שמצוות בין אדם לחבירו מפגר אחריו. שכחנו ששנאת חינם גרמה לחרבן בית המקדש השני. גם שכחנו על מה ולמה מתו תלמידי רבי עקיבא על שלא כיבדו האחד את השני. כל אחד התנשא על רעהו. משל אמר אני מבין תורה יותר טוב ממך. עמדו על קוצו של יוד. לא היו מוכנים להתפשר ביניהם. לחיות בשלום.

מיכה הנביא (ו' ו') אמר "בַּמָּה֙ אֲקַדֵּ֣ם ה' אִכַּ֖ף לֵאלֹהֵ֣י מָר֑וֹם הַאֲקַדְּמֶ֣נּוּ בְעוֹל֔וֹת בַּעֲגָלִ֖ים בְּנֵ֥י שָׁנָֽה. הֲיִרְצֶ֤ה ה' בְּאַלְפֵ֣י אֵילִ֔ים… הִגִּ֥יד לְךָ֛ אָדָ֖ם מַה־טּ֑וֹב וּמָֽה ה' דּוֹרֵ֣שׁ מִמְּךָ֗ כִּ֣י אִם־עֲשׂ֤וֹת מִשְׁפָּט֙ וְאַ֣הֲבַת חֶ֔סֶד וְהַצְנֵ֥עַ לֶ֖כֶת עִם־אֱלֹהֶֽיךָ"

מה עושים כדי להפוך את הקללה לברכה? – מתפללים לאבינו שבשמים: אנא! אב הרחמים! קרע רוע גזר דיננו. אנא! מרק חטאינו אבל לא על ידי ייסורים וחולי רע. נקבל על עצמנו לעשות שלום בין איש לרעהו. נאהב ונכבד כל אזרח ותהא דעתו אשר תהא. נעשה שלום; ימנים ושמאלנים. דתיים וחילוניים. יהודים נוצרים ומוסלמים. זכור נזכור; שם הקב"ה הוא שלום ורק השלום יאחד אותנו.

כן נעשה בהושענא רבה יום פיתקא טבא המסוגל לתפילות. הוא יום החתימה בו הקב"ה חותם את גזר דינו של כל אחד ואחד ומוסר ביד המלאכים השליחים פתקים עם הגורל לשנה הבאה. על פי הקבלה ניתן ביום השביעי של חג הסוכות לזכות בפתקא טבא.

=======

הרב אפרים זלמנוביץ' הוא רבה של מזכרת בתיה, ראש מכון העם והמדינה, מחבר ספרים והוגה דעות

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
עוד שטות. כל...
Cccccc | 03-10-2023 18:19
עוד שטות. כל יום איזה רב מפגיז שטות אתם מפרסמים. כפי ששמעתי מהסבים והסבתות שלי שלא היו רבנים. ם המוסלמים בארצות ערב האימנו שגשם יורד בסוכה או בראש חודש. זה ברכה וסימן לשנה של גשמי ברכה ולכן לא ערב נושא של שינאה.
2
ממש
חזאי מוסמך | 03-10-2023 18:33
אין קשר בין השסע בעם ובין הגשם בסוכות. השסע כואב ומתסכל וצריך לפעול לגשר על הפערים. הגשם יורד - כי זו דרכו של עולם ולא חרון אפו של הקבה. גשמים ירדו בסוכות גם בעבר ויוסיפו לרדת גם בעתיד. כל נסיון לקשור בין תופעת טבע להתנהלות בני האדם הוא טימטום אחד גדול. הספיק לנו כבר הקישור בין רעידת האדמה במרוקו ובין מדיניותו של המלך. אין צורך להמשיך בקו האידיוטי הזה.
3
אז
אני רק שאלה | 03-10-2023 18:42
מה אות יותר משמעותי : רעידת אדמה במרוקו שמאותתת למלך לשנות כיוון - או גשם בסוכות בישראל, שמאותת ליהודים לגלות אהבה ואחווה ? הזקנים עוד זוכרים את הרב פרץ שמכריז,שאסון הבונים שבו נהרגו עשרות ילדים - אירע בגלל מזוזות פגומות. מספיק עם השטויות האלה.
4
אתה לא יודע...
הדג | 03-10-2023 18:46
אתה לא יודע לקרוא ? הסבים והסבתות. שלך יותר חכמים מאמונת חכמים שאמרו בגמרא על הגשם בסוכות... סימן קללה ?! כמה אבילות אפשר לפרסם
פעם
נו, אז | 03-10-2023 19:13
היו שחשבו שהשמש סובבת את כדור הארץ. חשבו כל מיני דברים מופרכים. כשאינדיאנים או אפריקאים רוקדים וסוגדים לגרמי השמיים - אנחנו צוחקים עליהם, אבל אנחנו עושים אותו דבר, כולל קידוש לבנה ואמונה שגשם מסמל קללה וחרון אף השם ועוד שטויות כאלה. די. תתעוררו.
5
תמיד יורד גשם...
יהודי עם זיכרון | 03-10-2023 18:54
תמיד יורד גשם בסוכות! מה זה הכתבה המטוטמת הזאת???