כינוס חירום של הרבנים הראשיים ורבני הציונות הדתית: לא נכיר בגיורי שטרן

במשרדי הרבנות הראשית לישראל התכנסו עשרות רבנים מהציונות הדתית והודיעו כי הרבנות לא תכיר בנישואין של גרים אם חוק שטרן יעבור, "הם יופנו לבירור גיור לפני נישואין"

כינוס חירום ברבנות הראשית: לא נכיר בגיורי שטרן
  הגרים יישלחו לבירור יהדות. כנס הרבנים (שלומי כהן)

הערב (ה') התכנסו עשרות מרבני הציונות הדתית במשרדי הרבנות הראשית לישראל כדי לדיון חירום בנושא החלופה לחוק הגיור של שטרן, שאמורה לעלות לדיון והצבעה בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב, כפי שנחשף לראשונה בסרוגים.

הכינוס נערך ביוזמת הראשון לציון הרב יצחק יוסף ובשיתוף איגוד רבני 'דרך אמונה' ולקחו בו חלק הרב הראשי לישראל – הרב דוד לאו ועשרות רבנים מהציונות  הדתית. בין היתר השתתפו ראש ישיבת הר המור הרב מרדכי שטרנברג, נשיא ישיבת הר המור הרב צבי ישראל טאו, ראש ישיבת בית אל הרב זלמן מלמד, יו"ר 'דרך אמונה' הרב ברוך אפרתי, רבה של רחובות הרב שמחה קוק, הרב אריאל בראלי, רבה של אלון שבות הרב גדעון פרל, הרב דרור אריה מפורום רבני שדרות, ראש מכון צמת הרב ישראל רוזן, רב העיר העתיקה הרב אביגדרו נבנצל, רב השומרון הרב אליקים לבנון, הדיין הרב אליעזר אגרא, רב הישוב בית אל הרב שלמה אבינר, רב העיר פ"ת הרב מיכה הלוי, רב העיר קרית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל הרב רצון ערוסי, הדיין הרב זלמן נחמיה גולדברג ועוד. רבה של קרית ארבע הרב דב ליאור לא הגיע אך שלח מכתב תמיכה.

בזה אחר זה הדגישו הדוברים כי רק הרבנות הראשית היא המוסמכת להוביל ולפסוק בנושאי הגיור, למנות בתי דינים ודיינים.

הראשון לציון הרב יצחק יוסף פתח ואמר כי "כל שני וחמישי אנו מופתעים בחוקים חדשים נגד היהדות והדת, ביום ראשון הקרוב הממשלה מתכננת לאשר את חוק הגיור במתכונת של החלטת ממשלה, קיימתי על הנושא הזה עשרות פגישות וישיבות ומי שקורא את נוסח החלטת הממשלה רואה בבירור כיצד מרוקנים מכל תוכן את הרבנות הראשית לישראל בכל הנושא החשוב והמהותי בעם היהודי של הגיור. גם היום מאירים פנים למגיירים וכל ההתקפה על נושא הגיור הוא חלק מניסיון כולל לקעקע את חומות הדת, הרבנות והיהדות במדינת ישראל". הראשון לציון קרא שלא לאשר את ההחלטה בממשלה ולתאם את הליכי החקיקה עם הרבנים הראשיים לישראל אשר באחריותם כל נושא ההלכה והדת במדינה.

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו אמר כי הממשלה אישרה השבוע את חוק הכשרות שנועד לפגוע ברבנות, בהלכה, בכשרות ובתורה ובחומות השבת במדינת ישראל וכעת מנסים שוב לחוקק מהלך שהוא מסוכן לעתידה היהודי של המדינה ופוגע בחומות היהדות והרבנות בישראל. "בכל יום רביעי בבוקר אנו חשים דפיקות לב לדעת אלו חוקים נגד הדת והיהדות יביאו היום לכנסת, כל אחד צריך לדעת את תחומו, החוק הזה יגרום לפרצת חומות הגיור ולסכנה לעתיד העם".

הרב רצון ערוסי רבה של קרית אונו אמר כי "לא היה בישראל גל חקיקה אנטי דתי כמו זה שמתנהל כעת ויש לעצור זאת ולתאם כל חקיקה הנוגעת להלכה וליהדות עם הרבנות הראשית".

הרב שמחה הכהן קוק אמר כי "עושים מהתורה לעג וקלס ל"ע, הגיעו מים עד נפש, בקצב הזה ניאלץ לפתוח ספרי יוחסין ורק על פיו יחליטו הרבנים את מי להשיא ואת מי לא, רוצים חלילה להחריב את התורה כולה".

הרב ישראל רוזן תקף גם הוא את ניסיונות הפגיעה ברבנות הראשית ובמעמד הרבנים הראשיים ואמר כי בנוסח ההחלטה שתובא לידיעת הממשלה יש בעיות רבות ואין לאשרן.

יותר מסוכן מהפצצה האיראנית

הרב מרדכי שטרנברג אמר כי "המאבק פה הוא איננו חוק הגיור אלא מאבק בתורה, מאבק בהלכה, הרבנות הראשית אומרת את הדרישה הברורה והחד משמעית שלא יעשו דבר בממשלה ובכנסת ללא תיאום וללא לשאול את הרבנים הראשיים, אנו צריכים לומר בפה מלא כי לא נכיר בחקיקה שתיעשה בצורה שכזו ללא תיאום עם הרבנות הראשית".

הרב שלמה אבינר אמר כי "לבנון מסוכנת יותר מעזה, ואיראן מסוכנת יותר מלבנון, אבל הנייר הה של החלטת הממשלה הוא מסוכן יותר מכל, זוהי שואה רוחנית על עם ישראל ל"ע, גדול המחטיאו יותר מההורגו, לפי החלטה זו שהממשלה רוצה לאשר – לא נדע מי יהודי, מי ממזר ומי אשת איש, הכל יהיה מעורפל והכל ייהרס, אסור לחכות ואין כאן מקום לסבלנות, צריך לדפוק על השולחן ובכל הכוח כי המאבק פה הוא על יהדותנו".

הרב אליקים לבנון אמר כי "צריך לומר בפה מלא שהרב דרוקמן הוא לא הרבנות הראשית לישראל ואיננו מוסמך לדון בשם עם ישראל על החוקים. הרבנים הראשיים הם אלו שמוסמכים וצריכים לדון בנושאי חקיקה בכל נושא הלכה ויהדות. הרבנות הראשית צריכה להורות מתוך אחריותה לחברי הכנסת ולשרים שחל איסור מוחלט להצביע, לעסוק ולחוקק בנושאים יהודיים כפי שלא יעלה על הדעת שחברי כנסת יחליטו בנושאי רפואה וטיס ורק הרבנות צריכה לקבוע בנושאי יהדות ודת במדינת ישראל".

הרב מיכה הלוי אמר "אנו צריכים לומר שאיננו דנים כלל במסמך ולא מחפשים בו הערות או תיקונים. אנו פשוט לא דנים בחוק או בהחלטת הממשלה הזו מאחר והסמכות היחידה לדון בנושאים אלו הם הרבנים הראשיים".

הרב אביגדור נבנצל אמר כי "הבג"ץ והממשלה קובעת מהי ההלכה? אולי יקבעו גם את זמני כניסת השבת או האם צריך להוציא את השבת ברבינו תם? צריך שיהיה ברור שסמכות ההלכה היא בידי יודעי דת ודין ולא בידי מחללי דת ודין, הבג"ץ איננו מעל ההלכה".

הרב צבי טאו ראש ישיבת הר המור ביקש גם הוא להקריא איגרת שכתב הראי"ה קוק זצ"ל אשר מחה קשות על פגיעה בכבוד הרבנות ובסמכותה בנושאי דת ומדינה וכינה זאת "חוצפה שאין דומה לה"

מאחר וכינוס החירום התקיים בהתראה קצרה, רבנים רבים ביקשו להשתתף ולא הספיקו, וחלקם אף שיגרו מכתבים וביקשו לחזק את הכינוס, ובהם הרב שמואל אליהו רבה של העיר צפת אשר כתב כי "זהו נושא מהותי וערכי הקשור לצביון העם היהודי במדינת ישראל ואי אפשר שהגיור יופרט לרבני ערים או רשויות אחרות אלא חייב להיות באחריות הרבנות הראשית לישראל".

הרב דוד חי הכהן כתב כי "הריני להביע תמיכה מלאה במאבקכם הצודק על הצורך הברור למסור ולהשאיר את כל מה שנוגע ליהדות בכלל ולגיור בפרט אך ורק בידי הרבנות הראשית לישראל, וכל שינוי איננו עולה על הדעת".

הרב דב ליאור כתב כי "הכנס אמור למחות כנגד המגמה של התערבות מבחוץ לנושאים הלכתיים מובהקים ואנו פונים לממשלת ישראל להוריד מסדר היום כל התערבות בנושאים הלכתיים מובהקים ששמרו על ייחוד עמנו במשך כל הדורות".

החלטות הכנס עליהם חתמו כל הרבנים אשר השתתפו בכינוס החירום בראשות הרבנים הראשיים לישראל:

א.      הרבנים המתאספים כאן בבית הרבנות הראשית לישראל מבקשים לחזק את מעמד הרבנות הראשית לישראל, כגוף היחיד המוסמך לכל נושא דת והלכה ועל הממשלה ושריה וכן חברי הכנסת לחוקק ולדון בחוקים בעלי השלכה יהודית – דתית ללא תיאום והסכמה של הרבנות הראשית לישראל המייצגת את תורת ישראל ועם ישראל.

ב.       אנו קוראים לממשלה שלא לאשר את ההחלטה החמורה בענייני הגיור שפוגעת באחדות העם ובעתיד העם היהודי.

ג.        אנו קוראים לממשלה העומדת בפנינו בנושא הגיור היא חמורה ומסוכנת לעתידה היהודי של מדינת ישראל, ומהווה פגיעה חמורה ביהדות וברבנות.

ד.       אנו קוראים לשרי הממשלה לפעול בממשלה כלל כוחם כדי שההחלטה הזו לא תבוא להצבעה ביום ראשון, עד שהרבנות הראשית תיתן הסכמתה לנוסח הצעת החוק. וקוראים למנוע את הפילוג בעם ישראל במידה והחוק יעבור, כי הרבנות הראשית לא תוכל להכיר בכל הגיורים שיתבצעו ע"פ החוק הנוכחי, ותגרום אונאת הגרים וגרי הצדק.

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
שימו לב שגם הרב ישראל רוזן השתתף
| 17-07-2014 20:23
הרקע לכינוס אינו עמדה הלכתית כזו או אחר שהרי הרב ישראל רוזן נחשב מקל בהלכות גירות. הרקע לכינוס הוא הסוגיה העקרונית מי קובע מה ההלכה, הרבנות או הממשלה.
2
למה רק רבנים מהציונות הדתית באו?
שיודע לשאול | 17-07-2014 21:09
הרבנים החרדים כן מסכימים לחוק?
3
ל-2, כי מי שיושב בממשלה הם "דתיים"
יובל | 17-07-2014 21:49
וגם הצורר הארור שאחראי לחוקי הכשרות והגיור הוא לא אחר מאשר חובש כיפה [סרוחה]. זאת הסיבה שמביאים רבנים שאולי יש סיכוי שאותו ציבור שיושב בממשלה יקשיב להם.