דרמה משפטית: שופט בית העליון יציג מועמדות לתפקיד הנשיא הבא

דרמה משפטית: שופט בית העליון יציג מועמדות לתפקיד הנשיא הבא

בניגוד למסורת "הסניורטי", שבו נבחר השופט הכי ותיק לתפקיד נשיא בית המשפט העליון, השופט יוסף אלרון מודיע שהוא מציג את מועמדתו לתפקיד שיתפנה עוד כחודשיים

author-image
בניגוד לנוהג: אלרון יציג מועמדות לתפקיד הנשיא הבא
  (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

יוסף אלרון, שופט בית המשפט העליון, הודיע כי יציג מועמדות לתפקיד נשיא בית המשפט העליון הבא, אחרי הפרישה של הנשיאה הנוכחית אסתר חיות באמצע חודש אוקטובר.

אלרון, שנבחר לתפקיד בשנת 2017 לא נחשב לוותיק השופטים, ולכן למעשה הוא קורא תיגר על נוהג "הסניורטי" – שבו באופן מסורתי נבחר לתפקיד הנשיא שופט העליון הכי ותיק מבין אלו המכהנים.

לפי השיטה הנהוגה כעת, מי שאמור לקבל את התפקיד הוא השופט יצחק עמית, אך זה מזוהה בתור משפטן אקטיביסט, וגם שר המשפטים יריב לוין לא מעוניין למנות אותו לתפקיד.

קריאת תיגר. השופט יצחק עמית (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)

אלרון נחשב לשופט שמרן, וקודם לתפקיד על ידי השרים לשעבר משה כחלון ואיילת שקד, במהלך כהונתם בוועדה לבחירת שופטים.

 

המכתב של אלרון

אלרון אף כותב במכתב שלו שמועמדות לתפקיד "אינה תלויה במבנה והרכב הוועדה", קרי גם אם זו תשתנה בעקבות שינוי חקיקה – הוא מעוניין לכהן בתור נשיא העליון הבא.

עוד באותו נושא

מכתב חריף של לוין נגד היועמ"שית: "יחס מזלזל"


7

בעקבות הודעתו המפתיעה, הוחלט כי השופט אלרון לא יושב בהרכב השופטים שידון בעתירה נגד אי כינוס הוועדה לבחירת שופטים, שתתכנס לדון בסוגיה ביום חמישי הבא (7 בספטמבר).

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
ולמה הוחלט כי...
דניאל | 30-08-2023 16:15
ולמה הוחלט כי לא ישב בעתירה היכן הדמוקרטיה
2
עבד בחיפה במשרד ליפשיץ האב שעל שמו מכללת ליפש
חנה | 30-08-2023 16:32
עבד בחיפה במשרד ליפשיץ (האב), שעל שם בנו -היתה מכללת ליפישיץ להוראה בירושלים
3
צוחקים עלינו בעיניים....
אריאל | 30-08-2023 16:38
צוחקים עלינו בעיניים. אחרי העתיה הוא יסיר מועמדות
4
עלה והצלח!
פיל | 30-08-2023 17:13
בלי שמץ של ציניות ובמלוא הכבוד הראוי: כבוד השופט העליון אלרון, אתה גיבור תרבות שלי ומודל שיפוטי נערץ, סמל לאנושיות ולהגינות שיפוטית. בכל ליבי, נפשי ושכלי, אני תומך במועמדותך לנשיאות בית המשפט העליון ומאחל לך בכנות הצלחה. אתה מועמד העם. איש ישר ומשפטן מובהק, משכמו ומעלה. יישר כוח גדול על אומץ ליבך! אם נזכה כולנו ואכן תהיה הנשיא, בית המשפט העליון ייהנה משיא של אמון ותמיכת הציבור.
בטח ... "הציבור" שלך. מחצית העם יראה בו כגנב
עדינה | 30-08-2023 17:25
מ
5
סוס טרויאני בעליון ?
השני שיודע | 30-08-2023 17:36
איילת שקד שתלה אותו כסוס טרויאני בעליון ב 2017 ועכשיו הוא רוצה לפתוח את השערים כדי שיוכלו לשרוף את העיר
סוס טרויאני שהצליח לחמוק את "חומות הוטו" של ח
שש | 30-08-2023 18:52
יות?! בדיחה
6
השופטים אלרון, עמית ופוגלמן -שופטים מעולים.
אזרחית | 31-08-2023 20:41
לפי סע' 29(א) לחוק בתי המשפט, אם תתפנה כהונתה של נשיאת ביהמש העליון, ימלא את תפקידי הנשיאה, המשנה לנשיאה, שהוא השופט פוגלמן. השופט פוגלמן צפוי לפרוש לגמלאות באוקטובר 2024, כך שהשופט פוגלמן יהיה מעין נשיא בפועל, במשך כשנה, אם עד אוקטובר 2024 לא תכונס הועדה לבחירת שופטים ולא תבחר, עד אוקטובר 2024, אחד משופטי ביהמש העליון לכהונת נשיא ביהמש העליון. השופט פוגלמן הינו שופט ראוי ביותר. ויתורו על כהונת נשיא ביהמש העליון, אם תיושם שיטת הסניוריטי, הוא ויתור אצילי. אם לא תיושם שיטת הסניוריטי ולא תכונס הועדה לבחירת שופטים, או שאם תכונס הועדה, היא לא תבחר אחד משופטי ביהמש העליון לכהונת נשיא/ת ביהמש העליון, מכח החוק, יכהן השופט פוגלמן כנשיא בפועל של ביהמש העליון למשך שנה. האם מאוקטובר 2024 ואילך יכהן השופט אלרון, או השופט עמית, כנשיא ביהמש העליון, זו שאלה נכבדה שעל הועדה לבחירת שופטים לדון בה, בבוא העת, אם וכאשר תתכנס. שלושת השופטים הללו הם שופטים מעולים. השופט עמית מומחה בעיקר במשפט האזרחי. השופט אלרון מומחה בעיקר במשפט הפלילי. השופט אלרון כיהן כנשיא ביהמש המחוזי בחיפה, והצליח בתפקידו זה. השופט עמית כיהן כיור ועדת הבחירות המרכזית והצליח בתפקידו זה.