אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אסור לשנות את הרכב ועדת השמיטה

מול הצעת החוק של רות קלדרון להכניס אנשי רוח לועדת השמיטה אומר הרב יהודה עמיחי: " כל אלו אינן שייכות לוועדת השמיטה החקלאית שעוסקת בהצלת ארץ ישראל ועובדי אדמתה

אסור לשנות את הרכב ועדת השמיטה
  אל תפגעו בחקלאים (פלאש90)

היום עולה על הפרק הצעת חוק לשינוי הרכב 'ועדת השמיטה' במטרה לצרף אליה אנשי רוח, אקדמיה וחינוך שיעסקו בהיבטיה החברתיים והסביבתיים, בהם פיקוח על ריסוס צמחים או תקצוב פעילויות חינוכיות, כגון חינוך לשוויוניות ולערכי הסובלנות ולשייכן לשמיטה. ההצעה אף מבליטה, שלצידו של יו"ר הוועדה, הרב הראשי לישראל, יבחר על ידי השר הממונה, יו"ר נוסף מתוך חברי הוועדה שיצורפו אליה בעקבות תיקון החוק.

שמיטה – "ושבתה הארץ"

שנת השמיטה היא שנה שלמה שבה משביתים החקלאים את אדמותיהם ונחלתם, כנאמר:  "ושבתה הארץ… שדך לא תזרע וכרמך לא תזמור". שמירת השמיטה מעמידה בסכנה את החקלאי שאיננו יכול להביא את פרנסתו לביתו, וכמו כן את כל החקלאות הארץ ישראלית, דבר שיכול להשפיע על שמירת השדות והחוסן הלאומי. על-כן נחלצה מדינת ישראל לטובת החקלאות והחקלאים  בארץ ישראל והקימה וועדת שמיטה, כדי שהחקלאי היהודי יוכל לתכנן את השמיטה הבאה ולא יעמוד בפני שוקת שבורה, וכן המדינה תתכנן את צעדיה לשימור החקלאות. כמו כן תפקיד ועדת השמיטה לאפשר אספקת מזון לצרכנים, כל אחד לפי הנטייה ההלכתית שלו (היתר מכירה, אוצר בית דין, ייבוא, נכרים, מצעים מנותקים וכו').

מה בין ענייני שמיטה לבין שנת שמיטה

לשמיטה יש ערכים נוספים: קדושת הארץ והפירות,  מנוחת העמל, שוויון, אחווה, עזרה לזולת ולעניים,  ערכי השמיטה רבים הם וכל אחד יכול למצוא ערכים נוספים. ערכי השמיטה משתנים לפי הדור והזמן, יש תקופות שערכי הסוציאליזים גברו ויש תקופות שערכי האחווה או הסביבה התגברו. כל הערכים הם נלווים, המצווה המרכזית היא על החקלאי והחקלאות של ארץ ישראל. ערבוב ערכי שמיטה עם עיקר המצווה זו תכונת כלאים, משווים את הנקודה המרכזית עם ערכים משתנים לפי הבנת השעה והדור. משום מה המציעים לא הביאו בערכי השמיטה את ערכי קדושת הארץ ופירותיה בשנת השמיטה.

בשנת השמיטה ישנן עוד מצוות שהם: שמיטת כספים והקהל. מצוות הקהל היא במוצאי השביעית מעמד שבו המלך מרכז את העם ללמוד תורה. בימינו שאין לנו מלך לא נשאר לנו אלא זכר למקדש. ואכן כל שמיטה מוקמת ועדה מיוחדת מטעם משרד הדתות שתפקידה לעשות זכר למצוות הקהל, אין זו ועדה ממלכתית אלא מקומית של משרד הדתות. ואמנם איננה שייכת לוועדת השמיטה בצורה ישירה. כמו כן מצוות שמיטת כספים הנוהגת בסוף השנה, כל שמיטה הוקמו ועדות לחיזוק הנתינה לעני ולנצרך, אבל כל אלו אינן שייכות לוועדת השמיטה החקלאית שעוסקת בהצלת ארץ ישראל ועובדי אדמתה. יש לציין שעיקרון העזרה לזולת ומתן סיוע לנזקק אינם שייכים לשמיטה בלבד, וטוב אולי לעשות וועדה מיוחדת כל שבע השנים לחיזוק העזרה והנתינה לנזקק.

לוועדת השמיטה יש תפקיד אחד – חיזוק החקלאי

יש לציין שבמשרד החינוך מוקמת ועדה לענייני שמיטה וערכי החינוך במוסדות השונים. יש ועדות מתאימות לפי מגזרי הלימוד חוות חקלאיות/ בתי ספר/ אולפנות  וכו', אפשר לחזקם אבל כל אלו לא באים להצלת המשק הישראלי והחקלאים. על כן מקומם בתחום אנשי המקצוע והמשרד הממונה. במשרד החינוך, במשרד הרווחה, במשרד האוצר יש להקים ועדות שמיטה לפי תכונת והתמחות המשרד. ועדת השמיטה הממלכתית תפקידה לחיזוק החקלאי החקלאות והיישוב היהודי בארץ ישראל. עלינו לחזק את ידי ועדת השמיטה הממלכתית שתצליח בתפקידה, ולא לערבב בה עוד נושאים שיכולים לגרוע את עבודתה. "שנת שבתון יהיה לארץ".

==

הרב יהודה עמיחי הוא ראש 'מכון התורה והארץ'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הרב עמיחי מקבל משכורת מהתקציב אז הוא מגן עליו
החתול והשמנת | 29-06-2014 12:46
גם אם הוא צודק, והוא צודק, זה מצחיק שהוא כותב נגד משהו שלוקח לו את הכסף...