אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"אין איסור כל כך חריף לקחת כסף מהקרן לידידות"

הרב שמואל אליהו מתייחס לסוגיית הקרן לידידות ואומר "לדעתי האישית אין בזה איסור כל-כך חריף", אך מה שיותר מפריע לו הוא המחלוקת בין הרבנים

"אין איסור כל כך חריף לקחת כסף מהקרן לידידות"
  המחלוקת יותר חמורה מהאיסור. הרב אליהו (פלאש90)

האזינו לשיחה באדיבות רדיו גלי ישראל

ממשיכה הסאגה סביב קייטנות משרד החינוך הנתמכות כספית על-ידי הקרן לידידות.

הבוקר, הרב שמואל אליהו, התבטא בנושא לקיחת כספים מהקרן, בתוכנית השו"ת 'חיים כהלכה' המשודרת ברדיו גלי ישראל וגם מועברת דרך הפייסבוק של התחנה.

מגיש התכנית יוסי בן-עטר, הקריא שאלה של מאזין אשר מבקש לדעת את דעתו של הרב על קבלת כספים המגיעים מארגונים שיש שמועות שהם קשורים לנוצרים והקרן לידידות בראשם.

 האזינו לרדיו גלי ישראל בשידור חי דרך אתר סרוגים

"ישנה מחלוקת גדולה בין הרבנים בנושא. לדעתי האישית אין בזה איסור כל-כך חריף, אבל מה שמפריע לי זה המחלוקת. אני חושב שחכמי ישראל צריכים להתכנס ולדון ביניהם ואני חושב שצריכים כולם להוציא דעה אחת, דעה אחידה. אם הדעה האחידה של רובם שאסור, אז אני אבטל את דעתי לדעתם".

ענה הרב אליהו והוסיף: "לדעתי זה לא איסור כי זה בא מתוך אהבת ישראל וזה בא מתוך הכרה שעם ישראל נגאל והם רוצים לעזור. אלו שחוששים, אני מכבד אותם מאוד ומבין את החשש שלהם. הם חוששים שיש איזה שהן כוונות מסיונריות במגמה הזאת, אני מבין את החשש, אני חושב שהוא לא מבוסס. אך מכיון שמדובר ברבנים גדולים מאוד ואני מכבד את דעתם, ויש לשקול את האיסור שלהם, לכן אני אומר זה צריך להיות דיון בין כולם. כשתשמע דעת כולם, תשמע דעת תורה בבחינת והאמת והשלום אהבו".

"חכמי המקום בכל מקום צריכים להחליט מה עושים. בצפת למשל החליטו כי אנשים שלא רוצים, אנשים ישלמו את החלק היחסי של הקרן לידידות ולא יימנעו מללכת לאותן הקייטנות. זו לדעתי פתרון למי שחושש לדעת המחמירים"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
עם כל הכבוד
יאיר | 13-06-2014 17:48
ככה פוסקים הלכה לציבור? "נראה לי"? רב צריך להוציא להוציא אמירה ברורה ולא להיגרר אחר השיח....
2
המקבלים צדקה מהעובדי כוכבים בפרהסיא פסולים לעדות -שו"ע
שלמה | 14-06-2014 23:49
שולחן ערוך חושן משפט הלכות עדות סימן לד סעיף יח הבזויים, פסולים לעדות מדבריהם; והם האנשים {מד} לח'] שהולכים ואוכלים בשוק בפני כל העם, מ] וכגון אלו שהולכים ערומים בשוק בעת שהם עסוקים במלאכה מנוולת וכיוצא באלו, {מה} שאין מקפידים על הבושת, שכל אלו חשובים ככלב ואין מקפידים על עדות שקר. מא] ומכלל אלו המקבלים צדקה מהעובדי כוכבים בפרהסיא, אף על פי שאיפשר להם שיזונו בצנעא מבזים עצמם ואינם חוששים, כל אלו פסולים מדבריהם. תלמוד בבלי מסכת סוטה דף מז עמוד ב משרבו מקבלי צדקה מן העובדי כוכבים - היו ישראל למעלה והם למטה, ישראל לפנים והם לאחור. מהרש"א חידושי אגדות מסכת סוטה דף מז עמוד ב משרבו מקבלי צדקה מן העובדי כוכבים היו ישראל כו'. דאסור לקבל צדקה מן העובד כוכבים משום ביבוש קצירה תשברנה גו' כדאמרינן פ"ק דב"ב ונרמז דבר זה בברכות והלוית גוים רבים ואתה לא תלוה והיית רק למעלה ולא תהיה למטה גו' וההיפך בקללות הגר אשר בקרבך יעלה עליך מעלה גו' וק"ל:
3
טהרת ילדי ישראל
זעקה | 15-06-2014 1:19
חוץ מאיסור לקיחת כסף מנוצרים יש בעיה מהותית של קרוב הדעת לנוצרים. ילד חכם שנחשף לפרסומת האינטנסיבית המקיפה אותו כמעט מכל כיוון לשם "ידידות" ישאל את הוריו ידידות עם מי ולאט לאט יחשף לטומאת הנצרות. והרי הם "ידידים" וכך נזרעים לאט לאט בנפשות הרכות של ילדי ישראל הקרבה לנוצרים שכביכול כל כך אוהבים אותו [ויש הסוברים שהם אוהבים אותו כמו שדייג אוהב דגים] וכך לאט לאט מתקרבת הדעת לטומאה ומי יודע איזה תוצאות רעות יכולות להגיע בעתיד...
4
אין על כבוד הרב שמואל גם אני נגד חריף נגד הכסף
| 15-06-2014 4:56
ההערה על המחלוקת אדירה ובמקומה זה דעת תלמיד חכם ארץ ישראלי שנועמה של ארץ ישראל מאיר עליו כדרך אביו הקדוש. הרב שמואל היו איכותי ונשמה דא"י לא אני הקטן נוטה לחשוב לשלול לגמרי כסף הנוצרים הנראים ידידים ועובדים את היהודי הממזר+נידה מהאורוה
5
אביו התיר בהתחלה וחזר בו ואסר באופן חריף
| 15-06-2014 9:21
השוחד יעוור עיני...
6
גם אמירות הרב מהוות מחלוקת על הרבנים התקיפים בעניין הקר
ואם כן אין לדבר סוף- תמיד ישנן מחלוקות | 17-06-2014 14:42
7
איני מבין
לחיאני שלומי | 17-06-2014 16:31
מחלוקות בהלכה זה מאד לגטימי, וא"כ מה הבעיה ועוד מה כבוד הרב מבין בהלכה? תשאיר את זה לפוסקים
8
כבוד הרב יש רבנים שהמחלוקת זה יסוד היסודות שלהם
בנימין | 19-06-2014 21:16
הם יעשו הכל כדי לעשות מחלוקת עם כל מי שמאיים על המעמד שלהם וכדי להסתיר את רדיפת המחלוקת שלהם הם ידברו יכתבו ויטיפו לאחדות ואפילו יארגנו איזה כנס "איחוד רבנים" באיזה בית מלון בירושלים אבל רדיפת המחלוקת תמשיך ותוביל אותם והכל כמובן לשם שמים
9
זה יפה שהם תומכים ברעיון מדינת ישראל. שימשיכו
סתם אני @ | 22-06-2014 15:29
אך העובדה שהם מתעקשים להתערב לנו בעניני חינוך (ועוד בחינוך הממלכתי) חשוד מאד. מה לא ברור פה? מה המחלוקת פה? כסף? האם אנחנו מתערבים בחינוך שלהם?
10
מי אמר שבכלל יש לו קשר אליהם
ל5 | 31-03-2016 11:48
הרב בה"כ מביע את דעתו... למה לכתוב סתם דברים