מבצע ג'וחא: מפנקים את החיילים לזכר הקצין שנפל - סרוגים

מבצע ג'וחא: מפנקים את החיילים לזכר הקצין שנפל

משפחתו של רס"ן יוחאי (ג'וחא) קלנגל, מ"פ גבעתי שנהרג, בחרו להנציח אותו במבצע מיוחד של חלוקת במבה וקולה לחיילים. "אנו מאמינים שדווקא בימים אלה צריך להפגין אהבה, זה לא רק לחלק במבה וקולה"

author-image
מבצע ג'וחא: מפנקים את החיילים לזכר הקצין שנפל
  יוחאי (ג'וחא) קלנגל ז"ל (צילום: מקסים אבידר)

בכל שנה בתאריך ח שבט מתאספת משפחת קלנגל ומתייחדת לזכר הבן שנפל יוחאי (ג'וחא) קלנגל ז"ל, אך בניגוד לאזכרה רגילה משפחת קלנגל יוצאת במשך השנים למבצע מיוחד ברוחו של ג'וחא ומחלקת פינוקים לכוחות הביטחון.

שמונה שנים בדיוק עברו היום (שני) מאז שנפל רס"ן יוחאי ג'וחא( קלנגל) ז"ל בעת שהיה מפקד הפלוגה המסייעת של גדוד צבר. ג'וחא היה מפקד שלצד המקצועיות מאוד דאג לחיילים שלו, הוא היה נוהג לחלק "במבה וקולה" לחיילים שהיה שם לב שיותר קשה להם.

בח' שבט תשע"ה, 28,1,2015, נהרג ג'וחא מירי של חיזבאללה בהר דוב, יחד עם סמל ראשון דור חיים ניני ז"ל. הוא הותיר אחריו את טלי אשתו ואת אלינור ביתו הגדולה, לאחר שנפל נולדה ליאב ביתו השנייה. השנה היא כבר השנה השמינית בה יצאו עשרות אלפי ישראלים בכל רחבי הארץ ובחו"ל לחזק ולחבק את ידי כוחות הבטחון במטרה להנציח את דרכו של יוחאי.

בשיחה לסרוגים סיפר יעקב שה לבן ממארגני המבצע ומקורב למשפחה על המבצע המיוחד

אז איך בעצם הכול התחיל?

כמה חודשים לאחר שג'וחא נפל, נוער מהמושב יונתן יצא לטיול והמדריך שהיה חבר של אחיו של ג'וחא הביא את יוסף האבא לספר לנערים על בנו הקצין שנפל, הסיפור מאד ריגש את הנערים והם גמלו החלטה בליבם להנציח את זכרו של ג'וחא. אחד הנערים הציע לקחת את הסיפור שסיפר להם האב השכול על איך שיוחאי היה מעודד חיילים שהתקשו במהלך השירות הצבאי, באמצעות במבה, קולה ומילים מחזקות ולמנף את זה לרמה ארצית. וכך היה ביום השנה הראשון, נערים ממושב בפריפריה בלי אמצעים מיוחדים התחילו מבצע ארצי של חלוקת פינוקים לכוחות הביטחון, ומאז בכל שנה המבצע רק גדל.

מארגני המבצע – נוער יונתן (ללא קרדיט)

היום כאמור זהו יום האזכרה השמיני והשנה השמינית למבצע. מה ההיקף שהמבצע הגיע אליו?

"בשנה הראשונה המבצע התחיל מכמה אלפי חיילים שקיבלו את הפינוק המיוחד, בשנה שעברה המבצע הגיע להיקף של כ-30 אלף והשנה צפוי המבצע להגיע ל–50,000 חיילים שיקבלו "במבה וקולה". כאשר בבסיסים שונים ייערך השנה יום ג'וחא' בו תעבור כל פלוגה שיעור על יוחאי ועל המבצע. גם במערכת החינוך נערכים למבצע, ובעשרות בתי ספר כבר החלו להעביר שיעורים על יוחאי ז"ל ועל המבצע".

שה לבן סיפר כי בתקופת הקורונה היה קשה יותר להגיע לבסיסים ולחיילים ודווקא אז התחדד למשפחה ולמארגנים שהמטרה של המבצע זה לא רק לפנק את כוחות הביטחון אלא לעשות טוב לכולם. לעזור לכל מי שקצת קשה, להיות ערני לחבר שבצד, או לשכן הבודד, זוהי הייתה דרכו של ג'וחא. השנה אפשר לראות שגם הנוער שהשתתף במבצע הפנים את זה ובאחת התמונות המרגשות שצולמו ניתן לראות נער מעניק "במבה וקולה" למאבטח מבוגר בקניון באשדוד.

מבצע ג'וחא בגרמניה (צילום: שליחות בנ"ע ווסטפלן, גרמניה)

כמו כן בעקבות פניות של עמותות, ושליחים ביהדות התפוצות, השנה לראשונה המבצע מתקיים גם בחו"ל כאשר מי שרוצה להשתתף יכול לשלוח תרומה ולבחור למי לתת אותה, לדוגמא מי שתרם לצוות טנק קיבל תמונה מהצוות עם הפינוקים שקיבל. בנוסף קיימו בבתי הספר היהודיים שיעורים על יוחאי ועל המבצע, קולה וחטיפים חולקו לאנשים שהתלמידים ביקשו להוקיר. עד כה נרשמו למבצע מגרמניה, בריטניה, ארה"ב, קנדה, דרום אפריקה, אורוגוואי, תאילנד ואוסטרליה.

עוד באותו נושא

הממשלה החליטה: ביתו של המחבל שפצע – ייאטם


10

שליחה ישראלית בגרמניה סיפרה כי בעקבות הדיווחים השקריים שמדווחים על ישראל בעולם היא מאד מתקשה לחבר את הסטונדטים לציונות ולישראל אבל שהיא סיפרה להם על ג'וחא ועל המבצע הם כל כך התחברו לסיפור האנושי והמדהים הזה".

גם בארץ התרחב המבצע כאשר השנה הוקם ביום ראשון האחרון דוכן ענק בעיר הבה"דים (המקום בו מתאספים חיילים רבים לקראת נסיעה לבסיסים השונים) בדוכן חולקו כ-10,000 מנות לחיילים.

העמדה הגדולה בתולדות המבצע בעיר הבה"דים (קרדיט: צוות נחשון רתמים)

יש איזה סיפור שמבטא את אופיו המיוחד של יוחאי ז"ל?

באחד הימים שהפלוגה בפיקודו של ג'וחא הייתה בקו עזה הגיע חייל עם בעיות כלכליות לג'וחא וביקש ממנו לצאת לבית בשבת כי המשפחה במצב קשה וצריכה את העזרה שלו, מפקד מהפלוגה, ג'וחא סירב לבקשה מפני שבאותו ליל חמישי הייתה אמורה להתקיים פעילות מבצעית חשובה בגבול והיה צריך נוכחות מלאה של כל החיילים בפלוגה, החייל הביע את כעסו ואכזבתו אבל מפקד הפלוגה אמר לו "יהיה בסדר אני ידאג לך".

לאחר הפעילות וקצת לפני כניסת השבת החייל קיבל שיחה מאבא שלו שסיפר לו כי הגיע בן אדם שהוא לא מכיר, מילא להם את המקרר בכל טוב ויצא בלי להגיד מילה. מאוחר יותר התברר שאחרי לילה בלי שינה של פעילות מבצעית קשה בגבול עזה ובזמן שכל החיילים הלכו לנוח, נסע ג'וחא לעשות קניות לשבת למשפחה קשת היום מכספו הפרטי.

הנער והמאבטח (קרדיט: ישיבת אמית יגל אשדוד)

עוד סיפור שיכול להעיד על אופיו המיוחד של יוחאי סיפר אחיו אמיר. בזמן ששניהם היו קצינים הצליח אמיר למצוא זמן לקפוץ לבקר את אחיו במוצב הפלוגתי סמוך לג'נין, שני האחים ישבו, שתו קפה והשלימו פערים לאחר זמן רב שלא נפגשו. פתאום קם ג'וחא, הכין תה והודיע לאחיו שיוצאים לביקור בעמדות השמירה של החיילים, הלילה ליל חורף סוער עם גשם חזק שלא נפסק לרגע וג'וחא אומר: "אתה מבין אחי. זה היופי. הם נותנים את הנשמה, ודווקא עכשיו בקור מוות הזה- זה הזמן להסתכל בעיניים, להעריך אותם, לגעת בהם, לפנק בתה חם כמו בבית, שיחמם להם את הגוף".

יוחאי (ג'וחא) קלנגל ז"ל (צילום: מקסים אבידר)

משפחת קלנגל: "דווקא בימים האלה צריך להפגין אהבה ואחדות"

לאור התקופה האחרונה המשפחה ביקשה לשלוח מסר חשוב ואמרה: "אנו מאמינים שדווקא בימים האלה, צריך לצאת ולהפגין. להפגין אהבה, אחדות, להפגין הבנה, להפגין במילים ובשיח, להפגין ציונות. בואו נעשה את זה יחד- נצא החוצה לא רק לחלק במבה וקולה, אלא להקשיב, לדבר, לפעול יחד, לשתף ולהתחבר. בשבילנו, אבל גם, בעיקר, בשביל הילדים שלנו. במבה, קולה, אחדות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
יופי של כתבה...
גיא גוטרי | 31-01-2023 15:51
יופי של כתבה כל הכבוד