אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גם בהייטק: חרדית מרוויחה 30% פחות מחילונית

רחלי איבנבוים, חרדית פעילה חברתית: "הנשים החרדיות הן ההודיות של ישראל". רות אלמליח, מפקחת בחינוך החרדי: "משרד החינוך הכיר בבחינות הגמר של הסמינרים החרדיים כשוות ערך לבחינות הבגרות וזה מסייע מאד לבוגרות החינוך החרדי להשלים בגרויות בקלות"

גם בהייטק: חרדית מרוויחה 30% פחות מחילונית
  אישה חרדית (אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לנאמר: פלאש 90)

"למרות השמועות אין שיפור באחוז הגברים החרדים בעלי תואר אקדמי, והוא עומד על כ-9%. לעומת זאת יש מגמת שיפור משמעותית בחמש השנים האחרונות בקרב הנשים החרדיות, ששיעור בעלות התארים האקדמיים בקרבן מגיע לכ-20%", כך דיווח היום איתן רגב, חוקר מרכז טאוב לוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בראשות ח"כ עליזה לביא שדנה היום בתעסוקת נשים חרדיות.

"מדיניות הממשלה לפיה קרנות התמיכה והתגמולים למעסיקים ניתנים רק לגברים חרדים ולא לנשים חרדיות תשליך על מקומן של הנשים החרדיות בשוק התעסוקה", אמרה יו"ר הוועדה ח"כ עליזה לביא, "נתחיל לראות את ההישגים רצים לאחור. נשים חרדיות הן לא אזרחיות סוג ב'. הן מרוויחות פחות, משכילות פחות ונתונות לניצול תעסוקתי בעקבות מצבן. הפער הגדל בניהן לבין הגברים החרדים ובין שאר החברה בכל הנוגע לשכר, השכלה ותעסוקה רק ילך ויגדל ויהיה כשל לדורות. דווקא בקהילה בה הפערים המגדריים הם מושרשים ומובנים תרבותית עלינו להיזהר שבעתיים, לגלות רגישות לשונות, ולהקדים חשיבה שתישען על הידע הקיים ולתרגמה למעשים".

איתן רגב ממרכז טאוב הצביע על השינוי בחברה החרדית במהלך שלושה עשורים – לפני 35 שנה רק 16% מהגברים החרדיים לא עבדו. כיום 52% מהגברים החרדים אינם עובדים. הענף היחיד בו עלה שיעור המועסקים החרדים דרמטית הוא ענף החינוך. בקרב הנשים החרדיות, לפני 35 שנה 60% לא עבדו וכיום כ-40% לא עובדות. שיעור המועסקות בהוראה היה אז 17% וכיום הוא מגיע ל35%. בציבור הכללי שיעור העוסקים בחינוך הוא 4%, ובקרב הנשים הלא חרדיות 17%. 55% מבין הנשים החרדיות חסרות תואר אקדמי מועסקות בחינוך, ו11.5% מהן עוסקות בנדל"ן או בנקאות. בשל ריבוי הנשים החרדיות המקבלות הכשרה לעיסוק בחינוך, יש עודף עצום של ביקוש בתחום. הגידול במספר התלמידות החרדיות בעשור האחרון עומד על 67%, בשעה שהגידול במספר המורות הוא של 85%. בגני הילדים הגידול במספר הגננות, המטפלות ומפעילות הצהרונים בעשור האחרון מגיע ל109%. בשל עודף הביקוש הגדול בתחום היקף המשרה של העוסקות בחינוך הולך ומצטמצם".

רות אלמליח, מפקחת בחינוך החרדי: "משרד החינוך הכיר בבחינות הגמר של הסמינרים החרדיים כשוות ערך לבחינות הבגרות וזה מסייע מאד לבוגרות החינוך החרדי להשלים בגרויות בקלות. עד לפני 3 שנים הן נאלצו להיבחן את כל בחינות הבגרות וזה היה מחסום קשה. ההכרה נתנה להן קפיצה גדולה ובימים אלה יש 500 בנות חרדיות בתהליך השלמת בגרויות. הן נבחנות בסמינר בהיסטוריה, מתמטיקה, אנגלית ועברית וצריכות להשלים בעצמן רק תנך, מחשבת ואזרחות. את זה הן עושות בקלות. בארבע-חמש השנים האחרונות חל מהפך רדיקלי. מקצועות ההנדסה וראיית החשבון הפכו ליוקרתיים מאד. אני צופה שבעוד כמה שנים יהיה מחסור במורות. התופעה עליה אני מדברת בולטת בתוך הסמינרים. למוסדות אקדמיים לא הולכות הרבה בנות. מדובר במאות. זה עדיין לא במיינסטרים".

יעל אלימלך, מנהלת הכשרות לנשים חרדיות: "הממשלה לא מעודדת תעסוקת נשים חרדיות, כי הגענו ליעדי הממשלה. היעד היה 63% אחוזי תעסוקה, והגענו ל-65%. השאלה עכשיו היא לא מספר המועסקות אלא כמה הן מרוויחות. חרדית מרוויחה 30% פחות מחילונית, גם אם היא אשת היי טק. חרדיות עובדות בחממות טכנולוגיות במסגרת הקהילה, ומרוויחות שכר מינימום".

מיכל צ'רנוביצקי, פעילה חברתית: "מרכזי התעסוקה האלה הם אינטרס משותף של המעסיקים ושל ההנהגה החרדית. רצו שנשים יעבדו בנפרד מגברים ובנפרד מחילונים. הן לא עובדות פחות שעות. אמנם הן יוצאות להוציא את הילדים מהגן אבל חוזרות בערב. מרכזי ההעסקה האלה משמרים אפליה חמורה. למעסיקים יש הטבות במיסים, הם מרוויחים פעמיים, על גב הנשים".

רחלי איבנבוים: "הנשים החרדיות הן ההודיות של ישראל".

יעל אלימלך: "בגלל שמסורתית הפנו את רוב הבנות ללימודי הוראה יש הצפה בשוק ונשים בחינוך מקבלות רק משרות חלקיות. רק עשירית מכלל הנשים החרדיות מועסקות במשרה מלאה. חלקן מתחילות בגיל צעיר במשרה מלאה, וככל שהמשפחה מתרחבת, האישה דורשת לקצץ במשרה. אם היו מסגרות המשך לילדים זה היה מאפשר להן להמשיך במשרה מלאה. לנשים חסרות השכלה אקדמית מציעים רק שירות לקוחות או מזכירות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
חרדית מרוויחה 30% פחות מחילונית, למה?
אדם | 12-05-2014 19:41
קל לזרוק משפט לאוויר, אולי תבדקו/תציינו למה זה סתם הצעות לסיבות הללו : הנשים החרדיות נכנסו לתחום רק בשנים האחרונות, להרבה חילוניות יש יתרונות עקב שירות ביחידות טכנולוגיות מוסדות החינוך האוניברסיטאים אולי טובים יותר מאלו החרדים חילוניות לומדות מחשבים ומתמטיקה עוד מהתיכון וכו' וכו' אבל, בואו נזרוק נתון לאוויר כדי לעשות רעש
2
נו, באמת. אף אחד לא חשב לשאול *למה* זה המצב?
מר אופניק | 12-05-2014 20:59
אולי יש לכך סיבה טובה? אולי הן עובדות פחות טוב? אולי הן משכילות פחות?
אתה סתם...
משה | 20-08-2020 6:57
אתה סתם מדבר שטויות אבל מלא שטויות אתה בתור חילוני יש מצב שאתם החילונים עובדים על הפנים כי נשים חרדיות שתיתן להם לעבוד ליד כל גבר או אישה חילונית והיא תעבוד יותר טוב אתה לא יכיל להכליל אף פעם ממקום אחר כל אחר אחרת ואם אתה כל כך שונא חרדים אז תצא בכל הכוח מולם אבל רק במקלדת אתה חזק כי אף אחד לא יגיע עליך
3
התשובה לכך היא פשוטה..
אבי | 12-05-2014 22:44
הפרשי השכר הם הרבה מעבר כיוון שהכל עניין של היצע וביקוש, ומאחר שבשנים האחרונות התחילו ללמוד הנדסאות תוכנה ויש עודף היצע, ומכיוון שהביקוש לא יוצא החוצה עקב בעיות צניעות יש ניצול של המצב ע"י החברות שמעסיקות נשים חרדיות במסגרת מתאימה, וע"כ השכר הוא כ"כ נמוך
4
התגובות שלכם לא משקפות את המצב הנכון
אורנה | 13-05-2014 7:58
לחרדיות יש מוסר עבודה מאוד גבוה, הם לא יקחו הפסקות שלא ניתנו להן מחשש גזל... מבחינה שכלית- הם לא פחות מאף אישה אחרת!! הסיבה היחידה, זה פשוט אפליה...נוצר מצב שהמעסיקים יודעים שהנשים האלה מפרנסות ולכן אם הן חסרות עבודה הם יקחו את העבודה בכל מצב... אז לפני שאתם מגיבים, כדאי שתבדקו את הדבר עם מעסיקים שמעסיקים עובדות חרדיות..הם יגידו לכם בדיוק את אותם הדברים... כוח עבודה איכותי וזול
5
מנסיון - הן עובדות חרוצות ומוכשרות ביותר !!
מנצלים את זה שקשה למצוא עבודה | 13-05-2014 8:07
6
בתור מי שעובד עם חרדיות וחילוניות אוכל לומר ש:
יוניו | 13-05-2014 11:36
לחרדיות אמנם יש יותר מוסר עבודה, והן עובדות ברציפות בלי הפסקות כמעט, אבל לא ניתן להתעלם מחסרונות רבים: * הן יודעות בדיוק אבל בדיוק את המבצת שלהן. הן למדו בדיוק את מה שהן מקבלות עליו שכר אבל אי אפשר לקדם אותן או לבקש מהן לפתור בעיה בטכנולוגיה חדשה או ללמוד אותה. הן לא ילמדו שפת תכנות חדשה מהאינטרנט, כי הן לא שולטות בו ומשתדלות לא לבוא איתו במגע. * מאותה סיבה, אין להן פוטנציאל להתקדם בסולם הדרגות, ברור שמי שיודעת להיות מתכנתת לא יכולה להיות ראש צוות וראש תחום אם היא לא מרימה את ראשה מעבר לתכנות, אין לה מוטיבציה לכך, וכל מה שהיא רוצה זה להרוויח ולהגיע הביתה. * בחברות רבות הבחינה החברתית חשובה ומרחיקה או מקרבת. גם דתי וגם חרדי בפוטנציאל פחות להתקדם, כי הם לא יגיעו לערב חברה (גיבוש) הכולל ברכה / ים / אלכוהול. בוודאי שאי אפשר להתעלם מהיתרונות שלהן, ובוודאי שאני בעד שילובן, אבל החסרונות בולטים.
7
סתם ניצול מגעיל של מעסיקים!!!
שרית | 13-05-2014 21:37
המעסיק שלי שאינו חרדי רוצה רק עובדים חרדים!! מעניין למה?? כי הם הכי נאמנים ועושים לו את העבודה הכי טוב והכי ביושר!! מה גם שבמשכורת שלו חילוניות אף פעם לא יסכימו לעבוד!! מנצלים את זה שיש הרבה בנות שמחפשות עבודה וזה מגעיל!! אני מתפטרת מהמקום הזה כי נמאס מהניצול הזה!! דוקא אנחנו שמגדלות יותר ילדים וצריכות יותר את הכסף זה ניצול של חולשה וזה לא יפה! אני קוראת פה לכל הבנות והנשים החרדיות: אל תתנו להם לנצל אתכם! אתם שוות הרבה יותר ועושות את העבודה הרבה יותר טוב!
8
נו, באמת
מר אופניק | 13-05-2014 22:26
מובן שיש יוצאות מן הכלל, אבל ההייטקיסטית החרדית המצויה לא בקיאה בהלכות אלגוריתמים. ספק אם למדה קורס כזה, כי הוא דורש ידע מוקדם *רב מאוד* במתמטיקה. מה לעשות, עובד/ת כזה/כזאת פשוט שווה פחות מעובד שבקיא בתחום. וזאת רק דוגמא.
אבל שתדע...
משה | 20-08-2020 6:53
אבל שתדע לך שיש חרדיות שיודעות הרבה יותר טוב מגבר חילוני סתנדרתי או אישה אז למה מגיע לה פחות
9
הכל שטויות
אלישבע | 15-05-2014 12:59
אני בוגרת תואר ראשון מטעם מכון לב בהצטיינות, יש לי בגרות מלאה ומצטיינת - ואני חרדית. בקיאה בהלכות אלגוריתמים, ומדברת אנגלית שוטפת, לומדת הרבה יותר משפת תכנות דרך האינטרנט, ועובדת בדברים שהם קדמת הטכנולוגיה. אז מה? אני לא מעוניינת במשרות ניהול, אוהבת את המקלדת ולא את חלוקת המשימות... אני מאוד אהובה בצוות ולכל פעילות חברתית שאפשרית מבחינה דתית אני מגיעה ואף עוזרת. אז למה מגיע לי פחות מכל חילונית אחרת שיושבת לידי ועושה את אותה העבודה בדיוק, רק קצת פחות טוב, ועם מוסר עבודה נמוך?
10
HP אינדיגו וקווליטסט ניצלו גם חרדים גברים
אבי | 10-06-2014 10:22
אפשר לכתוב בגוגל HP קווליטסט ניצול חרדים וליראות איך מנצלים את הגברים החרדים.