אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אמסלם בעקבות חשיפת סרוגים: אפשר לעצור את התופעה

ח"כ לשעבר הרב חיים אמסלם מאשים את עסקני ש"ס שמתעלמים מהלחץ החברתי הגורם לצעירים ספרדים להשתכנז ויש לו פתרון: "הטלת סנקציות על מוסדות מפלים"

הרב אמסלם בעקבות חשיפת סרוגים: אפשר לעצור את התופעה
  אפשר לעצור את התופעה. הרב אמסלם (פלאש90)

יו"ר עם שלם, ח"כ לשעבר הרב חיים אמסלם הגיב על הקלטת שפורסמה בסרוגים ובה עדויות קשות על האפלייה והגזענות כלפי הספרדים בחברה החרדית.

מוקדם יותר חשפנו בסרוגים הקלטה בה מתקשר אדם למוקד המסייע לצעירים ספרדים להתקבל לישיבות חרדיות אשכנזיות. בשיחה אומר "המסייע" בין השאר: "ילד שמדבר עם ח' וע' שהוא נראה כמו ספרדי, לא יהיו לו חברים אף פעם. הוא צריך לשנות את זה אחרת הוא לא יצליח כל החיים שלו. הוא לא ימצא עבודה ולא שום דבר". ובהמשך " תגיד לאשתך, שתפסיק להכין קובה. היום זה הפעם האחרונה שאוכלים. אם אתה לא רוצה שהבן שלך יהפוך לרוצח, אתה צריך להפסיק מעכשיו להכין את הקובה."

הגזענות החרדית: מישיבה ספרדית יצא לך בן רוצח

בעקבות הדברים פרסם הרב אמסלם בדף הפייסבוק של תנועת עם שלם: "מוכרחים להפנים שלא הבחורים הספרדים הצעירים הם האשמים בהתרפסות ובהתבטלות העצמית, אלא הלחץ החברתי העצום עליהם ועל הוריהם להצטרף לאליטה האשכנזית-ליטאית ו"לזכות" להתקבל ולהכניס את ילדיהם לישיבה אשכנזית."

"ונוסף על זה, שתיקתם של המנהיגים ועסקני ש"ס שבמקום להגן על הצעירים הספרדים ולגבות אותם, מתעלמים התעלמות מוחלטת ושולחים בעצמם את ילדיהם לישיבות האשכנזיות ה"יוקרתיות"…

בסוף דבריו קרא הרב אמסלם לשר החינוך הרב שי פירון כי ישים את ידו למגר את התופעה: "זה באחריותך, עצור את זה לאלתר! הטל סנקציות על מוסדות מפלים!"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
אמסלם, אתה שמעת את ההקלטה ?
חיים | 09-05-2014 0:38
אתה לא קלטת שהמרואיין קלט את הקטע שעובדים עליו, אז גם הוא עבד על הכתב בחזרה ? איזה רב אתה, שמצליחים ככה לעבוד עליך ? אמסלם, שים לב כיצד שני האנשים עוברים מתימני לספרדי ולקובה של עיראקים. אגב, הקובה באה מצד התימני או האשכנזי ???... הוא גם שואל אם הבן נולד בספרד.... חה חה חה למשל המשפט "השאלה היא האם כשהוא עונה ברוך וברוך שמו שזה לא יתפלק לו הע'" איפה יש ע' בברוך הוא וברוך שמו. ועוד ועוד כמעט המרואיין התפקע מצחוק. וגם אתה גולם לא מבין ???????????
2
עוד פעם אמזלם?
ספרדי | 09-05-2014 1:15
3
ליפמן הבא
משה | 09-05-2014 10:27
האם כל פעם שיש "תגלית" על חרדים אמסלם קופץ בראש? הוא מחזק את כל מה שהרב עובדיה זצ"ל אמר עליו, חייבות להיות ישיבות אשכנזיות וספרדיות ,זה שיש מושחת שמנצל זאת ומתוך הקלטת אפשר לשמוע שלא מדובר באדם מן השורה , כמו שיש בתי כנסיות לעדות שונות כך גם בישיבות זה לא גזענות כפי ששום דתי לאומי לא ילמד בישיבה של גור או סאטמר,
4
כל הכבוד לרב אמסלם. איש אמיץ!
דוד | 09-05-2014 10:54
היחיד שנלחם את מלחמתם של הספרדים באפליה ובניתוק ממורשתם.
5
פשוט לא יאומן איזה תמימות
יוסי | 10-05-2014 22:27
של האנשים וגם חוזר הוגנות בעליל של הכתב שלא ידוע בהאדת יתר של חרדים . הרי אם הקלטת אמיתית הבן אדם הזה משוגע לגמרי וברור שזה לא אמיתי או שזה פרואדיה על המצב או שהוא קלט שעובדים עליו אז הוא יסתלבט עליו זה הרי ברור אבל מה ליעשות שאין גבול לתמימות במקרה הטוב ולרשעות במקרה הרע
6
מי הדובר - הוא מוכר ?
אחד העם | 11-05-2014 9:33
מישהו זוכר אותו מה הוא עושה היום טוב שאתם מוצאים אותו מה'בודים' מידי פעם
7
תופעה
| 11-05-2014 16:59
התופעה הזאת שנקראת אמסלם.
8
די להסתה!
חרדי אוהב ישראל | 15-05-2014 9:16
אני מזועזע ממש מההסתה. אם שוטה אחד התבטא בצורה מכוערת, אתם מעיזים להכתיר כותרת: "הגזענות החרדית"? אשר ל"ישיבות הליטאיות" שנואי נפשו של אמסלם – אם לא הישיבות, "יד לאחים", "אור החיים", "בית יעקב", ועוד גופים כאלו שבחלקן הגדול נוסדו ע"י עולם הישיבות הליטאי, איך נראה היה היום העולם היהודי – האשכנזי והספרדי? מה הפסיד הציבור הספרדי מהקשר עם עולם הישיבות? מובן, שרבנים כמו אמסלם המתרפקים על העולם הישן, האשכנזי והספרדי, שמורכב היה בחלקו הגדול מיהודים טובים ופשוטים, שהיו מנשקים את ידי הרב בהערצה, קשה להם לראות ציבור עצום של ת"ח ספרדיים, ועוד ציבור עצום של יהודים יקרים שהשאיפה שלהם אינה מסתיימת לראות את בניהם כ"חכם" שהוא גם ש"ץ וגם מוהל, ומפזר דברי תורה בניחום אבלים, אלא כתלמידי חכמים אמיתיים, ואינם מייחסים חשיבות רבה לרבנים מהסוג הנ"ל. ברור, שמי שלא עסק שנים רבות בלימוד תורה בעיון, אינו מבין לאשורו את המושג "ידיעת התורה", ובעיניו כל הנושא תואר "רב" שקול כגדולי תורה אמיתיים!