ביקורת סרט: הפייבלמנים הוא סיפור האהבה של ספילברג עם הקולנוע

ביקורת סרט: הפייבלמנים הוא סיפור האהבה של ספילברג עם הקולנוע

הסרט "הפייבלמנים" הוא סיפור האהבה של סטיבן ספילברג והקולנוע. זה אמנם סרט אוטוביוגרפי שמספר את סיפור התבגרותו של ספילברג עצמו, אך מי שעומד במרכז הסרט הוא הקולנוע, שהבמאי היהודי המצליח משמש לו דובר נלהב

הפייבלמנים, סיפור האהבה של ספילברג עם הקולנוע
  (צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג)

לפני שהסרט "הפייבלמנים" מתחיל, מופיע הקולנוען היהודי-אמריקני הוותיק סטיבן ספילברג המסך ומודה לצופים על שבאו לצפות בסרט האישי ביותר שלו על מסך גדול.

מהדקה הראשונה- ספילברג מסביר את מעלותיו של הקולנוע, ועל חוויית הצפייה המיוחדת דרכה הוא מאחד את הצופים כקהילה. גם בסצנה הראשונה של הסרט עצמו, הדמויות פותחות בתשבחות נלהבות לקולנוע.

זה אמנם סרט אוטוביוגרפי, שמספר את סיפור התבגרותו של ספילברג עצמו – אבל ניכר שספילברג מזדהה עם המדיום הקולנועי עד כדי כך שהוא חולק אתו את מרכז הבמה בסרט, ומשמש לו דובר נלהב.

(צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג)

עלילת הסרט:

הסרט מתמקד בסמי פייבלמן (גבריאל לבל) בן דמותו של ספילברג הצעיר, ובמשפחתו הגרעינית. אביו ברט (פול דנו) הוא מהנדס מבריק שרוצה שבנו ילך בדרכו, ואמו מיצי (מישל ויליאמס) היא פסנתרנית מחוננת והרוח החיה של המשפחה.

הצופים עוקבים אחר תהליך התבגרותו של סמי, שהתאהב בילדותו בקולנוע והעביר את נעוריו ביצירת סרטים.

אהבתו לקולנוע ומסירותו למלאכה הזו מספקות לסמי שיאים של יצירה והגשמה עצמית, אך גם מלוות את התהפוכות השונות שעוברות עליו: הקשר המורכב עם אמו, שמעוררת בו השראה, אך מתמודדת בעצמה עם קשיים נפשיים; מעברי הדירה של המשפחה בעקבות מקומות העבודה השונים של אביו; ההתמודדות עם בריונות ואנטישמיות וכיוצא באלה.

(צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג) 

סיפור אהבה

הסיפור שלאמתו של דבר מחזיק את הסרט הוא סיפור האהבה של סמי עם הקולנוע דווקא.

העלילה של מערכת היחסים הזו עוברת בכל התחנות החשובות של רומן ראוי לשמו: המפגש, ההתאהבות, המשבר, החזרה זה לזרועות זה וכולי. בהתאם, רגעי השיא של הסרט מתמקדים בסמי כקולנוען ולא במשפחת פייבלמן. כאשר סמי צופה בסרטים, מצלם אותם, עורך אותם ומקרין אותם – "הפייבלמנים" משלהב ומושך אחריו את הצופים.

הרגעים המשפחתיים, לעומתם, מרגישים מלאכותיים למדי – ועל אף שהדמויות מבוססות במפורש על בני משפחתו של ספילברג עצמו, הן לוקות בחד־ממדיות כלשהי. אביו מגולם בצורה די אנמית, ואמו – שאמורה להיות מעוררת הערצה אך גם פגומה ופתטית – בעיקר מעצבנת.

מנגד, הדמויות מעוררות ההשראה באמת הן המנטורים האמנותיים של ספילברג, שמגיחים להופעות קצרות בסרט: הדוד בוריס (ג'אד הירש) והבמאי ג'ון פורד (הופעת אורח של הבמאי דיויד לינץ') משיאים לו שניהם עצות חשובות ומספקים את הרגעים האפקטיביים ביותר בסרט.

(צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג)

הפייבלמנים

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

בכל הנוגע לרעיונות שמקופלים בו – "הפייבלמנים" מאכיל את הצופים בכפית, אבל זה לא מאפיל על המבט מלא הקסם שהוא מפנה לכוחה של האמנות.אולי יום אחד תהיו ספילברג

ספילברג לא חושש לעסוק במחיר שכרוך בהתמסרות לחיי הקולנוען, אך הוא גם מצדיק בהחלט את הבחירה הזו: אם תדבקו בחיים כאלה, אולי תהיו ספילברג. אם לא תדבקו בדרך הזו, תוכלו לכל הפחות ללמוד על ראשית הביוגרפיה שלו מהצפייה בסרט, ולזהות בו אוסף אזכורים להיסטוריה הקולנועית שלו.

גם למי שאיננו מעריץ של ספילברג, מדובר בסרט ארספואטי מלמד, שנעשה מתוך כנות ואהבה יוקדת למקצוע – וסופו האופטימי משאיר טעם של עוד.

(צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג)

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
בשנייה שסמי אמר...
E | 03-01-2023 18:06
בשנייה שסמי אמר ללוגן הבריון שהוא אולי יעשה סרט על מה שקרה, אני שמחתי כל-כך. שבירה מאוד יצירתית של הקיר הרביעי, עד שהיא כמעט לא שבירה בכלל.
2
Can you be...
| 11-02-2024 11:16
Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me. https://www.binance.info/ru/join?ref=UM6SMJM3