נחשף: סרטון ארכיוני נדיר של חרדים עובדים מלפני השואה

נחשף: סרטון ארכיוני נדיר של חרדים עובדים מלפני השואה

קטע ארכיוני נדיר המתעד את האדמו"ר מסוכטושוב שנספה בשואה, מתוך תיעוד של פועלי אגודת ישראל משנת 1935, הועלה לארכיון הסרטים הישראלי של סינמטק ירושלים. הסרט הועבר מהארכיון הלאומי של אוקראינה

author-image
נחשף: סרטון ארכיוני נדיר של חרדים מלפני השואה
  (באדיבות ארכיון הסרטים הישראלי - סינמטק ירושלים)

במסגרת פסטיבל הקולנוע היהודי שהתקיים אתמול (א) בסינמטק ירושלים, הוקרן לראשונה קטע ארכיוני נדיר המתעד עבודה חרדית בארץ ישראל. הסרט אוצרות הארכיון: חיים חרדיים בארץ הקודש

הסרט צולם בשנת 1935 בפלשתינה-ארץ ישראל ונמסר לארכיון הסרטים הישראלי מהארכיון האוקראיני הלאומי. הסרט מתעד התיישבויות חקלאיות לצד ביקור בערים הגדולות כירושלים ותל אביב, וצולם ככל הנראה מטעם תנועת אגודת ישראל למטרת גיוס כספים, בהצגת פעילותן של אגודת ישראל ופועלי אגודת ישראל, שהיתה תנועת פועלים דתית במסגרתה חלוצים חרדים שילבו בין התיישבות ועבודת כפיים לחיי תורה בארץ ישראל.

הסרט שהגיע לארכיון הסרטים הישראלי מהארכיון הלאומי של אוקראינה, רגע לפני הפלישה הרוסית בשנה שעברה, עבר תהליך דיגיטציה במסגרתו הוא עלה הבוקר (ב) לאתר ארכיון הסרטים הישראלי של סינמטק ירושלים וזמין לצפייה חופשית של הקהל הרחב.

עוד באותו נושא

תיעוד נדיר: הופעה אחרונה של הרב קרליבך בישראל

רגע לפני הפלישה הרוסית לאוקראינה שלח הארכיון האוקראיני הלאומי לארכיון הסרטים הישראלי קובץ סרטי ארכיון המתעדים חיים יהודיים בארץ ישראל ובפולין בשנות ה־ 30 של המאה ה־ 20 . ללא שום פרט מזהה על היצירה, על היוצרים או על המצולמים, ובשל אובדן הקשר עם הארכיון האוקראיני עם פרוץ המלחמה, יצא הארכיון הישראלי לתחקיר היסטורי מקיף שהוביל לחסיד גור תל־אביבי, להתיישבות חרדית בעמק יזרעאל ולמשלחת רבנים שנספו מאוחר יותר בשואה.

ילדים על סיפון האוניה פולוניה 1935 (באדיבות ארכיון הסרטים הישראלי – סינמטק ירושלים)

תיעוד נדיר של האדמו"ר מסוכטשוב

הסרט מתעד התיישבויות חקלאיות לצד ביקור בערים הגדולות כירושלים ותל אביב, וצולם ככל הנראה מטעם תנועת אגודת ישראל למטרת גיוס כספים, בהצגת פעילותן של אגודת ישראל ופועלי אגודת ישראל, שהייתה תנועת פועלים דתית במסגרתה חלוצים חרדים שילבו בין התיישבות ועבודת כפיים לחיי תורה בארץ ישראל.

הסרט נפתח בהפלגת האוניה ״פולוניה״ בשנת 1935 מרומניה לנמל חיפה, כשעל גבי האוניה משלחת של רבני אגודת ישראל המגיעים לביקור בפלשתינה-ארץ ישראל, חלק מהרבנים נספו בשואה והסרט מאפשר תיעוד קצר אך נדיר שלהם.

האדמור מסוכטשוב הי"ד רבי דוד בורנשטיין על סיפון האוניה פולוניה 1935 (באדיבות ארכיון הסרטים הישראלי – סינמטק ירושלים)

ייחודו של הסרט בסקירת שתי התיישבויות דתיות, בראשן הישוב החרדי ״מחנה ישראל״ בעמק יזרעאל, שפורק בשנת 1938 והסרט מציע תיעוד ויזואלי נדיר של רגעי יום יום בישוב. החלוצים נראים בעבודת חריש, תפילה, ורכיבה על סוסים, בתיעוד מרתק של דמות החלוץ החרדי משנים אלו. עוד מתעד הסרט ביקור בתל אביב, בה נראים פועלי בניין חרדים מטעם פועלי אגודת ישראל, וכן גן ילדים דתי.

בירושלים מתועדות סמטאות העיר העתיקה וכן תלמוד תורה ״בני ציון״ בשכונת הבוכארים, מוסד חינוכי שבשנים אלה השתייך לאגודת ישראל, ובו נראים מורי המוסד לצד תלמידיהם. הסרט נחתם בתיעוד נדיר של קבוצת הכשרה חקלאית בפולין מטעם אגודת ישראל, ובה בחורים צעירים עוברים הכשרה חקלאית לקראת עלייתם לארץ ישראל, וכן נראים בתפילה וריקוד. הסרט הוא, ככל הנראה, אוסף של סרטים המתעדים היבטים בהתיישבות ובחיי העיר מזווית דתית וחרדית בשנות ה-30 של המאה ה-20, ואשר חוברו יחד, כנראה על ידי הארכיון האוקראיני הלאומי.

תלמוד התורה בני ציון בשכונת הבוכרים בירושלים, 1935 (באדיבות ארכיון הסרטים הישראלי – סינמטק ירושלים)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
אלו חרדים ערכיים! כל...
ליאור רון | 19-12-2022 16:08
אלו חרדים ערכיים! כל תורתו אומנותו צריכים לצפות, לקחת דוגמא אישית ולעבוד למחייתם בנוסף ללימוד תורה.
2
זהו היום הם...
לייייי | 19-12-2022 17:23
זהו היום הם אוכלי חינם ועוד יש לכם תלונות תמיד במקום להגיד תודה זהו התקדמות גל הכבוד לכם היום יש עובדים לא חסר אז לא היה
3
וואו!
WW | 20-12-2022 9:48
אז הם לא כל הזמן היו פרז..ם אוכלי חינם!
4
החסידים מאז ומתמיד...
חסידוסית | 21-12-2022 18:41
החסידים מאז ומתמיד עבדו, הם עבדו לפני השואה ועובדים גם היום...
5
איך אפשר לראות...
אסתר מילר | 26-12-2022 6:10
איך אפשר לראות את הסרט הזה ??
6
איפה אפשר לראות...
אמא | 26-12-2022 6:11
איפה אפשר לראות את הסרט הזה ?