הבחירות הן על שקר ומרמה מול אמת ויושר // ד"ר מאיר בן שחר

הבחירות הן על שקר ומרמה מול אמת ויושר // ד"ר מאיר בן שחר

כל עם ישראל כיצד מי שמבקש לבטל את עבירת המרמה, מסביר שהוא אכן אומר אחד בפה ואחד בלב; כיצד הוא 'מיישר קו' עם נתניהו. הבחירות הללו גורליות, על המאזנים מונחים שקר ומרמה מול אמת ויושר

author-image
הבחירות הן על שקר ומרמה מול אמת ויושר
  סמוטריץ' ורוטמן מציגים את התכנית שלהם למערכת המשפט (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

ישנם רגעים מעטים בחיים שבהם לרגע אחד מורם המסך, ומה שהיה ומה שהווה ומה שעתיד להיות נעשים בהירים לחלוטין. רגע כזה היה כאשר נבחרי הציבור בצלאל סמוטריץ' ושמחה רוטמן הציעו לבטל את עבירת המרמה והפרת האמונים מספר החוקים.

נניח כעת לכל הטיעונים המלומדים ולהתפלפלויות המשפטיות. נניח גם לשאלה האם ביטול העבירה יביא לביטול משפט נתניהו. מה המשמעות של חברה שבה מרמה והפרת אמונים ייעשו לנורמה, ולכל הפחות למעשה בל יגונה ובל יישפט?

עוד באותו נושא

סמוטריץ׳ השיק תכנית משפטית, סער: ״גן עדן לשחיתות״


9

אין צורך לשרטט תרחישי אימים על שחיתות הולכת וגוברת, ניתן לפתוח את ספר ירמיהו (שגם סמוטריץ' ורוטמן בקיאים בו) ולקרוא: 'חֵץ שָׁחוּט לְשׁוֹנָם, מִרְמָה דִבֵּר בְּפִיו; שָׁלוֹם אֶת רֵעֵהוּ יְדַבֵּר וּבְקִרְבּוֹ יָשִׂים אָרְבּוֹ: הַעַל אֵלֶּה לֹא אֶפְקָד בָּם נְאֻם ה' אִם בְּגוֹי אֲשֶׁר כָּזֶה לֹא תִתְנַקֵּם נַפְשִׁי' (ירמיהו ט, ז-ח).

ניתן להתווכח ולפלפל שלא הרי המרמה של ימינו כהרי המרמה של ימי בית ראשון. האמנם? ניתן לטהר כל שרץ, מהתורה, מדרבנן ובכל דרך אחרת. כך עשו תושבי ירושלים שנלאו מנבואות הזעם של ירמיהו, והשליכו אותו לכלא. ירמיהו, ישעיהו, ויתר נביאי ישראל והחכמים ידעו היטב להבחין בין שוחד, מרמה ובהמשך נגיע להפרת אמונים. שוחד משמעו הטיית דין תמורת טובת הנאה. מרמה לפי ירמיהו פירושה לשקר לרעך, לשקר לסובבים אותך, ובסופו של דבר לשקר לעצמך.

והנה רק אמש שמע כל עם ישראל כיצד מי שמבקש לבטל את עבירת המרמה, מסביר שהוא אכן אומר אחד בפה ואחד בלב; כיצד הוא 'מיישר קו' עם נתניהו. ואפשר להמשיך ולהסביר שמדובר בבחירות גורליות, והן אכן גורליות, כי על המאזנים מונחים שקר ומרמה מול אמת ויושר.

נשוב לירמיהו. למלך יהודה האחרון, צדקיהו היו סיבות רבות וטובות למרוד במלך בבל. זו היתה טעות שבסופו של דבר הובילה לחורבן. אבל זו לא היתה סיבת החורבן. הסיבה היתה שכאשר המרמה נעשתה לנורמה, השקר וחוסר היושר נעשו להכרח בל יגונה, או אז לא היתה לאלוקים ברירה: 'אִם בְּגוֹי אֲשֶׁר כָּזֶה לֹא תִתְנַקֵּם נַפְשִׁי'.

אפשר לדון עם סמוטריץ', בן גביר, רוטמן וחבריהם על מדיניות, על כלכלה ועל דברים רבים אחרים. אי אפשר בשום צורה שהיא לקבל נבחרי ציבור שאינם מונעים בכל כוחם חברה שכנגדה זועק הנביא: 'שבתה בתוך מרמה' (ירמיהו ט, ה).

הנביאים לא הזכירו למיטב ידיעתי עבירה בשם 'הפרת אמונים', לפחות לא בכינוי זה. את מה שהחסירו הנביאים השלימו חכמים שקבעו: 'לא חרבה ירושלים אלא בשביל שפסקו ממנה אנשי אמנה, שנאמר שוטטו בחוצות ירושלים וראו נא ודעו ובקשו ברחובותיה אם תמצאו איש עושה משפט מבקש אמונה ואסלח לה' (ירמיהו ה, א)' (בבלי, שבת קיט ע"ב).

עוד באותו נושא

סמוטריץ': נתניהו שקרן בן שקרן; רצה ללכת עם רע"מ


94

האמונה עליה מדבר הנביא, איננה אמונה בה', ואף לא שיעורי אמונה בתורת הרב קוק שלשונו של סמוטריץ' מורגלת בהם. אמונה כפי שברור מתחילת הפסוק היא עשיית משפט, מן הסתם משפט צדק.

כותבי הטורים בעלוני השבת ובעיתונות הדתית, נותנים סימנים איזו מפלגה ראויה, ואיזו איננה. לא השתכנעתי מהנימוקים הפתלתלים שתיארו את החורבן שיביא לפיד, או את האסון שיביא גנץ. אבל לפחות פעמיים, בחורבן ראשון ובחורבן שני התקיימו בנו דברי ירמיהו: 'מִרְמָה דִבֵּר בְּפִיו; שָׁלוֹם אֶת רֵעֵהוּ יְדַבֵּר וּבְקִרְבּוֹ יָשִׂים אָרְבּוֹ: הַעַל אֵלֶּה לֹא אֶפְקָד בָּם נְאֻם ה' אִם בְּגוֹי אֲשֶׁר כָּזֶה לֹא תִתְנַקֵּם נַפְשִׁי' (ירמיהו ט, ז-ח).

ד"ר מאיר בן שחר, מכללת שאנן והאוניברסיטה הפתוחה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
28 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
הבחירות הן על...
ח״ן | 24-10-2022 14:40
הבחירות הן על העתיד - שלנו ושל ילדינו - בארץ הטובה הזו! לא ניתן שיהיה כאן לילדים שלנו ראש ממשלה שקרן, רמאי, מושחת ונאשם בפלילים! זה בידינו ובאחריותנו - ובניגוד לביבי ועדת מרעיו מלחכי פנכתו - אנחנו לוקחים אחריות ולא מתנערים ממנה ומאשימים את כל העולם ואשתו (!) - ועושים מעשה! ל א מצביעים מחל!
, הפוליטיקאים...
הרצחת וגם ירשת ? | 24-10-2022 16:04
, הפוליטיקאים האחרים לא תקפו את יריביהם, על דבר שהם עצמם היו מוכנים לעשות, ולא יצאו לציבור בהצהרה שיריביהם מסכנים את המדינה על התנהגות שהם עצמם ביצעו כמותה. ביבי חסר היושרה - עשה זאת במצח נחושה.
סליחה אין כאן צד אחד ישר וצד רמאי
יהודה | 24-10-2022 15:44
גם בנט ושקד רימו בלי סוף, גם לפיד וגנץ יש להם קופה של שרצים, ומשפטי נתניהו כבר הוכיחו למי שעיניו בראשו שההר הוליד עכבר. תמשיך להיתמם
2
רק שאלה
רבקי | 24-10-2022 14:41
גם כשלפיד אמר שיקים ממשלה קטנה, בלי חליפי, בלי נורווגים, בלי מינויים מושחתים ואז עשה ההיפך. גם אז ציטטת את ירמיה. והאם כאשר בנט ושקד במצח נחושה וביודעין גמור שקרו לגבי כך שלא יקימו ממשלת שמאל ולא יתנו ללפיד להיות ראש ממשלה, גם אז ציטטת את ירמיה?
3
די לטהרנות זה פוליטיקה
יהודה | 24-10-2022 14:42
נדמה לך שאחד מה-120 חכים הוא טלית שכולה תכלת? זכור את דברי חזל אין אדם עולה לגדולה אלא אם קופה של שרצים תלויה לו וכו'. אל תחפש צדיקים וישרים בכנסת, תחפש מנהיגים שידעו לנווט את ספינת המדינה הגוששת, והם לא נמצאים בשמאל (שגם הוא לא אמון על יושר)
4
למה לא כתבת מילה על הנוכלת והשקרנית שקד??????
למה לא כתבת | 24-10-2022 14:43
למה לא כתבת מילה על הנוכלת והשקרנית שקד??????
5
מה קשור? יש עבירות שוחד ועוד
מרמה עבירה אמורפית | 24-10-2022 14:44
הרעיון הוא לבטל עבירות אמורפיות שנתונות לפרשנויות וכפי שהוכח שעם השנים צביון העבירה עבר גלגולים רבים על ידי פרקליטים ולא על ידי המחוקק חבל שאתה מערב פוליטיקה ביכן שזה לא קשור
6
טהרנות מנותקת ומתחסדת
שלומי בן אדמון | 24-10-2022 15:10
העיקר שאת השוד של בנט רצתם להכשיר....
, הפרת...
הפוסל במומו פוסל | 24-10-2022 16:06
, הפרת הבטחת בחירות זה דבר אחד, והאשמת היריב בהאשמה שאתה עצמך עשית כמותה, היא דבר אחר.
7
כשדוקטורים כותבים שטויות...
ישעיהו | 24-10-2022 16:23
כשדוקטורים כותבים שטויות הם מבזים את האקדמיה שאת תאריה הם נושאים. מרמה והפרת אמונים היא סעיף פלילי פתוח. עבירת סל. ככזו היא מועדת להטייה על פי אג'נדה של פרקליט או שופט. וכשמערכת המשפט חשודה על הטיסה פוליטית זה כבר פיגוע אסטרטגי בדמוקרטיה.
8
חברים יקרים ביבי...
יואל | 24-10-2022 16:43
חברים יקרים ביבי לא שקרן. בן גביר לא גזען. רק הימין מביא ביטחון. ממלשת השינוי כשלה מול עזה. שמאלנים הם בוגדים. התורה דורשת שנרדוף מלחמה על הארץ ולא שלום. אין כיבוש. אין פלסטינים. כדור הארץ שטוח
9
שטותריץ זוכה לקולות בזכות בן גביר
אזולאי | 24-10-2022 17:09
שטותריץ הוא באמת איש לא נחמד בלשון המעטה
10
ידידי דר מאיר...
ידידיה | 24-10-2022 17:21
ידידי דר מאיר בן שחר אתה טועה ומטעה עצמך בהבנת המציאות. סמוטריץ אינו נביא ואיש הרוח, הוא מדינאי ופוליטיקאי ויחסית עדיין ישר ומחוייב לערכים הדתיים והלאומיים. הוא איננו ראש הכוח הפוליטי המרכזי בציבוריות הישראלית לכן הוא מחוייב להשתמש בכוח המרכזי הפוליטי הכי קרוב והכי פחות מזיק לערכי ישראל וגם מקדם ערכים שאפשר להזדהות איתם לאומית ודתית כמו חוק הלאום ועוד. לגבי בנימין נתניהו אין ספק שהאמת אפילו האידאולוגית מאד פלסטית וגמישה!! אין ספק שבנימין נתניהו רצה להקים ממשלה עם רעמ וכל שרי הליכוד פחדו להתמודד עם החלטתו וחשבו שאין ברירה אם רוצים להשאר בשלטון. בנושא ערביי ישראל ומערכת המשפט מגלה הליכוד והעומד בראשו קוצר ראות מדהים ומוכר את העתיד בעד שקט שלטוני ועיתונאי.
דוסים הם עם...
נחום | 24-10-2022 18:57
דוסים הם עם תחמן מיסודם. הם הביאו את אומנות גלגול העיניים לרמה אולימפית.
11
זה פשוט בלבול...
יצחק בר עוז | 24-10-2022 20:28
זה פשוט בלבול מוח העביקה בעייתית כיוון שחבר כנסת לא יכול לדעת מה אסור, זו עבירה שמשאירה את חברי הכנסת והשרים בכיס של הפרקליטות ולכן צריך לבטל אותה, ואם צריך לאסור עבירה שנגזרה עד עכשיו ממרמה צריך לחוקק מחדש
12
המרמה האמתית היא...
הפוך גוטה | 25-10-2022 5:55
המרמה האמתית היא במערכת המשפט. מציע לך לקרוא כתובות של ליבסקינד למשל
ליבסקינד הוא...
חחח | 29-10-2022 10:05
ליבסקינד הוא גזען קטן שלא רואה את דבשתו.
13
בית ספר חסידי...
מתברר שהחרדים מרמים בעל העולם | 25-10-2022 8:02
בית ספר חסידי בניו יורק הודה כי קיבל במרמה מיליוני דולרים בכספי סיוע פדרליים
14
הכותב מפגין בורות פוליטית ומשפטית מדהימה
אבישג | 25-10-2022 12:44
הכותב מדבר על מוסר, אבל הדיון על החקיקה הוא בכלל לא דיון מוסרי, אלא דיון פוליטי-משפטי. כל הטענות בכלל לא רלוונטיות.
15
מאיר בן שחר - התבלבלת לגמרי
יאיר | 25-10-2022 20:08
זה ברור שאתה תומך בלפיד-גנץ-מיכאלי-גלאון ותומכי טרוריסטים ומחבלים - וזו בעיה פסיכולגית קשה להסברה, השנאה העצמית של יהודים, אבל אין לזה שום קשר לכל מה שכתבת. האם זה מייצג הרמה האקדמית של הרצאותיך ?
16
יכולת לכתוב רק...
תהלה | 25-10-2022 21:03
יכולת לכתוב רק לא ביבי חבל על המאמץ . הבנו אותך עוד שמאלני
17
חרטטן בגרוש.מרמה והפרת...
היסטוריה | 26-10-2022 0:43
חרטטן בגרוש.מרמה והפרת אמונים זאת עבירה ללא פירוט מה היא.בתכלס זה יד חופשית לשופטים להחליט מי פוליטיקאי ראוי ומי לא.אצל הקומוניסטים גם היה חוק כזה מעשים נגד המהפכה הם השתמשו בו כדי לתפוס אנשים שלא באו להם יפה בעיניים.החוק צריך להיות כמה שיותר ברור כדי שאדם ידע מה מותר לו לעשות ומה אסור לו. כמו כן שאלה לי אליך, הפרת הבטחת בחירות היא מרמה והפרת אמונים?
18
לא מתפלא בכלל...
מנחם | 26-10-2022 0:55
לא מתפלא בכלל שאלו הם דעותיו של הכותב. מאיר בן שחר קרוב בדעותיו לרפורמים. במהלך שיעוריו מביא את הברית החדשה כמראה מקום וזו רק ההתחלה בדעותיו המקוממות. לא מתרגש ממנו בכלל.
19
חבל שהדר המלומד...
רואה חשבון | 26-10-2022 9:08
חבל שהדר המלומד שכח כמה פסוקים חשובים : בקהלת כתוב במקום המשפט שם הרשע ובמקום השופט שם הרשע . ישעיהו הנביא זועק : שרים בוררים וחברים גנבים כולו אוהב שוחד ורודף שלמונים יתום לא ישפוטו ודין אלמנה לא יבוא אליהם . הוא גם שכח שכתוב צדק צדק תרדוף ולכן צריך להיות שיוויון בפני החוק. חבל שהדר הנכבד לא יוצא בתקיפות נגד תפירת התיקים ההזויים וחסרי בסיס עובדתי ומשפטי וצאידך לא מעמידים לדין את גנץ, בנט, יהיר לפיד, דוברמן, סער ושאר מושחתי הקואליציה. עליו נאמר קשוט עצמך ואחר קשוט אחרים .
20
איך הכותב לא...
התבלבל לגמרי | 26-10-2022 20:07
איך הכותב לא מתבייש לדבר על שקר ומרמה כשהוא תומך בהונאה הכי גדולה שנעשתה במערכת הפוליטית מאז היווסדה. מפלגה שהיתה מימין לליכוד, שיתפה פעולה עם כל השמאל כדי להדיר את כל המחנה האמוני. איך בכלל אפשר להתעלם מזה. כמה הכחשה ועיוות בתפיסת המציאות.
21
לא השתכנעת כי היית אטום
אבישלום | 27-10-2022 11:52
לפיד יישב בקואליציה עם מחבלים, הוא הפתלתל שמנסה לנסח שהם לא יהיו בממשלה. גנץ אמר בעצמו שהוא בעד חלוקת ירושלים. מי שרוצה רואה את המציאות ומי שתומך בסוף המדינה היהודית מתחיל להתפלפל.
22
אף אחד לא בא להכשיר שקר ומרמה
אבי ענקי | 28-10-2022 8:51
ביטול הסעיף הזה בחוק בא למנוע בדיוק את המצב ההזוי העכשווי שמלבישים אישום ערפילי ולא מוגדר על פוליטיקאי ומפילים שלטון בדרך לא דמוקרטית.
23
די לשלשל מהפה...
יוסי | 28-10-2022 12:42
די לשלשל מהפה