הסגידה לשמרנות האמריקאית מתהפכת עלינו כרועץ - סרוגים

הסגידה לשמרנות האמריקאית מתהפכת עלינו כרועץ

מה אנו בעצם מחנכים את ילדינו ותלמידנו; שהערובה לנורמליות של חיים בשמרנות יסודה? ולנו אין מה להציע כחלופה ערכית? האם מהשמרנים תצא תורה או מציון?

author-image
הסגידה לשמרנות האמריקאית מתהפכת עלינו כרועץ

לאחרי ימי ההוד של חודש אלול ראש השנה ויום הכיפורים, בהם עם ישראל התכנס בתוכו לחשבון נפש ולטהר את חייו בדרכו המאוד ייחודית כדי לשוב לבריאותו הישראלית, הרי שבחג הסוכות הוא יוצא למרחב החיים האוניברסלי ומגלה אחריות לעולם ולעמים שמחוצה לו, וכחלק מזה חושף ונחשף לתרבות העמים.

עוד באותו נושא

הרב קוק הזהיר מהימים שבין יום הכיפורים לסוכות


4

מאז ומעולם חכמי ישראל עשו שימוש זהיר בתרבות העמים וחכמתם והמפורסם והתקדימי שבהם רבנו הרמב"ם, אך יחד עם זאת הוא הדגיש שחכמתם מהווה לו 'רקחות וטבחות' וכמעט באופן גורף ראה בהם כשפה וצורת חשיבה, אך את הלב והמהות הוא שאב מתורת אלוקיו.

בשנים האחרונים החברה בישראל נתונה למתקפה חזיתית קשה, ערעור על היסודות הנורמליים ביותר של חייו. זהות המשפחה ואף זהות האדם נתונים בסכנה קיומית.

מלומדי הציבור ומחנכיו – שברובם משתייכים לציבור הדתי אך לא רק – מצאו כר נרחב ופורה בתפיסת השמרנות האמריקאית בה הם רואים משנה סדורה, המספקת להם סימוכין למבנה העתיק והבריא של החיים, קוראים בשקיקה את דבריהם וחיבוריהם כאורים ותומים כערובה לחיים המסורתיים.

עוד באותו נושא

סערת גלי בן חורין | הגיע הזמן לחזור למקורות


21

האמנם מצאנו את האור?!

מזה כמה שנים אני חוזר ואומר בבימות שונות, כי הסגידה לשמרנות האמריקאית ללא ספק תתהפך עלינו לרועץ. וכי חסרה משנה רוחנית עמוקה אצלינו – ובפרט בסוגיית יסוד של זהות המשפחה – שאנו זקוקים ללקט פירורים משולחנות זרים!?

מוכן להסתייע בשמרנות כהוכחה משנית וכשפה מדוברת אך לא מעבר, עיסוק היתר בה לצערי כפי הנראה מבטא את חוסר היכולת שלנו ליצור עומק קוהרנטי ורלוונטי מתוכנו, שמסוגל להתמודד עם הפרוגרס וזה מאוד מטריד.

מה אנו בעצם מחנכים את ילדינו ותלמידנו; שהערובה לנורמליות של חיים בשמרנות יסודה? ולנו אין מה להציע כחלופה ערכית? האם מהשמרנים תצא תורה או מציון?

אני מרשה לעצמי לתהות: האם לא קיימת סכנה חינוכית לא פחות מהפרוגרס בהישענות על תרבות זרה הנתונה לשינויים מהותיים, ומי יודע במה היא עשויה לאתגר את 'מאמיניה' ?

אגב, בדיוק בפרשת השבוע האחרונה ניתן לראות יסוד זה, בפס' 'כי לא דבר ריק הוא מכם' וע"כ אומר הירושלמי- ואם ריק (אז) ריק הוא מכם.

וכתב ע"כ רבינו בחיי; "כלומר שאם לא נודע לכם טעם הדבר אין החיסרון אלא מצד השכל שבכם שלא הגעתם לאותה מדרגה שתבינהו".

ובסגנון אחר ביאר הרש"ר הירש: "בכל התורה אין שום דבר שאתם אינכם כלולים בו, שאיננו כולל את כל הוויתכם ורצונותיכם, בכל דבר של התורה יש אמת שהיא חשובה לכל הוויתכם ורצונותיכם".

מסקנה מתבקשת להבנתי, לשוב לאוצרותינו הישנים ולחתור ליצירת משנה סדורה שבנצח יסודה.

=======

הרב שמעון בן שעיה הוא מרבני 'דרך אמונה' מלמד תורה בבתי מדרש ופסיכותרפיסט

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
גם אני מהרהר בדבר זה כבר שנים
מאן דכר שמיה | 14-10-2022 10:17
השמרנות איננה שלנו. היא טובה עשרת מונים מהפרוגרס אך זרה כמוהו.
2
שמרנות זה מילה מאוד כללית. הכותב פשוט לא מבין
כתבה רדודה של בור | 14-10-2022 11:00
שמרנות זה מילה מאוד כללית. הכותב פשוט לא מבין בתרבות האמריקאית ולכן כותב שטויות. בתוך השמרנים יש יהודים, פרוטסטנטינים, קתולים, איימיש ועוד המון אמונות. הפרוגרס קורא לעדכון האמונות והשמרנות מתנגדת.
3
נתונים מדאיגים: 63%...
שמרנות ותוצאותיה | 14-10-2022 11:56
נתונים מדאיגים: 63% מהילדים המטופלים ברווחה בשל פגיעה מינית, הם דתיים וחרדים מחקר חדש משרטט תמונה מטרידה בנוגע לקהילות הדתיות-יהודיות בישראל: אחוז הילדים הדתיים והחרדים המטופלים ברווחה בשל פגיעה מינית, גדול פי 1.4 מחלקם באוכלוסייה. הבנים מהווים כמחצית מהמטופלים בעקבות פגיעה מינית
מסתבר שלא....
לא | 16-10-2022 8:16
מסתבר שלא. לפי הנתונים, התופעה קטנה בהרבה אצל החילונים.
קודם כל תביא מקור
אבנט | 15-10-2022 21:29
אחר כך גם נזכיר שפשוט אצל החילונים יחסי iMן עם כל הגילאים הופכים לדבר שבשגרה.
4
השמרנות האמריקאית היא...
גולת הכותרת של השמרנות האמריקאית מבחינתי, בן שפירו וד"ר ג'ורדן פיטרסון, הגיעו יום לאחר יו"כ לירושלים בדיוק בשביל להוכיח את זה: השמרנות היא תוצר נהדר של השפעת היהדות על העולם המערבי, ונציגי/מובילי אותה תרבות הגיעו לירושלים כדי לבקש מעם ישראל להמשיך את פועלו בעולם ולשמור על ירושלים | 14-10-2022 12:20
השמרנות האמריקאית היא אחד התוצרים הכי טובים של הערכים היהודיים. אנו מוצאים את הטוב שהיהדות הביאה לעולם דווקא בחוץ כסוג של מראה. כל העולם המערבי מבוסס על הערכים שהיהדות הביאה לעולם. ובעצם, כמעט בכל תרבות ניתן למצוא חפיפה או השפעה מרעיונות כמו מונותאיזם, משפחה, נאמנות, בחירה חופשית וכד'. בה השפענו רבות על העולם הרבה מעבר למה שמלמדים אותנו וזו לקונה בחינוך ההיסטורי שלנו. כמו כן ישנה לקונה בהערכה שלנו כלפי העולם שמחוץ לביהמד ובפרגון שלנו לדברים טובים שרואים מבחוץ. במקום לראות בשמרנות האמריקאית משנה מתחרה ומאיימת, ניתן לראות בה הצלחה היסטורית-תיאולוגית-פוליטית שלנו כעם ישראל. מה לעשות שהאמריקאים הרבה יותר טובים מאיתנו בלהציג ולמכור? הרבה יותר מעניין לצפות ולשמוע על ערכים בדיילי וייר מאשר לנסות להחזיק ראש בסרטון של טובי הרבנים ואנשי הרוח שלנו. פשוט כי איננו יודעים לדבר, להציג, לתמצת, כמו האמריקאים. והבעיה אינה רק אצל הרבנים או ההוגים שלנו, אלא אין בכלל במדיה הישראלית כולה משהו שמתקרב לאיכות הטכנולוגית וביצועית של האמריקאים. התקשורת והמדיה בארץ משעממת מיושנת ומתישה לעומת האמריקאית
5
זה נכון, אבל...
דוד | 14-10-2022 14:02
זה נכון אבל מי שהפך את השמרנים עם התפיסות של הנצרות לאדמורים שלו הם דווקא הקוניקים. נקודה למחשבה...
6
צודק ...
שרה א | 14-10-2022 15:45
צודק
7
ישראל היא נוצרית...
גד | 15-10-2022 20:44
ישראל היא נוצרית פרוטסטנטית ואחרי מדינת כל אזרחיה..
8
אין שום רע...
מיא ח'ליפה | 16-10-2022 9:54
אין שום רע בשמרנות. אבל יש יתרונות גם במתירנות.
9
צודק 100%. גם...
תמר | 16-10-2022 10:40
צודק 100%. גם לדעתי ההתרגשות מגם האמריקאים חושבים ככה היא מוגזמת. אנחנו אמורים להיות אור לגויים. עם כל הכבוד להוגי הדעות השמרנים, ויש לי את הספרים שלהם. לא נכתב מזלזול
10
לא הבנתי כלום...
עידו | 16-10-2022 10:52
לא הבנתי כלום
11
אתה לא מבין...
חן ברג | 16-10-2022 12:44
אתה לא מבין . זה לא בא להחליף את סט הערכים היהודי שלך או חלילה לא נועד להיות מקור לשאוב ממנו רוח הקדש . השמרנות האמריקאית היא בת הברית שתבטיח את החופש שלך לשאוב את הערכים שלך מאיפה שתרצה . הבעיה עם טיפשים כמוך שהראיה שלהם היא חד מימדית ילדותית ושטוחה של או או ושל משחק סכום אפס ואחד על חשבון השני מה שמביא אותך להתגולל ולהסית ובעיקר להטעות . כבוד הרב תרגע בבקשה
אתה עצוב?...
דורון שטאובר | 17-10-2022 20:12
אתה עצוב? לא נורא, תמצא אחר שיכניס לך מאחור יא הומו.
12
מדהים שהכותב מדבר...
גבי | 17-10-2022 20:06
מדהים שהכותב מדבר בעד מושג שאפילו לא קיים בעברית (נורמליות, מילה לועזית לחלוטין) ואינו מודע שגם השקפת עולמו היא סך הכל חיקוי זול של הקתוליות האירופאית.
13
רב מתוסבך, עם השקפת עולם עקומה
אבי | 19-10-2022 13:31
כמו הכתבות שלו שמצריכות עמודים עג עמודים