הרבנות לרב שפירא: אינך יכול לתת כשרות בירושלים - סרוגים

הרבנות לרב שפירא: אינך יכול לתת כשרות בירושלים

פרשת תעודות הכשרות של רבנות כוכב יאיר שנחשפה בסרוגים: היועץ המשפטי של הרבנות שלח מכתב לרב שמואל שפירא בו כתב: "אין באפשרותך לתת תעודת הכשר לעסקים מחוץ למקום כהונתך"

הרבנות לרב שפירא: אינך יכול לתת כשרות בירושלים
  תעודת הכשרות של רבנות כוכב יאיר בירושלים

פרשת תעודות הכשרות בירושלים. היועץ המשפטי של הרבנות הראשית לישראל, עו"ד חנן ארליך משיב למכתב התגובה של הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר, בנושא מתן הכשרויות מטעמו בירושלים, וקובע כי לפי לשון החוק, גם אחרי רפורמת הכשרות, הרב אינו רשאי להעניק תעודות כשרות מחוץ למועצה המקומית.

מדובר בהמשך לסדרת הכתבות בסרוגים על תעודות הכשרות מטעם רבנות כוכב יאיר שהונפקו עבור בתי עסק בירושלים שהיו בעבר תחת כשרות צהר. בעקבות הפרסום בסרוגים, שלחה עו"ד נגבה שטיינלוף מהלשכה המשפטית של הרבנות הראשית לישראל מכתב התראה לרב שפירא ובו זימון לשימוע בנושא.

עוד באותו נושא

תחקיר סרוגים: התראה לפני הליכים נגד הרב שפירא


13

הרב השיב במכתב חריף בו הוא דחה על הסף את הטענות וטען כי הוא פועל כחוק: "במסגרת הרפורמה בכשרות ניתנה אפשרות לרבני ערים ורבני מועצות מקומיות לתת הכשר לעסקים הנמצאים בערים ומקומות מחוץ לתחומם. מתוך רצון לתרום לכשרות בארץ לשם שמים, ולאור פניות שהתקבלו בנושא, הצטרפנו גם אנו למהלך, בשיתוף עם מערך הכשרות של ארגון 'צהר'. במקביל, למיטב ידיעתי יש רבנים נוספים, הפועלים למתן הכשר מחוץ לתחומם", פותח הרב שפירא.

בהמשך הוא עושה 'לימוד' על החוק, שלמרות שכתוב בו במפורש כי נותן התעודה צריך שיהיה לו מערך מפקחים משלו: "התכלית העומדת בבסיסה של הוראת החוק האמורה היא לוודא שלרב מקומי אשר נותן תעודת הכשר מחוץ לתחום שיפוטו יש ניסיון וידע בנתינת כשרות, ובפרט שיהיו לו את הכלים המעשיים והאפקטיביים לפקח על הנעשה בבתי העסק העומדים תחת השגחתו. אין חולק כי מדובר בהוראה חשובה. כפי שאפרט, מערך הכשרות הפועל תחתי עומד בהוראות החוק.".

עוד באותו נושא

הרב שפירא עונה לרבנות הראשית: "אני פועל כחוק"


21

אין באפשרותך לתת תעודת הכשר מחוץ למקום כהונתך

כעת מגיע שלב נוסף בפרשה, בו מתייחס היועמ"ש של הרבנות לתשובותיו של הרב שפירא וקובע כי הוא פועל בניגוד לחוק. ארליך מציין בפני הרב שפירא, את תשובתו כי למרות שאין לו מערך מפקחים שלו, הוא משתמש במערך המפקחים של צהר, מה שלא עולה עם לשון החוק:

"בסעיף החוק הנזכר, נאמר במפורש כי רב מקומי יכול לתת תעודת הכשר מחוץ לתחום הרשות המקומית שבה הוא מכהן, אם ביום פרסומו של חוק התכנית הכלכלית  יש לו מערך שירותי כשרות הכולל מפקחים ברשות המקומית או במועצה הדתית שבה הוא מכהן…

תכלית הוראה זו היא כי האפשרות להענקת שירותי כשרות מחוץ לתחום הכהונה, תיעשה באופן הדרגתי, ותתבסס בראשיתה על מערכים מבוססים היטב בעלי היקף מזערי מסוים, וניסיון בפיקוח על משגיחים באמצעות מפקחים. הדברים עולים גם מעיון בפרוטוקולי הוועדה למיזמי תשתית לאומיים מיוחדים ושירותי דת יהודיים של הכנסת בה התנהל הליך החקיקה.

כאמור, מהמשרד לשירותי דת נמסר כי המפקחים אינם עובדי המועצה הדתית. במכתבך נאמר במפורש כי הם משתייכים למערך הכשרות של ארגון רבני צהר, שהוא ארגון פרטי. בכל מקרה, ממכתבך שבסמך עולה כי מועד תחילת עבודת המפקחים היה לאחר פרסום החוק.

נוכח האמור, ובלא להמעיט מאיכותו של מערך הכשרות שהנך מקיים בכוכב יאיר – צור יגאל, מקום כהונתך, בנסיבות הקיימות ובהתאם למצב המשפטי הנוכחי, אין באפשרותך לתת תעודת הכשר לעסקים מחוץ למקום כהונתך."

האכיפה נגד העסקים המוכשרים תושהה

בסוף המכתב לרב שפירא, דורש היועמ"ש ארליך, כי הרב יפסיק את מתן תעודות ההכשר מחוץ למועצה המקומית. בשלב זה האכיפה נגד העסקים שהציגו את התעודה וקיבלו התראה לפני הגשת דו"ח, תוקפא, כדי לתת להם זמן להסדיר את מעמדם הכשרותי.

"הנך מתבקש אפוא, להודיע לעסקים שמחוץ למקום כהונתך להם נתת תעודת הכשר, כי לא ניתן יהיה להמשיך ולהעניקה."

"על מנת למנוע פגיעה בעסקים אלו, תושהה האכיפה כלפיהם בעניין שבנדון לפרק זמן מוגבל, לצורך מתן שהות להסדרת הכשרות מנותן הכשר מוסמך. בהמשך לאמור, נבקשך להנחות את הבעלים של עסקים אלו בהתאם."

כושרות: הרפורמה הלא-אפויה יצרה כאוס בעולם הכשרות

מארגון כושרות נמסר: "לשמחתנו התמונה סוף סוף התבהרה כפי שטענו. הפנייה שלנו ליועמ"ש הרבנות לא רק שהייתה תקינה לחלוטין, אלא היא גם שמה חוסם עורקים מהיר על פרצה שהייתה עלולה להוביל בפועל לעוד ועוד הונאות כשרות. לצערנו הרפורמה הלא-אפויה יצרה כאוס בעולם הכשרות, מה שהוביל לכך שכל אחד עשה לעצמו פרשנויות שונות לחוק החדש. הפנייה שלנו ליועמ"ש הרבנות הייתה הכרחית כדי למנוע מצב שבו יהיו גורמים נצלניים שינסו להונות את ציבור אוכלי הכשר דרך לקונות אינסופיות בחוק, עליהן התרענו בזמן אמת. כעת גם מוכח, שבניגוד לטענה שאנו רודפים אחרי פעילות של רבנים מסוימים , הפנייה הייתה עניינית ומתוך מטרה להגן על עולם הכשרות שנכנס לסחרור מטורף בעקבות הרפורמה הכושלת והמחוררת.

גם בחודשים הקרובים אנו צפויים להמשך הכאוס בעולם הכשרות, כשזייפני הכשרות כבר פועלים בשטח ומייצרים הונאות בהיקף הולך וגדל, כך שההמלצה שלנו היא לשים לב ולא לאכול במקום שאין כשרות של הרבנות המקומית במקום בו אתם אוכלים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אעהבל השפירא הזה נכנס לריב עם המונופול
סרח עודף | 06-10-2022 18:32
הכי גדול במדינה= המונופול על הכשרות?, הנישואים, הקבורה, על מה שאנחנו אוכלים על מתי שאנחנו נוסעים ולאיפה. עדיף היה לו כבר לריב עם החברהלך האלה מלוד שמחסלים אנשים בתחנות דלק.
שירותי דת
סעדיה | 06-10-2022 20:36
לרוב עם ישראל חשובה הדת וגם כאלה שאינם דתיים הם מכבדי מסורת! חשוב להם לאכול כשר, לשמור על יהדותם וגם שידאגו לקבורתם בצורה הטובה ביותר על פי מסורת ישראל וכו'. והגוף הזה שאתה קורא לו מונופול הוא עושה את העבודה נהדר- אז בבקשה ממך מספיק לבזות ולדבר מבלי לדעת מה קורא באמת!!! קצת כבוד לאנשים שמוסרים את נפשם לטובת הציבור כולו.
2
הרבנות הראשית גוף...
אני | 06-10-2022 23:39
הרבנות הראשית גוף מיותר שרק מוציא חילול השם כל יום מחדש
3
כושרות צדקו - מתברר שצהר עברו על החוק
רוני | 07-10-2022 9:09
ואין מי שיטפל בהם