אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אבינר סופד: עם ישראל וארץ ישראל איבדו ענק

הרב שלמה אבינר סופד לרב טוביה וייס: "ירושלים זכתה שהגרי"ט וייס הגיע אליה והתגורר בה, למד ולימד תורה בה, והשקיע מאמצים לשמור על קדושתה"

הרב אבינר סופד: עם ישראל וארץ ישראל איבדו ענק
  (צילום: יוסי זמיר/ פלאש90)

הגאון הרב יצחק טוביה וייס זצ"ל הלך לעולמו. זו לא רק אבידה גדולה לעדה החרדית שהוא עמד בראשה, אלא לכל עם ישראל.

עוד באותו נושא

אלה הרחובות שייחסמו בירושלים בגלל ההלוויה


11

כי אין עדה חרדית ועדות ישראל אחרות, יש עם ישראל אחד. והוא היה שייך לכולם, הוסיף תורה וקדושה ומידות טובות ויראת שמים.

הוריו שנספו בשואה, שלחו אותו בקינדר טרנספורט לאנגליה, וכך הוא ניצל. שם הוא למד ופגש תלמידי חכמים מופלגים, ספג תורתם, וטיפס מעלה מעלה (עיין ספרו רבינו הגדול אמרו, שרשם בו זכרונותיו מגדולי ישראל ומתורתם).

יש להיזהר בדורנו לא להשוות בין תלמידי החכמים. כמובן אנו מכבדים את כולם. אך יש לזכור שיש מדרגות על גבי מדרגות.

וכבר כתב ספר חסידים: "אמנם בדור יתום, כל לומד תורה מחזיק עצמו לרב ומתנשא מבית ובחוץ, שהוא מורה הוראה, ויודע דעת לשאול לתת בש"ס וכו'…"(טו).

אז  אשרינו, שלא עזב ד' את עמו, ותמיד הביא לנו תלמידי חכמים ענקים, לא רק גאונים בתורה אלא גם גאונים בקדושה. ויחד עם זה, הוא ידע לדבר אל ליבן של הבריות, עוד בהיותו ילד קטן, כאשר דיבר יראת שמים ברגש אל חבירו, למען שמירת התורה בצורה שלמה.

עוד באותו נושא

ברוך דיין האמת: הרב יצחק טוביה וייס הלך לעולמו

הגרי"ט וייס ראה את הכל דרך התורה. תלמיד חכם גדול ירושלמי סיפר לנו מעשה רב ששמע מאביו. כשאביו היה חתן צעיר, הוא הגיע אל הגרי"ט וייס, בהיותו אז  דומ"מ באנטוורפען, עם שאלה בטהרת המשפחה. הגרי"ט וייס החזיק תפילין בידיו באותו רגע ובדק אותן. החתן הצעיר התנצל שהוא פונה אליו בשאלה כזאת, כשהוא מחזיק תפילין בתוך ידו. הגרי"ט וייס הצמיד את הבד והתפילין, ואמר: "זה קדושה וזה קדושה, הם אותו דבר"!

ולא באופן פוליטי יצא בשמו ברבים, אלא כל מי שנפגש איתו, מיד ראה את גדלותו בתורה, ולכן מינו אותו לתפקידים רבים של רב, דיין וראש ישיבה. אין צורך לומר שבענוותנותו הוא לא רצה שום תפקיד.

על אף גודל העניין של כבוד התורה, מכל מקום הגרי"ט וייס היה מעורר, כי חלילה לדמות זאת לכבוד שמים, ומה מוזר הוא המנהג שכאשר נכנס איזה ראש ישיבה או רב חשוב לחתונה ,שרים את הפסוק 'שאו שערים ראשיכם והנשאו פתחי עולם ויבוא מלך הכבוד', והרי פסוקים אלו אמורים כלפי השי"ת כדכתיב שם 'מי הוא זה מלך הכבוד ד' צבאות הוא מלך הכבוד סלה', ואיך שייך לומר זאת על בשר ודם? הפטיר ואמר: אין להנהגה זו שום טעם יהודי (ספר רבינו הגדול אמרו עמ' פו הערה צח).

ויש להדגיש שהוא לא היה מה שמכונה לגנאי "קיצוני", אלא שהקפיד על קלה כחמורה, שכך היא החובה הגמורה.

עם ישראל, ארץ ישראל וירושלים איבדו ענק. כבר בצעירותו הוא הבין קדושתה של ירושלים. הוא סיפר, שפעם בליל התקדש חג הפסח, באמצע ברכת המזון, כשאביו, הרב שלמה הי"ד, הגיע לברכת 'רחם נא', הוא התעלף מרוב התרגשות, עד שהוצרכנו לשאתו החוצה על הכיסא עד שרווח לו.

והפטיר הגרי"ט וייס ואמר: "כשראיתי את אבא מתעלף בברכת המזון, הבנתי את מה שהביא הבית יוסף (או"ח סי' קפ) בשם שיבולי הלקט, שהטעם שמכסין את הסכין בברכת המזון, משום שפעם אחת ,היה אחד מברך ברכת המזון, וכשהגיע לברכת בונה ירושלים ונזכר חורבן הבית, לקח הסכין ותקעו בבטנו'"… (ספר רבינו הגדול אמרו עמ' ג והערה ו).

ירושלים זכתה שהגרי"ט וייס הגיע אליה והתגורר בה, למד ולימד תורה בה, והשקיע מאמצים לשמור על קדושתה.

תהיה נפשו צרורה בצרור החיים עם כל הצדיקים הגאונים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו