היום בהיסטוריה: 4 נופלים לבני משפחת גרבובסקי - סרוגים

היום בהיסטוריה: 4 נופלים לבני משפחת גרבובסקי

רבקה גרבובסקי שכלה את בעלה חיים ואת בנה מנחם במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט. בנה כרמי נהרג במלחמת העצמאות, והנכד כרמי שנקרא על שם הדוד נפל במלחמת יום כיפור. סיפור מאבקה של האומה כולה

היום בהיסטוריה: 4 נופלים לבני משפחת גרבובסקי
  רבקה ומנחם גרבובסקי (באדיבות המשפחה)

היום בהיסטוריה: 4 נופלים לבני משפחת גרבובסקי

משפחות רבות תרמו את היקר להם לתקומת ישראל בארצו. אך משפחת גרבובסקי לא רק הקריבה את יקריה על מזבח התקומה אלא גם הייתה בין מקימי מושבה בצפון. זהו סיפורה של משפחה מופלאה.

הסיפור מתחיל עם שני הסבים של המשפחה, שניהם ממקימי ראש פינה. האחד הוא ר' אהרון פיינשטיין. הוא נחשב לעילוי בלימוד התורה בעירו דווינסק, אך כששב ערב אחד מהישיבה נחטף לצבא הצאר במסגרת גזירת הקנטוניסטים. הוא שמר על יהדותו לאורך כל שירותו. במלחמת קרים הוא נפל בשבי הצרפתי, ונשאר בצרפת עד לשחרורו. משם עלה באונייה לכיוון ארץ ישראל, וכשעבר בלבנון נשא שם לאישה את שרה לבית חלפון. לזוג נולדה בת בשם רבקה. בשנת תרמ"ב הוא עלה ארצה והיה ממקימי ראש פינה.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: כופר הישוב גיוס ההמונים הראשון

השני הוא מנחם גרבובסקי. הוא נולד ברוסיה ועלה גם הוא בתרמ"ב עם משפחתו לארץ ישראל. הוריו היו ממייסדי ראש פינה, שם הוא הקים משפחה עם עשרה ילדים. ביתו עמד בקצה המושבה, סמוך לביתם של משפחת פיינשטיין.

בזכות הגבורה והתושייה שלו, הפך מנחם לאימת הבדואים כשהגן על היישובים מפניהם כשהוא רכוב על סוסתו סעידה. הבדואים לא רק פחדו ממנו: הם גם העריכו אותו בשל אומץ ליבו וחוכמתו. הוא היה חלוץ השמירה וההגנה והפך למורם ומדריכם של אנשי "השומר". רק הקדחת הכריעה לבסוף את השומר האמיץ.

לשאוב מים מהירדן

חיים, בנו של מנחם, נשא לאישה את בת השכנים רבקה פיינשטיין. לזוג נולדו ארבעה ילדים. בתחילה הם גרו בראש פינה ועזרו בעבודות המשק, אולם לאחר מספר שנים (בשנת תרצ"א, 1931) עברו הזוג למשמר הירדן. בימים הם עבדו, ובלילות הם נטלו חלק בקליטת עולים מעיראק ומאיראן שהגיעו דרך ירדן.

מצבתם של חיים ומנחם גרבובסקי (באדיבות המשפחה)

במהלך מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט סבלה משמר הירדן מפרעות ערביי הסביבה שכללו הצתת שדות תבואה, שוד עדרים ופיצוץ מכון השאיבה. לאחר פיצוץ מכון המים, נאלצו תושבי המושבה לרדת בסכנת נפשות לשאוב מים מהירדן.

ביום כ"ז בתמוז תרצ"ח (25.7.1938) ירד חיים עם בנו מנחם שנקרא על שמו של הסב האגדי, כדי לשאוב מים מהירדן. בדרכם חזרה, נתקלו השניים במארב. חיים ניסה להיאבק בתוקפיו בידיים חשופות, אך הכדורים ניצחו את האב והבן ושניהם נרצחו ביום אחד.

אם השבויים

אם המשפחה רבקה המשיכה גם לאחר הרצח בשיקום המשק. היא חלבה פרות, יצרה גבינות ומכרה אותן, תיקנה רעפים ביום גשם, וכל זאת כשהיא מטופלת בבנה החמישי שנולד לאחר האסון ונקרא על שם השניים – חיים מנחם.

נופלי משפחת גרבובסקי (באדיבות המשפחה)

המאבק לא תם. בימי מלחמת העצמאות עמדה משמר הירדן כמעט לבדה מול התקפות הצבא הסורי. באחת ההתקפות לקראת ההפוגה הראשונה, נהרג כרמי גרבובסקי, בנה הרביעי של רבקה, באחת העמדות הקדמיות. רבקה, ששימשה כקשרית, נפצעה ונלקחה בשבי. היא כונתה "אם השבויים", כיוון שסייעה לשבויים ודאגה לייצוגם בפני מפקדי הכלא.

לאחר אחד עשר חודשים בשבי, ביום כ"ג בתמוז תש"ט, נחתמה שביתת הנשק עם סוריה והשבויים חזרו ארצה. רבקה המשיכה לגדל את ילדיה בדוחק עצום וללא כל פיצוי על המשק שאבד. עם השנים, גופה של רבקה לא עמד בייסורים ובשנת תשכ"ב היא נפטרה ממחלה.

במלחמת יום הכיפורים נהרג נכדה כרמי, שנקרא על שם בנה הרביעי של רבקה שנפל 25 שנים קודם לכן. משפחת גרבובסקי ספגה אבדות רבות אך סיפורה הוא בזעיר אנפין סיפור מאבקה של האומה כולה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו