אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המאבק על נתניהו: אין מוציאים את אבן הראשה

שבעים וחמש שנים חלפו מאז החרפה שהמיטו על המדינה שבדרך "המוסדות העליונים" ביחסם לאצ"ל וללח"י, מאז רק חלה החמרה בשיטות הפעולה של השמאל כנגד הימין. על מה הבחירות האלה?

המאבק על נתניהו: אין מוציאים את אבן הראשה
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90) תמונת כותב (צילום: סטודיו אורות מודיעין)

"ביום שני… פנו ממשרדי המושל למועצת נהריה לבוא לקבל את ההרוגים לקבורה. במקום לעשות את הפשוט והמקובל התחילו התרוצצויות מפלגתיות במטרה ברורה לעשות הכל כדי שלא לערוך את הקבורה במקום… נשיא המועצה נסע למושל לעכו,… ואחרי ש'הוכיח' למושל שאנשי נהריה אינם רוצים שיקברו 'טרוריסטים' אצלם, ניתנה פ ק ו ד ה לאנשי שבי־ציון להכין קברים במקום… ניתנה הוראה מפורשת מה'מוסדות העליונים' לאנשי שבי־ציון לא להשתתף בהלוויה, אבל הועד המקומי התנגד להוראה זו. לצערנו השתתף גם הרב המקומי ד"ר [אהרן] קלר בכל השערוריה הזו".

תיאור ביזיון המת, שנעשה בגופות לוחמי האצ"ל שנהרגו במהלך הפריצה לכלא עכו, הופיע בעיתון "המשקיף", ב־11 למאי 1947, תחת הכותרת "נבלה נעשתה בישראל".

את המאמר פרסמו תושבים מנהריה שנחרדו כאשר נודע להם, כי "במשך כל היום צלצל הטלפון למועצה בלי הרף מטעם המושל בדרישה לבא ולקבל את ההרוגים כי הם שוכבים כבר יותר מיממה". מסתבר שכבודם האחרון של הלוחמים לסילוק המנדט הבריטי, היה חשוב בעיני האנגלים יותר מאשר ליהודים מהמחנה הפוליטי היריב.

עוד באותו נושא

מה שונה מערכת הבחירות הזו מאלו שקדמו לה?


14

פרשת הלנת המת היא ביטוי ליחס אשר לו זכו הרוויזיוניסטים, אנשי האצ"ל והלח"י, מהנהגת היישוב ערב הקמת המדינה, במלחמת השחרור ועד היום.

האיבה כלפי המחנה הלאומי מאותם ימים אדומים עודה מקננת בליבו של השמאל. למרבה הצער ישנם גם היום רבנים המחרישים לנוכח העוול וההסתה הארסית המותזת נגד המחנה הלאומי ומנהיגו. לעתים אף מתגלים רבנים אשר מצטרפים לפזמון "מקהלת הצבא האדום הישראלית", המושמע מבוקר על ליל בתקשורת המרכזית.

שנאה תהומית זו של אנשי ויורשי "המוסדות העליונים", שהיו בשליטתה המוחלטת של מפא"י לפני הקמת המדינה וגם לאחריה, היא שנמצאת בייסוד מסע הצלב כנגד המחנה הלאומי. הכוונת של הצלב נמצאת על אותו אזימוט. רק הדמויות מתחלפות. פעם זה היה מנחם בגין, פעם יצחק שמיר והיום זה בנימין נתניהו. ואלו בימין המציעים לו שרק יזוז הצידה, מחמיצים את עצם העניין. כל מנהיג לאומי יהווה מטרה, עד שיאמץ את הגישה התבוסתנית של השמאל.

גם כלפי בגין הטיחו האשמות על אי סדרים כספיים שהתרחשו כביכול תחת אחריותו. ב"דבר" מיוני 77', נכתב: "אילו הוטל על מס־הכנסה לבדוק את כל עסקי הכספים של קרן תל־חי, של מפלגת 'חירות'… את כל החוקרים הטובים צריך היה לגייס לפעולות אלה". עברו ארבעים שנה וכבר לא נותרה ברירה אלא לגייס את כל החוקרים 'הטובים'.

במהלך שבעים וחמש השנים שחלפו מאז אותה חרפה שהמיטו על המדינה שבדרך "המוסדות העליונים", בחללם את כבודם האחרון של לוחמי הארגון הצבאי לאומי, חלה החמרה בשיטות הפעולה של השמאל כנגד הימין.

איבוד המושכות והאמונה בצדקת הדרך

החמרה זו נובעת משני תהליכים שהתרחשו באופן משולב: האחד הוא מושכות השלטון שנשמטו מידיהם ונמסרו בבחירות דמוקרטיות לשנואי נפשם. והשני איבוד האמונה צדקת הדרך של הרעיון הציוני וזכותנו על הארץ. את מקומה של צדקת הדרך תפסה צדקת האחר, הערבי המנושל והגזול. את מצפונם המיוסר ממרק השמאל על גבו של המחנה הלאומי. מי שניצל את הריק האידיאולוגי שפער במחנה השמאל הציוני, היה השמאל האנטי־ציוני שהסתנן לשורות מפא"י והסיט את חבריו אל מעבר לציונות.

השמאל האנטי־ציוני לא רק שינה את תפיסת העולם של אנשי מפא"י אלא גם חיזק את המרכיבים האלימים שטבועים בשמאל מאז ומעולם, ואשר באו לידי ביטוי בימי הסזון. קשה להאמין שהשמאל יוותר על ההזדמנות שנקרתה לו לחדש את עונת הציד. הממשלה פשוט עדיין עסוקה בחלוקת עור הדוב תוך כדי עושק מעמד הביניים וגזל כבשת הרש.

מהתבטאויות חברי הקואליציה כנגד המחנה הלאומי, ניתן  להסיק שככל ששלטונם יתמשך יגבר החשש שחבריה ימצאו דרך להגשים את חלומו של  רן אדליסט  ב־1975: "זוהי כעין קריאה למלחמת אחים, אלא שגם מלחמת אחים הוא מושג ריק מתוכן, אם התהום המפרידה בין האחים צריכה להתמלא גוויות כדי שיוכלו לפגוש זה את זה".

גם להימצאותו של נתניהו על המוקד יש חלק בבלימתה של מלחמת אחים, כמו זו שאליה ייחל אדליסט, ולכן יש להעמיד את אלו הקוראים לפרישתו על טעותם. צעד דרמטי שכזה (פרישה)  בעת הזאת, כאשר השמאל נמצא על האוכף, משול להוצאת אבן הראשה שאחריתה מי יישורנו.

מאזן אימה זה, בין השמאל לימין, מחייב את בנימין נתניהו לנהוג באופן שונה מדרכו של בן גוריון, ובניגוד לטבע האופייני למנהיגים, שאותו הגדיר פרופ' אליעזר שביד "אגואיזם". כלומר, אם חזרתו של נתניהו לכס ראש הממשלה אכן קרובה, עליו לאפשר לדור ההמשך לצמוח ולהתפתח בכדי שיהיה מי שיעמוד אחריו בפרץ.

 

  ד"ר יהודה שלם הוא חבר הנהלת חוג הפרופסורים לחוסן לאומי. ספרו "עוז לתמורה- עמוס עוז מכשף השבט" ראה אור לאחרונה בהוצאת "כרמל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
הכי טוב זה...
רוצים מלחמה | 21-06-2022 18:03
הכי טוב זה מלחמת אחים!!! זאת תהיה הפעם הראשונה שהחרדים יאחזו בנשק ויצאו לקרב!!!
2
גנץ לביב נגמר הקרדיט
חרד"ל | 21-06-2022 18:21
אם מישהו מצטיין עם חוסר קרקדיט ועשיה זהו גנץ לא עשה שום דבר טוב בממשלות שהוא כיהן
3
מסכים עם כל...
יוסף | 21-06-2022 20:37
מסכים עם כל מילה...עוד יבוא היום וימין ישלוט במדינה ויבוא חשבון עם האוייבים מבית ומחוץ..
4
לעשות מעשה דיקטר...
אא | 21-06-2022 21:00
לעשות מעשה דיקטר או ברקת
5
יהודה אני גאה...
יצחק צדוק | 22-06-2022 6:33
יהודה אני גאה בך כל מלה בסלע ! מוקירך איציק צדוק
6
מהרסייך ושונאיך מתוכך...
איל פולק | 22-06-2022 7:02
מהרסייך ושונאיך מתוכך יצאו
7
אבן הראשה-ד"ר שלם
ספי סגל | 22-06-2022 8:34
הסקירה ההיסטורית אכן מטלטלת את המטולטלים ממילא, והפורום הזה יודע להוסיף עליה כהנה וכהנה. יסלח לי דר שלם, אבל הציפיה מנתניהו לפתח בתוך הליכוד מכניזם שיעמיד מנהיגות ימנית אמיתית משולה לציפיה מעבאס לשיר התקווה בכנס זיכרון לחללי צהל. הליכוד בהנהגת נתניהו מעולם לא היה מפלגת ימין, ולכן הנהגת הימין הראשונה מאז יצחק שמיר תקום מחוץ לליכוד. המגמה חיה ובועטת בקרב הציבור-צריך רק להבין לעומק את ההישג של בן גביר.
8
כיצד, למה ומדוע...
אדי פישתן | 23-06-2022 7:53
כיצד, למה ומדוע מייסד הסכם וואי, בו מסרה המדינה את אדמותיהם לאוייב הפלשתיני זוכה לאהבה כה גדולה מאותו הציבור אותו הוא דפק ללא רחם. כדי לוודא שהעניינים ברורים ביבי תמך בהתנתקות מגוש קטיף ומצפון השומרון. במשך למעלה מעשור אנו יושבים בגבעה שלנו ללא חיבור לחברת חשמל. אבל מה? בנט שמאלני. הכותב מתהדר בתואר דוקטור, אדם, שכביכול אמור להבדיל בין עובדות לדעות. הליכוד, על פי העובדות, הוא מפלגת שמאל. אנחנו שורפים את תקוותנו לשלטון ימין על מזבחן של דעות הכזב וחופש הסילוף שחברי הליכוד נטלו לעצמם את החרות להשתמש בו ללא גבול. 'באין חזון ייפרע עם' 'עם שאיננו זוכר את עברו- ההווה שלו דל'. די לנו לראות את אמסלם, ביתן, מיקי זהר, ולהבין עד כמה גדולה הדלות, שאנו טורחים להעריץ. קחו גוגל כיתבו 'הסכמי וואי'' קיראו את הטקסט, ונבו להסביר לעצמכם איך אדם שמכר את אדמותינו לאוייב נבחר על ידינו?
9
מי קובע מי...
מנשה | 23-06-2022 16:06
מי קובע מי זה הימין ומי קובע מי יותר לאומי ?? מפאי ההיסטורית הייתה ועודנה יותר לאומית ויותר ימנית מכל המקשקשים ! לולא מפאי , לא הייתה מדינה אלה שקוראים לעצמם ימין היום הם רחוקים מהימין וחלקם , החרדים ,אף לא מקבלים את קיום המדינה !
10
אוי ואבוי, איזו...
דמגוגיה לשם פילוג תודעתי והנצחתו | 23-06-2022 19:08
אוי ואבוי, איזו דמגוגיה!!! איזו תאוריה מסיתה ומפלגת!!! איזו הנמקה שזורה חול בעיני אזרחי המדינה בשנת 2022!!! איזו הצדקה שרוצה להנציח פילוג מזעזע באזרחי המדינה!!! אולי תלך יותר רחוק לתקופת השבטים בתנך?! או לסיבות לחורבן בית ראשון?! או לחורבן בית שני?! איך אתה מעז למצוא צידוק במחלוקת שהיתה לפני ובסמוך לקום המדינה למה שקורה היום בפוליטיקה הישראלית?! למה אינך קורא לילד בשמו?! מה עניין אידיאולוגי של שמאל וימין כביכול לעובדה שיש מחלוקת ביחס לאישיותו ולהתנהלותו כיום של מנהיג (בניגוד להתנהלותו בעבר) בשל נסיבות אישיות ידועות?! כמה חול אתה רוצה עוד לזרות בעיני הציבור?! עד כמה אתה מעוניין לפלג ולהנציח את הפילוג - כאשר אזרחי ישראל מעוניינים בתיקון נושאים בתחומים רבים כיום, ולא בסיפורי מחלוקת הסטוריים?!?!?!
11
דר להנדסת התודעה...
סליחה, אתה דוקטור למה בדיוק? | 23-06-2022 19:32
דר להנדסת התודעה ולהנצחת הפילוג, האם אתה קורא בתאוריה שלך לאזרחי מדינת ישראל לצאת למסע צלב? או אולי לצאת למלחמה למען קידוש השם? האם אין בפילוג ההסטורי שלך 'כסתוח' למצב האמיתי שנקלענו אליו בגלל מנהיג ששינה את דעותיו ודרכו כדי להיאחז בשלטון כבקרנות המזבח מסיבות אישיות? ושעושה שימוש מניפולטיבי (כפי שאתה עושה) בערעור יסודות המשטר הדמוקרטי ובהסתה מסוכנת של עם ישראל - למענו בלבד ולא למען המדינה והעם???? האם אתה חושב שכל עם ישראל חסר בינה??? והאם אתה חושב שהמטרה בתפיסת השלטון בנסיבות - שאותן מנהיג שלל לחלוטין בעבר, בצדק, ביושרה ובתבונה - מקדשת את כל האמצעים, כאשר הוא פועל כיום בדיוק להיפך ממה שהוא הטיף לו באותן נסיבות, בצדק, ביושרה ובתבונה? אנו יודעים את כל ההסטוריה של העם היהודי מתקופת התנך ועד היום. אל תחפש הצדקה למה שאינו דומה ואינו קשור לאירועים הפוליטיים כיום, ואל תהנדס תודעה כדי לעטות אצטלה של הצדק הסטורי למציאות העגומה האמיתית... אנו רואים הכל ובוחנים הכל בשכלנו, ואנו הרבה יותר חכמים ממה שאתה חושב.