אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יום המוזיאונים: אלו האטרקציות החינמיות

לכבוד יום המוזיאונים הבינלאומי, ריכזנו לכם את מגוון המוזיאונים ברחבי ישראל שהכניסה אליהם היא ללא תשלום | כל המידע הרלוונטי על הפעילויות והסדנאות המיוחדות

יום המוזיאונים: אלו האטרקציות החינמיות
  (צילום: שאטרסטוק)

מחר (חמישי)  יתקיים יום המוזאונים הבין-לאומי מתקיים ברחבי העולם מדי שנה בחודש מאי, במטרה לחשוף את העושר התרבותי של המוזאונים, לעודד את הציבור לבקר בהם וליהנות מכך, וכן להגביר את המודעות לתפקידם של המוזאונים בחברה. לכבוד כך, ריכזנו לכם את שלל המוזיאונים בהם תוכלו לבקר ללא עלות.

בין הפעילויות שיתקיימו במוזאונים השונים ביום זה:

צריף בן גוריון בשדה בוקר, יקיים פעילות במהלכה נכיר את דמותו של בן גוריון, הכוללת סיור אל ביתו של בן-גוריון במדבר, הצצה לארון הספרים שלו ומפגש עם חברי שדה בוקר שהכירו אותו.

(צילום: שאטרסטוק)

מוזאון האדם והחי ברמת גן, יקיים פעילויות מגוונות לכל המשפחה סביב התערוכה החדשה, "משפחה עם זנב", החוקרת את הקשר בין אנשים לחיות מחמד. בין הפעילויות שיקיים: פינת יצירה של בובות אצבעות של חיות מחמד, והדרכה על חיות מחמד ממצריים העתיקה ועד ימינו.

מוזאון תל אביב לאומנות יקיים פעילות בעקבות התערוכה "יאיוי קוסאמה: רטרוספקטיבה", ביניהן פינות קריאה ויצירה בהן ניתן לקרוא על אודות האמנית, לחלוק רעיונות ומחשבות על הסיור בתערוכה, ולכתוב לאמנית קוסאמה מכתבים וציורים.

מוזאון על התפר בירושלים, יקיים סיור מודרך בתערוכה "נגע". התערוכה לוכדת את הלך הרוח האמנותי בעתות מגפה, ומתארת כיצד העולם מתעצב במהלך ולאחר מגפה.

(צילום: שאטרסטוק)

מוזאון העמק בצפון, יקיים סיורים חווייתיים בעקבות החלוצים, עם נגריית חלוצים פעילה, חצר טרקטורים צלמנייה של פעם, מחסן תחפושות וכביסה כמו שכבסו פעם.

מוזאון התרבות הירמוכית בקיבוץ שער הגולן, יקיים סיורים לכל הגילאים ופעילויות הקשורות לאורח החיים הקדמוני, כגון טחינת גרעינים בכלי בזלת, יצירה בחימר וחומרי טבע, קליעה בחץ וקשת, הכנת תליונים מקושטים ועוד.

המרכז למורשת הצ'רקסית בכפר כמא, יקיים היכרות עם התרבות הצ'רקסית דרך שיחה על השפה הצ'רקסית וצפיה בסרט מורשת, סיור במוזיאון צ'רקסי בלווי מדריך בן הכפר וסיור מודרך בישוב הישן של כפר כמא ועוד.

מוזאון מגדל דוד בירושלים, יקיים מסלול סיור באוויר הפתוח של חצר מצודת המגדל, דרכו המבקרים יכירו את ירושלים ויגלו כיצד השתנו פניה לאורך ההיסטוריה. הסיור משמש כמעין חלון להיסטוריה העשירה של ירושלים, וכולל תצפית מרהיבה שממנה רואים את ירושלים ב360 מעלות, וסיור בין ממצאים ארכיאולוגים.

מוזאון המדע בירושלים, יקיים סדנאות לכל המשפחה בנושא נפלאות הבד, במסגרתן יוכלו המבקרים ליצור, לסרוג ולחדש בדים מסוגים שונים בכדי לחקור מה הסיפור מאחורי הבדים שאנו לובשים.

בין המוזאונים שייפתחו ללא תשלום לקהל הרחב : מוזאון ישראל, ירושלים מוזאון בר דוד, צריף בן-גוריון,מוזאון חצר הישוב הישן, מוזאון על התפר, מוזאון וילפריד ישראל לאמנות ולידיעת המזרח, מוזאון ה"הגנה" ,מוזאון האדם והחי, מוזאון העמק, מוזאון בר-דוד, ,מוזאון בית "השומר",

מוזאון נחום גוטמן לאמנות, מוזאון ראשון לציון, מוזאון עין דור, מוזאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, מרכז מורשת יהדות בבל, מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, מוזאוני חיפה – הימי הלאומי/טיקוטין לאמנות יפנית/חיפה ,לאמנות/העיר חיפה/ הרמן שטרוק, מוזאון ה"חאן" חדרה, המוזאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס חולון, המרכז למורשת הצ'רקסית, מוזאון התרבות הירמוכית.

מוז"א – מוזאון ארץ-ישראל, תל-אביב, מוזאון בית לוחמי הגטאות, המוזאון לאמנות האסלאם, מוזאון אשדוד לאמנות, מוזאון תל אביב לאמנות, הגלריה העירונית לאמנות רחובות, מוזאון פתח תקוה לאמנות, בית אוסף קופפרמן, מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, מוזאון האדם והסביבה, משכן לאמנות, מוזאון עין חרוד, מוזאון מגדל דוד, מוזאון נחום גוטמן

לאומנות, מוזאון בית עגנון, מוזאון ינקו-דאדא, מוזאון עין הוד, מוזאון בית הגדודים, מוזאון לח"י, מוזאון אסירי המחתרות – ירושלים, מובי – מוזאוני בת ים, מוזאון הכט, מוזאון העיצוב חולון, מוזאון כפר סבא, מדעטק – המוזאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה , מוזאון המושבה ע"ש ערן שמיר מזכרת בתיה, הגלריה לאמנות אום אל פחם, מוזאון הטבע ע"ש שטיינהרדט.

"בשנה האחרונה המוזיאונים הראו את כוחם וחוסנם למרות הקורונה והמצב הביטחוני והפוליטי", אומרת יו"ר איגוד המוזאונים ואיקו"ם ישראל, רז סמירה, "אנו, אנשי המוזיאונים בישראל שמחים לעמוד בשליחותנו למען החברה, לטיפוח ערכי רוח, זהות, סובלנות ומורשת, שמחברים אותנו זה לזה, ונותנים לנו כוח המהווה את החוסן הלאומי והתרבותי שלנו"

"ביום המוזיאונים הבינלאומי, פותחים המוזיאונים בישראל את שעריהם בחינם ומזמינים אתכם לשפע של סיורים, יצירה, סדנאות, הרצאות ופעילויות".

רוצים עוד קצת פירוט?

המשכן לאמנויות, עין חרוד

11:00 סיור עם האוצר יניב שפירא בתערוכות: 

עידן העבד / אמיר נוה, בור / עמית קבסה

עידן העבד של אמיר נוה – מיצב הנע בין רישום, ציור ופיסול – היא סביבה פרוצה ואינטימית כאחת. הכרכרה המבותרת לשניים על ידי ציור ודמויות הענק הניצבות לצידה מצויות במסע ללא יעד, ללא מטרה, ללא תכלית וללא מנהיג. ניכר שהאמן מונע מתחושה של דחיפות, הבאה לידי ביטוי באקספרסיביות ובחושניות של העבודה, המותירים את הצופה שבוי בחוסר התכלית של הווה מתמשך.

משמעויות נוספות נספחות לתהלוכה בשל מיקומה באולם העמודים, חלל מעבר שגם מהדהד תחושה של קדושה (בית כנסת, מקדש, כנסייה).

הציור 'בור' של עמית קבסה הוא תולדה של תחושת וואקום מנטאלי וריק יצירתי שחש מספר שבועות לאחר פרוץ המגפה. הרצון להיאחז במסגרת מוכרת ובשגרה יומיומית הם שהובילו ליצירה מונומנטלית זו, השונה בתכלית מכל מה שיצר בעבר. יצירה המתפקדת כאירוע ציורי תלת ממדי, פיסולי וחומרי הבולע את הצופה הניצב מולו.

התערוכה שלפנינו מתפקדת בין שני עולמות גם במובן של פנים וחוץ. אל מול ציור ה'בור' המוצב בתוך המוזיאון, ברא קבסה מעין בית קברות לציור. קברים שהם ספק כקברי צדיקים, ספק כבית קברות לציור.

(צילום: דניאל חנוך)

12:00 מפגש עם האמנית אורית חופשי בתערוכה יציבה רעועה

ביסודה של התערוכה יציבה רעועה ניצבת חוויה אישית של אורית חופשי, המעוגנת במצב תודעתי עמוק של קיום והישרדות. חומרי העבודה – לוחות עץ, גיליונות נייר גדולים ואבנים – משמשים ליצירת רצף אסוציאציות הנע בין ממשי ומטאפורי, בין אדם וטבע, בין טבע ותרבות. הצבעים של העבודות – שחור, אדום ועץ טבעי – מהדהדים בדרכם ייצוגים של בנייה והתכלות, חורבן וצמיחה מחדש. בנסיבות הריחוק החברתי, ההסתגרות והחרדה מהלא נודע של התקופה האחרונה, מקבלים כל אלה משמעות ותוקף אקטואליים.

12:30 מפגש עם האמנית נועה בן-נון מלמד בתערוכה אטלנטיס

בתערוכה משולבות שתי סדרות. האחת כוללת תצלומים דיגיטליים שנוצרו ב-2016–2019, במקומות שיש סיכוי למצוא בהם רמזים ליקום המיתי שנכחד: חופי ים שוממים, יערות שרופים, אוניות טרופות, נופים בלתי מזוהים, מעל ומתחת למים.

הסדרה השנייה נוצרה ב-2020–2021 מתוך מאות הדימויים שהצטברו – ונזנחו – במהלך העבודה על הסדרה הראשונה. בימי קורונה, מתוך השקט והסגר הגמור, שקעה האמנית בארכיון התצלומים ה"דחויים" שלה. בטכניקות מגוונות של עריכה במחשב, בחרה אלמנטים

מתוך תצלומים שקפאו בזמן ונחתמו בהרף עין, והפכה אותם לפעולה מתמשכת. צילום, מטבעו, מספק עדות מהימנה לקיומם של הדברים בעולם, אך כאן משמעותו שונה. הוא מאשש חוויות מופנמות, נטולות גבולות, שהמוות טמון בהן.

הכניסה וההשתתפות ללא תשלום

לא תספיקו להינות מהיום המיוחד? תוכלו להינות מאירוע אריסטוקרטי ומיוחד לא פחות.

בעוד פחות מחודש תגיע לישראל להקת בלט דוטרמונד למספר מופעים מיוחדים. הלהקה תופיע בירושלים ובתל אביב עם המופע ״קקטוסים״ שמשלב 3 יצירות של שלושה ענקי מחול במופע אחד.

אמנם יש עוד זמן, אך כדאי לדאוג לכרטיסים מראש משום שמדובר במופע בינלאומי יחיד מסוגו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו