אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הנשיא שמעון פרס ספד לאריק שרון: "תדע מנוחה, מנהיג גדול"

נשיא המדינה שמעון פרס, ספד הבוקר לראש-ממשלת ישראל לשעבר, אריאל שרון ז"ל, בטקס האשכבה הממלכתי לזכרו שנערך הבוקר ברחבת הכנסת: "היו פנים באישיותו של אריק שלא נרשמו בביוגרפיה הצבאית שלו כמו הרגישות שלו שפרצה משתיאר פרח או עץ, פרפר או ציוץ ציפור וכמובן כשדיבר על חבריו או רעיו"

הנשיא שמעון פרס ספד לאריק שרון: "תדע מנוחה, מנהיג גדול"
  פרס סמוך לארונו של שרון (צילום: פלאש 90)

נשיא המדינה שמעון פרס, ספד הבוקר (ב') לראש-ממשלת ישראל לשעבר, אריאל שרון ז"ל, בטקס האשכבה הממלכתי לזכרו שנערך הבוקר ברחבת הכנסת: "אריק, חבר, מנהיג ומצביא. אנו נפרדים ממך היום. היית כתף שעליה נשען בטחונו של עמנו. תולדות חייך שזורים בתולדות המדינה וחייך הקדשת לחַיֶּיהָ. טביעות רגליך חרוטות בכל גבעה ועמק, יבולם קצרת בחרמש ועל השיבולים הגינות בחרב. טביעות אצבעותיך ניכרות בכל מצב מדיני ובכל מוצב צבאי, קיבלת וביצעת החלטות נוראות – הוד.

"זכורני שבראשית שנות החמישים, התבקשתי להציג בפני דוד בן גוריון קצין צעיר שהיה אז סטודנט להיסטוריה בעל רעיונות מקוריים להכות בפדאיון שהסתננו לירושלים. התיאור שקיבלתי עליו נשמע באוזניי כשיר יותר מאשר ביוגרפיה. נאמר לי שהוא חכם ואמיץ- בלתי שיגרתי ונועז, בעל כושר הנהגה וכושר החלטה נחוש. חייל שאינו חת מאויב ואזרח שאינו נבהל מחזון. צעיר זה, אריק שרון שמו, נולד לגדולות. נפגשנו עמו ומיד נוצרה בינינו חברות. חשתי שלפני צעיר שהוא משכמו ומעלה, נכון לשרת את עמו עד תום, וביכולת נדירה. בן – גוריון אהבו ממבט ראשון, דבריו כבשו לבבות, פָקוּדַיו הלכו אחריו בעיניים עצומות ובהיפגע אחד מהם הוא לא עַזבהו עד להחלמתו המלאה. למשפחות השכולות שיקיריהם נפלו בקרב הוא היה אח ומנחם. הוא ידע לספר גבורתם בשפה מרגשת ובלתי נשכחת. ישראל אהבה אותו והוא אהב את בניה ורגביה".

"אריק היה איש אדמה", הוסיף פרס. "ריחה ערב לאַפוֹ ואת תלמיה הוא חרש, זרע וקצר ועל שלומה הוא הגן כאריה, את בניה הוא לימד קשת ואת צעיריה להניף חרמש. וכשהיה כבר אגדה צבאית בחייו, הוא לא פסק לשאת עיניו ליום שבו ישראל תשכון לבטח, בניה ישובו לגבולם והשלום יפקוד את הארץ המובטחת. היו פנים באישיותו של אריק שלא נרשמו בביוגרפיה הצבאית שלו כמו הרגישות שלו שפרצה משתיאר פרח או עץ, פרפר או ציוץ ציפור וכמובן כשדיבר על חבריו או רעיו. אהבת לילי ואריק הייתה לשם דבר, ילדיו שכנו בליבו והוא קרן להם קסם.

"עמרי וגלעד עמדו לצדו לילה ויום, עד לנשימתו האחרונה, במסירות ובאהבה שאין לה קץ. אנו מלווים היום למנוחה אחרונה לוחם משכמו ומעלה, מפקד שידע לנצח, מנהיג שנשם חלום, אדם שהקסים את הבריות, גם בשעות הקשות.

"אריק, איש נדיר היית. הפכת דברים שנראו כבלתי אפשריים למנופים של אפשרויות אדירות. תמיד הדפת סכנות ומעולם לא דחית הכרעות, החלטת וגם ניצחת. תדע מנוחה, מנהיג גדול- שלא הרשה מנוח לעצמו בשירות עמו, בהגנת ארצו ובהפרחת שדותיה. האדמה שממנה באת תחבק אותך עתה בזרועותיה הגדולות והחמות של ההיסטוריה של עמינו. היא תקבל אותך כאיש שהוסיף לה פרק היסטורי בלתי נשכח".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
יהודי לא היה יכול להתעלל בצורה שכזו
שרון ברוב שנות חייו הראה את הצדדים הטובים | 13-01-2014 14:05
אין הקב"ה מקפח שכר כל בריה, ולכן אין ספק שבכל מה שהוא עשה טוב בחייו הקב"ה לא יקפח אותו, ואין לאף אחד את היכולת לבטל את הדברים הטובים שעשה, הוא היה שליח גדול במיוחד במלחמת יום כיפור ובכמה תקופות אחרות, רשימת זכויותיו אינה קטנה על כך אין וויכוח זו מציאות, ובכל זאת יוחנן למרות שהיה 80 שנה כהן גדול לבסוף נעשה צדוקי ונגמר על שם סופו כאשר אני צריך היום לסכם את שנות חייו של אריאל שרון, נמצא זמנים מאוד גדולים וחשובים שאין ספק שיש להעריכם, למרות שלא היה דתי ממקורו, אבל לא רק שאהד את הדת הוא הבין כי בלעדי לימוד התורה וחיזוק הדת אין לעם ישראל קיום. בניגוד לבן גוריון שתחילה חשב להקים מדינה חילונית מתוך חשבון כי אם יגורו בישראל רק יהודים אז לא צריך דת מפני שיתחתנו יהודים ויהודיות והעם היהודי לא יעצור מהלתקיים. רק מאוחר יותר קלט כי מדובר היה בחלום ולא מציאות וכי לדת היהודית מקום חשוב מאוד לקיום היהודי, החילוני כמות שהוא יכול להתבולל ולחיות עם כל העמים וככל העמים, מה שאין כן שומר תורה ומצוות המבין מדוע הקב"ה הבדילנו מן העמים אריאל שרון ברוב שנות חייו הראה את הצדדים הטובים והיפים שבו. הוא אישית אמנם חי כפוקר עול ממש עד כדי כך שאכל שיקוצים נבלות וטריפות ואף לא התבייש להתעסק עם דבר אחר ולאכול את האסור, ובכל זאת הוא הבין כי הקיום היהודי חשוב וכיבד את הרבנים ובעיקר את לומדי התורה ומקיימי המצוות ובכל זאת קרה לו משהו שקורה לכל מי שעולה לגדולה, ובשביל להבין את הדברים נמצאת משהו מדהים בתחילת ויקרא, כשהתורה עוסקת בקרבן חטאת בכל נושא וענין כתוב 'ואם' שפירושו אם יקרה כך או כך אז צריך להביא חטאת, אבל כשמגיעים ל'נשיא' כאן לא כתוב עוד 'ואם' אלא 'אשר נשיא יחטא' מי שנושא תפקיד של שררה אין מציאות שלא יחטא, מפני שהתפקיד משחית ולכן אין זה פלא מדוע אריאל שרון כשנשא את תפקיד ראש הממשלה שינה כיוון מקצה לקצה, עד כדי כך מהיותו איש ימין הפך להיות שמאל יותר משמאל, הרחיק עד כדי התנתקות מוחלטת שמצד אחד אולי טוב מי צריך את האיזור ההוא, אבל מאידך בטחון המדינה צריכה היתה להלקח בחשבון, הוא האמין כי אם יתנו להם הם יהיו מרוצים, וכבר לא הספיק ללמוד שיש לנו עסק עם מי שאם תתן להם אצבע ירצו את כל היד ההתנתקות היתה פשע, תחילה שפיכות דמים של אלפי משפחות, ואחר כך הביטו וראו מה גרמה ההתנתקות הקסמים והטילים ומראין בישין אחרים הם מנת יומנו באיזור הלהעביר לידי הערבים שטחים בכזה קלות, מוכיח כי משהו חולה מאוד בו ומכאן אני עובר לאריאל שרון במצבו הנוכחי. הכרעת החיים הוא על פי הסוף, מציאות היא כי מי שחזר בתשובה לפני מותו נידון על פי סופו, ישנם מי שכל חייהם חיו חיים מופקרים לא שמרו על תורה ומצוות, אבל בסוף ימיהם שינו את דרכם ושמרו תורה ומצוות הם מאושרים מפני שקיימו את השוב יום אחד לפני מיתתך, ואילו אצל אריאל שרון קרה הפוך, היו לו כל כך הרבה זכויות, ודוקא בסוף הוא גמר זאת רע, שפך הרבה דם, ויחד עם זאת לא השיג דבר בתחום הבטחון אריאל שרון יזכר כמי שהביא חורבן על כלל ישראל, צעדיו מאז היותו ראש הממשלה היו רעים ואין זה סוד איך הוא סיים את חייו בחטא ובדרך חמורה אותה הוקיעו כל כך הרבה, ולכן למרות זכויותיו בעבר, הוא נידון על פי סופו מהתנהגותו האכזרית מתגנב החשש שמא נכונה הטענה כי אמו לא היתה יהודיה, אכזריות שכזו מתאימה למי שלא יהודי, יהודי לא היה יכול להתעלל בצורה שכזו בכל כך הרבה משפחות לנתק אותם מאדמתם מדברי חיים שאולזון