צפו: קצר על הפרשה | זה מהנדס התודעה הכי גדול - סרוגים

צפו: קצר על הפרשה | זה מהנדס התודעה הכי גדול

יציאת מצרים פוגשת אותנו מכל הכיוונים/ הקב"ה 'מכניס' לאישיות שלנו חזק חזק את יציאת מצרים, ממש מהנדס לנו את התודעה. למה? הרב יששכר היימן בסרטון קצרצר על פרשת השבוע. צפו:

author-image
צפו: קצר על הפרשה | זה מהנדס התודעה הכי גדול
  (צילום: שאטרסטוק)

פרשת תזריע: מהנדס התודעה הגדול ביותר בהיסטוריה הוא הקב"ה.

השבת אנחנו מתקרבים בצעדי ענק לחג הפסח, קוראים את פרשת החודש שרוב מצוות קורבן פסח כתובות בה, אחריה שבת הגדול, הניקיונות כמובן, ואז מגיעים לחג הפסח עצמו.

צפו:

שואל בעל ספר החינוך, למה התורה נותנת לנו כל כך הרבה מצוות זכר ליציאת מצרים? למה לא מספיקה מצוה אחת: תזכרו שהייתה יציאת מצרים, וזהו.

עונה ספר החינוך את תשובתו המפורסמת "אחרי הפעולות נמשכים הלבבות", נקיים עוד ועוד מצוות זכר ליציאת מצרים ולאט לאט הדבר יחדור לנו לעומק הנשמה.

עוד באותו נושא

זמני כניסת שבת ויציאת שבת פרשת תזריע – החודש תשפ"ב

יש לנו מצווה ללמוד על יציאת מצרים בשכלנו כחלק ממצות תלמוד תורה, יש את העניין החווייתי כפי שנספר לילדינו בליל הסדר בעוד שלושה שבועות, יש את כל המצוות העוטפות אותנו כזכר ליציאת מצרים. אם כן יציאת מצרים פוגשת אותנו מכל הכיוונים: מהצד הרגשי, מהצד המעשי, מהצד החווייתי, ומהצד השכלי.

מכל הכיוונים הקב"ה 'מכניס' לאישיות שלנו חזק חזק את יציאת מצרים, ממש מהנדס לנו את התודעה. למה?

כי יציאת מצרים זהו המקום הבולט ביותר שבו רואים את היכולת של הקב"ה לשלוט בטבע, הוא עושה מה שהוא רוצה, והוא אינו מחויב לטבע, ולא לשום דבר אחר, הקב"ה עושה ככל העולה ברצונו, שיא השליטה האלוקית בעולם באה לידי ביטוי ביציאת מצרים.

יציאת מצרים הייתה אירוע חד פעמי, אבל הוא מלמד אותנו לאורך כל חיינו שבעל הבית האמיתי על העולם הוא הקב"ה.

לכן מצות האמונה כפי שקוראים בעשרת הדברות היא: "אנכי ה' אלוקיך אשר הוצאתיך מארץ מצרים", אני בעל הבית על העולם, אני הוצאתי אתכם ממצרים, ואת הדבר הזה אנחנו צריכים לתקוע עמוק עמוק בלב ובנשמה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
ביציאת מצרים התגלה סוד הזמן והגאולה.
משה אהרון . | 01-04-2022 14:48
סודו של הזמן. ==============. דומה שהזמן הוא אין סופי כבבואה של האלוקות. ובכל זאת אנו ילודי האישה, זקוקים ליתדות בזמן לנקודות אחיזה ודילוג בהן מנקודה לנקודה. כבר בבראשית , בתחילת בראשית , הוגדרה בעבורנו יחידת הזמן הבסיסית של יום. ואליה נצמד היסוד או המאפיין הראשוני של האלוקות האור. והנה בהמשך, האור ההוא הולך ונערם . ומשתכלל ביום השביעי . לכלל קדושה וברכה מן אחדות ראשונה בין אלוהים ואדם. אותו של : שבת וינפש. והנה היחידה הבאה של החודש . נולדה דווקא עם גאולתם של ישראל ממצרים. שחודש ניסן חודש הגאולה, הוכתר כראש החודשים . שהאור שנולד ביום הראשון, התקדש ובתברך ביום השביעי משתכלל והולך ועד לכלל גאולה ,מחודש לחודש . ובמה בחדש ובחידוש . משל הלבנה השלימה להקרין במלא, מאורה המתחדש של החמה שהחל מהיום השמיני ואילך , נמסר ביד האדם האתגר לא רק לשמר את הבריאה ,אלא להמשיך לעבוד ולהוסיף עליה בחדש ובחידוש. שהחדש והחידוש הוא הוא הגאולה. . חודש חולף שאין בו את מנתו בחידוש ובחדש . הוא חודש המכזיב בתוחלתו . בחודש כזה עגלת הגאולה תקועה והיא גם בהפוך מתרוקנת אט אט. ודוק אין לך חדש וחידוש בעולם , שאינו מתחיל בחידוש תורה. וזה כל נסיוני שבכאן. משה אהרון
תודה לך .
משה אהרון . | 02-04-2022 22:26
אם מותר להציע באתר חידוש יש עוד לא מעט רשימות שכאלה.
תפיסה הרמונית...
נורית | 01-04-2022 21:15
תפיסה הרמונית נבונה הורשמתי