עוקף כנסת: ליברמן מפעיל את הרפורמה בחקלאות - סרוגים

עוקף כנסת: ליברמן מפעיל את הרפורמה בחקלאות

הרפורמה בחקלאות הייתה אחת מנקודות המחלוקת בקואליציה סביב תקציב המדינה. ליברמן התעלם מהדרישות של מרצ, העבודה וכחול לבן והוציא היום לדרך את הורדת המכס על פירות וירקות

עוקף כנסת: ליברמן מפעיל את הרפורמה בחקלאות
  צילום: סיון שחור, ענבה, לע''מ

למרות ההתנגדות של חלק מסיעות הקואליציה, שר האוצר אביגדור ליברמן, הודיע היום (ג') על הרפורמה בחקלאות, כחלק מצעדים נוספים להתמודדות עם יוקר המחיה.

הרפורמה בחקלאות לפיה יופחתו מכסים באופן מידי על פירות וירקות, הייתה אחת מנקודות המחלוקת בקואליציה סביב תקציב המדינה. בעבודה, מרצ ובכחול לבן מתנגדים לפגיעה בחקלאים, שתיגרם כתוצאה מהורדת מחירי הפירות והירקות מחו"ל.

אתמול כתב יו"ר העבודה מרב מיכאלי מכתב לראש המשלה בו הזהירה מהרפורמה של ליברמן, אבל  ליברמן התעלם והוציא היום את הרפורמה לדרך.

עוד באותו נושא

בגלל המלחמה: דיון דחוף בנוגע למחסור במזון


6

במסיבת העיתונאים היום אמר ליברמן: "כפי שהבטחנו אנחנו ממשיכים לפעול לטובת הגדלת ההכנסה הפנויה של אזרחי ישראל וצמצום ההוצאות. הרפורמה בחקלאות שיוצאת לדרך היום תוזיל את מחירי הפירות והירקות באופן משמעותי ותביא להורדה במחיר לאזרחים. זאת, תוך מענק חבילת תמיכה רחבה לחקלאים. גם את בעלי העסקים אנחנו לא שוכחים, נמשיך לסייע לעסקים שנפגעו מנגיף הקורונה ונעמוד לצידם בעת משבר".

עיקרי הרפורמות של ליברמן

1. יישום הרפורמה בחקלאות: הפחתת מכסים מידית על פירות וירקות

כחלק מהרפורמה בחקלאות שאושרה במסגרת תקציב המדינה לשנים 2021-2022, חתם שר האוצר היום (ג') בתיאום עם שר החקלאות עודד פורר, על הצו להפחתת מכסים בפירות וירקות. הצו כולל ביטול מידי של המכס על מגוון פירות וירקות (אבוקדו, שום, אפונה, שעועית, תאנים, אננס, פירות יער, פטריות ועוד). יתר המכסים על פירות וירקות טריים, קפואים ומשומרים, יופחתו באופן הדרגתי על פני חמש שנים כדי לשמור על החקלאות המקומית ולאפשר תקופת הסתגלות. הפחתת המכסים צפויה להגביר את רמת התחרות בענף ולהוזיל את מחירי הפירות והירקות בצורה משמעותית. סך החיסכון לצרכן הישראלי צפוי לעמוד על כ-820 שקל בשנה לכל משק בית בהבשלה מלאה.

לצד הפחתת המכסים, הרפורמה כוללת חבילת תמיכה רחבה לענף החקלאות בעלות של מאות מיליוני שקלים בשנה: תמיכה תקציבית ישירה לכל חקלאי פר דונם מעובד; הרחבת הטבות מס באמצעות חוק עידוד השקעות הון; תמיכה בסימון תוצרת מקומית; הוזלת התשומות לחקלאי (חומרי הדברה וכו'); והשקעה של מעל שני מיליארד שקלים עבור חדשנות והעלאת פריון בענף החקלאות. בנוסף, יינתנו מענקי השקעות וחדשנות לרכש ציוד ומכונות חדשניות, שיתופי פעולה עם סטרטאפים ועוד.לשם יישום הרפורמה חתם שר האוצר על צו להפחתת המכס על פירות וירקות, ושר החקלאות מקדם תיקון לתקנות הגנת הצומח.

2. הגדלת הסיוע לאזרחים עובדים: הכפלת התוספת למענק עבודה למשתכרי שכר נמוך

סכום התוספת הממוצעת עומד על 1,600 שקל בשנה לעובד (במקום 800 שקל בשנה) ויכול להגיע עד ל-3,400 שקל עבור אימהות חד הוריות לשלושה ילדים ומעלה. כ-300 אלף העובדים הזכאים למענק עבודה (מס הכנסה שלילי) יקבלו תוספת חד פעמית של 40% למענק בגין עבודה בשנת 2022 – הכפלה של התוספת שעליה הוכרז במסגרת תכנית יוקר המחיה בחודש פברואר. וכפי שהוכרז בפברואר, על מנת להקל על הזכאים גם מבחינה תזרימית, ישולמו מקדמות בחודש יולי בגין המענק המשוער.לשם יישום המהלך יקודם תיקון חקיקה.

3. מענק סיוע לעסקים שנפגעו בגל האומיקרון

מענק משולב לעסקים שמחזורם עד 60 מיליון שקל – הכולל הוצאות קבועות לרבות הוצאות ארנונה. סכום המענק יעמוד על סכום של בין 3,000 ועד ל-600 אלף שקל לכל עסק. המענק, יינתן לעסקים שנפגעו בגל האומיקרון באופן שהוביל לירידה במחזור בהיקף של מעל ל-35% בחודשים ינואר-פברואר 2022 לעומת ינואר-פברואר 2019.לשם ישום המהלך יקודם תיקון חקיקה.

4. הגברת התחרות בשוק המזון

הפחתת יוקר המחיה על ידי בחינת צעדים לצמצום הריכוזיות בשוק המזון, ביניהם: החמרת תנאים לרכישות, מיזוגים והסדרי הפצה של ספקי מזון גדולים, הגבלות על יבוא בלעדי, והטלת איסור על פגיעה בייבוא מקביל. לשם יישום המהלך ייבחנו תיקוני החקיקה הנדרשים.

בהתייחסו לרפורמה בחקלאות, אמר שר החקלאות, עודד פורר: "אחרי דיונים ומו״מ אינטנסיביים הגיע הרגע בו חייבים לקבל החלטות. יש לנו מחויבות לחקלאות הישראלית ולכלל אזרחי ישראל. הרפורמה הזו מחויבת גם כדי להציל את חקלאות ישראל, שכן הפריון בה לא עלה במשך 22 שנים. יש לנו מחויבות להוריד מחירים לאזרחי ישראל שצריכים לקחת משכנתא כדי לקנות פירות בקיץ. אנחנו עושים מה שבמשך עשרים שנה לא עשו. צריכה ישירה בחקלאות, מענקי השקעות, חיזוק תוצרת הארץ וגם פתיחה לתחרות.

הורדת המכסים מתבצעת אחרי בדיקה מעמיקה של חודשים ארוכים שבה כלל הגורמים, כולל החקלאים קיימו שיח מעמיק באופן ישיר. וגם הטמענו בצו שינויים שיגנו על עוטף עזה, הערבה, הגליל והגולן".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
הכיפות הסרוגות
משה מרדכי | 15-03-2022 13:44
תראו לי דבר טוב אחד,שממשלת הזימה של הזבלים הכיפות הסרוגות לא החריבה
.... הם...
מני | 15-03-2022 18:34
.... הם לא החריבו את האנטישמיות.
2
ציבור הכיפות הסרוגות - האשם העיקרי בחורבן
אורן החילוני | 15-03-2022 14:51
מסתבר שאלה שניסו להיות בלי ולהרגיש עם, הכיפות הסרוגות (בנט, אלקין, טרופר ושות'), הן אלה שבגדו בכל הערכים, גורמים להרס וחורבן. כל האפסים האלה, שהתייפיפו בבני עקיבא, ניפנפו בססמאות בולשביקיות - כולם מוכתמים בבושה ובגידה
3
זה ממשלת ...
יוסף סקוך | 17-03-2022 18:06
זה ממשלת זדון
4
הגיע הזמן להחזיר...
זעליהם ועל אמא שלהם | 18-03-2022 21:07
הגיע הזמן להחזיר את את היצור הזה לדיר במולדובה היחיד שאוכל את בני מינו אולי שם מישהו חשחורט אותתו כמאכל לכלבים שלו וניפטר ממנוונוכל לברך הגומל ומיש שברך וילד אתו את כל ממשל. הגויים שקמהבחטא בחסות תומכי טרור שהשם ישלממושיע מים ישראל היהודי האמיתי שיחסל את הרפורמים הנוצרים החדשים וניפטר מהזבל שלהם שהשטלטו על המדינללא הכרה מצד עם ישראל שימותו עד האחרון עד צאת השבת שנוכל לברך הגומל ומי שברך אמן כן יהיה רצון בעזרת השם יגאל את עם ישראל היהודי מהזבל האלה שאין להם לגיטימציה בעם