אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה:  80 שנה למחנה ההשמדה הראשון

מחנה ההשמדה בלזץ הוא המחנה מוות הפחות מוכר מכיוון שרק ארבעה יהודים הצליחו לברוח ממנו. היום לפני 80 שנה הוקם המחנה בו הושמדו לפחות 600,000 יהודים במשך תשעה חודשים

היום בהיסטוריה:  80 שנה למחנה ההשמדה הראשון
  האנדרטה של מחנה ההשמדה בלזץ (צילום: lycy, ויקימדיה)

"סיפרו אז, שפועל אחד, שעבד בפלוגת ההשמדה בבלז'ץ, נמלט. הפועל הזה עבד בזמן הקמת בית החרושת למוות הוא אמר, שמהאנשים, שיובאו לשם, לא יחזור אף אחד.

סיפרו גם, שאוקראיני אחד, שעבד בהשמדת יהודים, סיפר לידידתו מה נעשה בבלז'ץ. הידידה נדהמה וראתה חובה לפרסם את הדבר ולהזהיר את הנידונים למוות. בדרכים אלה הגיעו אלינו ידיעות על בלז'ץ. האגדה על בלז'ץ הפכה אפוא לאמת, אמת שידענו עליה ושרעדנו מפחד מפניה. ברחובות של רובע היהודים הסתובבו אנשים מבוהלים ואובדי עצות, ששאלו אחד את השני: "מה לעשות? מה לעשות?""

כך סיפר רודולף רדר בין הבודדים אם לא היהודי היחיד ששרד את מחנה ההשמדה בלזץ מחנה ההשמדה הראשון שהוקם במבצע ריינהרד והחל לפעול היום לפני 80 שנה בכ"ח אדר תש"ב (17.3.42).

עוד באותו נושא

היום לפני – הוועידה הנאצית שהחלה בהשמדה השיטתית

זמן קצר לאחר הניסיונות בהשמדת היהודים בבורות המוות ובמשאיות גז, החליטו הגרמנים כי את השמדת היהודים מפולין וסביבתה יבצעו בצורה מהירה ויעילה יותר. בשילוח יהודי מרכז ומערב אירופה להשמדה המונית.

למבצע ההשמדה ניתן השם "מבצע ריינהרד" על שם ריינהרד היידריך, שנהרג ע"י המחרת הצ'כית, היידריך היה ראש המשטרה הנאצית החשאית ומארגן ועידת ואנזה, שבה הובהר "הפתרון הסופי" ומטרותיו.

בלז'ץ היה הראשון מבין מחנות ההשמדה שפעלו במסגרת "מבצע ריינהרד", ובמחנה הופעלו לראשונה תאי הגזים הידועים לשמצה. המחנה הוקם בפולין הכבושה, כקילומטר דרומית לתחנת הרכבת בכפר בלזץ על קו לובלין-לבוב.

מחנה ההשמדה בלז'ץ שכאמור החל לפעול בכ"ח אדר תש"ב התאריך שבו נקבע כי מבצע ריינהרד יצא לפועל, פעל סה"כ תשעה חודשים, לאחר שפסקו המשלוחים לבלזץ.

בתקופה כה קצרה הצליחו הגרמנים לרצוח כ-600.000 נפש, רובם ככולם יהודים, ועוד מאות או אלפים אחדים של צוענים.

מחנה ההשמדה בלזץ הוא המחנה מוות הפחות מוכר מכיוון שרק ארבעה יהודים הצליחו לברוח ממנו. בניהם רודולף רדר ששרד את השואה וכתב את זיכרונותיו מהמחנה ההוא.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו