אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב דוד בן ניסן: "בתי הדין לגיור נמצאים על הקצה המקל ביותר"

ראש ארגון 'גיור אישי', הרב דוד בן ניסן, אומר כי הדרישות היום של בתי הדין הממלכתיים לגיור הן המקלות ביותר בעולם, וכי הגיור בישראל נגיש וזמין לכל מתגייר. את הדברים אמר בפודקאסט של ארגון חותם

"בתי הדין לגיור נמצאים על הקצה המקל ביותר"
  הרב דוד בן ניסן (חותם)

הרב דוד בן ניסן, ראש ארגון 'גיור אישי' ומלווה מתגיירים במשך שנים ארוכות אומר כי דרישות בתי הדין הממלכתיים לגיור מקלים עד כמה שניתן, וכי הגיור בישראל הוא המהיר בעולם. בדבריו סיפר על ההתנהלות כיום בבתי הדין ועל המשמעות של הרפורמה המתוכננת של השר כהנא בגיור הממלכתי.

עוד באותו נושא

הרב יוסף מאיים: זה מה שנעשה אם חוק הגיור יעבור


136

"מערכת הגיור היום נגישה מאי פעם. בכל רחבי הארץ ישנם כיתות גיור עם מורים נפלאים ומסורים", קובע הרב בן ניסן מהיכרותו את עולם הגיור, "אך בשביל להתגייר יש דרישות סף. אדם שמגיע להתגייר צריך ללמוד במשך שנה שלמה את כל הנושאים החשובים ביהדות, בהכרת המצוות, אמונה בקב"ה, ובהיסטוריה של העם היהודי. וכל זה בחינם. אין תשלום. אדם מקבל שנה שלמה ליווי צמוד בלי להוציא מכיסו אגורה. אך ישנם דרישות לקיים את מה שנלמד. וזה לא קל. למי שאף פעם לא הכיר מה זה שבת או כשרות, קשה להתחיל פתאום", סיפר הרב בן ניסן.

בהמשך דבריו, הרב מבקש להתייחס אל הגיור ברצינות הראויה "זה נכון בכל דבר. גם השר מתן כהנא שהיה בסיירת מטכ"ל ובצבא יודע שלא כל אחד יכול להיכנס לסיירת או לטייס בלי בדיקות, מבחני התאמה, וגם צאנ'ס שני לפעמים. גיור הוא עניין רציני, וצריך להתייחס אליו ברצינות. וזאת כאשר מדינת ישראל זה המקום בו הכי קל להתגייר כיום. בעוד שכאן במדינה אפשר לסיים הליך גיור תוך שנה אחת. בשאר רחבי העולם ישנם בתי דין אורתודוקסים שבהם לוקח שנים ארוכות לסיים תהליך גיור. ועם תנאים הרבה יותר מחמירים מבחינת מגורים ועוד. במדינת ישראל אין מציאות של המתנה של שנים זה לא קיים. כנציג המתגיירים אני מכיר את המציאות. היא נעימה וטובה", הדגיש הרב.

לדבריו, הצורך האמיתי הוא להתמקד בשינוי השיח סביב הגיור "אם באמת רוצים להיטיב עם הגיור, מומלץ להתמקד בשינוי האווירה. שהשר כהנא יבוא ויראה את הדיונים בבתי הדין, יעשה קמפיין שמעודד גיור, שמסביר את הנגישות הכל כך מזמינה של מערך הגיור. אבל אם רוצים לשנות את ההלכה, אני לא שם. אם יש מי שחושב לגייר בלי קבלת מצוות, עדיף לו שישים כמה פקידים בכמה עיריות, שאליהם יגיעו אנשים ויחתמו על טופס 'הריני התגיירתי'. ובזה יגמור את הסיפור. וכולם יתגיירו מחר כבר. זו לא הלכה. זה לא גיור. וזה לא יהדות. ואף אחד משומרי המצוות לא יכיר בזה".

"בתי הדין כיום נמצאים על הקצה המקל ביותר שאפשר להגיע אליו", קובע הרב, לדבריו "יותר מזה אי אפשר. והדרישות הן הכי מקילות שיכולות להיות. אני קורא את הפרסומים של השר כהנא ואחרים, ושואל אותם מה עוד אתם רוצים לעשות? להקל יותר מזה אי אפשר". עוד התייחס הרב לסוגיית גיור רבני ערים שהתחדשה ברפורמה "הנושא של רבני ערים לא יפתור שום בעיה, כי לא מציגים שום בעיה. היה פעם מצב שבו רבני ערים גיירו. הפסיקו עם זה כי זה היה לא טוב. אולי מישהו מקווה שיהיו רבני ערים שלא פועלים על פי ההלכה. ואני מקווה שאין כזה בנמצא".

הרב דוד בן ניסן הוא איש חינוך ור"מ בישיבות ואולפנות, בוגר ישיבת הר עציון, את דרכו בעולם הגיור עשה במסגרת ארגון 'עמי' בראשותו של הרב דרוקמן, שהכין מתגיירים באופן אישי למי שלא יכול להגיע לכיתות גיור. כיום הוא עומד בראש ארגון 'גיור אישי-מצטרפים לעמי' העוסק בהכנת מועמדים לגיור וייצוג מתגיירים לפני בתי הדין.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
כמה נשים צעירות...
שרה | 19-01-2022 22:47
כמה נשים צעירות שבאות מקרב העולים מרוסיה גייר בית הדין המקל השנה? יש 400,000 חסרי דת שהם מזרע ישראל. כל נערה כזאת שלא מגויירת כהלכה ומתחתנת עם יהודי מנתקת מהעם בית. לכו גיירו את כולן.
הרוב לא...
יצחק | 20-01-2022 18:09
הרוב לא רוצים/לא רוצות גיור כהלכה, כזה שדיבר עליו הרב ברעיון הארוך. ותפסיקו להאשים את הרבנים
רוב מוחלט של גיורים - מזוייפים
אחת מתוך עולות רוסיה | 20-01-2022 11:37
כן, תוסיפו עשרות אלפי שקרניות, שלא ישמרו כלום, תוספת נפלאה לעם יהודי הקדוש! גיור פיקטיבי זה לא פתרון, זה להפוך את הבעיה לבלתי פתורה. במקום זה צריך להשקיע בלימוד יהודות לכולם - כולל יסודות היהודות לגויים שנמצאים בארץ, כדי שיבינו לצד מי יש להם זכות לחיות. מדברת מתוך היכרות קרובה עם מתגיירות.
2
ואיך יתגייר מי...
ישראל | 21-01-2022 7:58
ואיך יתגייר מי שלא גר בארץ או לא אזרח ישראלי?