אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: אורי אילן מתאבד בכלא הסורי

אורי אילן היה לוחם גולני שנפל בשבי בעת מבצע סודי בסוריה. אחרי שעונה הוא החליט להתאבד בכלא ולא להסגיר סודות. את צוואתו כתב בסיכות על דפים שהטמין בין פתקיו

היום בהיסטוריה: אורי אילן מתאבד בכלא הסורי
  אורי אילן הי"ד

היום בהיסטוריה: י"ט בטבת תשט"ו – אורי אילן מתאבד בכלא הסורי

בליל י"ד בכסלו תשט"ו, כוח של חמישה לוחמים, נשלח להחזיר מכשיר ציטוט שהתקלקל, המכשיר הותקן לצרכי ההאזנה על קווי טלפון סוריים. בדרכם ליעד, נקלע הכוח למארב סורי ולאחר קרב קצר החליט מפקד הכוח מאיר יעקובי, להיכנע על מנת להציל את חייליו.

הם הובלו לכלא הסורי ונחקרו בעינויים קשים. שניים מהלוחמים נלקחו למקום המכשיר ותכננו להתפוצץ יחד עם חוקריהם כדי למנוע את גילוי הטכנולוגיה בה פעל המכשיר, אך המכשיר לא התפוצץ.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: המבצע הנועז של מלחמת ההתשה

ניקוב בסיכה "לא בגדתי. התאבדתי". (המרכז למורשת מודיעין)

לא בגדתי!

אחד מחברי החוליה סמל אורי אילן מסיירת גולני, פחד להישבר בחקירה ובליל י"ט בטבת תשי"ד התאבד בתאו. אורי השאיר פתק בין אצבעותיו וכתב שם תחפשו בבגדים. בבגדיו נמצאו מספר פתקים אותם כתב על דפים מתוך ספר שקיבל מהקהילה היהודית בסוריה בשם "נקמת אבות" בפתקים כתב אורי מה עשה והיכן רוצה שיקברוהו. בין השאר כתב: צוואה הולכים להרוג אותי. תנקמו! תקברו אותי ע"י גבי. אורי אילן. נקמה! לא בגדתי התאבדתי!

תקברו אותי ליד גבי. נקם! יש ניירות בבגדים (המרכז למורשת מודיעין)

נין של רב ובן של ח"כית

אורי היה נינו של הרב שמעון שקאפ בעל הספר שערי יושר שאין ישיבה שאין בה את ספרו. אימו פייגה אילנית הייתה חכי"ת מטעם מפ"ם דאז. לאחר מות אימה גדלה פייגה הקטנה אצל הסבא הגדול. ולמרות שבחרה בדרך אחרת משלו, הרב המשיך לשמור איתה על קשר מכתבים.

חברים ומורים תארו את אורי כבחור יפה תואר, אינטלנגטי, בעל זיכרון מופלא, וכל מה שסיפרו על גיבורי ישראל מדורות קודמים חלחל לתודעתו והשפיע עליו. הוא ראה את ההיסטוריה היהודית כמרוץ שליחים ועכשיו תורו להעביר את המקל הלאה

חברתו לכיתה מיכל לנס סיפרה כי ימים ספורים לפני נפילתו בשבי אמר אורי 'מי שנופל בשבי וחושב שעומד לדבר חייב להתאבד, אין אפס'.

אורי, סיכמה מיכל ואמרה, לא יכול היה לנהוג אחרת עם האמונה שלו…הוא היה מוכן ללכת עד הסוף לא בשביל הצרכים הפרטיים שלו כדי לא להסגיר את החברים שלו ואת הסודות של הצבא ששלח אותו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
גיבור יהי זיכרו ברוך...
יהושע | 23-12-2021 22:28
גיבור יהי זיכרו ברוך
2
איפה ישנם עוד...
לוחמי ציון | 24-12-2021 20:03
איפה ישנם עוד אנשים לוחמים כמו האיש ההוא.
3
ת.נ.צ.ב.ה גיבור ישראל...
גבר גבר | 25-12-2021 9:44
ת.נ.צ.ב.ה גיבור ישראל בזכות ולא בחסד ????????????????????????????????????????
4
החוליה של אורי...
רוני | 25-12-2021 14:03
החוליה של אורי אילן הייתה אולי החוליה הראשונה של שממנה צמחה מיד אחר כך סיירת מטכל
5
גיבור יהי זכרו...
דורון | 25-12-2021 17:44
גיבור יהי זכרו ברוך ????
6
טוב שהיה...
רמי | 25-12-2021 18:11
טוב שהיה לנו גיבור כזה . היום יש לנו את ביבי אם הצללות. את יוסי כהן ראש המוסד. שמקבל טובות הנאה. ומזין דילות . למד מסיבי איך להיות מאושר מהתפקיד???. אצל מאיר דגן ראש המוסד זה מזמן היה אולך הבית .והדרך. עוד ארוכה עד שנשמע עוד ועוד דברים
7
זכור לי הסיפור,...
פנחס כהן | 25-12-2021 18:31
זכור לי הסיפור, אף נכתב עליו ספר, אולם הספר נקרא: צנחנים בכלא הסורי, אז איך עכשיו גולני ?
8
אורי אילן הגיבור הוא בן קיבוץ גן-שמואל!
המורה להיסטוריה | 25-12-2021 21:54
עצוב לגלות שאתר סרוגים מעלים את העובדה הזו, ועוד יותר עצוב לקרוא משפט כמו: למרות שבחרה בדרך אחרת משלו, הרב המשיך לשמור איתה על קשר מכתבים. כשאדם נהיה דתי הוא הרבה פעמים מנתק את הקשר עם משפחתו הלא דתייה. כשאדם מפסיק להיות דתי - המשפחה הדתייה הרבה פעמים מנתקת איתו את הקשר. זה החינוך הקלוקל של הציבור הדתי? להתנכר למי שחושב אחרת? כל כך קשה לכם לחנך את ילדיכם להמשיך את דרכיכם, שאתם מפחדים להזכיר שגיבור ישראל מגיע מקיבוץ של אנשי שמאל - ואתם מלמדים את ילדיכם שזו גדולה להמשיך לשמור על קשר עם מי שחושב אחרת? האמונה שלכם בדרככם לא קיימת בכלל. אתם חייבים לנתק קשר עם מי שחושב אחרת, ולהעלים את העובדות הפשוטות כי אתם מפחדים. מפחדים שהדרך שלכם שגוייה, מוטעית, ומביאה לאבדון