אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"למה לא נעשה דבר לעצירת הבנייה הפלסטינית?"

ח"כ לוין פנה בשאילתא לח"כ שוסטר, בשאלה על הבנייה הפלסטינית מעבר לשטחי A, המהווה פגיעה בביטחון התושבים היהודים. "הטיפול נעשה בהתאם לקווי היסוד של הממשלה", השיב לו שוסטר

"למה לא נעשה דבר לעצירת הבנייה הפלסטינית?"
  (צילום: דני שם טוב\דוברות הכנסת)

באזור ציר 60, הרשות הפלסטינית מצופפת את הבנייה גם מעבר לשטחי A, ובכך סוגרת על הישובים היהודיים בית חגי, עתניאל ושמעה. הדבר מהווה השתלטות על שטחים חיוניים ופוגע גם בתחושת הביטחון של התושבים. עקב כך, ח"כ יריב לוין פנה בשאילתא לח"כ וסגן שר הביטחון – אלון שוסטר.

השאילתות

"ברצוני לשאול 1. מה נעשה להפסקת הבנייה הפלסטינית?, 2. מה נעשה לחיזוק ההתיישבות היהודית באזור?", פתח ח"כ לוין.

שבות רחל (צילום: גילי יערי\פלאש90)

עוד הוסיף: "לאחרונה הרשות הפלסטינית משתלטת באופן שיטתי על שטחי B באמצעות בנייה מסיבית. ברצוני לשאול: 1. מה עמדת הממשלה בעניין?, 2. מדוע לא נעשה דבר בכדי לעצור את הבנייה הפלסטינית בשטחים אלה?, 3. מדוע לא מקודמת בנייה יהודית לשם עצירת השתלטות פלסטינית זו?".

סגן שר הביטחון אלון שוסטר השיב לו: "הבנייה הפלסטינית בשטחי B, לכשעצמה אינה אסורה. סמכויות התכנון הפורמליות בשטחים האלו הועברו לרשות הפלסטינית במסגרת הסכמי אוסלו, שאנחנו מכבדים. בהתאם, גם סמכויות האכיפה מכוח דיני התכנון והבנייה נמצאות באזור זה בידי הרשות הפלסטינית".

"מאז אוסלו, ההתיישבות הישראלית מרוכזת לשטחי C בלבד"

"לצד זאת, במקרים חריגים המינהל האזרחי מבצע מעת לעת פעולות אכיפה בשטחי B, בייחוד כאשר מדובר על מפגעים שהם חוצי גבולות, שמשפיעים על שטחי C או על שטחי מדינת ישראל. כך, לדוגמה, במצב של סכנה לפגיעה במקורות מים או זיהום אוויר".

(צילום: הדס פרוש\ פלאש90)

"במקביל, המינהל האזרחי נוקט הליכי אכיפה בשטחי C כנגד הבנייה החוקית באזור שהתכוונת אליו – באזור כביש 60, ציר 60 – בדומה להליכי אכיפה האחרים כנגד בנייה בלתי חוקית באזורים אחרים ביהודה ושומרון. הליכי האכיפה הללו כוללים הוצאת צווים להפסקת עבודה או להריסה, תפיסת טובין, והכול בהתאם לנסיבות ולהוראות הדין. בנוסף, פעולות האכיפה נערכות, כמובן, בהתאם לסדרי העדיפות ולמשאבים המצויים בידי רשויות האכיפה באזור. אני מזכיר שרק לאחרונה, עם גיבוש התקציב, השגנו עוד סכום מסוים של כסף כדי להגביר את היכולת של האיתור ושל האכיפה, בין השאר, למשימות האלה בדיוק".

עוד באותו נושא

"הממשלה הנוכחית לא מיישמת את מסקנות הדו"ח"

"באשר לסוגיות פיתוח ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, בהתאם למדיניות כלל ממשלות ישראל מאז הסכמי אוסלו, פיתוח ההתיישבות הישראלית מרוכז, או אם תרצה מצטמצם, לשטחי C בלבד. הטיפול בסוגיות אלו נעשה בהתאם לקווי היסוד של הממשלה, תוך שימור הסטטוס קוו המדיני בכל הנוגע לאזור יהודה ושומרון".

ח"כ יריב לוין: "אדוני סגן השר, מי שיאזין לדברים עוד עלול לחשוב שבאמת נעשית איזושהי אכיפה כנגד בנייה פלסטינית בלתי חוקית. היא לא קיימת, לא בשטחי C שיש עליהם השתלטות בהיקפים עצומים, ולא בשטחי B.

לוין מציע: תבדקו את הנתונים העובדתיים

"אומר יותר מזה. בניגוד לרשות הפלסטינית, שמנהלת מדיניות מוכוונת, עם תוכנית פעולה, עם תכנון לטווח ארוך, עם השקעת כספים – אגב, לא פעם גם ממקורות זרים – בהשתלטות ובחיתוך בעצם של הרצף היהודי במקומות שהרצף הזה יכול להתקיים. גם מהתשובה של אדוני עולה שלנו אין שום מדיניות, שום תכנון, שום דבר. מקווים שאולי מישהו במינהל קצת יאכוף משהו.

"אני מציע, אדוני, שיבדוק את הנתונים המספרים, העובדתיים: כמה בתים בלתי חוקיים ניבנו, לצורך העניין, בשנה האחרונה, אל מול כמה הריסות בוצעו, כמה הפסקות בנייה נעשו. אדוני יראה שהפערים הם שמיים וארץ ואין בעצם שום אכיפה. יש כאילו רישום שיש אנשים שמטפלים בזה, אבל בפועל המשאבים, האמצעים וגם הגיבוי, אגב, שיש להם לעשות את זה, הוא מוגבל מאוד.

עוד באותו נושא

הליכוד במפגן תמיכה: "נאבקים על בנייה בשומרון"


5

"אבל יש כאן תופעה אחת שהיא חמורה במיוחד. יש מדיניות מוכוונת של הרשות הפלסטינית – ואני הייתי מבקש מאדוני להיכנס לעניין הזה באופן באישי ולבדוק את הדברים – שנועדה לעטוף יישובים יהודיים קיימים בטבעת חנק, ובדרך הזו בעצם לא רק לחנוק את יכולת ההתפתחות העתידית שלהם אלא לייצר עליהם איום ביטחוני רציף, שיפגע בחיים היום-יומיים של מי שגר בהם.

"הדבר הזה נעשה גם באמצעות בנייה בלתי חוקית ממש בצמוד לכבישים ולדרכי הגישה, וגם באמצעות ניצול העובדה שחלק מהיישובים האלה גובלים בשטחי B ולכן בונים ממש צמוד דופן אליהם באופן מכוון בנייה פלסטינית, שוב, בתהליך שהוא מוכוון על ידי הרשות הפלסטינית והוא מנותק מאיזה יישוב פלסטיני קיים או מאיזשהו צורך אמיתי שאיננו הצורך המוכוון הזה.

אני הייתי, עוד פעם, מבקש מאדוני פשוט לבדוק את הדבר הזה, להיכנס אליו. יש מקומות שבהם צריך לטפל באופן מיידי ובחומרה, משום שאחרת המשמעות היא אסון, לא רק ברמה של השטח וברמה המדינית, פשוט אסון ברמה של הביטחון האישי של האנשים שחיים ביישובים האלה".

שוסטר: אעביר לך את המידע מארגוני זכויות אדם או שמאל

סגן שר הביטחון אלון שוסטר השיב: "אני אגיד שתי הערות. אחת, אם תרצה אעביר לך את המידע שזורם אליי מארגוני זכויות אדם או שמאל, על דוחות של הריסה ופינוי. והם באים בטענה על כך שהדברים מתקיימים. המינהל עובד. המינהל עובד, הוא עובד בקצב. אני אמרתי מראש – אתה יודע, זה לא עניין של השנה האחרונה – אין לו מספיק כוח אדם. הוא פועל באופן אנורקטי מבחינת כוח אדם, יש חוסר עצום. אני מסכים שיש עוד הרבה מה לעשות, אגב, לא רק בהקשר של הפלסטינים, אבל הרבה מאוד בהקשר לפעולה של הפלסטינים.

שוסטר (צילום: מיכאל גלעדי\ פלאש90)

אני רוצה לקבוע שאנחנו לא נסכים ואנחנו נעשה את כל מה שאפשר, על פי הערכת מצב של מה שקורה בשטח. כמובן שהצירים צריכים להיות מאובטחים, וטבעות חנק סביב יישובים – אסור שיתקיימו. אשמח לקבל מידע קונקרטי על מקומות, כי לפעמים יש הרבה רעש על מקום מסוים שצריך לטפל בו. זה מה שאני יכול לומר כרגע.

הנושא הוא חשוב. כדי לשמור על שקט ועל ביטחון, על יציבות, על כלכלה משגשגת ועל דו-קיום בשטח הזה אנחנו צריכים לעשות בדיוק את הדברים שאנחנו מסכימים עליהם. אני מקווה שיהיה לנו את הכוח המספיק, של כוח האדם, ואת הנחישות. אני מקווה שהם יבינו שכך ראוי שיקרה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו