אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אז מה אם לנשים אין זקן

במכרזים למועצות הדתיות עלו דרישות שתכליתן מציאת מועמד גבר, נשוי, מעל גיל 30, "בעל חזות של בן תורה" וכמובן גולת הכותרת של שניים מן המכרזים הנ"ל - "בעל זקן". הגיע הזמן לשנות זאת

אז מה אם לנשים אין זקן
  אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

14 שנות כהונה של יהושע ישי, הממונה על המועצה הדתית ירושלים, מסתיימות בימים אלו.

תחת כהונתו של ישי לא זכתה ירושלים, עיר הבירה בעלת מגוון הזרמים והמגזרים העצום שבה, להרכב מועצה דמוקרטי נבחר ומגוון, ותושבות העיר נאלצו להתמודד עם אפליה מושרשת נגדן.

על אף שיש פוליטיקאים המעדיפים להתעלם מכך, חשוב לדעת כי תכליתה של מועצה דתית על פי החוק הוא לשקף את הגוונים השונים באוכלוסיה כך שינתן מענה הולם לצרכיה.

עוד באותו נושא

המועצה הדתית בירושלים נגד המהלך של מתן כהנא


6

ההרכב אמור להתמנות באופן סמי דמוקרטי, על ידי נציגים שונים מטעם הרשות המקומית, הרבנות המקומית והשר לשירותי דת, על מנת לתת לתושבים ולתושבות המקומיים "קול", קצת בדומה לבחירת ראשי רשויות מקומיות.

בניין המועצה הדתית בירושלים (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

את זה אפילו אמר בית המשפט העליון בהזדמנויות שונות. כפי שלא היינו רוצים ועדה קרואה בעיר או במועצה המקומית בה אנו גרים אלא ראש/ת עיר ומועצת עיר שאנחנו בחרנו ומייצגת את רצון התושבים, די ברור שלא נרצה ממונים שנבחרו מלמעלה ושהנאמנות שלהם היא בראש ובראשונה לפוליטיקאים הממנים, והרבה פחות לתושבים ולצרכיהם.

במקרה של ישי, גם לאחר שהמליצה וועדת המשרד לשירותי דת, לסיים את מינויו של ישי, סרב השר הקודם, יעקב אביטן, לפטרו מתפקידו. בשל תפקידו כממונה ולא כעובד מן המניין לא ניתן היה להעמידו לדין משמעתי בעקבות תלונות שהתקבלו. לא עזר גם דו"ח מבקר המדינה שהצביע עליו ולא עזרו הפרסומים. המועצה הדתית של ירושלים נלקחה בשבי ולתושבים לא היתה אפשרות להשפיע וגם לא לקבל ייצוג הוגן.

בחודש אפריל האחרון פנינו בארגון עתים, המסייע לתושבות ולתושבים במפגש עם הממסד הדתי, אל ישי ואל המשרד לשירותי דת בשל פרסום מכרזים מפלים לתפקידים במועצה הדתית ירושלים. במכרזים אלו הועלו דרישות שונות ומשונות שתכליתן מציאת מועמד גבר, נשוי, מעל גיל 30, "בעל חזות של בן תורה" וכמובן גולת הכותרת של שניים מן המכרזים הנ"ל – "בעל זקן". שהרי ידוע, כי אישה אינה מסוגלת לשמש בתפקיד מפקחת כשרות, אם אין לה זקן.

הטובלת הייתה במצב רוח סוער ובכייני

בעקבות פניית "עתים" המשרד לשירותי דת הקפיא את המכרזים הנ"ל ואף דרש הבהרות מישי, אך למרות כל זאת, ניכר היה כי המועצה הדתית ירושלים מתעקשת להתייחס אל תושבות העיר כאל סרח עודף. אל מרכז הסיוע של עתים המשיכו לזרום פניות ותלונות על המועצה הדתית, בין השאר טענות רבות על הפרת זכויות של טובלות במקוואות ירושלים.

(צילום: גרשון אליסון/ פלאש 90)

על אחת הפניות, שעסקה בטובלת שבקשתה לטבול לבד סורבה, הגיב בהכחשה מנהל אגף המקוואות החדש כי "הטובלת הייתה במצב רוח סוער ובכייני דבר שהוא שכיח אצל טובלות בשנה הראשונה… בפרט אצל כלות ונשים צעירות".

זוהי רק דוגמה קטנה מיני רבות שמעידה על היחס במועצה הדתית ירושלים לנשים בביטול וכהיסטריות. דוגמה נוספת ליחס המזלזל היא סגירת המקוואות בערב יום כיפור האחרון, בניגוד למנהג ותיק של רבות מנשות ירושלים ולרצונן להטהר לפני היום הקדוש, כי לטענת המועצה הדתית יש בזה "חשש פריצות".

החלטתו של השר מתן כהנא לסיים את כהונתו של ישי, בין היתר לאחר מכתב עתים בנדון שנשלח ביוני האחרון, היא מבורכת ולא בכדי התייחס השר במכתבו לישי לעניין פרסום המכרזים המפלים.

עוד באותו נושא

מינוי נשי נוסף בבתי הדין הרבניים


7

כל הכבוד לשר, וזאת ההזדמנות להזכיר ולזכור כי הבעיה היא לא רק בראש המועצה הדתית הממונה בירושלים, אלא בכל המועצות הדתיות – יש לחתור לשיוויון וייצוג של כלל האוכלוסייה.

המועצות הדתיות אמורות לשרת את כל תושבי המועצה- דתיים, חרדים, חילונים ומסורתיים ויש לשמור על ייצוג הולם מגדרי ומגזרי כאחד. תכלית זו יכולה להתקיים באמת רק בהקפדה על הליך בחירה דמוקרטי. וכבר ראינו מי נפגעות ראשונות כשלא נותנים לציבור הרחב קול.

כולנו בעתים מלאי תקווה שזוהי רק הסנונית הראשונה המבשרת על מציאות חדשה שבה המועצה הדתית תשקף את מגוון תושביה ותושבותיה ונראה יותר נשים המנהלות את אגף המקוואות ונמצאות במוקדי קבלת ההחלטות, קל וחומר כשמדובר בנושאים הקשורים אליהן באופן ישיר.

 

עו"ד מאירה פרידמן היא יועצת משפטית במחלקה המשפטית של ארגון "עתים"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
אם הזקן הוא...
רון | 08-12-2021 23:03
אם הזקן הוא מה שקובע במועצה הדתית אפשר למנות תיש
2
לא מדובשך ולא...
המיואש | 08-12-2021 23:39
לא מדובשך ולא מעוקצך
3
המעצה לא אמורה לייצג מגוון מגדרי אלא לעבוד
זאב | 09-12-2021 2:56
עוד פרוגרסיבית מטורללת. שום אישה לא צריכה להיבחר לאיזשהיא מועצה רק בגלל שהיא אישה . מצידי שיהיו בחירות פתוחות לקהל הרחב אבל שיבחרו באנשים שיודעים לעשות את מלאכתם נאמנה ומבחינתי שיהיו כולם גברים לבנים פריבלגיים בעלי זקן ושלא תהיה שם אישה אחת ( ובדרכ אם אני רואה אישה שלא נבחרה עי הציבור הרחב אלא בגלל מקום ששמור לאישה כמו בכל מיני וועדות ציבוריות אני יודע שהיא לא מתאימה לתפקידה כמעט בוודאות). בטח גם תרצה שערבים יישבו במועצה הדתית .מחר ניתן ייצוג לכלל האוכלוסייה בבגץ ללא שום קשר להשכלתם המשפטית או במטכל למרות שאין להם אפילו יום של שרות צבאי. חבורה של מוטמטמים
4
ולא סידור עבודה...
להשכלתה: מועצה דתית זה מקום שנותן שירותי דת | 09-12-2021 16:33
ולא סידור עבודה לכל מיני אנשים או נשים לצורך העניין. מועצה דתית צריכה לייצג את הדת ומתן שירותיה של הדת לאזרחים ולא הפוך מתן מקום עבודה לאזרחים שרוצים עבודה ומועצה דתית משמשת כלשכת עבודה כלשהי של דורשי עבודה. שרותי דת זה גם לא מקום ליישום דמוקרטיה חילונית זה מקום של שירותים של דת באמצעות בעל כישורי דת ונסיון והבנה דתית. ואף פסק דין משפטי עקום לא אמור לשנות את זה.
5
ארגון 'עיתים' - ארגון מטונף ומטנף
לא מאירה | 10-12-2021 10:07
הממומן עי גורמים אנטישמיים שהם גם ממנים את 'הקרן החדשה',רק מניח את זה פה. תפסיקו להיות שופרות של יהודים נאלחים
6
רגע, המקוואות בירושלים...
סיו | 10-12-2021 11:45
רגע, המקוואות בירושלים נסגרו ערב כיפור?!