אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: קצר על הפרשה | למה התורה לא חוסכת תיאורי אלימות ומיניות?

יוסף ואחיו, יהודה ותמר סיפורים עם מתח, דרמה, אלימות ומיניות. למה התורה מספרת לנו את זה. האם לא כדאי "לצנזר" חלקים כאלו? הרב יששכר היימן בסרטון קצרצר על פרשת השבוע

צפו: קצר על הפרשה | למה התורה לא חוסכת תיאורי אלימות ומיניות?
  מכירת יוסף גוסטב דורה (קרדיט: שאטרסטוק)

פרשת וישב: יוסף ואחיו זה סיפור מדהים! יש בו אלימות, יש מיניות, יש מתח, יש כאב, יש דרמה, יש נקודות מפנה, יש בו הכל, יש את כל הנתונים להיות סיפור מדהים. ואני שואל שאלה מאוד פשוטה: למה? למה התורה מספרת לנו את זה?

הרי אם סיפור כזה היה קורה בימינו, אני בטוח שהיו רבנים או אנשי חינוך שהיו אומרים שששש, אסור להגיד… בא נסגור את זה בתוך המשפחה… לא צריך לפרסם על יהודה ותמר, לא לספר שהאחים שונאים את אח שלהם ורוצים לרצוח אותו… הרי מה שבאמת חשוב זה שעם ישראל הגיע למצרים, מה זה משנה איך הוא הגיע?

נגיד שלא היה את כל הסיפור המסובך הזה, והיה "רק" אברהם, יצחק, יעקב, י"ב שבטים, חיים טוב, מגיעים למצרים, יציאת מצרים, מתן תורה וכל המשך ההיסטוריה. למה צריך את כל החלק הלא נעים הזה בהיסטוריה של עם ישראל?

כנראה הקב"ה חושב אחרת מאותם רבנים ומחנכים. ואם יש אמת – מספרים אותה, שיטת ההסתרה לא עובדת. גם בדיני לשון הרע, אם הדברים נאמרים לתועלת, ויש מטרה בסיפור הדברים – צריך לדעת איך לספר, ואיך לעמוד בכל הקריטריונים ההלכתיים, אבל מספרים.

עוד באותו נושא

זמני כניסת ויציאת שבת פרשת וישב תשפ"ב

אין בעיה של לשון הרע, ולא מיצרים איזו מציאות מדומה או צבועה של 'הכל פסטורלי', כשזה לא כך.

התורה מחנכת אותנו לספר, לדבר ולהוציא את הדברים. לא בשביל הפסיכולוגיה של לדבר כדי לפרוק מהלב, אלא בשביל להגיד, להרתיע, להתריע ולהזהיר, ובמיוחד – כדי להכיר את האמת.

הכרת האמת חותמו של הקב"ה הוא האמת.צריכים להיות אנשים הדבקים באמת, ולא להיות אנשים שאין תוכם בכרם, אלא אנשים שתוכם כן כברם, ואם יש דברים לא טובים אומרים אותם, וצריך לדעת להתמודד.

כשאדם עושה מעשים הוא צריך לדעת לקחת עליהם אחריות, כמו שיהודה לקח אחריות, כמו שיוסף לקח אחריות, כמו שכולם לקחו אחריות גם על המעשים השליליים.הלוואי שנזכה שבקבוצות בעם הדוגלות בהסתרה הדברים ישתנו לטובה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
כשיש הבטחות לקב"ה....
משה אהרון | 26-11-2021 15:27
כשיש הבטחות לקבה ואנשים מתנהגים שלא כהוגן .צריך לפרט ולמנות את כל ההתנהגויות הרעות. על מנת ליידע כיצד הם חיבלו ומחבלים במימוש ההבטחות של הקבה ומה עלינו לעשות לשם תיקון אין לא יהיה תיקון בלי האמת.. כאז כן עתה......... ציון במשפט תפדה ושביה בצדקה - שלעולם גאולה זו תקרטע . כל עוד יש הסוברים כי מושחתים השואפים לקעקע מערכות משפט הם הראויים להנהיג אותנו ולשמור על ארץ ישראל. משה אהרון
יש לך שטיח וחדר לבד מכך כלום
משה אהרון | 28-11-2021 14:04
מי שיודע מה שטוח ושוכח את שמו אין לו תוחלת
אוי כמה טריוויאלי
חד | 28-11-2021 0:55
שטוח כמו השטיח בחדר
2
לעולם האדם טועה
משה אהרון | 26-11-2021 15:29
משה טעה באחת רבי עקביא - בעשר הרמבם - במאה . וכל רב המחשיב עצמו כיום טועה בין רבבה לשתיים במהלך חייו. משה אהרון
3
שטחי
א | 28-11-2021 12:39
מבט שטחי ומביך... מסרים רדודים כאלה אפשר לתלות בסיפורי התורה אבל זה כל כך תפל... מדובר פה בעומקים גדולים שניתן לדלות - עוצמות אדירות של גדולי האומה הישראלית ואידך זיל גמור.
4
להוא או להיא עם השטיח והחדר - מוקדש....
משה אהרון | 28-11-2021 19:49
כגודל הגלות כך גודל החטאים שגרמו לה לקרות ולבוא לעולם. יוסף חטא שהתעסק עם דיבה והתבוסס בה . לכן כופר ומורק בדיבת אשת פוטיפר אחיו חטאו שלא חסו על אחיהם ואביהם ויעקב חטא יותר מכולם. שאמץ את הדפוס של הבן הנבחר. בחר ביוסף כממשיך תולדותיו והכתיר אותו בכתונת הפסים. [כתונת המסמנת את שורות הדורות.] וכך באה גלות מצרים לעולם. ובמה אנו מתעסקים : לבנות חלומות וורדים ומזויפים. לרומם תמיד את הדמויות ולהתעלם מהאמת . כך גם לא בכדי ארכה גלות אדום אלפיים שנה והסתיימה בשואה איומה . משום שלא למדנו שלא להתעלם מהטעויות והחטאים ולא תקנו דבר וחצי דבר. כשהמשיח יבוא תוקם וועדת חקירה לסיבת גלות אלפיים ולפרוץ השואה . בלי הבהרת עניין זה לא תהא גאולה שלמה. והיהדות והעולם יתהפכו........ משה אהרון
5
מסכים לכול מילה...
יהדות אמתית זאת דת האמת | 30-11-2021 6:52
מסכים לכול מילה שכתב הרב היימן. ואגב זה ההבדל בין היהדות לאיסלם ולנצרות
6
מסר חשוב, סיום בעייתי
דוד | 30-11-2021 15:18
המסר חשוב ומשמעותי, אבל למה להכות על החזה של קבוצות אחרות? כולנו צריכים להשתפר