אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אתי אנקרי לסרוגים: "יש שירים שאני לא אשיר"

רגע לפני שהיא עולה על במת היכל התרבות בהופעה מיוחדת שתסכם 30 שנות יצירה, אתי אנקרי הגיעה לאולפן סרוגים לראיון מיוחד: "אני עושה איזה דין וחשבון עם עצמי ועם הבורא"

אתי אנקרי לסרוגים: "יש שירים שאני לא אשיר"
  צילום: סרוגים

לרגל פסטיבל "ניגונים בצדק" בו, בין השאר, מופיעה אתי אנקרי, הזמרת הגיעה אלינו לאולפן סרוגים לראיון מיוחד על החזרה בתשובה ועל היצירה היום.

צפו בראיון עם אתי אנקרי

את יוצרת כבר 30 שנה, וקיבלת עכשיו את פרס אקו"ם המכובד. איך היתה התחושה?

"משמחת"

לא הרגשת שזה קצת באיחור? בכל זאת את יוצרת כבר 30 שנה

"לא, דווקא חשבתי שזה מוקדם מידי, חשבתי שפרסים כאלו גדולים על מפעל חיים, נותנים בגיל 70 בערך".

נושאים שלא כותבים עליהם יותר

על מה את עובדת היום?

"על אלבום. תמיד אני עובדת על איזשהו אלבום. בשנים האחרונות התכנים עוסקים ברוחניות. האלבום נושא את השם "אורייתא" (תורה בארמית ה.ס), השיח שלי עם הלימוד, עם התורה, עם הבורא".

אלו לא תמיד היו הנושאים שעסקת בהם, לפני שחזרת בתשובה כתבת על נושאים אחרים. איך את מתייחסת ליצירה שלך מלפני התשובה?

"עם חלק בהשלמה ובחביבות, ועם חלק אני עושה איזה תשובה. אני עושה איזה דין וחשבון עם עצמי ועם הבורא".

יש שירים שאת לא שרה יותר?

"כן, יש שירים שאני לא אשיר. אל תשאלי איזה. ויש באופן כללי הרגשה של קבלה, של הבנה. אני לא דוחה את השמות שהייתי כשהייתי צעירה ועכשיו כביכול אני במקום הנכון".

השירים גם עדיין מושמעים בתחנות הרדיו, איך את מרגישה עם זה? את לא שרה בפני גברים היום

"תלוי מה משמיעים. אני לא מופיעה בפני גברים, ברדיו זה עדיין בסדר לי. אני לא מופיעה מול גברים אבל שירים אני עדיין שולחת ליוטיוב ולרדיו".

להופיע לנשים בלבד

את מרגישה התנגדויות לעניין הזה לפעמים?

"יש לפעמים אכזבה מקהל של גברים שהיו רגילים לבוא להופעות".

וכל מקום מאפשר לך להופיע בו?

"לא. עדיין במרחב הציבורי לא כל כך מתאפשר לעשות מופע למגזר אחד של נשים או גברים. יש לזה כל מיני התנגדויות ועניינים. האמת שצריך לפתור את זה בדרגים הגבוהים. לא כל כך מכירים בצורך הזה של נשים דתיות או גברים דתיים להופיע רק בפני מגזר אחד, של נשים או גברים. יש עם זה בעיה, כי מקבלים את זה בתפישה החילונית כהדרה. זה עדיין לא נתפש ולא מובן כצורך אמיתי שלא קשור בהדרה".

זה קצת מדיר אותך מהבמה

"נכון"

אנחנו בכל זאת לקראת מופע מיוחד לנשים בלבד, בפסטיבל ניגונים בצדק, בהיכל התרבות בתל אביב בראשון לדצמבר. המופע מסכם 30 שנות יצירה, יהיה בו משהו מיוחד לרגל העניין?

"אני לא יודעת להגיד, אני תמיד משאירה את זה לרגע האחרון. למה שאני מרגישה שנכון, איזה שירים מתאימים. אני לא רוצה ליצור ציפיות אצל הקהל שהם הולכים לשמוע את השירים מהאלבום הראשון, אבל יהיו גם. באופן כללי, זה מופע בסך הכל של שעה וחצי – שעתיים וברוך ה' יש לי הרבה מאוד שירים ואי אפשר להכניס את הכל, אז אני כל פעם מנסה לעשות איזשהו שילוב שהוא נראה לי מתאים לערב".

הקשר לרבנית ימימה מזרחי

אם היית צריכה לבחור שיר אחד שמסמל את הדרך שלך, ב30 שנה האחרונות, מבין השירים שלך, במה היית בוחרת?

"השיר שלי הוא תמיד השיר שאני עובדת עליו עכשיו, או השיר שעוד לא כתבתי".

יהיה שיר כזה במופע? משהו שעוד לא יצא?

"יש שירים כאלה, מידי פעם. יש שיר שנקרא 'אור חדש', אבל אני לא יודעת אם אני אחליט לבצע אותו באותו ערב. עוד אין ליין אפ ממש. אני אוהבת להשאיר את זה פתוח, כי מופע זה כמו שיעור, זה משהו שמתרחש ברגע ואם אני מרגישה שצריך לשיר את השיר הזה ולא את השיר הזה אז אני עושה שינוי. אני לא אוהבת לקבע את הדברים".

את אומרת שמופע הוא כמו שיעור, ואת הופכת אותו לכזה קצת כי את מביאה את הרבנית ימימה מזרחי, איך הקשר בניכן?

"הפעם זה בזכות הפסטיבל עצמו, הרבנית ימימה מזרחי מתארחת בפסטיבל הזה כבר שנה שניה או שלישית, והשנה היא בחרה לשמחתי להתארח במופע שלי".

אתן לא מכירות?

"אנחנו מכירות, ואוהבות, אני מאוד אוהבת אותה. באישי יוצא לנו הרבה להיפגש במופעים, הרבה מופעי נשים, שהיא נותנת את חלק בשיעור שהיא מעבירה ואני נותנת שירה. זה פעם ראשונה שאנחנו ממש עושות מופע שהוא רק של שתינו. מלבד זה אני מאוד אוהבת להקשיב לשיעורים שלה, אני אוהבת את הדברים שהיא מלמדת".

חזרה בתשובה

את עשית תשובה הרבה לפני שהמוזיקה הדתית והפופ האמוני היה במיינסטרים, זה לא היה כל כך פשוט. איך בכל זאת עשית את זה?

"אני לא מרגישה שזה לא היה פשוט, אני עשיתי את זה בצורה מאוד מאוד הדרגתית".

רוצה לספר באמת מאיפה זה הגיע? איך זה התחיל התהליך?

"העניין של התשובה תמיד עניין אותי, היה לי עניין עם זה כשהייתי קטנה. הייתי בשיח עם הדבר הזה, זה לא היה לי חדש, אני באה ממשפחה מסורתית ובאופן אישי תמיד עניין אותי העניין של התשובה. אחרי שקיבלתי הכרה כזמרת, זה היה שנות ה-20 המאוחרות, כבר התחתנתי, כבר ילדתי את בני בכורי, ושוב אחרי שראיתי מה זה הכרה ציבורית, מה זה פרסום, מה זה מה שנקרא 'הצלחה', שמאוד רציתי אותה ומאוד חתרתי לכיוון הזה, והרגשתי שחסר לי משהו, המשכתי לחפש".

"ביצירה שלי אני תמיד מחפשת, גם בגיל 16 כשכתבתי. ברוב השירים אני פשוט מחפשת, והמשכתי לחפש, והגעתי ללמוד אצל ימימה אביטל, מה שנקרא 'שיטת ימימה'. למדתי אצלה כמה שנים טובות וזה לימוד שמקרב את האדם לעצמו, ושעוזר לבן אדם להקשיב ללב שלו, לרגשות שלו, למחשבות שלו, מאיפה הוא בא. כל מיני דברים מאוד עדינים. ובאיזשהו שלב אחרי כמה שנים ראיתי שאני לאט לאט מתקרבת קצת יותר, ורוצה קצת יותר לעשות מצוות, ורוצה קצת יותר להתחייב על הדבר הזה, וזה הלך בשילוב עם האומנות".

ואיך הרגשת עם זה שזה צימצם לך את האפשרויות? למשל זה שאת לא מופיעה בפני גברים ויש תכנים שאת לא כותבת ולא שרה עליהם?

"תראי, לא להופיע בפני גברים, זה באמת צעד שעשיתי לפני 6 שנים. זאת נקודה די קריטית, אבל עד אז ההליכה היתה מאוד מאוד איטית ואפילו הייתי במצב שהופעתי עם כיוסי ראש מול קהל מעורב בכל מיני מקומות. מה שהיה מעניין בזה, זה שכשאני הסתכלתי על זה בצורה דואגת, אז זה השתקף גם בקהל. אבל כשאני הייתי שקטה עם זה, גם הקהל היה שקט מול זה".

על מה את מרגישה שאת מוותרת היום?

"תראי, אם זה בהתחלה, בעניין של כתיבת השירים, אז מידי פעם את מתעוררת להתבונן, ואת מתחילה להבין שמה שאת כותבת גם יוצא החוצה ומשפיע, והמילה חשובה, ואז את נותנת יותר כובד ומשקל למה שאת מוציאה וכותבת. לפעמים אני מוותרת על שיר שאני הייתי מרגישה שהוט 'להיט', 'טיזר' כזה".

היום זה לא מעניין אותך?

"זה לא שזה לא מעניין אותי, הכל יכול לעניין אותי, אני לא השתנתי, רק הבחירה שלי השתנתה. אז הייתי בוחרת להפחית מה'להיטות' של השיר לצורך הדיוק של האמת, של האמירה".

מה את רוצה לאחל לעצמך לשנה הקרובה?

"שאני אוהב את מה שאני עושה, ושאני אדייק במה שאני עושה. שהשירה תהיה תפילה וביחד עם זאת, לא לוותר על השמחה ועל הנעימות וגם על ההומור".

_________________

אתי אנקרי תופיע במסגרת פסטיבל "ניגונים בצדק" בהיכל התרבות בתל אביב ב1.12, יחד עם הרבנית ימימה מזרחי.

הופעות נוספות שיהיו בפסטיבל: הלב והמעיין, ויקטוריה חנה, אנסמבל הפיוט, ארקדי דוכין מארח את מארק אליהו, שולי רנד ועמיר בניון, ברי סחרוף.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
מתחסדים לא עושים לי טוב
מתיפיפים בע"מ | 18-11-2021 18:40
אלהים רוצה אותנו חוגגים את עולמו אשר ברא
2
שאלות של מראיינת פסיכוטכנית
מיכאל | 18-11-2021 22:24
דברי איתה כמו בנאדם נורמלי
3
תמיד אהבתי את...
עשית שינוי כ"כ מבורך | 19-11-2021 14:30
תמיד אהבתי את השירים שלך, כנה ואמיתית, ואין כמו שיטת ימימה של הצדקת ימימה אביטל
אסור לנשים לשיר,...
חנה | 21-11-2021 20:33
אסור לנשים לשיר, שום שיר. בפני שום קהל. קולן ערוותן.
4
ואני לא אקשיב...
עדה | 21-11-2021 22:48
ואני לא אקשיב יותר לשירייך. אפשר להיות דתי אבל לא פנאט...