בית המשפט חייב את 'הרנטגן' במס על 30 מיליון - סרוגים

בית המשפט חייב את 'הרנטגן' במס על 30 מיליון

לאחר שערער, בית המשפט המחוזי קבע כי התרומות שקיבל הרב ישראל איפרגן, הידוע בכינוי "הרנטגן", היו הכנסה וחייב אותו במס על 30 מיליון שקל. וקנס אותו על אי ניהול ספרים

author-image
בית המשפט חייב את 'הרנטגן' במס על 30 מיליון
  (צילום: ג'ורג' נובומיסקי/פלאש90)

שופט בית המשפט המחוזי ת"א מגן אלטוביה, קבע היום כי הכנסותיו של הרב ישראל איפרגן, הידוע בכינוי "הרנטגן", בסכום של כ-30 מיליון ₪, חייבות במס.

מדובר בפסיקה בעקבות ערערו של הרב איפרגן שערער על שומות שהוציא לו פקיד השומה לשנים 2003- 2014, בגין הפקדות בחשבונות הבנק שלו בסכום של 43.5 מיליון ₪.

במס הכנסה טענו כי מדובר בהכנסות החייבות במס. בית המשפט קבע, כי הוכח שמקור הכספים במאמיניו של המערער, המקבלים ממנו ברכות, המזמינים אותו להיות נוכח באירועים ומקבלים ממנו יעוץ. עוד נקבע, כי אף שלא נימצא קשר בין תקבול לבין שירות כזה או אחר, הרי שהעברת כספים של מאמיניו של הרב, מתוך אמונה, מכח נוהג מסורת וצורך לשמר את חצר הרב ואת פעילותו, מהווים את משלח היד של הרב איפרגן ומקור הכנסתו, ועל כן כספים אלו חייבים במס.

רק רבע מהתרומות הלכו לנזקקים

במסגרת הערעור טען הרב איפרגן, בין היתר, כי פעילותו נובעת מאמונה דתית ותחושת שליחות עמוקה כלפי עם ישראל, בהיותו חלק משושלת רבנים אשר החלה במרוקו לפני 600 שנים והמשיכה מדור לדור, וכן טען כי כספים המתקבלים אצלו מועברים לעמותות חסד. אלא שבית המשפט מצא, כי מתוך סכום כ – של 43 מיליון ₪ שהופקד בחשבונו של המערער, רק סכום של  כ-11.5 מיליון ₪ הועבר אכן לעמותות כנטען על ידי המערער, ועל כן הפחית בית המשפט מהשומה סכום זה בלבד מתוך ההפקדות בחשבונו של הרב.

עוד טען המערער, כי חלק ניכר מן הסכומים שהופקדו בחשבונו הינם כספים שהתקבלו מיהודים אמידים בחו"ל, אבל לא הצליח להוכיח באמת כי מקור רוב הכספים באותם יהודים אמידים, וממילא נקבע כי כספים אלו התקבלו בידי המערער מכח מעמדו הרוחני, ועל כן חייבים במס כיתר הכספים שהתקבלו ממאמיניו של הרב. (בנסיבות אלו לא דן בית המשפט בחשדות שעלו כי הכספים שהועברו למערער מחו"ל הינם כספים השייכים למערער והוא התקשה להעבירם לארץ בשל מגבלות חוקיות, ולכן הוצגו כתרומות).

בנוסף לכספים שהוכח שהועברו לתרומה, בית המשפט הפחית מן השומה גם כספים שהתקבלו כמתנות באירועים אישיים של המערער (בר המצווה והחתונה של בנו) וכן כספים ששימשו לכיסוי עלויות הנסיעות לחו"ל  למטרת גיוס כספים על ידי המערער ואשתו.

לאור האמור חייב בית המשפט את המערער במס בגין הפקדות של כ – 30 מיליון ₪. בנוסף, נקבע כי ככל עסק, היה על המערער לנהל פנקסי חשבונות, ועל כן חויב הרב בקנס בגין אי ניהול פנקסים כדין, החל משנת 2009 ועד לשנת 2014.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
רבע מהתרומות לעזרה...
משה כהן | 11-11-2021 6:29
רבע מהתרומות לעזרה למשפחות , ושלושים מיליון בחשבון הפרטי. תמשיכו לתרום.......פאנטים !!! שחיתות בחסות הדת !!!!!
2
כל המקובלים/אדמורים/מלומדים בניסים...
רון | 11-11-2021 9:09
כל המקובלים/אדמורים/מלומדים בניסים הם חבורת גזלנים שלוקחים את הפרוטות האחרונות של חולים סופניים, יתומים ואלמנות. בקיצור - השותפים הטבעיים של מושחתיהו
3
עוד חזיר מפוטם...
עוד גנב מתחסד ... | 13-11-2021 15:21
עוד חזיר מפוטם ... עם עדת טפשים מסביבו ...
4
הרבי
נועם | 18-02-2022 9:12
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף