אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנות הראשית קברה את 'חוק צהר'

מועצת הרבנות הראשית משתמשת היום בתרגיל בירוקרטי כדי לרוקן מתוכנו את חוק צהר. בישיבת המועצה הוחלט היום כי כל עוד לא תושלם הטמעת מערכת המחשוב במועצות הדתיות, רשמי הנישואין לא יוכלו לרשום זוגות שאינן מתגוררים בתחומי המועצה. "אין אפשרות למצות את הליך בירור היהדות וקיימת סכנה של ריבוי נישואין והתבוללות"

הרבנות הראשית קברה את 'חוק צהר'
  קברו את חוק צהר. הרב יוסף והרב שפירא (פלאש90)

הרבנות הראשית לישראל קברה היום את חוק 'צהר'.

בישיבת מועצת הרבנות הראשית שהתקיימה היום (ב'), דנה המועצה בהתפתחויות הקשורות בהחלטה לפתוח את אזורי הרישום לנישואין, בעקבות החוק שעבר בכנסת בנושא ומכונה 'חוק צהר'.

בפני המועצה הופיעו נציגים של חבר המועצות הדתיות, שהציגו קשיים חמורים ברישום הנישואין ובאחידות הנהלים בנושא מאז עבר החוק. על פי החוק החדש יוכלו זוגות להרשם לנישואין גם שלא במועצה הדתית של בעיר מגוריהם, כשמערכת ממחושבת אמורה לפקח על פעולת הרישום.

חברי מועצת הרבנות הראשית עמדו על כך שכל עוד לא הושלמה מערכת המחשוב לרישום נישואין, ולא הוטמעה המערכת המסונכרנת אצל כל רושמי הנישואין, אין אפשרות למצות את הליך בירור היהדות וקיימת סכנה של ריבוי נישואין והתבוללות.

הרבנים עמדו על כך שסגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן, יקיים את התחייבותו בפני המועצה כי לא יאופשר לבני זוג להירשם אלא במקום מגוריהם ובכפוף לתעודת רווקות, וזאת עד להשלמת הטמעת המערכת הממוחשבת.

גורם ברבנות הראשית לישראל הודה לסרוגים כי ברבנות לא ימהרו להטמיע את המערכת הממוחשבת ובכך בעצם עקפו את חוק צהר, אליו מתנגדת הרבנות מכל וכל. לדברי אותו גורם, מכיון שרישום הנישואין נתון בידיים בלעדיות של הרבנות, יכולים הרבנים הראשיים להורות על המהלך, באופן שיעמוד גם בפני מבחן בג"צ.

כעת, על פי הוראת הרבנים הראשיים העוקפת את בג"צ, שוב לא יוכלו זוגות להרשם לנישואין בכל מועצה דתית, אלא רק בעירם בלבד.

בצד ההחלטה על ביטול החוק, בכל זאת נרשם היום אירוע נדיר, בו מועצת הרבנות הראשית קיבלה החלטה לפי בקשת ארגון ל'צהר' לפיה זוג הבא לפתוח תיק נישואין יוכל לעשות זאת כבר שנה לפני מועד הנישואין.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
סתם לחמם
חיים | 02-12-2013 16:19
זה דיי הגיוני שיאשרו רק אחרי הטמעת המערכת, כדיי שלא תהיה אנרכיה
2
זה מה שקורה כאשר צוהר מנסים לעקוף ולצפצף על הרבנות
סתם אני@ | 02-12-2013 17:36
במקום הדברות תוך כבוד לרבנות. בלכופף ידיים זה לא ילך.
3
הישן יתחדש והחדש יתקדש - אגרת קס"ד
אילן יוסף | 02-12-2013 18:19
ב"ה https://drive.google.com/file/d/0B9kn1W9-O_AoOXhrOS03M0RPRFk/edit?usp=sharing
4
אולי זו כוונתם, אך בפועל יהיה בדיוק הפוך
א | 02-12-2013 21:28
למעשה, ההחלטה הזו מאשררת את חוק צוהר. מה שנותר לעשות הוא להשלים את פרויקט המחשוב. אם שר הדתות מעוניין בכך, הוא יכול להריץ פרויקט זה די במהירות (כספים צבועים, הוצאת מכרזים, לחצים כאלו ואחרים). סה"כ זו דרישה די הגיונית, אבל היא גם אומרת לכאורה שכשהמחשוב יגיע - חוק צהר יכנס לתוקף באופן מיידי.
5
אתם מכירים רשמי נישואים?
| 03-12-2013 13:51
אתם רואים אותם פתאום לומדים להשתמש במחשב? בתוכנות כלשהם? עסקתם פעם בפיתוח תוכנה מהסוג הנ"ל? למדתם על מימשקים כמה קשה לפתח מימשקים כאלו שיהיו אמינים ונוחים ללמידה ויעילים וכ'? מן הסתם, עד הקדנציה הבאה ברבנות הכל כבר יהיה ממוחשב, אבל עד אז, יתחלפו השרים והמפלגות, ויש סיכוי שגם רב או שניים יואשמו בשחיתות מסוג זה או אחר... אז נדבר אז....
6
עושים צחוק מהחוק
אוהב ישראל | 04-12-2013 11:48
כעת מתגלה הפרצוף של הרבנות המנסה לדחות חוק שעבר בכנסת בטעמים טכניים יש להשכיר לרבנות הראשית ולרה הראשי האשכנזי שהציג עצמו כליברל ובעד חידושים שהמדינה האוצר , הכנסת מתקצבת את הרבנות והכנסת יכולה לפגוע בתרציב ואז נראה אותכם הרבנות שייכת לכלל ישראל ולא רק לחרדים