אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אחרי האישור: הרבנים עתרו לבג"ץ נגד רפורמת הכשרות

הח"כים דודי אמסלם ומשה ארבל, יחד עם ועדת רבני העיר והרב דוד אוחיון, הגישו עתירה לבג"ץ בדרישה לבטל את רפורמת הכשרות של מתן כהנא. לטענתם, הליך החקיקה ושילוב הרפורמה בחוק ההסדרים "נעשו על ידי הליך פסול"

אחרי האישור: הרבנים עתרו לבג"ץ נגד רפורמת הכשרות
  (צילום: קרן רוזנברג)

הקרב על הכשרות בדרך לבית המשפט: חברי הכנסת דודי אמסלם ומשה ארבל, יחד עם ועדת רבני העיר והרב דוד אוחיון, הגישו היום (ראשון) עתירה לבג"ץ נגד רפורמת הכשרות של שר הדתות מתן כהנא, שאושרה סופית בשבוע שעבר במסגרת חוק ההסדרים.

בפנייתם ביקשו להוציא צו על תנאי נגד כהנא והממשלה אשר יבטל את התכנית המוצעת לשינוי במערך הכשרות. לטענתם, הליך החקיקה ושילוב הרפורמה בחוק ההסדרים "נעשו בניגוד לפסיקות בית המשפט, על ידי הליך פסול, המנוגד לכללי המשפט המנהלי והציבורי, ולמהותה ותוכנה של הרפורמה שמבקשים לקדם".

כך תראה רפורמת הכשרות

מה כולל מתווה הכשרות החדש שעבר וכיצד זה עתיד להשפיע על האזרחים ובעלי העסקים? השר כהנא הציג מזנו את המתווה כך:

1. פתיחת שוק הכשרות לתחרות – מעתה לצד הרבנות המקומית יוכלו גם תאגידים עסקיים לתת כשרות לכלל בתי העסק שבכל רחבי הארץ.

2. מועצת הרבנות הראשית לישראל תקבע סטנדרט אחיד לכשרות בשתי רמות – רגיל ומהדרין. תאגידי כשרות פרטיים יוכלו לבקש רישיון מהרבנות הראשית ולהפוך לתאגיד נותן כשרות על פי סטנדרטים הלכתיים שקבעה הרבנות הראשית.

עוד באותו נושא

הרב שמואל אליהו מודאג: "צריכים להתחיל להתפלל"


81

3. שלושה רבנים עם ניסיון בכשרות, אשר לפחות אחד מהם היה או הינו רב עיר, והשניים האחרים רבני מועצות, יוכלו גם הם לקבוע סטנדרט לכשרות. מחמיר או מקל מהסטנדרט שקבעה הרבנות.

4. בראש כל תאגיד כשרות תעמוד סמכות הלכתית, בעלת ניסיון משמעותי בדיני כשרות ובמתן כשרות. כאמור, מועצות דתיות ורבנים מקומיים יוכלו להמשיך ולתת כשרות בכל הארץ בכפוף לניהול תקין.

5. כל גוף נותן כשרות בישראל, בין אם הוא תאגיד פרטי ובין אם הוא מועצה דתית, יפוקח על ידי מפקחי הרבנות הראשית לישראל. יוקם מערך פיקוח ארצי על כל נותני הכשרות.

עוד באותו נושא

אנו בשפל רוחני; בקואליציה מבזים את היהדות


56

6. גוף הפיקוח של הרבנות הראשית יהפוך אותה לחזקה יותר, משמעותית יותר, ומשפיעה יותר. כך הרבנות תוכל לוודא באמת כי תאגידי הכשרות אכן עומדים בסטנדרטים עליהם הצהירו. הרבנות תקבל כח אכיפה משמעותי שאין לה כיום.

7. "ריסוק" הרגולציה בייבוא – גוף כשרות העומד בכללים ואשר קיבל רישיון לתת כשרות, יוכל לתת כשרות גם בחו"ל. מוצרים בכשרות זו יהיו פטורים מהבירוקרטיה הסבוכה הקיימת כיום. יבואנים או נותני כשרות שיתגלה כי פעלו שלא כדין, יענשו בצורה חמורה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
איך כותבים שכל...
זלמן | 07-11-2021 20:16
איך כותבים שכל גוף כשרות יפוקח על ידי הרסנות הראשית ומצד שני כתובשכל שלושה רבנים עם נסיון יכולים לקבוע סטנדרטים, זה תרתי דסתרי.
2
בג"צ יחזק הכשרות במדינה חה חה חה
משה | 07-11-2021 20:17
כל מה שריח יהדות נודף ממנו מעניין את בגצ כשלג דאשתקד.
3
כהנא רשע מרושע...
כהנא ירובעם בן נבט | 07-11-2021 21:21
כהנא רשע מרושע מחטיא את הרבים אין רפואה למכתו
4
עתרו לבגץ חסרי...
אהובה | 07-11-2021 22:18
עתרו לבגץ חסרי האלוהים לוקחי גזל. עונשכם הולך ונעשה כואב יותר ויותר וזה עונש מאלוהיכם העושים הרע בעיניו.
ימח שמך...
רון | 08-11-2021 7:40
ימח שמך כלבה, היום את את ההורים הארורים שלך,ואת הילדים שלך ואת כל מחלות הסרטן יבואו עלייך ועל בן הזוג שלך חלאת המי תת אנושית זבל
5
כהנא חזק ואמץ עם ישראל לדורותיו עימך
עמוס | 07-11-2021 23:09
כהנא חזק ואמץ עם ישראל לדורותיו עימך
אתה והטינופת...
רון | 08-11-2021 7:39
אתה והטינופת הגרמני הארור ימח שמו וזיכרו בן של כלבה גרמניה ארורה שנכם תהיו בקרוב אוכל לתולעים,וגם לרוחשים, שמאלנים ארורים בני כלבים,
6
תפנימו, המדינה היהודית...
עליבבה | 07-11-2021 23:16
תפנימו, המדינה היהודית בדרך לאבדון.
עוד מפגר...
רון | 08-11-2021 8:11
עוד מפגר חסר מוח אתה וכל הסרוגים כמוך תהיו בקרוב ללא בתים, ואחוזות בהתנחלויות,הקרח ימח שמו שבמקום כיפה הוא קיעקע ציור של כיפה על הראש הארור שלו, נתן את כל ההיתנחלויות למנטור שלו עבאס,רק שלא יזיזו אותו מהכיסה,בעזרת השם תהיו מחוץ למישחק,ואל תבקשו סיוע בזמן הפינוי, תחיו לגורלכם שקרנים,ובוגדים? חסרי בושה,
@זה תלוי את...
אי | 08-11-2021 5:26
@זה תלוי את מי שואלים, זה שנהנה עד עכשיו מהמצב העקום- ברור שיחשוב ויטען שנעשה משהו שלט כדין. האדם הסביר רוצה לקבל שירות כשרות סביר ובמחיר סביר, ולא שכנופיה מונופוליסטית תקבע הכל כולל מחירים גבוכים שאין לזה הצדקה
7
אנשים כל כך...
גדי | 08-11-2021 1:51
אנשים כל כך מתרגשים מזה. כולה שינוי מנהלי. ברור שיש פה משרות בסיכון מסוים, ואנשים נוטים לחשוש משינוי, אבל מפה להכריז על סוף היהדות או על אסון לאומי המרחק גדול. מעניין אותי על מה עתרו לבגץ. העיקר חסר מן הספר. מה התנהל שלא כדין? ועוד מעניין לאן נעלם בעיית הערכאות. דבר אחרון, האם מישהן סבור שיש יתכנות לזה שבגץ יבטל את זה בעקבות התביעה. אני לא מומחה גדול למשפט. אבל אני מוכן לשים כסף שבגץ יסרב.
תנוח דעתך...
רון | 08-11-2021 7:43
תנוח דעתך מי שסומך על הכשרות של הרבנות, והבדצים לא יתקרב לחלאות רפורמים כמו הזבל הזה כהנא ימח שמו וזיכרו בקרוב הוא וכל הזבל שהביאו. לעולם יהיו פגרים חסרי נפש בהמית,
8
או אה מה...
יורם | 08-11-2021 6:24
או אה מה קרה ?!?! שומרי הדת והקדושה הנקראים בזמנינו רבנים ביחד עם פוליטיקאים פונים לבגצ ????
בן של...
רון | 08-11-2021 8:07
בן של כלבה ארורה אתה והגרמני הארור כהנא ימח שימכם וזיכרכם לדראון עולם אתם וכל הזבל שלכם בבית יהיו עוד היום פגרים והאסונות לא יחסרו מיכם בעזרת השם,רק בשורות רעות יהיו מנת חלקכם,על אובדן בני משפחות שלכם ארורים,
9
עוד גוי ארור...
רון | 08-11-2021 7:36
עוד גוי ארור ימח שימך מתן מה שהשם נתן יקח לך את כל הצאצאים שלך עוד היום ואתה ובת הזוג הארורה תיסבלו מיסורים כל כך כואבים שיכאיבו לכם ללא הפסקה,עד שתגיעו למישקל של שרון הנבלה שבסיום חייו שקל 45 קג,ואז לא יישאר מיכם זכר אבל קבורה לא תהיה לכם, רק שרפת הגופות כמו הנוצרים הארורים כמוך,וכמובן את מי שעשו זבל כמוך הנוצרים הארורים הוא גם ידאג שיפנו אותם,
10
החוק באמת אינו...
רון | 08-11-2021 8:59
החוק באמת אינו טוב צריך לקבוע שהציבור הוא זה שמחליט, כל קבוצה יכולה לבנות לעצמה מועצת כשרות, ( כמו הבדץ) וכל אחד יחליט איזו כשרות מתאימה לו אם בכלל. באותה הזדמנות אפשר לאשר נישואים וגרושים אזרחיים (במשרדי הפנים, או העיריה). נפריט את בתי הכנסת והמיקוואות (ינוהלו על ידי עמותות ללא כוונת רווח), ואת הרבנות נבטל. וכך המשפט עשה לך רב יהפוך למציאות שלנו. וכל הפוליטיקה והעסקנות, תפנה את מקומה לאמונה, מצד אחד, ומהצד השני בני ישראל יצטרכו לקחת אחראיות על חיי הקהילה, כפי שעשו כל הדורות ועדיין עושים בגולה.
11
צריכים לפרק את...
אזרחית | 08-11-2021 9:44
צריכים לפרק את משרד הדתות, ולבנות אותו מחדש, רבנות, כשרות, גיור, כול הנושאים האלו חייבים רפורמות. 2 מפלגות השתלטו על המדינה, מסחטת כספים וגו'בים וכפיה,
12
אם אלה הרבנים...
אשר | 08-11-2021 10:43
אם אלה הרבנים במדינה אוי ואבוי לעם שאלה הרבנים ...רבני הציונות הדתית הם האשמים הגדולים והם תומכי הרפורמה והם היו האשמים על הטירה שיתו לעם לאכול ..בושה וחרפה..היו צריכים לקבוע מחיר אחיד לכשרות בכול הארץ ..
13
האמת,לא כל כך...
הן אפשר,הן אפשר... | 08-11-2021 11:49
האמת,לא כל כך הבנתי לגמרי מה ברפורמה בכשרות אמורה לעשות,אבל כשאני רואה את החרדים משתוללים,סימן שזה משהו טוב .