אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנים הראשיים: אסור לעלות להר הבית

הרבנים הראשיים לישראל הוסיפו את חתימתם על קריאת הרבנים הראשים לישראל משנת תשס"ד בדבר האיסור לעלות להר הבית. "לנוכח ההזנחה בימינו, הננו לחזור ולהזהיר ששום דבר לא השתנה והאיסור החמור במקומו עומד בכל שטח הר הבית"

הרבנים הראשיים: אסור לעלות להר הבית
  אסור לעלות להר הבית. הרבנים הראשיים לישראל (פלאש90)

לפני כשלוש שנים לקראת חג הפסח, פורסמה קריאתם של רבנים ראשיים בעבר עם רבנים מהציונות הדתית האוסרת על עלייה להר הבית. על גילוי דעת זה משנת תשס"ד חתמו הרב מרדכי אליהו והרב אברהם שפירא זצ"ל ולאחר מכן הרב עובדיה יוסף זצ"ל והרב שלמה אבינר.

כעת הוסיפו את חתימותיהם על המסמך, הרבנים הראשים לישראל הרב דוד לאו והראשון לציון הרב יצחק יוסף .

במודעה מתחת לקול קורא מאת הרב קוק האוסר עליה להר הבית נכתב: "בזמנו מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל פרסם אזהרה 'מהאיסור החמור של כניסה למקום המקדש והר הבית'. אחרי מלחמת ששת הימים, כחמישים רבנים, ביניהם הרבנים הראשיים לישראל ושאר גדולי הדור, חזרו על האזהרה שלא להכנס בכל שטח הר הבית. ושוב הרבנות הראשית חזרה על כך בשנת תשל"ב. לנוכח ההזנחה בימינו, הננו לחזור ולהזהיר ששום דבר לא השתנה והאיסור החמור במקומו עומד בכל שטח הר הבית. וד' יראנו ישועתו בקרוב."

על המסמך מופיעות כאמור חתימותיהם של הרבנים הראשיים לישראל, הרב דוד לאו והראשון לציון הרב יצחק יוסף, כשמתחתיהם חתימותיהם של כעשרים רבנים בהם הרבנים הראשים לישראל: הרב עובדיה יוסף זצ"ל, הרב מרדכי אליהו זצ"ל, הרב אברהם שפירא זצ"ל, ויבדלו לחיים ארוכים הרב אליהו בקשי דורון, הרב יונה מצגר והרב שלמה עמאר.

 כרוז איסור עליה להר הבית

האיסור בתוקפו עומד

לפני כשנה וחצי התפרסה מודעה דומה על ידי הרבנים הראשיים לישראל דאז, הרב מצגר והרב עמאר בה נכתב: "חובה קדושה להעיר את לבבכם כי איסור גמור הוא ע"פ ההלכה לעלות להר הבית, ואיסור זה היה פשוט וברור מקדם קדמתא, והדבר נאסר ע"י כל גדולי ישראל."

"אך בהיות ובתקופה האחרונה כל מיני ארגונים קוראים אל הציבור לעלית אל הר הבית, הננו לגלות בזה דעת תורה, כי האיסור בתוקפו עומד, ואיסור מוחלט לעלות אל הר הבית בזמן הזה."

יצוין כי בפתח הר הבית שלט ובו קריאה מטעם רב הכותל המערבי הרה"ג שמואל רבינוביץ האוסרת עליה להר הבית, וכבר בשנת תשכ"ז (1967) פורסמה קריאה על ידי כל הרבנים האוסרת עליה להר הבית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
ישר כח. האיסור בתוקפו עומד!
רונן | 02-12-2013 11:46
2
הם כותבים מה שנוח להם
יוסי לוי | 02-12-2013 12:14
yilevi@neto.net.il
3
מעניין מאוד מכמה סיבות
יוסי לוי | 02-12-2013 12:18
דבר ראשון הם חותמים רק בזה ולא בתפילה לשלום המדינה ושנית מי שעומד מאחורי הדברים זה השב"כ שלא רוצה שיעלו יהודים להר הבית ומי שבחר ברבנים הראשיים ואני מתכוון למי שעשה דילים כן היה רוצה לעלות להר הבית ולסיום אציין שאני לא אעלה כי זו דעתי אשמח לשמוע תגובות yilevi@neto.net.il
4
למה?? ולמה לא מוחים על כך שמחללים את הר הבית?
משה | 02-12-2013 13:07
בס"ד להראות את הריבנות שלנו בהר הבית לא מספיק חשוב! גם למת מותר לעלות להר הבית כמו שנפסק בהלכה.וכל שכן טמא מת לכן אין שום בסיס לכך! עדיף שהרבנים הראשים ימחו על כך שאי אפשר להתפלל שם שזה בושה וחרפה שנוגדת אפילו את בתי המשפט שלנו.
5
הרבנים הנ"ל עוד יעמדו בדין על חתימה זו שלהם
| 02-12-2013 14:38
מי שמע על חילול שמיים יותר גדול מכך!
6
אולי כדאי גם לפרסם מי המתירים..
איתי | 02-12-2013 15:28
גדולי הדור בעד לעלות וביניהם: הרב דב ליאור, הרב אריאל, הרב רבינוביץ' וגם פוסקים אחרים כגון הרב שמואל אליהו, הרב דרוקמן, הרב דרורי, הרב אליעזר מלמד, הרב ישראל אריאל ועוד רבים. הרב גורן שהיה בין היחידים שבירר את הסוגיה התיר לעלות, הרב חיים דוד הלוי פסק בספרו שמצווה לעלות למקומות המותרים, הרב עובדיה ביחווה דעת לא אסר אלא להמון כדי שלא יטעו עיינו שם. הרב אלישיב אסר משום התגרות בגויים. ושאר הרבנים החרדים גם לא אומרים הלל ביום העצמאות ומשום מה לא יצא כרוז על חשש ברכה לבטלה.. הרב טאו והרב צוקרמן אינם פוסקים מובהקים. והמציאות השתנתה מאז הרב קוק. חבל שלא כותבים מהו בדיוק האיסור לעלות. אם יכתבו יהיה אפשר להתייחס עניינית כשם שמקובל בתורת ישראל לדורותיה.
7
הציבור חזק יותר מהרבנים עם כל כבודם העצום!
עמ"י חי | 03-12-2013 11:47
עם ישראל משתוקק לבית המקדש ובשנה האחרונה הועלתה המודעות והרצון פי כמה וכמה. עם כל גדולתם של הרבנים, הציבור הולך למקום אחר ומשתוקק לעלות! חנוכה (חנוכת המזבח) שמח!
8
איזו השנחה?
ישראל מידד | 03-12-2013 16:16
לא הבנתי. באיזו "הזנחה" מדוברת? זו של הרבנות שזנחה את המחקר ההלכתי (ראה: הרב הראשי שלמה גורן ורבים אחרים) ולא התמידו בדיוניי הוועדה של מועצת הרבנות הראשית לליבון הנושא ומעדיפה כניעה פוליטית ופסיכולוגית לגורמים שאינם דתיים?
9
הרמב"ם קיים מצוות העליה להר הבית והרב פיינשטיין אישר
יהודי בפועל | 09-12-2013 10:25
דמגוגיה של השמאל