היום בהיסטוריה: חנה סנש מוצאת להורג בהונגריה - סרוגים

היום בהיסטוריה: חנה סנש מוצאת להורג בהונגריה

בצירוף מקרים מצמרר, היום בו מובאות עצמותיו של חלל צה"ל שנספה בתאונת צניחה בצ'כיה, הוא היום בו הוצאה הצנחנית הישראלית חנה סנש להורג בהונגריה, לפני 77 שנה

author-image
היום בהיסטוריה: חנה סנש מוצאת להורג בהונגריה
  חנה סנש הי"ד בשדות ים

היום בהיסטוריה: כ"א בחשון תש"ה – חנה סנש מוצאת להורג בהונגריה

בצירוף מרים מצמרר, היום יובאו לארץ, לאחר 73 שנים, עצמותיו של החייל מרטין דוידוביץ שנהרג בתאונת אימונים בצ'כיה. שנים רבות משקיעה מדינת ישראל בחיפוש אחר שרידי חייליה שנפלו במערכות ישראל לעיתים עניין זה נמשך שנים רבות ולעיתים שנים בודדות.

כזה הוא סיפור קבורתה של הצנחנית הגיבורה הצנחנית שלא שבה חנה סנש שהיום כ"א בחשוון (7.11.44) לפני 77 שנה הוצאה להורג יום לאחר פעולתם של שני האליהו.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: ההתנקשות בלורד מוין

לאחר שהבריטים נוכחו לדעת שאין עוד צורך בחיילים יהודים שישלחו מעבר לקווי האוייב הסכימו לשלוח כ-30 צנחנים ביודעם שאין סיכוי שיחזרו. הלורד מוין מיודענו הוסיף ואמר תנו להם לצאת הרי רובם לא יחזור ונחסוך לעצמנו כמה טראבל-מייקרים.

חנה עונתה ולא הסגירה את הסודות

חנה הלכה אחרי הקול שקרא לה להציל את בני עמה היא הלכה כי הקול קרא. וצנחה בסוף חודש אדר תש"ד (15.3.44) ונתפסה כשברשותה משדר שלא השאיר מקום לספקות כשחצתה את הגבול להונגריה. חנה עברה עינויים קשים, אך סירבה למסור מידע אודות מבצע הצניחה ובתוך כך סירבה גם למסור את הצופן שהיה מסגיר את חבריה.

חנה הוצאה להורג ונקברה בחשאי בבית הקברות היהודי, כנראה ע"י חברי הקהילה היהודית.

לאחר קום המדינה שש שנים לאחר הוצאתה להורג נוצר חלון הזדמנויות להעלות את ארונה ארצה. הארון עבר מבודפשט לאיטליה מאיטליה לוינה ומשם לארץ ישראל. במעבר הגבול בין איטליה לאוסטריה המלווים של הארון לא ידעו שהקטרים מתחלפים, ועם התנתקות הקטר התנתק גם קרון המשא שבו היה הארון עם עצמותיה של חנה.

חנה סנש בקיבוץ שדות ים. צילום: UNKNOWN / אוסף התצלומים הלאומי)

הלוויה כמו של הרצל

אחיה של חנה רץ למנהל התחנה ושכנע אותו שמדובר בפרטיזנית גיבורה ושיתן לארון לעבור. רק למחרת הסכימו האיטלקים למעבר הקרון. לאחר שנשאו הספדים ברומא יצאו בהפלגה לארץ על האונייה 'קדמה'.

בט' ניסן תש"י (27.3.50) הגיעה ארונה של חנה לנמל חיפה כשאלפים המתינו על הרציף. מסע הלוויה המשיך לקיבוץ שדות ים קיבוצה של חנה, שלושה צנחנים צנחו עם זרי פרחים ניגשו לארון הצדיעו והניחו את הפרחים. מהקיבוץ הגיע הארון לתל אביב, שם נסגרו בתי מלאכה לאורך מסלול הארון לאות אבל לאומי, ומתל אביב יצא הארון לירושלים להספדים ולקבורה ממלכתית בחלקה הצבאית בהר הרצל.

מסע הלוויה של חנה דמה רק למסע הלוויתו של חוזה המדינה הרצל שהתקיים שבעה חודשים קודם לכן.

הלווית חנה סנש (צילום: לע"ם)

באחד משיריה כתבה חנה:

"…אם נגזר עלי היום לחיות בשפך דם בהרס האיום, אגיד ברוך השם בעד הזכות לחיות ובוא יבוא שעה למות על אדמתך ארצי מולדתי"

==

מקורות: ראיון עם ד"ר דינה פורת, וספרה של ד"ר יהודית באומל-שוורץ גיבורים למופת.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו